ارشد تهماسبی، موسیقیدان و نوازنده لرستانی

ارشد تهماسبی، موسیقیدان و نوازنده لرستانی
(زاده ی 28 دی 1336)

در شهر الیگودرز به دنیا آمد. اولین اساتید او در ساز تار، کاظم لباسی و سیاوش دیهیمی بودند.
پدرش از دوستان محمد رضا لطفی بود و ارشد مقدمات موسیقی را نزد محمد رضا لطفی فرا گرفت. اوبرای ادامه موسیقی به تهران رفت. وی در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ایران در کلاسهای لطفی و هوشنگ ظریف شرکت می کرد. تهماسبی در سال 1358 وارد دانشگاه موسیقی تهران شد ولی بهد از یک سال دانشگاه را ترک کرد. وی در سال 1360 عضو گروه چاووش شد. او در چاووش با حسین علیزاده( استاد دیگرش )، محمد رضا لطفی و پرویز مشکاتیان همکاری کرد و آهنگهای بسیاری با آنها در کانون چاووش ظبط کرده است. ارشد در سال 1360 کلاسهای آموزش تار وسه تار تشکیل داد و به افراد بسیاری موسیقی را تعلیم داده است. وی با حسین علیزاده در زمینه همنوازی در بسیاری از کارها همکاری کرده و کنسرتهای بسیاری اجرا کرده است. تهماسبی و علیزاده اولین موسیقی دانان ایرانی هستند که دو نوازی تار را اجرا کردند. وی با علیزاده در کاستهای شورانگیز، راز و نیاز، صبحگاهی، دلشدگان و همنوایی همکاری کرده است و همچنین کنسرتهای بسیاری با علیزاده در اروپا و آمریکا اجرا کرده است. او با حسین علیزاده در انتشار کتاب، چهل قطعه برای تار و سه تار، همکاری کرد. ارشد تهماسبی کتابهای بسیاری برای موسیقی ایرانی منتشر کرده است و کاستها و سی دی های بسیاری نیز در این زمینه ضبط کرده است.

ردیف آوازی ( موسیقی سنتی ایرانی مربوط به ردیف آوازی محمود کریمی در 5 کاست)، قطعات درویش خان(یک کاست و یک سی دی)، قطعات رکن الدین مختاری(یک کاست و یک سی دی)، آهنگهای عارف قزوینی، سه چهار مضراب(از ساخته های خودش است)، برنامه دشتی(یک کتاب از موسی معروفی)، پنجه دشتی(تصنیف های عارف و قطعات ابوالحسن صبا، یک کاست و یک سی دی)، صد رنگ رنگ(صد رنگ از موسیقی ایران، 4 کاست و یک سی دی)، دلدار( از ساخته های خود است، یک کاست و یک سی دی).


 

با تشکر از دوست خوبم جناب نواب رحیمی پور(دانشجوی مکانیک دانشگاه علم وصنعت)

/ 2 نظر / 11 بازدید
عابدین بهاروند

سلام آقای معتمدی از معرفی هنرمند لرستانی توسط شما کمال تشکر و قدردانی را دارم.جناب آقای تهماسبی دارای آموزشگاه موسیقی هم هستند.

قاسمی

سلام . کار پسندیده شما قابل تقدیر است . سپاس