معرفی وبلاگ نویسان لر زبان - پرونده ای برای عابدین بهارند

یادداشت من برای "عابدین بهاروند"

ستایش کنیم مردان جان سختی را که در دوران های همیشه بد ، با سماجت و شعور ذاتی خود سفال سینما را به شیشه تبدیل کردند.(حسین پناهی)

"عبدالرضا قاسمی" از من خواست در مورد "عابدین بهاروند" هر چه می دانم بنویسم!

آب پاکی روی دستش ریختم و گفتم نمی توانم ! اما حقیقت دوست داشتم درباره ی عابدین بنویسم!

ودر درونم جهت درج خطی کوتاه برای کسی که خیلی دوستش دارم غلغله بود ،برایم افتخار بود که من سهم کوچکی در بیان ومعرفی  "عابدین" داشته باشم.سپاس از عبدالرضا به خاطر اعتمادش..

تمام ذهنم درگیر بیان احساسم بود ،راستش نویسنده وقلم بدست نیستم وشرح اسم هم نمی توانم ،از این بابت نگران بوده و هستم و زبانم قاصر است.کلمات به سختی همراهی میکنند و من هم به هر شاخه ای دست می برم و آتش درونم هنوز فرو ننشسته!

محتاطانه گام برداشتم و می خواستم پله پله صعود کنم وعاقلانه به "عابدین" فکر کنم.

روح لطیف و انسان دوست اش، زبان پاک ، سُره وصادقانه ی لری اش بسان "سِراوُ شَوا و سِراوُ نایه کِش" ، به دل ساده وبی غل وغش او به سان دشت های "خایدالو" و به هنر و مهارت ماهرش به سان "فلک افلاک" به پستوی ذهن نا آرامش مانند "عجایب غارهای کوگان و کلماکره" به لبخندهای چون انارش وبه رازهای گمشده اش و به صندوقچه ی دردهایش به نگرانی طرح آمایش سرزمینش و به سخنان نغز ، ناب وعارفانه لری اش .

"عابدین " را هر چه بتوانم وصف میکنم این ناتوانی من است که خوب وصف نشده ! بقول" مرحوم حسین پناهی " گاهی اوقات کلماتی هستند که از معنایشان کوچکترند مثل "عشق" !

"عابدین" یاقوتی است که از سنگ رنج به دست آمده است.

ایلیاتی بودنش در این عصر آهن و دود میراث دار نیاکان واجدادمان میدانم که سینه به سینه ودست به دست بی شیله وپیله منتقل شده و "عابدین" روایتگر نسل مردانی است که کوله باری از قصه های لری و تجربه های ناب وسخت را با روایتی زیبا بیان میکند که در افسونش حیران می مانی.

در این گذرگاه تاریخ، ایل وتبار را به تو می شناسد ، او مرا به آن حال وهوای وایل وتبار آشتی می دهد.

"عابدین" این "براخاص" سینمای لرستان دردها وحکایت های زیادی در سینه دارد ؛ از بی مهری ها و کم لطفی ها وتنگ نظری ها و ووو به او خیل عظیمی از هنرمندان لرستان !

"عابدین بهاروند" علاوه بر نقش های هنری و بیادماندنی در سینما وتئاتر وتلویزیون به عنوان یک کارشناس ارشد خبره وآگاه و مدیر کارآمد است. او توانایی اش را دارد هنوز در طرح آمایش سرزمنیش نظرات کارشناسی بیان شده ی بسیار دارد و دوست دارد بسان روزگار گذشته های دور "لرستان" این سکونتگاه اولیه و صاحب تمدن و هنر وصنعت ، در دشت های "نیسار" و " اسبستان"ش قیقاچ وشیهه ی اسب های اصیل و و حشی این قوم طنین افکند و این مهم رونق گیرد.

قلب ودلش برای توسعه ی لرستان در "تش بلیزی گُر گرته" !

لختی بودن در کنارش برایت "ستین دل " میشود و تو را به گذشته ای دور می برد ؛ احساس میکنی در پای "اسبی کو" همپای شبانان در کنار "تش " "بیلز" "تژگاه" زیر سیاه چادر با نوای "تال" به اعماق تاریخ سفر میکنی و در حسرت ناب روزگاران قدیم می مانی!

عابدین "کیکمی" است که می توان در سایه سارش "کولایی" از آرامش وطیب خار برپا ساخت و"شکتی" را " دِ ویر" برد.

"عابدین" "هوکاره" "هونه مون" لری و "شاق شاق" "کوک های هشتا پهلی " وتابش "لیسک افتو" بر فراز" اسبی کو " و "یافته " و کلنجه و گلونی و شال وستره زنان و مردان ایل است.

این پسر موطلایی هنر وسینمای لرستان هنرمندی مدیر و کارشناسی دلسوخته است و هنوز هم به سهم خود برای اعتلای نام لرستان چه سختی ها وناملایمتی و زخم زبان ها که نچشیده ونکشیده است و همچنان داغ در سینه واستخوان بر گلو نام لر ولرستان را فریاد می زند.

عبدین بهاروند-سعید معتمدی

با تشکر از عبدالرضا قاسمی

/ 2 نظر / 11 بازدید
قاسمی

سلام . ممنون از پیامت / تقدیم به شما و عابدین بهاروند ------- خانه ی دوست کجاست؟ در فلق بود که پرسید سوار اسمان مکثی کرد رهگذر شاخه ی نوری که به لب داشت به تاریکی شن ها بخشید وبه انگشت نشان داد سپیداری و گفت نرسیده به درخت کوچه باغی است که از خواب خدا سبز از تر است ودر آن عشق به اندازه ی پرهای صداقت ابی است می روی تا ته آن کوچه که از پشت بلوغ ،سربه در می ارد پس به سمت گل تنهایی می پیچی دو قدم مانده به گل پای فواره ی جاوید اساطیر زمین می مانی وترا ترسی شفاف فرا می گیرد در صمیمیت سیال فضا، خش خشی می شنوی کودکی می بینی رفته از کاج بلندی بالا،جوجه بردارد از لانه ی نور واز او می پرسی خانه ی دوست کجاست؟ سهراب سپهری .

بهاروند

سلام بر سعید عزیز و عبدالرضای عزیز شما اینقدر مرا چوب کاری کرده اید و اینقدر مورد من لطف قرار داده اید که احتمالا خیلیها باورشان میشود و من ناچار باید خیلی مراقب باشم که بلایی سرم نیاید.