نویسنده (های) وبلاگ معتمدی سعید
آرشیو وبلاگ
      ایستگاه راه آهن چم سنگر (منطقه راه آهن لرستان)
سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1) نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۳٠ امرداد ۱۳٩٢

دیار آریو برزن :

در بدو ورود به شهر مجسمه ی سوار بر اسب آریو برزن با شمشیری در دست و رو به بالا دیده می شود، دیدن این مجسمه حس نوستالژیک وشور وشعفی عجیب به فرد میدهد و احساس غرور می کنی. سوالی در ذهنت متبادر میشود ؛ آیا در این سرزمین هنوز هم قهرمانانی مانند "آریو برزن" وجود دارد ؟ آیا مردانی از جنس آریو برزن  در این استان زندگی میکنند؟

راحت بگویم دریک نگاه تمام سوالات شما در مورد این استان به میهن دوستی آریو برزن ختم میشود !

اما زمانی که از روستای "برافتاب " حدفاصل شهر "یاسوج" و "سی سخت (دنا)" میگذری می فهمی که این دیار سراسر قهرمانانی مانند "آریو برزن" داشته ودارد .

روستای کوچک وحاشیه جاده "برآفتاب" که در لابلای جنگل بلوط محصور شده بیشترین "شهید" را تقدیم میهن کرده واز لحاظ تعداد جمعیت وتعداد شهدای جنگ تحمیلی در استان وکشورنمونه و ممتاز است .

اینحاست که حس میکنی مردمان این سرزمین هنوز هم آریو برزن هایی هم دارند که جانانه از سرزمینت دفاع خواهند کرد.این استان مجاهدان و مدافعانی دارد که در زمان حال هم هرکدام سرداری بودند مانند "آریو برزن" که میتوانید گوشه ای از رشادت های آنان را در کتاب "پایی که جاماند -اثر سید ناصر حسینی پور" بخوانید.می توان به تاریخ رزم سربازان تیپ 48 فتح در جنگ تحمیلی رجوع کرد ،تاریخی سراسر حماسه وشجاعت ودلیری و جانفشانی است ...

گوشت شکار:سوغات وهدیه به مهمانان

از دیگر مطالبی که به آن برخورد کردم ؛تهیه گوشت شکار در کمترین زمان ، یک موضوع واقعی است و صحت دارد. در یکی از روزها همکاری پیشنهاد داد چنانچه مایل باشید میتوانم گوشت "شکار " جهت سوغات تهیه کنم! که با مخالفت من روبرو شد و حتی توصیه کردم که پرداختن به شکار عاقبت روشن وخوبی ندارد و حتی پشیمانی برای شکارچی بهمراه خواهد داشت؛ ایشان هم تصدیق کردند که خودش سالهاست به شکار کل وبز نمی رود!

از طرفی همکاری دیگر افزود که دوستم چند کبک در قفس منزل نگهداری میکرد که یک روز از ایشان خواستم در دامنه کوه دنا در شهرستان سی سخت این پرندگان زیبا را رها نمایند که این مهم را عصر یک روز بهاری انجام دادیم.

آبشار شهری :

قبلا دوستان و خود بنده هم خرم آباد را اولین شهر دارای آبشار در داخل  محدوده ی شهری معرفی نمودیم ولی با سفر به یاسوج دریافتم که آبشاری بهتر از" آبشار دره گرم  خرم آباد " در داخل شهر یاسوج وجود دارد و مسیر دسترسی به این آبشار هم کوتاه و هم پر از درختان گردو و سیب و رودخانه ی آن هم آب سرد وزلالی دارد که  دیدن وبازدید از این آبشار زیبا و خنک در گرمای تابستان خالی از لطف نیست.واین آبشار در فصل گرم سال پذیرای مسافران بسیار زیادی از دیار خوزستان است.

