راز هایی از عدم توسعه وعقب ماندگی لرستان

چند روز پیش با یکی ازدوستان تهرانی علاقمند به لرستان درمورد تحقیقی که در گوشه ای از ان شاخص های رشد وشکوفایی وعقب ماندگی استانهای کشورر  مورد تجزیه وتحلیل قرار داده بود صحبت میکردیم  وفاصله وحشتناک عدم توسعه وبیکاری در لرستان با استانهای دیگر را مورد بررسی  قرار میدادیم و ادله می آوردم که راز عقب ماندگی استان ما فلان وبهمان است! دستهایی درکاراست ونمی خواهند ونمی گذارند استان توسعه یابد! و منابع ما را به تاراج می برندومدیران نالایق استانهای دیگر رای برای ما میاورند ومدیران کارآمد بومی ما پشه میپرانند و..... همه را که گفتم وجمع نمودیم با هم به نتیجه ای رسیدم که تاحدودی خلاف این گفته هارا ثابت می کند .ممکن است درجاهایی با این جمع بندی موافق نباشید.

1 درابتدای انقلاب همه استانها در یک سطح از توسعه و منابع بودند وهمه فقیر از یک نظر و سپس همه شروع به حرکت نمودند کسانی که تلاش وپشتکاربیشتری داشتند از فرصتها استفاده بهینه نمودند.

2. هیچ مقام و مسئول مملکتی درکشور از عقب ماندن یک روستا و شهر ویا استان کشور خوشحال نخواهد شد و هیچ مسئولی خواهان ابادی ایران بدون یک استان خاص نیست !همه  وهمه خواهان رشد وتوسعه وابادی همه جای کشور هستند.پس این دلیل دستهای پشت پرده و عدم توسعه عمدی هم منتفی است .

3. همه مدیران غیر بومی استان لرستان در طول این سی ساله  انقلاب هم بی عرضه وناتوان نبوده اند! که مدیران محلی توانایی انجام انها راداشته اند !بالاخره مدیرانی پیدا شده که توانایی انجام کارهای بزرگ راداشته اند اما این کارهای وطرحهای این مدیران در استانهای دیگر نمود وپیشرفت دیگری داشته است.

4. مدیران محلی وبومی بکار گماشته شده در استان بعضا نیز با طایفه بازی و باندبازی نیز نتوانسته به خواسته مردم و مسئولین یعنی توسعه وابادی لرستان اهتمام ورزند!

5.نمایندگان منتخب مردم نیز همین طور !! مگر میشود گفت که همیشه مردم استان بر اساس طایفه وقبیله افراد ناتوانی را که توانایی توسعه وپیشرفت استان رانداشته به عنوان نماینده منتخب خود انتخاب میکنند ؟؟؟!! اگر چنین است پس باید تا مادامیکه چنین رای ونظری دارند  بایددر فقر وعدم توسعه وپیشرفت بسوزند !! (پوزش ،صریح وشفاف عین نتیجه را درج نمودم)

6.اگر کار واشتغال فرایندی وارداتی است که از مرکز ومسئولین بلندپایه مملکتی بر میاید پس چطور استانی مثل کردستان وایلام  که از همه نظر به نوعی به هیج جا وابسته نیست از تمامی شاخصه های کشاورزی و .... از ما جلوتر است ؟؟!

7. اگر مسئولین ومنصوبین استان مقصرند چرا تا حالا هیچ نماینده منتخبی از مردم و خود مردم آن مسئول را بازخواست نکرده اند؟؟!! اگر نماینده مقصر است چرا خود مردم نماینده بی کفایت انتخاب میکنند ؟؟

8. چرا مثلا هیچ یزدی ویا سمنانی ویا اراکی( در طول سالهای گذشته  که اراک پتروشیمی نداشت) را در چهاراه ها منتظر عملگی نمی بینیم ؟! چرا تمام نانوایان وشاطرهای نانوایی های تهران را زنجانی ها وترک تبار تشکیل میدهند؟ بدون جا ومکان ، شبها در همان محل کار بیتوته میکنند و بیکار نمی گردند ؟! در تمام روزنامه فروشی و سوپرمارکت های تهران آذری زبانان، چند نفری با هم به عنوان کارگر کار میکنند و کمتر عملگی میکنند ودر خیابانها  بیکار مانند ما لرها نیستند !!!

9.چراکارگران لر در کارهای واگذار شده به انان (مانند صنعت ساختمان سازی و یا در شهرداری ) اهمال کاری میکنند وبه نوعی از زیر کار در می روند !!؟؟ انوقت ما به شهردار تهران و یا دیگران برای عدم استفاده از کارگر ایرانی خرده میگیریم (که در اصل استفاده از کارگر ایرانی حق مسلم کارگران کشورمان است هرچند دستمزد این کارگران برای کارفرما ها اغواکننده است !) اما کارگران افغانی با نظم وانضباط بیشتر ومسئولیت پذیری بهتر کارفرما را بهتر ازما لرها راضی نگه میدارند و به نوعی کار را از کارگر ما می قاپند !!

  10.شما اگر توانستید در یکی ازشهرهای استان در صف نانوایی به شاطر ونانوا بعلت سوخته بودن نان ویا خمیر بودنش اعتراض کنی و او و دیگر مشتریان به شما حق بدهند  و کیفیت نان را بهتر نمایندآن موقع من به شما میگویم این فرهنگ و مطالبه حق در سراسر لرستان نهادینه خواهد شد و مردم بدنیال کیفیت بهتر  دیگر حق و حقوق خود خواهند بود؛ و به توسعه وپیشرفت امیدوار خواهیم شد.

خلاصه مطلب این را بگویم که ما نگاهمان را باید عوض نماییم همه چیز بیرون از استان نیست بلکه تصمیم برای توسعه وپیشرفت از خود مردم شروع میشود و به مقام ومسئول استان و بالاتر نیز ختم خواهد شد . ما خودمان باید بهترین را برای خود بخواهیم و برای این کار ساز وکارش را تدوین کنیم .مگرمیشود شاخص های عقب ماندگی و بیکاری در لرستان حتی نسبت به استان دوم وسوم وحشتناک باشد !! مگر چقدر دهات کوره های یزد وسمنان توسعه یافته واز بیرون برایشان امکانات آورده اند ؟؟ مگر میشود گفت که همه مملکت شبانه روز برای یزد واصفهان و... فقط کار میکند ؟؟!! اگر هم چنین باشد نخبگانی پرورش داده که در جاهایی هم به نفع استانشان کار کرده اند. ما لرها با نخبگان ومدیرانمان چکار کرده ایم ؟؟! ایا واقعا نخبه ومدیرانی در حد خواسته هایمان داریم یا نه ؟؟!! ما چه داده ایم که چی بگیریم ؟ 

 بهتر بگویم با تمام این مشکلات و عقب ماندگی باید گفت " از ماست که بر ماست "

پ.ن: نوشته خرداد 89  من در وبلاگ انجمن دانشجویان ودانش آموختگان لرستانی دانشگاههای تهران:http://ngolor.mihanblog.com/post/205

/ 0 نظر / 7 بازدید