فقر وغنا

هرچند وقت که درب صندوق پستی را بازمیکنم هفته نامه ها وروزنامه ومجلات زیادی بدستم می رسد که از طبیعت وکوهنوردی و ورزشی و علمی و تخصصی و تبلیغاتی و دست اخر هفته نامه های استان لرستان !

پیش از هر چیز مطالب هفته نامه های استان را ورق میزنم و مسائل را دنبال میکنم .چیزی که این هفته توجهم را جلب کرد یک مجله تبلیغاتی همراه مجلات وروزنامه های دیگر در صندوق پستی بود .در این مجله که متعلق به یک محدوده ومنطقه خاص وبرای مردم همان منطقه چاپ میشود ومشاغل و ارایشگاهها واستخر وسونا وباشگاه بدنسازی وبیلیارد و بولینگ وسولاریوم و تشک وتختخواب و اپیلاسیون و کاشت ناخن ولباس عروس و جراحی بینی و هزار کوفت وزهر مار دیگر را تبلیغ میکندودرب منازل همه هم پخش میشود وتقریبا مشتریان پر وپاقرصی هم دارد و برای صاحبان مشاغل که کسب وکاری دارندمقرون به صرفه و جنبه تبلیغی خوبی است که این پیک ویژه هر منطقه از تهران چاپ میشود.و ما هم حرفی بابت مفید یا مضر بودن ویا هزینه داشتن این پیک نداریم واصلا صلاحیتی هم در این مورد نداریم که بخواهیم افاضاتی داشته باشیم !! اما به نکته ای برخوردم و مردم منطقه خودمان (لرستان) را با یک منطقه از تهران مثلا منطقه ۴ مقایسه کردم شاید به اغراق بگویم مرکزاستانمان از یک منطقه ی کوچک تهران هم از نظر امکانات عقب مانده تر ومحروم تر است. شما در یک منطقه از تهران چندین استخر ، سالن ورزشی ودیگر امکانات برای بانوان واقایان می بینید ؛در حالی که مردم مرکز استان ما از این امکانات تا حدی محروم !! و اگر هم باشد انقدر در هر گوشه شهر پرت، که برای دیگر مردم مناطق صعب العبور ! است و نکته دیگر هم اینکه انقدر تبلیغ سالن های ارایش گریم و کاشت ناخن و اپیلاسیون ولاغری  وکم کردن چرب های دور شکم اقایان وخانمها و جراحی بینی و سولاریوم وبرنزه کردن پوست و درست کردن مژه و زیبایی دندان میشود که نگو ونپرس !! جالب است اگر بخواهید برای بعضی از این مشاغل برای امتحان کردن اینکه واقعا اینها اینقدر مشتری دارند و بقول معروف برایشان می صرفد !!‌ تماس کوچکی بگیرید خواهید دید که بیراهه نرفته اید و بعضی اوقات وقت قبلی میخواهد وهزار تا قمپز در کردن !!! مقایسه میکردم در ولایت من زنان از نداری مردان وبیکاریشان مجبور دندانی را بکشند که مبادا هزینه ترمیم ان بالا برود !! وزنان ومردان سرزمین من انقدر صبورند و قناعت طبع دارند که هیچگاه دور شکمشان را چربی نخواهد گرفت !! و دختران سرزمین من برای راه اندازی یک سفره کوچولوی عقد ویک ماه عسل ویا یک عروسی ساده ماهها وسالها چشم انتظار حاصل شدن فرجی بمانند تا گره از بختشان گشوده شود، چرا که جوان آرزوهایشان بیکار است و انوقت در شهری دیگر هزینه تاج گل وتزیین ماشین عروس ولباس عروس و لباس داماد و سالن آرایش وسالن برگزاری مراسم و چندین نوع شام ودسر ومیوه و ....... انقدر است که زندگی چندساله یک زوج در سرزمین من را کفایت میکند !!!‌ اری در سرزمین من پدران شرمسار زن و فرزند  خود هستند و دیگرآن نگاه پر افتخار و مغرور یک پدر بر استانه در را نخواهی دید و دیگرنشانی از ان صلابت ومردی ومردانگی را به یمن فقر ومحرومیت وبدبختی وفلاکت خبری نیست!! سفره افطارشان انقدر ساده است که همان موقع اذان هم شام وهم افطارشان خواهد بود  وشاید برای سحر چیزی باشد !! اما دراین سوی در شهری دیگر اینقدر (ماشا ءاله) هست که سفره افطار پر طمطراق و رنگین جدا وسفره شام جدا وسفره سحر هم جدا !!! هیچگاه زنان ودختران سرزمین من نیازی به لیپوساکشن وبرنزه کردن ندارند ! انها کمرشان خم شده ! نه چربی های دور کمرشان !انان برنزه خدایی هستند !! از بس که به اسمان ! چشم دوخته اند !!  آنان همیشه محجوب وقانع بوده ومانده اند !

خلاصه مجلات استان را بازهم نگاه میکنم و چاپ رنگین این مجله تبلیغاتی را هم نگاه میکنم و مطالب را میخوانم دلم میگیرد ! دلم میگیرد از اینکه در این هفته نامه های استانم جوانان و مردان وزنانش دردشان را ضجه میزنند و تاسف برانگیز تر اینکه راهکار هم میدهند ودوای دردشان را هم فریاد میکنند وانچه به جایی نمی رسد فریادشان !! است !!

کی می رسد آن منجی ! راستی کجاست آن که قول داد اگر مسئولین برایتان کاری انجام ندادند خودم برایتان " بیل " خواهم زد !!! از همه میخواهم سر سفره افطار برای ما برای مردم سرزمینم دعا کنند !! ما که از هرچه مسئول وکار بدست است ناامید شده ایم و بقول لری خودمان " دس پتی وشمشیر بازی" !!و کار از دستمان شاید دیگر برنیاید.

/ 3 نظر / 5 بازدید
حامد نصیری

سلام به هم استانی عزیز.امیدوارم حالتون خوب باشه.یادش بخیر چند سالی در خدمت بچه های گل چمسنگر بودم.خوشحال میشم اگه موافق باشید با یک لرستانی تبادل لینک داشته باشید.منتظر حضور گرم شما در بانک مطالب گوناگون هستم.

اسماعیل

آیا لُر آریاییست یا عیلامی و کاسی؟ لطفا در پاسخ و پرسش ما شرکت کنید با تشکر رضایی lorestancoterie.blogfa.com

حامد نصیری

سلام دوست عزیز شما هم لینک شدید .فقط اگه لطف کنید بانک مطالب گوناگون رو هم در قبل یا بعد از حامد نصیری ذکر کنید ممنون میشم