منطق لری چماق است یا منطق حرف حساب!

در حاشیه صحبت های جناب آقای علی محمد بزرگواری در مجلس شورای اسلامی پیرامون کابینه ی پیشنهادی رئیس جمهور و مخالفت ایشان با یکی از وزرای پیشنهادی:

جناب بزرگورای نماینده محترم استان کهگیلویه  بویر احمد و بهمئی و نماینده ی مردمی ودلاور لر زبان ؛ در یک کلمه اگر منطق شما چوب ،سنگ و چماق لری است ، منطق مردم لر وحوزه انتخابیه شما حرف حساب و گفتگو است نه چماق.

خوب میدانید سالهاست که لرها بابت همین دوکلمه "چماق لری" چه زخم زبانها که نچشیده اند وچه تاوانها که پرداخت نکرده اند ! سالهاست که مردم فهیم مناطق لرنشین سعی کرده اند با رفتار وگفتار خود خط بطلانی بر پیش داوریها و برداشته های غلط داشته باشند ، اما با سخنان شما در مخالفت با کابینه ی پیشنهادی دولت یازدهم همه ی آن باورها و پیش داوریها را عیان وموجه ساختید!

هیچ میدانید که حتما مردم حوزه انتخابیه شما و کل قوم لر که امروز با زبان این قوم در مجلس شورای اسلامی از انها و مناطق محرومشان سخن راندید با سخنان شما مبنی بر برخورد با "چماق لری" موافق نیستند! آیا همین عملکردهای شما منتخبین قوم لر باعث عقب ماندگی ومحرومیت نشده ؟ آیا شما وامثال شما با رفتارهای غیر منطقی این عدم توسعه را تشدید نکرده اید ؟!

جناب بزرگواری منتخب مردم لر، دلسوزی شما برای توسعه منطقه محرومتان به حق است و باید توجه ویژه به مناطق محروم شود ولی آیا لرها فقط با "چماق لری" با طرف مقابل حرف میزنند؟

اگر چنین بوده که باید همه از ما بترسند چه وکیل، چه وزیر ، چه استاندار ، فرماندار و رئیس جمهور !! و از این بابت نباید محروم باشیم بلکه بعکس باید جزء مناطق برخوردار از منابع وتوسعه باشیم؟

چناب بزرگورای ،نظرات شما برای مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت می توانست منطقی بدور از توهین وافترا باشد ! ما مخالف با نظر حضرتعالی نیستیم ، اما معتقدیم می توانست نقد شما سازنده و منطقی وبدور از احساسات باشد ، چرا که نقد منطقی وحساب شده خیلی موثرتر از جنجال است .

این را عرض نمایم ما مدافع وزیر پیشنهادی ویا فلان آقازاده ای که شما دم از "دله دزدی" ایشان زدید نیستیم! ما مخالف با سخنان شما مبنی بر بکار بردن واژه ی " چماق لری" هستیم ، نیک می دانیم این واژه برای همیشه در تاریخ مجلس و اذهان مردم نقش خواهد بست و سالهای سال قوم مظلوم لر که در همه ی تاریخ سرباز و وفادار به مملکت خویش بوده ،باید تاوان حرفهای نسنجیده و ناپخته را بپردازد!!

این گونه حمله و صحبت های حاشیه ای هیچ دستاوردی برای موکلان شما نخواهد داشت و بعکس باعث حمایت از طرف مقابل میشود وظلم است به ذینفعان شما !

شما رهرو مدرس هستید و مدرس هیچگاه لب به توهین افترا و تهمت باز نکرد! نظر شما در مورد وزاری کابینه مهم و محترم است اما بکار بردن توهین و افترا و جملات نامربوط صحیح وزیبنده وکیل و منتخب یک قوم نیست ! 

لرها قومی اصیل ،محجوب ، محبوب ، و وفادار به کشور ایران بوده وهستند.

همین  والسلام و باقی عمرتان ...