آبشار مارگون هم شاید سرنوشتی مشابه به آبشار بیشه در استان لرستان داشته ودارد ! آبشار مارگون به نوعی در مرز استان فارس و ک وب قرار دارد و -مردم منطقه معتقدند این آبشار به ک و ب تعلق دارد ، ولی از طرفی در محافل عمومی ورسانه ها از آن به عنوان آبشار مارگون فارس نام برده میشود .همین سرنوشت برای آبشار بیشه در منطقه راه آهن لرستان نیز تعریف شده ؛آّشار بیشه در تقسیمات کشوری متعلق به بخش پاپی (شهرستان سپیددشت -که در حال حاضر تابع خرم آباد) است، اما در محافل عمومی به آبشار بیشه دورود معروف است !! گاهی اوقات رسانه و تبلیغات سهمشان در شناسایی یک اثر و یا یک نفر ویا یک کشور آنچنان است که دوست داری هرچه درتاریخ هست را کنار بگذاری وفقط وفقط با تبلیغات تاریخی جدید را بسازی !!!

شهر یاسوج در حال توسعه و گذر از محرومیت است که میشود با ایجاد شاهراه ارتباطی بین بوشهر وبندرعباس و اتصال آن از طریق یاسوج به اصفهان مسیری ترانزیتی و کوتاه تر از بندرعباس -شیراز -اصفهان ایجاد نمود و این منطقه از بن بست خارج گردد.

شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا :

ساکنان این شهر را اکثرا مردمان باصفای لر تشکیل میدهد و با زبان لری تکلم میکنند . این شهر در سینه ی کوه دنا قرار دارد و باغات انگور ، سیب ، وگردوی فراوان دارد .شهری بس خوش آب وهوا  با چشمه های چشمه میشی ،چشمه سرد ، چشمه توف و چشمه تاگی ،چشمه سیاه ،چشمه ریزک است . آب بسیار گوارای این شهرستان باعث رونق باغداری و صنعت پرورش ماهی شده است.

استخرشنای این شهر یکی از تمیزترین و سبک ترین وزلال ترین آب استخرهای کشور را دارا می باشد ؛ چرا که به یُمن آب فراوان ؛هفتگی آب استخر تعویض و با همکاری شهرداری به مصارف درختان حاشیه خیابان میشود .دیدن و سفر به دنا از آرزوهایم بوده است که اینبار با دیدن کوه دنا بی اختیار به یاد ترانه های مسعود بختیاری در مورد کوه دنا افتادم و دوست دارم در فرصتی مناسب صعودی به قله ی مغرور و سربلند دنا داشته باشم.

کوه دنان بکه نم خاکس بیویزوم  مشک وعنبرس ای کنم سی زلف عزیزوم

((کـــــوه دنا را بکنند و ببیزند و چون ســرمه ای در چشمـــان عزیزان بکشند))

در مورد وجه تسمیه "سی سخت ":به یاد سی پهلوان،این سرزمین ”سی سخت” به معنای سی مرد سخت نام می یابد.

در ادامه : دهدشت -چرام -گچساران -سوق و...

  نظرات ()
سفر به استان کهکیلویه وبویر احمد نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ٢٩ امرداد ۱۳٩٢

بنا به درخواست همکارانم در استان کهکیلویه وبویر احمد از تاریخ 26 تا  29 امرداد 1392 به همراه یکی از همکارانم برای اولین بار راهی یاسوج و شهرهای دنا (سی سخت) ، دهدشت ، چرام ،سوق، گچساران و استان فارس (شیراز و سپیدان)شدم.

سفری به غایت خوب و پربار از نظر فنی و کاری و همچنین خوبتر از باب آشنایی با مردم دلاور و خوب ونجیب این دیار بود.

آشنایی با سرزمینی که بیش از اینکه بخواهم از منابع اینترنتی و ... پیرامون جاذبه های گردشگری ودیدنی اش تحقیق کنم آن را از طریق نویسنده ی کتاب "پایی که جا ماند " اثر ماندگار پورحسینی ،  شناخته بودمش !

