ششم فروردین سالروز تولد علی اکبر شکارچی

امروز ششم فروردین 1393 مصادف است با تولد مردی که با کمانچه‌اش نغمه‌هایی کهنه را سر داده است. او بیشتر فعالیت خود را بر موسیقی سرزمین مادری‌اش متمرکز کرده و تا کنون آلبوم‌های بسیاری را در زمینه موسیقی لرستان منتشر کرده است.
شاید به جرات بتوان آلبوم «بهار باد» را در شمار یکی از مهم‌ترین آثار موسیقی محلی در ایران قرار داد. علی اکبر شکارچی برای ضبط این اثر بسیاری از نوازنده‌های شاخص موسیقی ایرانی را با خود همراه کرد.
شکارچی خوانندگی این اثر را نیز به ایرج رحمانپور سپرد تا او نیز در این اثر شاخص‌ترین آوازهای خود را بخواند. تم اصلی این آلبوم آمدن بهار و وزیدن بادی است که پیام بهار را با خود به ارمغان می‌آورد. شکارچی چند قطعه از این آلبوم را نیز خودش می‌خواند.
از میان دیگر آثار علی اکبر شکارچی می‌توان به «بیست ترانه کهن لری»، «خواب شقایق»، «کارهای پژوهشی آلبوم ردیف میرزا عبدالله با کمانچه»، «ایل بانگ»، «جرس» و «کوهسار» اشاره کرد. شکارچی آلبوم موسیقی خلق لر را با همکاری حسین علیزاده منتشر کرد که در تیرماه 1358 انجام شده بود.


علی اکبر شکارچی در 6 فروردین 1328 در روستای چم سنگر بخش پاپی در استان لرستان متولد شد. نواختن کمانچه را از کودکی تحت تاثیر نوازندگان محلی آغاز کرد و پس از اخذ دیپلم و خدمت سربازی در سن 24 سالگی به تهران رفت و در سال 1350 از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و جهت فراگیری ردیف‌های سازی و آوازی و قطعات ضربی از محضر استادان داریوش صفوت، نورعلی خان برومند، محمود کریمی، یوسف فروتن، سعید هرمزی و جلال ذوالفنون بهره برد. علی اکبر شکارچی در طول این سال‌ها همواره از محضر استاد خود علی اصغر بهاری سود می‌برد.
شکارچی در سال 1356 در اولین آزمون موسیقی باربد نفر اول رشته نوازندگی کمانچه شد. وی از سال 1358 در دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران، دانشگاه سوره، کانون فرهنگی هنری چنگ و چاووش و همچنین آموزشگاه موسیقی آرش به تدریس موسیقی پرداخته است.
شکارچی بیشتر فعالیت خود را در سال‌های اخیر بر آموزش و پژوهش متمرکز کرده است. او سال‌های بسیاری است که از صحنه دور بوده و هیچ کنسرتی در داخل کشور برگزار نکرده است. شاید سال 1393 آغازی دوباره برای شکارچی باشد و علاقه مندان به موسیقی بتوانند اجرای او را به صورت زنده ببینند. بسیاری از علاقه مندان به موسیقی دوست دارند بار دیگر همکاری او و ایرج رحمانپور را شاهد باشند.

شکارجی

تسنیم

/ 0 نظر / 56 بازدید