ورود خبرنگاران منتقد به اداره و ابینیه تاریخی لرستان ممنوع !

در اقدامی دیگر، گزارشگر خبرگزاری فارس که از شاعران استان و نایب‌رییس انجمن شعر و ادب شهرستان خرم‌آباد نیز هست، حین شعرخوانی در مراسم شعرخوانی بومی «چل‌سرو» درخانه "آخوند آبو" خرم‌آباد به نحوی توهین‌آمیز و غیرفرهنگی توسط دو سرباز یگان حفاظتی این اداره کل از پشت تریبون پایین آورد و از این مراسم اخراج کرد. این در شرایطی است که ارزشمندترین آثار تاریخی لرستان نظیر پل شاپوری خرم‌آباد از نبود مأمور حفاظت رنج می‌برند و آقای مدیر کل به جای چاره‌اندیشی برای این معضل، مأموران حفاظت را به دنبال برخورد با مخالفانش راهی می‌کند!

گزارشگر خبرگزاری فارس در استان لرستان در این رابطه اظهار داشت: مراسم شعرخوانی خانه آخوند ابو، یک مراسم کاملاً فرهنگی و ادبی بود به گونه‌ای که تا اواخر برنامه حتی کارکنان میراث فرهنگی از جمله معاون گردشگری و مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی لرستان به دور از تشکیلات اداری در گوشه‌ای از جلسه مثل همه مهمانان فقط به شعرخوانی شاعران بومی‌سرای استان گوش می‌دادند اما به یک باره و در اقدامی هماهنگ همه کارکنان میراث فرهنگی جلسه را ترک کردند .

"محمود کوماس‌جودکی" ادامه داد: دقایقی بعد، وقتی که نوبت شعرخوانی به من رسید و پشت تریبون قرار گرفتم، در اواسط شعرخوانی دو سرباز گارد حفاظتی میراث فرهنگی با پوشش لباس نیروی انتظامی وارد جلسه شدند و میکروفنم را قطع کردند و گفتند به دستور مدیرکل میراث فرهنگی لرستان شما حق شعرخوانی و حضور در این جلسه را ندارید!

وی افزود: من هم فقط حاضران و شاعران را در جریان دلیل این اقدام قرار دادم و به همراه سربازان بیرون آمدم که پس از بیرون آمدن من، شاعران حاضر در جلسه نیز در اعتراض به این حرکت آن‌جا را ترک کرده و مراسم را ناتمام گذاشتند.

بر پایه این گزارش، از آن‌جا که خبرنگاران لرستانی به ادای وظیفه خود در هر شرایطی اعتقاد دارند، این بی‌حرمتی را نادیده گرفته و منتظر ماندند که فردای آن روز در نشست خبری مدیرکل پاسخ سؤالات خود و مخاطبان رسانه‌ها در رابطه با اتفاقات پیش آمده در این اداره کل را دریافت کنند که اما این‌گونه نشد و نشست خبری تنها با حضور کسانی که مورد علاقه مدیر کل بودند شکل گرفت.

کوماس‌جودکی ادامه داد: با مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری لرستان که تماس گرفتم، ایشان ضمن ابراز تاسف از اتفاقات پیش آمده، گفت هر چند که خبرنگاران هم‌استانی دوست‌مان هستند اما باید عرض کنم که به دستور مدیرکل محترم از این تاریخ تا اطلاع ثانوی، ورود برخی از آنان نه تنها به ساختمان این اداره کل بلکه ورود آنها به تمام ابنیه تاریخی و باستانی لرستان نیز ممنوع است!

وی افزود: عطا حسن‌پور گفت که ما به رسالت و وظیفه  شما ایمان داریم و زحمات شما در راستای انتشار اطلاعات و اخبار مثبت حوزه میراث فرهنگی نیز خاطرمان هست، اما متاسفانه تنها شرط مدیرکل برای برداشتن این ممنوعیت، این است که شما تکذیبیه گزارش‌های منتشر شده را روی خروجی رسانه‌های‌تان بگذارید و به خاطر انتشار این دست مطالب از محضر مدیرکل عذرخواهی کنید!

این خبرنگار لرستانی بیان داشت: در پاسخ وی با بیان این که ما فقط خواهان پاسخگویی مدیرکل به سؤالات مردم هستیم و اگر امکان دارد فقط این وقت را برای همین موضوع هماهنگ کنید، هیچ پاسخی دریافت نکردم و به مدت یک هفته نیز منتظر پاسخ مسوولان این اداره کل ماندم که در نهایت بی‌نتیجه بود.

لازم به ذکر است که آقای مدیرکل در اولین اقدام مدیریتی خود پس از ورود به لرستان، تمام کارکنان و سرپرستان معاونت‌های این اداره کل را از هر گونه ارتباط و مصاحبه با رسانه‌های استان منع کرده است‌، به گونه‌ای که تا به امروز برخی معاونان وی به همین دلیل چند بار توبیخ کتبی شده یا از سمت خود عزل شده‌‌اند!

متن کامل منتشر شده در پایگاه خبری یافته

/ 3 نظر / 5 بازدید
چقد سخته جدا بودن

سلام متأسفانه اکثر مدیران اینگونه اند و با خبرنگاران منتقد برخوردهای ناشایست انجام می دهند.

ونوس

سلام در تکمیل گزارش شما من هم انتقادی به ذهنم رسید که شاید بی ربط نباشد . گاهی که برای یک کار تحقیقاتی به میراث فرهنگی مراجعه می کنیم جالبه که منابع تحقیقاتی رو به راحتی در اختیار ما قرار نمیدن و همیشه این سئوال رو از اونا میپرسم که این تحقیقات برای چیه ؟ اگه قراره ما یک میراث یا یک اثر رو معرفی کنیم در واقع داریم به وظیفه و رسالت شما کمک می کنیم ... جواب می گیریم که ممکنه شما تعهدات اخلاقی رو رعایت نکرده و تحقیق رو به اسم خودتون ارائه بدین !!!!!!!!!!!! جالب تر اینکه گاهی یک طرح اصلاً به کتابخانه نرفته و دسترسی به آن جز با التماس امکانپذیر نیست !!! فرض که این حرف درست باشد اما آیا این یک دلیل قانع کننده برای پنهان کردن منابع است ؟!! آیا میشه همه رو مثل هم دید ؟! یعنی استفاده از منابع کتابخانه ای و استفاده از مطالب یک کتاب در فضای میراث فرهنگی لرستان با همه جای دنیا متفاوت است و جایز نیست؟ ولی این مرحله تحقیقاته ، مرحله تصویر برداری که جای تحسین داره چون همکاری اونقدر زیاده که لذت می بریم ... البته برعکس مثلاً تصویر برداری از فضای قلعه و مفرغ ها نیازمند یکسال دوندگیه !!

رضا شكاري

سلام بگمانم حال و هواي دوران ساساني و خلق و خوي كسري ايران بر اين جماعت تاثير گذارده[خنده][خنده] يا شايد در پي مفرغ بايستي به موزه هاي سطح بالاي خارجي رجوع كنيم. من كه تابحال مفرغ خودمان را زيارت نكرده ام!