پ .ن : در سخنانی امروز عصر در تذکر آیین نامه ای جناب آقای بزرگواری فرمودند: منظور من از "چماق لری" همان ضرب المثل لری "چه به زور علی چه به مهر علی" است که حق خود را می گیریم ! باید بعرض ایشان برسانم بهتر است بجای بکاربردن این ضرب المثل بعبارت :  جاذبه و دافعه ی حضرت علی (ع) " استناد نماید نه به زور علی ! حضرت علی (ع) اگر میخواست با زور حرف خود را به کرسی بنشاند که 23 سال سکوت نمی کرد و بعد از اینکه با جاذبه اش مردم به ایشان روی آوردند زمام حکومت را بدست گرفت و برای حفظ نظام اسلامی با دشمنان دست به شمشیر برد .... آری این است چکیده ی آموزه ی دینی حضرت علی (ع) : جاذبه و دافعه ی علی (ع)

ضمنا نماینده ی محترم و بزرگوار ؛ لر هر جا باشد لر است. لر بزرگ ومتوسط دیگر چه صیغه ای است ؟ اگر سکوت کنید شاید بهتر باشد و داغ دل این لر متوسط !! که در عرض کمتر از 10 روز 24 نفر از محرومترین و مظلوم ترین وبی ادعا ترین مردمانش اعم از پیر وجوان و کودک در آبهای زلال کارون و کانالهای دز غرق شدند را تازه نکنید ! فراموش نکنید امروز در دزفول عزای عمومی بود شاید تسلیت واژه ای کوچک و کمترین سهمی بود که شما و امثال شما می توانستید بر زبان آورید ! گویا همه درگیر این سیاست شده اید و آنچه مغفول مانده است حوزه انتخابیه است و مردمانش !

مطالبی در همین مورد:

این مطلب در وب سایت ک و ب منتشر شد:(کلیک کنید)

متن کامل سخنان محمد علی بزرگورای 1

متن کامل سخنان محمد علی بزرگورای 2 

بزرگواری که با سخنانش در مجلس خود را کوچک کرد!!! (عابدین بهاروند)

چماق کش بزرگوار !! (امیر زیدی نژاد)

موضوع "چُماق لری" را به شوخی مطرح کردم! (یافته نیوز)

 

 
 
 
/ 9 نظر / 7 بازدید
مهرآموز

سلام آقای معتمدی خیلی ممنون که به این موضوع مهم پرداختید باور کنید از ظهر اونقدر عصبانی هستم که نگو همانطور که شما اشاره کردید اثرات اینگونه توهین ها فجیع است و اینگونه رفتارها به تصورات غلط خیلی ها در مورد قوم لر انگیزه و قوت می بخشد. حتی اگر ایشان معذرتخواهی بکند نمی تواند اثر مخرب حرف بی منطق خود را جبران کند

مهرآموز

سلام آقای معتمدی خیلی ممنون که به این موضوع مهم پرداختید باور کنید از ظهر اونقدر عصبانی هستم که نگو همانطور که شما اشاره کردید اثرات اینگونه توهین ها فجیع است و اینگونه رفتارها به تصورات غلط خیلی ها در مورد قوم لر انگیزه و قوت می بخشد. حتی اگر ایشان معذرتخواهی بکند نمی تواند اثر مخرب حرف بی منطق خود را جبران کند

قاسمی

سلام . چند دقیقه است که از ماموریت برگشته ام و متاسفانه اولین مطلبی که خواندم مطلب فوق بود ... اینبار گویا خودزنی کردیم ... متاسفم

