مافه گه و وارگه

یاد و خاطره ی مسعود بختیاری(آبهمن علاءالدین) هر جا که باشیم برای ما زنده وجاودان  است ؛چند وقتی است دو کلمه لری دربرگزاری مراسم ویادبود مسعود بختیاری بیشتر بکار برده شده است که جا دارد برای آشنایی بیشتر خوانندگان وعلاقمندان و قوم لر مجددا معنی ومفهوم کلی آنها یادآوری شود:

 ما فه گه :(بنای یادبود،مدفن گاه) یادمان خاصی است که در زادگاه یا محل سکونت فرد ساخته می‌شود تا یاد و خاطره‌ بزرگان و چهره‌های سرشناس ایل را در اذهان زنده‌ نگه دارد.مانند :

اهالی روستای «بنه وار رهدار» در اقدامی فرهنگی یک "مافه گه" (بنای یادبود) برای زنده یاد بهمن علاءالدین شاعر و هنرمند محبوب و شهیر لر بختیاری ساختند و پرچم پرافتخار ایران را بر فراز آن به اهتزاز درآوردند.

وارگه : به محل اقامت زمستانی، تابستانی و یا اُتراق بین راهی یک مال وارگِه می‌گویند.در وارگه آثار دیوارهای کوتاهی که برای برپاکردن چادرها و یا آغل گوسفندان ساخته شده، دیده می‌شوند. عشایر ضمن کوچ در وارگه‌های قبلی اتراق می‌کنند.

/ 2 نظر / 10 بازدید
پرنیان

بسیار پست به جا و پر معنی بود....

فرامرز محمدی

سعید جان با احساس خوبی همیشه یادت میکنم کم توفیقم که بیشتر با دلسوختگان اب و چشمه وکوه وبلوط تونل وریل و ابشار که همگی نشان پویایی .حرکت . تلاش و سر زنده بودن است ارتباط جدی ندارم همیشه دلم از شیب های ملایم کو کلا به سمت کشور و چمسنگر و سپید دشت ارام و استوار دنبال ارزوهای گمشده میگردد کمک کن تا شب نرسیده ردشان را پیدا کنم وباهم به بالای کو کلا برویم صحرای گریت و منطقه ترس و کاشرف که زمانی از گرد تاخت سواران خط غبارش به اسمان میرفت تماشای ی تر تماشاشایش کنیم ومنتظر سواران ازنا و ممیل و کی او تا غروب بمانیم