سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1)

دیار آریو برزن :

در بدو ورود به شهر مجسمه ی سوار بر اسب آریو برزن با شمشیری در دست و رو به بالا دیده می شود، دیدن این مجسمه حس نوستالژیک وشور وشعفی عجیب به فرد میدهد و احساس غرور می کنی. سوالی در ذهنت متبادر میشود ؛ آیا در این سرزمین هنوز هم قهرمانانی مانند "آریو برزن" وجود دارد ؟ آیا مردانی از جنس آریو برزن  در این استان زندگی میکنند؟

راحت بگویم دریک نگاه تمام سوالات شما در مورد این استان به میهن دوستی آریو برزن ختم میشود !

اما زمانی که از روستای "برافتاب " حدفاصل شهر "یاسوج" و "سی سخت (دنا)" میگذری می فهمی که این دیار سراسر قهرمانانی مانند "آریو برزن" داشته ودارد .

روستای کوچک وحاشیه جاده "برآفتاب" که در لابلای جنگل بلوط محصور شده بیشترین "شهید" را تقدیم میهن کرده واز لحاظ تعداد جمعیت وتعداد شهدای جنگ تحمیلی در استان وکشورنمونه و ممتاز است .

اینحاست که حس میکنی مردمان این سرزمین هنوز هم آریو برزن هایی هم دارند که جانانه از سرزمینت دفاع خواهند کرد.این استان مجاهدان و مدافعانی دارد که در زمان حال هم هرکدام سرداری بودند مانند "آریو برزن" که میتوانید گوشه ای از رشادت های آنان را در کتاب "پایی که جاماند -اثر سید ناصر حسینی پور" بخوانید.می توان به تاریخ رزم سربازان تیپ 48 فتح در جنگ تحمیلی رجوع کرد ،تاریخی سراسر حماسه وشجاعت ودلیری و جانفشانی است ...

گوشت شکار:سوغات وهدیه به مهمانان

از دیگر مطالبی که به آن برخورد کردم ؛تهیه گوشت شکار در کمترین زمان ، یک موضوع واقعی است و صحت دارد. در یکی از روزها همکاری پیشنهاد داد چنانچه مایل باشید میتوانم گوشت "شکار " جهت سوغات تهیه کنم! که با مخالفت من روبرو شد و حتی توصیه کردم که پرداختن به شکار عاقبت روشن وخوبی ندارد و حتی پشیمانی برای شکارچی بهمراه خواهد داشت؛ ایشان هم تصدیق کردند که خودش سالهاست به شکار کل وبز نمی رود!

از طرفی همکاری دیگر افزود که دوستم چند کبک در قفس منزل نگهداری میکرد که یک روز از ایشان خواستم در دامنه کوه دنا در شهرستان سی سخت این پرندگان زیبا را رها نمایند که این مهم را عصر یک روز بهاری انجام دادیم.

آبشار شهری :

قبلا دوستان و خود بنده هم خرم آباد را اولین شهر دارای آبشار در داخل  محدوده ی شهری معرفی نمودیم ولی با سفر به یاسوج دریافتم که آبشاری بهتر از" آبشار دره گرم  خرم آباد " در داخل شهر یاسوج وجود دارد و مسیر دسترسی به این آبشار هم کوتاه و هم پر از درختان گردو و سیب و رودخانه ی آن هم آب سرد وزلالی دارد که  دیدن وبازدید از این آبشار زیبا و خنک در گرمای تابستان خالی از لطف نیست.واین آبشار در فصل گرم سال پذیرای مسافران بسیار زیادی از دیار خوزستان است.

آبشار مارگون هم شاید سرنوشتی مشابه به آبشار بیشه در استان لرستان داشته ودارد ! آبشار مارگون به نوعی در مرز استان فارس و ک وب قرار دارد و -مردم منطقه معتقدند این آبشار به ک و ب تعلق دارد ، ولی از طرفی در محافل عمومی ورسانه ها از آن به عنوان آبشار مارگون فارس نام برده میشود .همین سرنوشت برای آبشار بیشه در منطقه راه آهن لرستان نیز تعریف شده ؛آّشار بیشه در تقسیمات کشوری متعلق به بخش پاپی (شهرستان سپیددشت -که در حال حاضر تابع خرم آباد) است، اما در محافل عمومی به آبشار بیشه دورود معروف است !! گاهی اوقات رسانه و تبلیغات سهمشان در شناسایی یک اثر و یا یک نفر ویا یک کشور آنچنان است که دوست داری هرچه درتاریخ هست را کنار بگذاری وفقط وفقط با تبلیغات تاریخی جدید را بسازی !!!

شهر یاسوج در حال توسعه و گذر از محرومیت است که میشود با ایجاد شاهراه ارتباطی بین بوشهر وبندرعباس و اتصال آن از طریق یاسوج به اصفهان مسیری ترانزیتی و کوتاه تر از بندرعباس -شیراز -اصفهان ایجاد نمود و این منطقه از بن بست خارج گردد.

شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا :

ساکنان این شهر را اکثرا مردمان باصفای لر تشکیل میدهد و با زبان لری تکلم میکنند . این شهر در سینه ی کوه دنا قرار دارد و باغات انگور ، سیب ، وگردوی فراوان دارد .شهری بس خوش آب وهوا  با چشمه های چشمه میشی ،چشمه سرد ، چشمه توف و چشمه تاگی ،چشمه سیاه ،چشمه ریزک است . آب بسیار گوارای این شهرستان باعث رونق باغداری و صنعت پرورش ماهی شده است.

استخرشنای این شهر یکی از تمیزترین و سبک ترین وزلال ترین آب استخرهای کشور را دارا می باشد ؛ چرا که به یُمن آب فراوان ؛هفتگی آب استخر تعویض و با همکاری شهرداری به مصارف درختان حاشیه خیابان میشود .دیدن و سفر به دنا از آرزوهایم بوده است که اینبار با دیدن کوه دنا بی اختیار به یاد ترانه های مسعود بختیاری در مورد کوه دنا افتادم و دوست دارم در فرصتی مناسب صعودی به قله ی مغرور و سربلند دنا داشته باشم.

کوه دنان بکه نم خاکس بیویزوم  مشک وعنبرس ای کنم سی زلف عزیزوم

((کـــــوه دنا را بکنند و ببیزند و چون ســرمه ای در چشمـــان عزیزان بکشند))

در مورد وجه تسمیه "سی سخت ":به یاد سی پهلوان،این سرزمین ”سی سخت” به معنای سی مرد سخت نام می یابد.

در ادامه : دهدشت -چرام -گچساران -سوق و...

/ 1 نظر / 7 بازدید
قاسمی

سلام . همیشه به سفر ... امیدوارم خوش گذشته باشه ... پس عکس کو ؟...