عزاداری لرستانی ها در پایتخت

امسال به همت حاج حسین سلوک فرزند حاج رضا سلوک -حاج رضا سلوک ؛ بانی هیات بزرگی در محله پل بزرگ شهر خرم آباد(هیات حضرت ابوالفضل (ع) )- هستند ،هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم تهران دایر گردید.هرچند دغدغه ی ایشان مبنی برعدم اطلاع همشهریان  از وجود چنین هیاتی در پایتخت درابتدای امر ذلشوره ای برایش بوجود آورده بود ،اما با همراهی وهمکاری دیگر همشهریان اطلاع رسانی انجام گردید ،هرچند این اطلاع رسانی بصورت کامل بعلت عدم دسترسی بدیگر لرستانی ها وقوم لر انجام نگرفت ؛اما در همین شروع سال اول ؛حضور گسترده  وبی ریای لرستانی ها در هیات عشاق العباس نشان از مصمم بودن آنان بر اتحاد و همراهی وهمکاری با یکدیگر وزنده نگهداشتن آیین محرم خاص لرستانی هاست.

به جرات میوان گفت که بنده بعد از 14الی 15 سالی که درتهران اقامت دارم برای اولین بار تعدادی از همشهریان را دیدم که برخلاف سالهای گذشته عزاداری درتهران را به لرستان ترجیح دادند. خیلی ها ماندگار شدند ؛ بعد از سالها، لرستانی ها خود میدان دار عزاداری به سبک وسیاق خودشان در پایتخت بودند.گمشده ای که بعد از سالها لرستانی ها در تهران یافتند.از نمایندگان سابق شهرهای استان تا دانشجویان وهنرمندان وورزشکاران ومربیان تیم های ملی ومدیران ارشد و نظامیان و... حضورپررنگی در مراسم عاشورای لرستانی ها داشتند.

چیزی که بیش از هرچیز در این عزاداری جلب توجه میکرد درخواست های عزاداران برای نوحه های حزین وزیبای لری بود ! مکان هیات باتوجه به اینکه در زمینی که به همت بچه های لرستانی شهرداری منطقه 5 آماده شده بود مکان مناسبی بود ودسترسی آن نیز خوب بود و سیستم صوتی وگرمایشی ونورپردازی آن هم به خوبی انجام گرفته بود.برای روز عاشورا نیز خاک بسیار تمیز همراه با گلاب ناب آماده شده بود و برای خشک شدن گل (خًررًه) عزاداران نیز ؛از بشکه هایی که با گازوئیل به طرز بسیار زیبایی تامین میشد استفاده کرده بودند .روز عاشورا نیز دسته ی عزاداران بعد از طی مسافتی در خیابانهای اطراف و هیات های مسیر ، نماز ظهر عاشورا را در خیابان به جا آورده وبعد از آن با حضور در داخل هیات نیز برنامه سخنرانی ونوحه سرایی تا ساعاتی ادامه داشت وبعد از صرف ناهار برنامه دهه ی محرم لرستانی ها با برپایی مراسم شام غریبان پایان یافت .نکته ای که حائز اهمیت این بود که عزادارن بسیار راغب بودند که توفیق داشته باشند سال آینده نیز در جمع هم استانی های خود در دهه ی محرم شرکت نمایند.

چون برای اولین بار این مراسم برگزار شده بود ممکن بود که نواقص ویا نکاتی از دید بانیان مراسم مخفی بماند که با پیشنهادات همشهریان میتوان آن را سال آینده بهتر برگزار نمود هرچند برای دوستانی که سالها در تهران خضور داشتند مراسم بسیار جذاب وخوب برگزار شده بود. امیدوارم که حضور هم استانی ها که شروع آن با هیات عشاق العباس همراه بود وتصمیم بر ساخت حسینیه ای درخور لرستانی درمرکز گرفتند جامه ی کاملاعملی به خود گیرد ودر آینده ای نزدیک لرستانی ها ی مقیم تهران هم صاحب مرکزی مستقل برای تجمعات ملی ومذهبی وفرهنگی خودگردند.مراسمی مانند خرره که درتهران استقبال خوبی ازبرگزاری این آیین بعمل آمد وبنظر حقیر درآینده ای نه چندان دور این آیین جای خودراردرکشور باز خواهد نمود وبنوعی همه گیر خواهد شد .

درپایان تعدادی از عکس های برگزاری این مراسم را جهت بازدیدکنندگان گرامی درفتوبلاگ زیر به استراک گذاشته ام که میتوانید به آدرس زیر مراجعه نمایید؛ ضمنا از همراهی همشهری گرامی علیجانی برای تعدادی از عکس ها تشکر مینمایم.

آدرس فتوبلاگ :http://kasit.photoblog.ir

 

/ 2 نظر / 7 بازدید
امین بهشتی

مهندس معتمدی سلام حضرتعالی شور و حال عاشورایی در چمسنگر را باید بخاطر داشته باشی،خیلی دوست دارم در متن های زیبایت از چمسنگرنام ببری، تا شهرهای دیگه!!!!امسال من نیز موفق نشدم عاشورا در زادگاه نازنینم باشم تنها روزی بود که فقط جسمم تو آبادان بود تمام فکرم با چمسنگر و وروز عاشورایش بود،چمسنگر ماندنیست و باید بماند... باسپاس امین بهشتی

احمدی

سلام دستشان درد نکند . خیلی خوب بود . ولی حیف که در ایام پایانی صفر هیچ مراسمی نبود . از آنها توقع نداشتیم . ما در تهران دوست داریم به روش خودمان و در بین همشهریانمان عزاداری کنیم.