بهار و بید مجنون

علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است که چند سالی است بمناسبت نوروز پیامی از جنس بهار برای مردم قومش می نویسد که از عمق جان و زلالی وجودش همچون ترانه  و موسیقی اش سرچشمه می گیرد. این هنرمند عزیز آنقدر به هنر و میراث  هنری و فرهنگ و آداب وروسوم قومش پایبند است که سالیان سال در غربت با شادی مردمانش شاد وبا غم آنها غمگین میشود. تصمیم گرفتم پیام نوروزی این هنرمند عزیز و استاد فرهیخته وبزرگ موسیقی قوم لر را که در نشریه سیمره هر سال چاپ میشود برای بازخوانی منتشر کنم.شاید برای بعضی از دوستان که خوانده اند تکراری باشد ولی برای اندسته از عزیزان که در ایام تعطیلات نوروز مجال حضور در فضای وب را نداشته اند جالب وخواندنی است.

علی اکبر شکارچی:

مردمان عزیز ایران و همشهری‌های عزیز لرستانی

پنجمین سالی است که برای آمدن بهار، چند خطی از جنس بهار برای شما می‌نویسم. امروز که این خطوط را برایتان می‌نوشتم، با پیرزنی خسته و به تنگ آمده از دنیایی غم و اندوه که همه را به زبان آورد و مرا ویران کرد؛ صحبت داشتم. آن‌قدر گفت و گفت که من لحظاتِ مقدسِ سالِ تحویل و بوسیدن عزیزان، رویش گل و گیاه و … همه و همه را فراموش کردم.

اگر انصاف بدهیم، همه‌ی گفتار او به حق بود. ولی نمی‌دانم چه نیرویی در من به زبان آمد و به او گفت: تو چه خوش باشی و چه غم‌ْبار، بهار می‌آید؛ به او گفتم‌: همین حالا بلند شوید از آن‌چه دارید سپاس‌گزار باشید و ذوق کنید. خانه تکانی کنید، خانه‌تکانی یعنی زدودنِ گرد و غبار غم و اندوه و زدودن نگرانی و ناامنی از جسم و جان‌تان. با امید و اشتیاق سبزه بگذارید و شاهد رویش پُر شوق زیستن هر دانه باشید. هردانه با بی‌زبانی درس حیات و بی‌مهابا زیستن را می‌آموزاند.

کمی اسفند دود کنید تا آتش به جانِ پدیدآورندگانِ غم و اندوه‌تان زده باشید. بوی آتش مشام و حالتان را مثل بهار که آتش به خانمان زمستان می‌زند، تغیر خواهد داد.

من هر وقت می‌نویسم، می‌خوانم، حرف می‌زنم و می‌نوازم، جز به امید و شوق زندگی کردن به چیز دیگری نمی‌اندیشم. تمام وجودم مثل مردمان ایلات که دار و ندارشان بار چند اسب و الاغ نیست، سراسر امید و شوق و زیستن و شعر و ترانه می‌گردد. آن‌چه پُرامید خوانده‌ام و نواخته‌ام، در شرایطی از زندگیم شکل گرفته‌اند که زندگیم به مویی بند بود. زندگیم زیر آوار نداری و تهی‌دستی مثل بید مجنون خم شد ولی خدا را شکر نشکست؛ و من همه را مدیون روح بلند و پُرصلابت مردمان عشایر می‌دانم.

یادم می‌آید، در نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، دِهی بود که در فصل کوچِ بهاری، مردمان آن دِه، بایستی از گذرگاهی باریک و صخره‌ای که هم جوی آب از آن می‌گذشت و هم گله و رمه و مردمانِ در حال کوچ.

یک‌سال به چشم خود دیدم اسبی سفید، با باروبُنه برای سفری پُرامید بر صخره گیر کرد و در درّه سقوط کرد. در چشم برهم زدنی درّه همه پُر شد از فریاد و شیون و طولی نکشید بار اسب تقسیم شد بین همسایگان، و دوباره کوچ بود و رفتنِ گله و رَمه و انسان؛ و پرتگاه و درّه و اسب سفید را، همه سکوت کوهستان در خود بلعید و تنها خاطره‌ای عبرت‌ْانگیز از آن به جای ماند و بس.

من عبور مردمانمان را از این بحران، که زندگی‌شان را سخت تحت‌الشعاع قرار داده، به عبور دلیرانه و با روحیه مردم ایلات از گذرگاه‌های سخت و خطرناک زندگی شبیه می‌دانم.

