برگزاری آیین خَرره (گل مالی ) در تهران

لرستانی های مقیم تهران در سومین سال متوالی همراه با ساز "چَمَر" به استقبال روز عاشورا و برپا داشتن آیین " خَرره" می روند.

هیات "عشاق العباس لرستانی های مقیم تهران " در سومین سال متوالی برگزاری این مراسم در تهران ، امسال نیز برنامه ای ویژه وگسترده برای برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم در تهران دارند.

 سالهای قبل با چاپ بنر و جزوه هایی در مورد سنت و آیین "خَرره" ومعرفی وشناساندن آن به مناطق مجاور برپایی مراسم تلاش خوبی در این زمینه شده بود.

امسال نیز قرار است در این زمینه اطلاع رسانی لازم انجام پذیرد.

دراین مراسم با همزمان با سنت گل مالی عزاداران ساز " چَمَر " نواخته میشود .

ساز چمر در لرستان و لرزبانان در رثای افراد شاخص و بزرگ نواخته میشود .

عاشورا ی لرها در تهران

سالهای قبل حضور عزاداران زن و مرد و کوچک وبزرگسال لرستانی در سنت گل مالی توجه بسیاری از هیئات و مردم اطراف را بخود جلب کرده و هیات عزاداران لرستانی با استقبال بسیار خوبی از مردم منطقه مواجه شد؛ بطوریکه روحانی سخنران مجلس که روز عاشورا شاهد شور و عشق  لرستانی ها به اهل بیت بودند در پایان مراسم و بعد از برپایی مراسم نماز ظهر عاشورا در سخنرانی خود اعلام نمودند که : " بعد از سالها برگزاری مراسم روز عاشورا هیچ مراسمی زیباتر و با اخلاص تر از مراسم روز عاشورای لرها ندیده ام ."

امیدوارم حرکت "هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز" که در این روند سه ساله حرکت رو به رشد و نقشی بسیار خوب در هدایت و تمرکز لرستانی های مقیم مرکز برای برگزاری عزاداری داشته همچنان در سیر صعودی ونقش مثبت وسازنده و رو به رشدش را به دور از هرحاشیه ای ادامه دهد .

مطمئنا گرد آوردن وحضوری لرزبانان در سراسر تهران در یک هیات مذهبی و علاقه ی مدعوین به حضور در مراسمی سنتی و همزبان کاری سخت و دشوار است و مدیریت برگزاری چنین مراسمی با فراهم آوردن امکانات برای عزاداران نیز سختی هاخاص خودش را دارد.

عاشورا ی لرها در تهران

امیدوارم همراهی وهمکاری و همیاری عزاداران با بانیان مراسم بیش از گذشته ادامه داشته باشد و با ارائه نظرات وپیشنهادات به بانیان محترم نقاط ضعف احتمالی برای سالهای بعد به حداقل خود برسد . بی شک بانیان مراسم از نظرات وپیشنهادات و انتقادات عزاداران اباعبدالله الحسین (ع) حداکثر استفاده را خواهند نمود.

برای بانیان هیات " خانواده محترم سلوک" آرزوی بهروزی و موفقیت داریم.

عاشورا ی لرها در تهران

 عاشورا ی لرها در تهران

 عکس : قاسمی -عاشورای سال 91 تهران

اخبار و عکسهای شب های هیات عشاق العباس در وبلاگ امیررضا قاسمی

/ 6 نظر / 49 بازدید
ثامن الائمه

بسیارزیبامیباشد

ثامن الائمه

خوبه

مهدي

ماشاالله به اين جمعيت...خدا قبول كنه

دخترزاگرس

سلام قبول باشه ...زحمات شما و دوستان واقعا ستودنیست ...اجرتون با امام حسین..

دخترزاگرس

سلام قبول باشه ...زحمات شما و دوستان واقعا ستودنیست ...اجرتون با امام حسین..

ماشا

سلام ستینم... قبول باد و همیشه سرافراز.