ما قابیل کلماتیم!

ما قابیل کلماتیم! به جای این‌که مونس درد و رنج یک‌دیگر باشیم، غصه بار هم می‌کنیم! به راستی، ما شهروند کدام جهان هستیم؟! در روزگاری که دیگران برای خود تاریخ جعل می‌کنند و هویت می‌‌تراشند ما بر سر و کول هم آوار می‌شویم و هویت خود را نفی می‌کنیم.

لد نیستیم هم‌دیگر را دوست بداریم. به روی یک‌دیگر لبخند می‌زنیم، اما چند قدم آن طرف‌تر پر از کینه و بغض می‌شویم. تحمل نداریم یک ماشین قسطی را زیر پای دوست‌ یا همسایه‌مان ببینیم. راست راست راه می‌رویم و آبروی دیگری را دستمایه‌ی حسادت و تنگ‌چشمی خودمان می‌کنیم.

هنوز دست‌مان در گردن هم‌دیگر است که در ذهن‌مان نقشه‌ی تخریب یک‌دیگر را می‌کشیم! کار و زندگی خود را رها می‌کنیم و پشت سر دیگری راه می‌افتیم و گناه می‌تراشیم. نه از خدا شرم داریم و نه از وجدان خود خجالت می‌کشیم. فکر می‌کنیم خدا فقط با ماست و فقط ما مسلمانیم و دیگر همشهری‌مان هر چه کند گناه‌آلود است!

چشم و هم‌چشمی شده است اوقات فراغت‌مان و فتنه‌ و فریب شده شغل‌مان! خیلی راحت دروغ می‌گوییم، ریا می‌ورزیم، زبان‌مان مدام به ناسزا و ملامت گشوده می‌شود! سرزنش بار هم می‌کنیم. تمام زندگی‌مان شده ‌ حاشیه‌آفرینی برای هم‌دیگر. دوست نداریم همسایه‌مان سر سیر بر بالش بگذارد! همیشه بدبختیِ هم را آرزو می‌کنیم و چشم دیدن یک‌دیگر را نداریم!

به کسی که حرمت‌مان را پاس داشته و به ما خیانت نکرده بارها خیانت می‌کنیم! برای معامله کردن یک ساختمان یا ماشین، هزاران کلاه سر برادر دینی یا هم‌شهری‌مان می‌گذاریم.

به راستی، ما کی هستیم؟ چی هستیم؟!

من کی‌ام؟ کجایی‌ام؟ شهر من کجاست؟! من در کجای این جهان ایستاده‌ام؟!

شهر من امروز آکنده از بغض شده است. شهری که پارک‌هایش، جای جوانان بزه‌کار است و هیچ پدر یا مادر فهیمی شهامت ندارد تا یک بعدازظهر دست بچه‌هایش را بگیرد و به این پارکی پناه ببرد، چرا که هر لحظه الواط‌های یله شده‌ی شهر با آلت‌های قتاله‌ی سرد می‌توانند بر سر خود و بچه‌هایش آوار شوند.

این شهر هر لحظه آبستن یک حادثه‌ است! هیچ‌روزی نیست که گوشه‌ی خیابانی، کوچه‌ای یا میدانی چند‌ نفر به جان هم نیفتند و دشنه بر بدن هم ننشانند! شخصی که با صدای بلند در معابر عمومی حرف‌های رکیک و چاله‌میدانی می‌زند، مردی که گستاخانه در پیاده‌رو سینه سپر می‌کند و مانع عبور دختری بی‌پناه می‌شود، جوانی که نمی‌داند حرمت چیست و به پیرمردی نحیف توهین می‌کند و همه بی‌اعتنا حتی بدون نیم‌نگاهی از کنار هم می‌گذرند و خود را به «نشنیدن» و «ندیدن» می‌زنند!

واقعیت این است ما شهرنشین هستیم و نه شهروند! چرا که شهروند، حقوق هم‌نوعش را پایمال نمی‌کند. روز روشن تمام قوانین جامعه را به باد تمسخر نمی‌گیرد. آری! به شکل انسان هستیم ولی انسانیت نداریم!

با اندکی تخلیص ، برگرفته از پایگاه خبری یافته

نویسنده : محمد کاظم علی پور

/ 6 نظر / 10 بازدید
عکس - موزیک

با سلام.... 1- دانلود آهنگهای جدید با لینک مستقیم و ... 2 - مشاهده عکسهای با کیفیت

رضا

سلام ممنون آقا سعيد

ناهید

سلام روزتان مبارک دوست عزیز.[گل]

کیانوش

جانا سخن از زبان ما می گویی! متشکرم آقای معتمدی. کاش مشکلات تاریخی مردم حل می شد شاید کمتر از این بد فرهنگی رنج می کشیدیم. کاش به لرستان توجه می شد صنعت و اقتصاد رونق می گرفت.... کاش...