رویکرد نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی

محمدرضا ملکشاهی‌راد نماینده‌ی خرم‌آباد سی‌ام خرداد ماه در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد: ‌دولت نهم با نگاه عدالت‌محورانه، مشکلات و بی‌مهری‌های صنعت آب لرستان را رفع کرده است

 این سخن جناب ملکشاهی‌راد نماینده‌ی خرم‌آباد در شرایطی گفته شده است که وضعیت آب لرستان همچون دیگر صنایع استان –البته در صورتی که صنعتی بیابیم- به هیچ وجه شرایط قابل دفاعی ندارد، اگر تمام فعالیت‌های دولت در بخش آب لرستان را بگردیم تنها پروژه‌ی قمرود است که دولت نهم در اجرا و بهره‌برداری از آن تلاش وافری دارد، پروژه‌ی عظیمی که در آخرین روزهای سال گذشته شاهد افتتاح از یکی از تونل‌های آن بودیم و به گفته‌ی وزیر نیرو تا پایان سال شاهد به بهره‌برداری رسیدن آن خواهیم بود تا از طریق تونل‌ها و لوله‌هایی غول‌پیکر آب لرستان به صدها کیلومتر آن‌طرف‌تر یعنی کویر مرکز ایران، راهی پیدا کند. برای اثبات نگاه عدالت‌محورانه این دولت و دولت‌های پیشین به لرستان، تنها کافی است ضمن در نظر داشتن هزینه‌های 850 میلیارد تومانی طرح قمرود، نگاهی گذرا به مصائب بی‌شمار لرستان در زمینه‌ی صنعت آب داشته باشیم.

      می‌دانیم که حدود 12 درصد از روان‌آب‌های کشور در استان لرستان جاری هستند ولی با این وجود از 800 هزار هکتار اراضی آبی لرستان، تنها 200 هزار هکتار به صورت آبی کشت می‌شوند آن هم با سیستم‌های آبیاری مربوط به عصر حجر! یعنی بیش از 75 درصد از اراضی این استان در کنار رودخانه‌های دائمی سیمره، کشکان، خرم آباد، سزار و ده‌ها سراب کوچک و بزرگ دیگر به صورت به صورت دیم کشت می‌شوند.

      و باز هم می‌دانیم که ده‌ها پروژه‌ی آب رسانی لرستان به دلیل نبود اعتبار سال‌های سال است به آثار تاریخی مبدل شده‌اند، سد معشوره (گـاشِمار) که روزگاری قرار بود دشت کوهدشت را سیراب کند سال‌هاست بلاتکلیف مانده است، سدهای مراوک، ایوشان، حوضیان، رودبار، بختیاری، کمندان و ... همچنان در انتظار اعتبار به سر می‌برند؛ حتی ایستگاه‌های کوچک پمپاژ آب در بخش‌های مختلف استان هم که با اندک هزینه‌ای زمین‌های این مناطق را آبی خواهند کرد، سال‌هاست معلق مانده‌اند.

      و باز هم برای اثبات گوشه‌ای دیگر از عدالت‌محوری‌های دولت کافی است که مصوبات دو فقره سفر استانی هیئت دولت را به نظر بیاوریم، مصوباتی که بخش اعظمی از آنها برای همیشه روی کاغذ ماند، به گونه‌ای که حتی خود رئیس جمهور هم در سفر دومین سفرش به لرستان، به اجرایی نشدن مصوبات مربوط به این استان اعتراف کرد، حال آن همه پروژه معطل مانده را با بهره‌برداری سفارشی و 2 سال پیش از موعد پروژه‌ی قمرود مقایسه کنید.

     البته باید گفت که رویکرد دفاع همه‌جانبه‌، در سال‌های اخیر رویکرد اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان لرستان در مجلس بوده است، به‌گونه‌ای که گاه احساس می‌شود این بزرگان از اعضاء کابینه‌ی دولت هستند. بدیهی است همه‌ی افراد صاحب این حق هستند که از حزب یا نماینده‌ی مطلوب‌شان حمایت کنند، لکن از جناب ملکشاهی و سایر نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود بنا به رسالت ذاتی‌شان، هنگام گفتگو با رسانه‌ها و تریبون‌های خبری بیشتر سخنگو و مدافع حقوق موکلان خود باشند نه مدافع و سخنگوی دولت! و اگر بحث دفاعی در میان باشد یقیناً مردم لرستان بیشتر محتاج دفاع‌اند تا دولت، چرا که دولت بحمدالله ابزارها و رسانه‌های فراوانی برای دفاع از عملکرد خود در اختیار دارد. به هر حال امیدواریم که این دوستی و طرفداری نمایندگان لرستان از دولت، یک‌طرفه نباشد و از این همه دفاع و تلاش همهجانبه‌ی نمایندگان‌مان چیزی عاید لرستان شود و نسیمی از عدالت موعود این دولت بر دیار تشنه‌ی عدالت‌مان وزیدن بگیرد.

 

مهدی ویس‌کرمی

عضو هیئت تحریریه‌ی نشریه‌ی لور


/ 0 نظر / 7 بازدید