گربه وحشی (کاراکال) در بخش پاپی

گونه جانوری گربه وحشی (کاراکال) برای نخستین بار در بخش پاپی (از توابع شهرستان خرم آباد)مشاهده شد.

این گونه جانوری از گونه های جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارد و در فهرست اول کنوانسیون بین المللی حفظ گونه های محیط زیست و منع تجارت سایتیس قرار دارد.

این نوع گربه وحشی از خانواده گربه‌سانان وحشی محسوب می شود که بیشتر در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی زندگی می کند.

گربه کاراکل از گربه‌سانان وحشی قلمرو طلب و تکرو است که مانند پلنگ پس از شکار طعمه‌ خود را بالای درخت می‌برد.

یکی از مهمترین ویژگی های کاراکال شکار پرندگان هنگام پرواز است که این گربه نشان داده در چشم به هم زدنی قادر است طعمه خود را در ارتفاع هم به دام اندازد.

این جانور به طور معمول شبگرد است و منزوی و تک زی بوده که در زمستان برای تولید مثل جفت می شود.

منظقه ی پاپی یکی از مناطق محیط زیستی استان است که دارای تنوع گونه های جانوری و گیاهی است.

ˈمحسن امیریˈ کارشناس حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان نیز دراین مورد گفت :

این گونه برای نخستین بار در مورخ 25اسفند سال گذشته در منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان مشاهده شد که به علت مصدومیت زنده گیری و پس از مداوا توسط محیط بان منطقه در زیستگاه اصلی خود، رها سازی شده است.

سایتیس(کنوانسیون منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض) در سال 1973 برای برخی از گونه های در خطر انقراض در برابر بهره برداری بی رویه از طریق کنترل و برقراری محدودیت هایی در تجارت (صادرات و واردات ) آن ها در واشنگتن به تصویب رسید که دارای یک مقدمه، 25 ماده و 3 ضمیمه می باشد و هم اکنون 160 کشور را به عنوان عضو رسمی دارد.

این کنوانسیون یکی از مهم ترین کنوانسیون های بین المللی محیط زیست در راستای حفظ تنوع زیستی جانوران و گیاهان می باشد.

جمهوری اسلامی ایران در سال 1355 به عضویت این کنوانسیون درآمد و مرجع ملی آن سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

کنترل ورود و خروج گونه ها و وضعیت آنها، اطمینان از استفاده ازگونه ها به مقاصد انسانی ، صدور تائیدیه، پیشنهاد برای انظمام یا خروج گونه ها ار ضمائم، شرکت فعال در کمیته ها و پرداخت حق عضویت از تعهدات کشورها می باشد

حفط این گونه ی نادر جانوری و کمک به بقای نسل در خطر انقراض آن جز با اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و فرهنگ سازی در مناطق زیست بوم این حیوان و همراه با مشارکت مردم منطقه حاصل نخواهد شد.

در صورت اهمال و بی توجهی بزودی شاهد اخبار تاسف بار در خصوص شکار این گونه ی جانوری خاص خواهیم بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی : گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد

/ 5 نظر / 36 بازدید
چقد سخته جدا بودن

مطمـئن باش که خداوند تو را عاشقانه دوست دارد، چون در هر بهار برایت گل می‌فرستد و هرروز صبح آفتاب را به تو هدیه می‌کند. پروردگار هستی با این که می تواند در هر جائی از دنیا باشد، قلــب تو را انتخاب کرده و تنها اوست که هر وقت بخواهی چیزی بگوئی گوش می‌کند...

پرنیان

سلام و درود جناب معتمدی عزیز امیدورام سال خوب و خوشی داشته باشید... جای شما خالی تقریبا 20 روزی در منطقه ماهرو بودم، چمشنگر هم رفتم و عکس هایی هم از انجا گرفته ام که در اینده انتشار خواهم داد، انجا به یاد شما افتادم[چشمک]

ونوس

سلام آقای معتمدی محیط زیستی شدین !!! این یکی از اتفاقات خوب این عرصه است ولی اخیراً پلنگ هم خیلی مشاهده میشه که نمیدونم خوبه ( یعنی زیاد شدن ) یا بده (یعنی به دنبال غذا پایین میان )

تاج مهر

درود بر دوست عزیز همیشه بشاش‌ام خوبی داداش؟ پیروز و مانا باشید

بهاروند

سلام جناب معتمدی عزیز باور کنید تا حالا جانوری به این خوشگلی و زیبایی ندیده بودم خدا کند که مردم ما قدر این زیبایی ها را بدانند.