در بدو ورود با دیدن مجسمه ی "آریو برزن" حس خوبی داشتم و احساس قرابت بیشتری با شهر ومردمش داشتم ، انگار سالهاست که با مردمش آشنا بوده ام !

سفری که بیش از هر استان دیگری موقع برگشتن دلتنگ دوستان وهمکاران و مردمش شدم . امروز سه شنبه 29 امرداد ساعت  19:30 به منزل برگشتم و سعی میکنم در پست های بعدی عکس ها و جاذبه های دیدنی این استان لر نشین را منتشر کنم.

  نظرات ()
واژه ها و اصطلاحات لری 5 نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ٢٥ امرداد ۱۳٩٢

وَز؟پ پرده (چادرینه روی احشاء گوسفند.در اصطلاح علمی  پریتوءن که روی جگر چه خشمزه اش میکند )پرده دیافراگم

دِنوُ ریچَه ؟  دندان قوروچه..فشار دادن عصبی (مداوم )دندانها روی هم

آوگَه  ؟  آبگاه.محل انتهایی جناغ سینه روی معده که بسیار به ضربه حساس است

کاکیلَه ؟  دندانهای آسیاب

هِیولَه ؟ یک مقام آوازی و ترانه ای است که در عروسی میخوانند.

نِها ؟  جلو ، پیشواز

کَلِلا ؟ آسیب دیده ، سرنگون

هُو فَه ؟  صدای آب

هَرَز گو ؟ تاب

کَلک ؟ نان بلوط

خواننده گرامی ، برای آشنایی با معنی کلمات لری میتوانید جلوی هر کلمه را با موس کلیلک  و انتخاب نمایید ، معنی آن مشخص خواهد شد.

  نظرات ()
منطق لری چماق است یا منطق حرف حساب! نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ٢۱ امرداد ۱۳٩٢

در حاشیه صحبت های جناب آقای علی محمد بزرگواری در مجلس شورای اسلامی پیرامون کابینه ی پیشنهادی رئیس جمهور و مخالفت ایشان با یکی از وزرای پیشنهادی:

جناب بزرگورای نماینده محترم استان کهگیلویه  بویر احمد و بهمئی و نماینده ی مردمی ودلاور لر زبان ؛ در یک کلمه اگر منطق شما چوب ،سنگ و چماق لری است ، منطق مردم لر وحوزه انتخابیه شما حرف حساب و گفتگو است نه چماق.

خوب میدانید سالهاست که لرها بابت همین دوکلمه "چماق لری" چه زخم زبانها که نچشیده اند وچه تاوانها که پرداخت نکرده اند ! سالهاست که مردم فهیم مناطق لرنشین سعی کرده اند با رفتار وگفتار خود خط بطلانی بر پیش داوریها و برداشته های غلط داشته باشند ، اما با سخنان شما در مخالفت با کابینه ی پیشنهادی دولت یازدهم همه ی آن باورها و پیش داوریها را عیان وموجه ساختید!

هیچ میدانید که حتما مردم حوزه انتخابیه شما و کل قوم لر که امروز با زبان این قوم در مجلس شورای اسلامی از انها و مناطق محرومشان سخن راندید با سخنان شما مبنی بر برخورد با "چماق لری" موافق نیستند! آیا همین عملکردهای شما منتخبین قوم لر باعث عقب ماندگی ومحرومیت نشده ؟ آیا شما وامثال شما با رفتارهای غیر منطقی این عدم توسعه را تشدید نکرده اید ؟!

