روستاهای هدف گردشگری در استان لرستان

استان لرستان دارای آب و هوای متنوعی است. در زمستان، هنگامی که در شمال لرستان برف و کولاک و سرمای شدید جریان دارد، قسمت‌های جنوبی آن از هوای مطبوع و بارانی برخوردار است. خرم‌آباد دارای زمستانی معتدل و تابستانی گرم است. در این استان 13 روستای امامزاده قاسم، بیشه، چنارگریت، دهکرد، رباط نمکی، سراوند، سنگ تراشان، کمندان، کایگان، گوشه شهنشاه، نوژیان، ولی عصر(امیرآباد) و ناییاز از سوی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است که هدف گردشگری نام دارند و تعدادی از آن‌ها به شرح زیر هستند:


بیشه 
روستای بیشه از توابع بخش شهرستان خرم آباد، در 75 کیلومتری شهر خرم آباد قرار دارد. این روستا از شمال به کوه ازگنه و از غرب به کوه چهک محدود می‌شود. روستای کوهستانی بیشه در کوهستانی درون دره استقرار یافته است و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 1200 متر است. آب و هوای این روستا، تحت تاثیر اقلیم معتدل و خشک، در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در فصل زمستان سرد و خشک است.

رودخانه سزار از کوه های ازگنه، پریز، اشترانکوه و دورود سرچشمه می گیرد و از شرق روستا عبور می‌کند. روستای بیشه، از ییلاقات عشایر بوده است که در قرن اخیر به روستا تبدیل شده و قدمت چندانی ندارد. این روستا به دلیل موقعیت طبیعی، آب و هوای معتدل، چشم انداز کوهستانی و پوشش گیاهی متنوع، جاذبه های گردشگری جالب توجهی دارد. مهمترین جاذبه‌های طبیعی روستای بیشه عبارتند از: 
"رودخانه سزار" که از شرق روستا عبور می‌کند. حواشی این رودخانه از گل ها و گیاهان خودرو و درخشان بلند قامت پوشیده شده است و در فصول بهار و تابستان فضای مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران است. 
"آبشار بیشه"، حواشی سرسبز و بسیار زیبایی دارد و یکی از بهترین فضاهای تفریحی روستا محسوب می‌شود. "سراب حرب"، در 5 کیلومتری روستا قرار دارد و اطراف آن با درختان بلند و گل‌ها و گیاهان پوشیده است. 
از مراکز دیدنی و جالب روستای بیشه استخر پرورش ماهی قزل آلا در دو کیلومتری آن است. این استخر، یکی از منابع مهم درآمدی مردم روستای بیشه محسوب می‌شود. صنایع دستی روستای بیشه شامل انواع قالی، گلیم، جاجیم و سبد(بافته شده از شاخه های بادام کوهی) است. روستای بیشه از طریق شهر خرم آباد، با جاده ای آسفالت قابل دسترسی است. 

چنارگریت 
روستای چنارگریت از توابع شهرستان خرم آباد، در 57 کیلومتری شهر خرم آباد قرار گرفته است. این روستا از شمال به کوه یاسین و از جنوب به کوه دارنماز محدود می‌شود.
ارتفاع روستای کوهستانی چنارگریت از سطح دریا در حدود 940 متر است و تحت تاثیر اقلیم معتدل و خشک، بهار و پاییز مطبوع، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد.

دژ قدیمی گریت و گورستان بزرگ دامنه آن از قدمت کهن روستا حکایت دارد. مصالح به کار رفته در دژ سنگ و ملاط است و بنابر آثار و شواهد برجای مانده، قدمت آن به دوره‌های قبل از اسلام می‌رسد. محل فعلی، روستای چنارگریت، ظاهرا در دوره‌های پیش از اسلام شهری پررونق بوده است و در دوره اسلامی به خصوص در زمان حکومت اتابکان لر کوچک اهمیت سوق الجیشی داشته است. 
روستای چنارگریت، به دلیل موقعیت طبیعی مطلوب، دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است. مهم ترین جاذبه های طبیعی این روستا عبارتند از: 
"آبشارهای سه گانه چنارگریت" که در یک کیلومتری روستا قرار دارند و با جریان پرفشاری از دیواره‌های صخره‌ای سرازیر می‌شوند. طبیعت سرسبز اطراف این آبشارها در فصول مختلف سال به ویژه در بهار و تابستان، فضای مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران به شمار می‌آید. "ارتفاعات بلند اطراف روستا"، همراه با پوشش جنگلی و مراتع سرسبز، از جلوه‌های بدیع و کم نظیری برخوردارند. کوه یاسین در شمال و کوه دارنماز در جنوب روستا، از جنگل های بلوط و انجیر کوهی پوشیده شده‌اند و دامنه‌های آنها مکان مناسبی برای اقامت موقت گردشگران محسوب می‌شود. حیات وحش روستا، شامل جانوران و پرندگانی مانند گرگ، شغال، روباه، گراز، خرگوش و کبک است. "دژگریت"(سرتنگ قلاع)، دریک کیلومتری جنوب غربی روستا و بر روی کوهی به نام سرتنگ واقع شده است. روستای چنارگریت از طریق شهر خرم آباد، با جاده ای آسفالت قابل دسترسی است. 

