بقایای یک کوشک ساسانی در نزدیکی کوهدشت از خاک بیرون کشیده شد

با کاوش‌های باستان‌شناختی در نزدیکی کوهدشت در غرب ایران، بقایای یک بنای دوره ساسانی از خاک بیرون کشیده شده که احتمالا یک «کوشک» بوده است. کوشک عموما به کاخ‌ها و قصرهای کوچک گفته می‌شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، این بنای تاریخی در محوطه قلعه‌گوری سیمره در ۷۰ کیلومتری جنوب‌غرب شهرستان کوهدشت در غرب ایران کشف شده است.
طبق این گزارش، از این کوشک پنج اتاق مرتبط به هم، دو اتاق ستون‌دار و یک حیاط کشف شده است.
در این محوطه همچنین سفالینه‌های ساده، لعاب‌دار، مزین به نقوش کنده و برجسته، گچ‌بری‌های نفیس با نقوش هندسی، گل و بوته، انسانی و حیوانی نیز کشف شده‌اند.

طبق این گزارش، بعد از گذشت حدود ۱۵۰۰ سال از زمان تولید این گچ‌بری‌ها، آنها هنوز از استحکام قابل‌قبولی برخوردار هستند.
قاسم قربانی، مدیر کل میراث فرهنگی استان لرستان، گفته است یافته‌های باستان‌شناسی محوطه قلعه گوری سیمره در نوروز ۹۲ برای بازدید عموم در محل موزه تاریخی قلعه فلک‌الافلاک به نمایش گذاشته می‌شوند.
آقای قربانی خبر داده که در این محوطه دو کتیبه به خط «پهلوی ساسانی» نیز روی دو کاسه سفالی کشف شده است.
این سفال‌نوشته‌ها که در ادبیات باستان‌شناسی به «استروکا» معروف هستند، نخستین نمونه‌های کشف‌شده در استان لرستان هستند.
عطا حسن‌پور، سرپرست کاوش محوطه قلعه‌گوری، در این باره گفته است: «استروکاهای کشف‌شده شامل دو کاسه سفالی است که یکی از آنها دارای سیزده سطر نوشته به شکل مدور از لبه تا کف ظرف را در بر گرفته است و دیگری دارای هشت سطر نوشته است که برای قرائت این کتیبه‌ها با زبان‌شناسان مطرحی در داخل و خارج کشور مکاتبه شده است. »
به گفته آقای حسن‌پور، کشف این گچبری‌های نفیس با مضامین اساطیری از جمله نقوش گراز و قوچ می‌تواند در شناخت هرچه بیشتر از مذهب دوران ساسانی و حوزه گسترش و نفوذ آن موثر باشد.

/ 9 نظر / 29 بازدید
پرنیان

سلام، واقعاً این همه آثار و قدمت روز به روز در استانمون پیدا میشه و دریغ از هیچ مانور سازماندهی شده ای جهت اعتلای بیش از پیش این استان.... راستی کاش عکس هایی رو هم که خبرگزاری مهر انتشار داده بود رو هم نشون می دادید.

قاسمی

سلام / اینجاست که همه باید بدانیم که لرستان مهد فرهنگ و تمدن است و بس / ممنون از مطلبت .چه عجب ما تونستیم کامنتی بفرستیم

بهاروند

سلام آقای معتمدی عزیز انشالله در آینده حتماً عکس هم تهیه بفرمایید متشکرم به روز هستم

همولایتی

لطفا اسم چمسنگر را از وبلاگت حذف کن چون به یه موضوع نمی پردازی اونهم چمسنگر.

پرنیان

سلام داداش گل نیستی چند وقته، دلمون برات تنگ شده، هر روز به وبلاگت سر میزنم تا یه پست جدید بزاری و از وجودت استفاده کنیم، الان اخر سال و بانکی ها سرشون شلوغ شلوغه مخصوصاض تو قسمت مرکزی باشی که دیگه هیچی... دوست داریم[قلب]

عابدین بهاروند

سلام جناب معتمدی عزیز از اطلاع رسانی شما ممنونم خیلی خوب بود.

چقد سخته جدا بودن

_________¤¤¤¤¤¤¤¤____________¤¤¤¤¤¤¤¤¤ _______¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤_______¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ _____¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤__¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤ ___¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤_______¤¤¤¤¤ __¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤_________¤¤¤¤ _¤¤¤¤¤¤¤¤¤&

پیام

وبلاگ زیبایی دارید با جوک لری آپدیدتم ....منتظر نظر شما درباره ی جوک ها هستم اگه موافقم بودید تبادل لینک کنیم