برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ها در تهران + شرح آیین

چهل‌منبری یکی از مراسم آیینی محرم است که در روز تاسوعا است که در لرستان و با حضور زنان برگزار می‌گردد.
حضور در این آیین مختص زنان است و در این آیین زنان از صبح روز تاسوعا روزه‌ی سکوت می‌گیرند و با پای برهنه و نقاب بر صورت و با در دست داشتن چهل شمع، این مراسم را برگزار می‌نمایند‌.
عزاداران با پای پیاده و حضور در یک حسیینه و یا سقاخانه تکیه و یا سقاخانه یک شمع روشن می‌کنند این کار به تأسی از حضرت زینب‌(س) که از کوفه تا شام را در 40 منزل به سختی و مشکلات فراوان طی کردند انجام می‌گیرد.
حضور کودکان و زنان در این مراسم به نوعی یاد‌آور پیام رسانی بازماندگان کربلا است. در این روز حاجت‌مندان با شرکت در این مراسم طلب حاجت و نیاز خود را با روشن کردن شمع در هر منبر و برداشتن یک شمع در آخرین منبر برای برآورده شدن حاجات خود از باب‌الحوائج  انجام می‌دهند.
بعد از چهلمین منبر روبنده از سر برداشته و با یک‌دیگر گفت‌وگو می‌کنند. این سنت و آیین عزاداری در کنار سنت گِل‌مالی (خَرّه) یکی از آیین‌های مردم لرستان به ویژه شهر خرم‌آباد و بروجرد است. در خرم‌آباد، زنان پس از حضور در امام‌زاده زید بن علی (ع) و قرائت زیارت ایشان شروع می‌شود.
در این مراسم، زنان با بستن روبنده بر صورت هیچ صحبتی تا آخرین منبر نمی‌کنند و فقط در دل راز و نیاز، دعا و عزاداری نموده و گاهی اوقات نیز چند دوست با یک‌دیگر چادر‌های خود را به هم گره زده و مراسم را انجام می‌دهند. حضور انبوه زنان و کودکان در تکیه‌ها و سقاخانه و هیأت‌های مذهبی در سطح شهر در روز تاسوعا خیره‌کننده و همدلی و همراهی با حضرت زینب در طی مسیرهای طولانی از کربلا و کوفه تا شام را تداعی می‌کند.
 برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ها در تهران + شرح آیین
/ 0 نظر / 29 بازدید