سنگ تراشان 
روستای سنگ تراشان از توابع بخش پاپی شهرستان خرم آباد است. در 55 کیلومتری شهر خرم‌آباد قرار دارد. این روستا از شرق و جنوب شرقی به کوه تاف و از جنوب و جنوب غربی به کوه هشتاد پهلو محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1250 متر است و اقلیمی معتدل و نیمه خشک دارد. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان ها سرد و خشک است. 
روستای سنگ تراشان، مناظر بکر و زیبا و چشم اندازهای طبیعی بسیار شگفت انگیز و جالب توجهی دارد. این روستا از اطراف به وسیله ارتفاعات تاف و هشتاد پهلو محصور شده است. 
در اراضی داخل و پیرامون روستا انواع گیاهان گل زرد، گل بنفشه، گل ختمی، بابونه، آویشن، شنگ و کنگر می رویند. این گیاهان کاربرد دارویی دارند و در درمان برخی بیماری ها موثرند. انواع جانوران و پرندگان مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، گراز، کبک تیهو، شاهین و با قرقره از جاذبه های طبیعی کم نظیر روستای سنگ تراشان هستند. آبشار وارک یکی از جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز این روستا است. فضای اطراف این آبشار در بهارو تابستان از گل ها و گیاهان خودرو و رنگارنگ سرشار می‌شود و محیط دل پذیری برای تفریح و تفرج پدید می‌آورد.

سایت باستانی سنگ تراشان که در محدوده بقایای قلاع باستانی و تاریخی واقع شده، از مهمترین جاذبه های باستانی روستا است. آثار به دست آمده در این محدوده علاوه بر بقایای قلاع قدیم، سفالینه های باستانی متعلق به تمدن کاسی ها است. روستای سنگ تراشان از طریق خرم آباد، با جاده ای آسفالت قابل دسترسی است. 

نوژیان 
روستای نوژیان از توابع، بخش مرکزی شهرستان خرم آباد است در 60 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد. این روستا از شرق و جنوب شرقی به کوه تاف و از جنوب و جنوب غربی به کوه هشتاد پهلو محدود می‌شود. این روستا از سطح دریا 2318 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و پاییز معتدل و مطبوع، در تابستان گرم و در زمستان سرد و خشک است. نوژیان که در گذشته از نواحی اتراقگاهی عشایر بود، از اواخر دوره قاجاریه به روستا تبدیل شده است. قدمت این روستا به یک قرن می‌رسد. 
نوژیان از روستاهای دیدنی و جالب توجه استان لرستان است. کوهنوردی، شکار و تیراندازی از مهم ترین ورزش های مورد علاقه مردم این روستاست. روستای نوژیان از طریق شهر خرم آباد با جاده آسفالت قابل دسترسی است.

 ادامه :http://lorveir.blogfa.com/post-1235.aspx

/ 2 نظر / 9 بازدید
بهاروند

سلام آقا سعید عزیز از گزارشی که در مورد روستاهای گردشگری در وبلاگ خودتان آورده اید به سهم خودم از شما تشکر میکنم ولی به یک نکته اشاره نمایم که استان لرستان اگر صاحب داشته باشد و دست آدم های متخصص و کارشناس و صد البته دلسوز باشد شاید تمام نقاط آن جزو آثار گردش گری و میراث فرهنگی ثبت و ضبط میشد. لرستان چه فاکتورهایی کم دارد. آب به اندازه کافی دارد ولی مدیریت آب ندارد سالیانه اگر اشتباه نکنم 13 میلیارد متر مکعب آب از این استان خارج میشود و مدیریت نمیشود. آب این استان از الیگودرز لوله کشی میشود و به قم میرود و اونجا هم نتیجه نمیدهد. استان لرستان اولین مرکز پرورش اسب بوده است طبق تحقیق اولین قومی که در 7000 سال پیش توانسته است اسب ها را رام نماید و از آنها بهره ببرد لرها بوده اند ولی آیا من و شما در مسافرت به استانمان اسبی با چشمان خودمان مشاهده میکنیم.میراث فرهنگی لرستان که اولین مفرغ های کشف شده در لرستان پیداشده اند و بشر توانسته از این آلیاژ استفاده نماید.غارهای کشف شده در لرستان ترا به خدا اگر ما همین غار کلما کره را حفظ میکردیم نمیتوانستیم بهترین درآمد توریستی را داشته باشیم خودمان باعث شده ایم حیف حروف کم ش

فرامرز محمدی

باسلام از لطفت ممنون با پیشنهاذت موافقم چنانچه خدمتی از دستم بر بیاید کوتاهی نمیکنم