لطفعلی خان زند

لطف علی خان زند  دلاوری که از دنیا رفت ولی در یادها زنده ماند.

دیشب تا صبح بیاد لطفعلی خان زند بودم!  علتش هم عشق وعلاقه آقازاده ! است که مدام دوست داشت کریم خان زندونادرشاه و لطفعلی خان زند وجنگ های صلیبی ودر اخر اطلاعاتی راجع به گیاهان  را در اینترنت سرچ کنم . شعر معروف لطفعلی  خان را بی اختیار زمزمه میکردم (١). میدانم لطفعلی خان وکریم خان زند حق زیادی برگردن ما لرها ! دارند. هنوز خیابان ویا میدانی بنامشان نداریم وحسابی فراموششان کرده ایم .شاید نامگذاری بزرگراه خرم آباد-پل زال بهانه برای ثبت مجدد نام این سلسله واین "وکیل الرعایای " عادل مردم عصر خود باشد .یاد این دلاور زند و فرمانروای شجاع ونترس وآزاده ودلیرترین شمشیر زن شرق را گرامی میداریم.و یاد تصنیف مردم کرمان که اینگونه در مورد خان زند سروده اند :

هر دم صدای نی میاد                          آواز پی در پی میاد

لطفعلی خانَم کی میاد؟                        روح و روانم کی میاد؟

و فتحعلی خان صبا در فقدان شاه زند اینگونه سروده :

گردون به زمانه خاک غم ریخت، دریغ            با شهد طرب زهر غم آمیخت، دریغ

از کینهٔ دور فلک جورسرشت                      شیرازهٔ شیراز ز هم ریخت، دریغ

اینگونه است در مرگ شاه زند مرثیه ها می سرایند و در مورد فجایع آقا محمد خان داستانها ! اقا محمد خان پادشاهی که از ایرانی بودن فقط نامش را بزور بخود بسته بود وخون ایرانی هیچگاه در رگهایش جاری نبود و باعث اینهمه بدبختی وانشقاق و قتل وآدمکشی شد.

(١):

یا رب ستدی جهانی از همچو منی      دادی به مخنثی، نه مردی نه زنی

 از گردش روزگار معلومم شد                پیش تو چه دف‌زنی چه شمشیرزنی

/ 8 نظر / 8 بازدید
لکستان

در لک بودن ایل زندیه و بخصوص کریم خان زند و لطفعلی خان زند شکی نیست اما چرا باید اشعاری که شما در اینجا ذکر کرده اید به زبان فارسی باشد؟ آیا واقعی هستند؟

لکستان

زند یکی از طوایف بزرگ لک است که در ناحیه همدان زندگی میکنند. این ایل زندیه را باید لک نامید تا لر. هرچند که لک و لر همسایگی دیرینه ای با هم دارند اما به نظر من صحیح نیست که هویت لکی وکیل الرعایا را به لری معرفی و تغییر داد. کماکه بر روی قبر کریم خان نیز عبارت قوم لک حک شده است نه لر. با تشکر امیدوارم اصلاح فرمایید.

پاپی

سلام دوستان البته که کریم خان لک بوده ولی واقعا چه لزومی داره لر و لک را جدا کنید حال انکه همیشه یکی بودند به خاطر همین تفرقه هاست که ان گونه عقب هستیم به شهرهای بزرگ نگاه کنید اصلا لک را نمی شناسند لر را هم به مسخره می گیرند حال ان که اگر همه متحد باشیم دنیا هم زیر دست ما می لرزد

بیرانوند

این برادران لکستان هم تا لر ها را پاره پاره نکنند ولکن نیستند

معمار از ملاير

آقايان محترم لر و لك دعوا نكنيد لطف علي خان زند لر بوده و ملايري اگر ايشان لك بودند پس چرا مردمان شريف ملاير لكي حرف نمي زنند بلكه لهجه لري بومي ملاير صحبت مي كنند؟؟؟؟

سعید

2 خیابان در شیراز به نام لطفعلی خان و کریم خان هست

ایرانی

در تهران هم خ به نام کریمخان هست, ضمنا مهم نیست که زندیه لر بوده یا لک, مهم این است که برخلاف بسیار دوره های دیگر ایرانی بوده

چقد سخته جدا بودن

داستان جالب کریم خان زند و مرد درویش درویشی تهی‌‌ دست از کنار باغ کریم خان زند عبور می‌کرد . چشمش به شاه افتاد و با دست اشاره‌ای به او کرد . کریم خان دستور داد درویش را به داخل باغ آوردند . کریم خان گفت : این اشاره‌ های تو برای چه بود ؟ درویش گفت : نام من کریم است و نام تو هم کریم و خدا هم کریم . آن کریم به تو چقدر داده است و به من چی داده ؟ کریم خان در حال کشیدن قلیان بود ؛ گفت چه می‌خواهی ؟ درویش گفت : همین قلیان ، مرا بس است ! چند روز بعد درویش قلیان را به بازار برد و قلیان بفروخت . خریدار قلیان کسی نبود جز کسی که می‌ خواست نزد کریم خان رفته و تحفه برای خان ببرد ! پس جیب درویش پر از سکه کرد و قلیان نزد کریم خان برد ! روزگاری سپری شد. درویش جهت تشکر نزد خان رفت . ناگه چشمش به قلیان افتاد و با دست اشاره‌ای به کریم خان زند کرد و گفت : نه من کریمم نه تو ؛ کریم فقط خداست ، که جیب مرا پر از پول کرد و قلیان تو هم سر جایش هست . . .