ای مردم، در این بهار، دست یک‌دیگر را بگیرید، محکم و بی‌قید و شرط بگیرید تا مبادا کسی از پرتگاه نداری و درماندگی و پریشانی سقوط کند.

زمانه به یک‌ْسان ندارد درنگ

گهی شهد و نوش است و گاهی شرنگ

که گر دو برادر نهند پشت به پشت

تن کوه را خاک ماند به پشت

فردوسی

مثل درختان که صخره را می‌شکافند و قد می‌کشند، برای زندگی مهیا شوید تا لااقل آبی را که می‌نوشید، به گوارایی از گلویتان پایین رود.

ای مردم بیایید گرانی، نداری و غم و اندوه و هرآن‌چه شما را آشفته و مضطرب کرده است در سینه نگه‌دارید و کمتر آن‌را به زبان آورید، که این سَمّ مهلک، شنونده را هم از پای درمی‌آورد. مثل شکارچیِ گرسنه و صبور، کمین کنید و چشم به راه اندیشه و عملی که برای بهتر زیستن به سراغ‌تان می‌آید بمانید.

ای مردم، تنها نداری و گرانی نیست که امید و شور و شوق را از شما می‌گیرد. این بحران اجتماعی است که روح و روان شما را پریشان می‌کند. وقتی شما پریشان و آشفته می‌شوید، راه مقابله و برون‌رفت از آن را هم نمی‌توانید بیابید. این آشفتگی، فقیر و غنی و زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد؛ این پریشانی آفت مهر و دوستی و هوش و ذکاوت خانواده‌ها و همه‌ی اقوام این سرزمین است.

بی‌دلیل نیست، خرم‌آبادی‌ها را رو در روی بروجردی‌ها، دزفولی‌ها را رو در روی شوشتری‌ها و همه‌ی اقوام هم‌ْجوار را در سراسر ایران رو در روی یک‌دیگر می‌بینیم.

ای بزرگان، ای اندیشمندان و ای هنرآفرینان، نگذارید همبستگی، آزادگی و امید و نشاط، پیش چشم‌تان بی‌رحمانه درو شود.

بهار که می‌آید، بی‌قید و شرط، بی‌کینه و نفرت و بی‌هیچ برتری طلبی به گُل می‌نشیند. و شما شایستگی و لیاقت این موهبت الهی که از درونتان آماده شکفتن و به گُل نشستن است، به فراوانی دارا می‌باشید.

به شور و شوق کودکان در عید و بهار که مثل آواز پرندگان، شور و شوق و شادی آفرین هستند، گوش کنید و در شادمانی آنان سهیم شوید. ما امانت‌دار و فراهم آورنده شادمانیِ کودکان و جوانانیم، نگذارید پریشانی و آشفتگی این شور و شوق را که از آسمان بر روانِ انسان جاری می‌شود مُکدر کند.

بهارتان فرخنده و خجسته باد!

شب‌تان به روز روشن و درخشان و پر امید بدل شود!

مباد روزگارِ آشفتگی که گریه‌ی پیرزنان و پیرمردان خیر و برکت را از زندگی می‌شوید؛

مباد اضطراب و هراس، مباد خوف و هراس که بهار درون و بهار کوهستان را می‌خشکاند!

مباد روزی که جای شعر و ترانه کمانچه و سُرنا را غم و اندوه و پریشانی بگیرد!

هفت‌سین‌تان پُر طراوت و خوش یُمن و مهمان‌پذیر باد!

نوزدهم اسفند ۹۱ تهران– لواسان، علی اکبر شکارچی

/ 5 نظر / 6 بازدید
ونوس

سلام بزرگوار از اینکه قلمتان در راه به ثبت رسیدن نام هم استانیهایتان روان است خوشحالم. به روزم با شروعی برای خوب بودن

بهاروند

سلام جناب آقای معتمدی درود بر شما و به استاد عزیز جناب آقای شکارچی امیدوارم در پناه خداوند خوش و سلامت باشند.

پرنیان

سلام و درود بر اندیشه پاک استاد شکارچی اندیشه ای که دغدغه به بار نشستن مرام و اخلاق گذشتگانمان در نسل کنونی را دارد... پیامی که کلمه به کلمه ای آن می تواند درسی برای اخلاق و کردارمان باشد که در آن اهداف و نتایج بسیار بسیار پر باری نهفته است

امین بهشتی

سلام مهندس سال نو مبارک درود بر شما و استاد گرانقدر چمسنگری علی اکبر شکارچی