کدخدایی

تاچندی پیش ناراحتی بنده ورفقا در این بودکه عده ای به صورت عمد برای لرهای عزیزونجیب جوک میساختند اماامروزعبارت چماق لری راشنیدن آنهم از نماینده مجلس به قول خودش لربزرگ شنیده میشود آنهم دربرنامه زنده وجهانی! آنهم از،نماینده محترم مجلس که روحانی نیز هست وسید!! آیا لرهای عزیزخود مقصر نیستند؟پاسخش مثبت است اگر در سالهای پیشین نگرانی ماها این بود که هیچ نماینده ای در ردویاپذیرش وزیری از منطقه زاگرس حرف نمیزند امروز میگوییم ای کاش همانطور می بود وکسی حرف نمیزد که عمق فاجعه مشخص گردد،اما چرایی مقصر بودن مردمان ما در چیست ؟بدون تردید منطقه ای که این نماینده چماق! بدست از آن آمده دارای انسانهای فرهیخته تری از ایشان برای نمایندگی است اما چرا ایشانان اکنون نمایندگان ماییند پاسخ به این پرسش خود یکی از مهمترین دلیل است که مردمان لررادر این مورد مقصر هستند بدون شک اگر به دلایل انتخاب این نماینده نگاه شود احتمالن این موارد رامیتوان دلیل این انتخاب دانست: ۱-کاندیدنشدن افراد بهتر وقویتر ۲-تایید نشدن برخی افراد بهتر ۳-تعصبات قومی وقبیله ای ۴-تقلید کورکورانه مردم ازبرخی به اصطلاح نخبه به علت توسعه نیافتگی فرهنگی وسیاسی ۵-س

بهاروند

سلام ایشان نه تنها بزرگوار نیستند بلکه با این حرفها کوچک بودن خود را هم نشان داد. قوم لر از این ادبیات و چنین نماینده ای بیزار است و به هیچ وجهی آنها را تایید نمیکند

علی

بیشتر از این یارو انتظار نا بجاه.حیف یارو خاک تو سرت با این حرف های منطقیت

علی

بیشتر از این یارو انتظار نا بجاه.حیف یارو خاک تو سرت با این حرف های منطقیت

روزنامه نگار لرستاني

سلام به همه! سپاس گزارم ازهمه ي همتبارانم كه از اين پديده به شدد عصباني شدند و برائت جستند! اما دوستان ! مهربانان و فرزندان ايراني تبارم! شهر بويراحمد هم سرزمين ماست ايران ماست وطن ماست! باوردارم كه شيران و نهنگهان بزرگي در بويراحمد و كهكيلويه كسان بزرگي هست كه امروز مثل من و تو از اين روش گفتار عصباني اند! آن ها هم غصه مي خورند! اما و اما بايد به اين پرسش پاسخ دهيم كه مگر ما چقدر قدرت انتخاب داريم؟ اين بنده ي خدا كه ما نيز مخلص او هستيم نماينده ي اكثريت مردم هيچ جاي ايران نيست نمي شود و نخواهد شد اگر اگر اگر شوراي نگهبان عرصه را برنخبگان كشورم تنگ نمي كرد! اگر ميدان به ميدان داران واگذار مي شد! اگر اصلاح طلبان و نخبگان و فرزندان رشيد ايران بزنگاه حضور مي يافتند! در آن صورت روشن مي شد كه فرزندان ايران چگونه سخن مي گويند! در آن صورت روشن مي شد كه منطق رساي لر گفتمان و گفت وگوي سازنده است و بس! من به شخصيت اين بزرگوار توهين نمي كنم اما اين براي نمايندگي ساخته نشده است اين بنده ي خدا بايد رخت خود را به جاي ديگري بافكند ! اين يكي از بارزترين نشانه هاي مظلوميت قوم سربلند لر است كه فرصت انتخاب را از دستشان گرفته ا

عابدین بهاروند

سلام جناب معتمدی از متنی که نوشته ای تشکر میکنم امیدوارم دیگر لر زبانان واکنش نشان دهند اینگونه حرکت ها که با خصلت لرها کاملا مغایرت دارد در نطفه خفه نمایند و حیثیت لرها را نگذارند به دست این افراد خدشه دار شود. ضمنا اینجانب هم در وب قاسمی هم مطلبی نوشته ام با عنوان بزرگواری که خود را کوچک کرد در یافته هم منعکس شده است.