جناب بزرگواری منتخب مردم لر، دلسوزی شما برای توسعه منطقه محرومتان به حق است و باید توجه ویژه به مناطق محروم شود ولی آیا لرها فقط با "چماق لری" با طرف مقابل حرف میزنند؟

اگر چنین بوده که باید همه از ما بترسند چه وکیل، چه وزیر ، چه استاندار ، فرماندار و رئیس جمهور !! و از این بابت نباید محروم باشیم بلکه بعکس باید جزء مناطق برخوردار از منابع وتوسعه باشیم؟

چناب بزرگورای ،نظرات شما برای مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت می توانست منطقی بدور از توهین وافترا باشد ! ما مخالف با نظر حضرتعالی نیستیم ، اما معتقدیم می توانست نقد شما سازنده و منطقی وبدور از احساسات باشد ، چرا که نقد منطقی وحساب شده خیلی موثرتر از جنجال است .

این را عرض نمایم ما مدافع وزیر پیشنهادی ویا فلان آقازاده ای که شما دم از "دله دزدی" ایشان زدید نیستیم! ما مخالف با سخنان شما مبنی بر بکار بردن واژه ی " چماق لری" هستیم ، نیک می دانیم این واژه برای همیشه در تاریخ مجلس و اذهان مردم نقش خواهد بست و سالهای سال قوم مظلوم لر که در همه ی تاریخ سرباز و وفادار به مملکت خویش بوده ،باید تاوان حرفهای نسنجیده و ناپخته را بپردازد!!

این گونه حمله و صحبت های حاشیه ای هیچ دستاوردی برای موکلان شما نخواهد داشت و بعکس باعث حمایت از طرف مقابل میشود وظلم است به ذینفعان شما !

شما رهرو مدرس هستید و مدرس هیچگاه لب به توهین افترا و تهمت باز نکرد! نظر شما در مورد وزاری کابینه مهم و محترم است اما بکار بردن توهین و افترا و جملات نامربوط صحیح وزیبنده وکیل و منتخب یک قوم نیست ! 

لرها قومی اصیل ،محجوب ، محبوب ، و وفادار به کشور ایران بوده وهستند.

همین  والسلام و باقی عمرتان ...

پ .ن : در سخنانی امروز عصر در تذکر آیین نامه ای جناب آقای بزرگواری فرمودند: منظور من از "چماق لری" همان ضرب المثل لری "چه به زور علی چه به مهر علی" است که حق خود را می گیریم ! باید بعرض ایشان برسانم بهتر است بجای بکاربردن این ضرب المثل بعبارت :  جاذبه و دافعه ی حضرت علی (ع) " استناد نماید نه به زور علی ! حضرت علی (ع) اگر میخواست با زور حرف خود را به کرسی بنشاند که 23 سال سکوت نمی کرد و بعد از اینکه با جاذبه اش مردم به ایشان روی آوردند زمام حکومت را بدست گرفت و برای حفظ نظام اسلامی با دشمنان دست به شمشیر برد .... آری این است چکیده ی آموزه ی دینی حضرت علی (ع) : جاذبه و دافعه ی علی (ع)

ضمنا نماینده ی محترم و بزرگوار ؛ لر هر جا باشد لر است. لر بزرگ ومتوسط دیگر چه صیغه ای است ؟ اگر سکوت کنید شاید بهتر باشد و داغ دل این لر متوسط !! که در عرض کمتر از 10 روز 24 نفر از محرومترین و مظلوم ترین وبی ادعا ترین مردمانش اعم از پیر وجوان و کودک در آبهای زلال کارون و کانالهای دز غرق شدند را تازه نکنید ! فراموش نکنید امروز در دزفول عزای عمومی بود شاید تسلیت واژه ای کوچک و کمترین سهمی بود که شما و امثال شما می توانستید بر زبان آورید ! گویا همه درگیر این سیاست شده اید و آنچه مغفول مانده است حوزه انتخابیه است و مردمانش !

مطالبی در همین مورد:

این مطلب در وب سایت ک و ب منتشر شد:(کلیک کنید)

متن کامل سخنان محمد علی بزرگورای 1

متن کامل سخنان محمد علی بزرگورای 2 

بزرگواری که با سخنانش در مجلس خود را کوچک کرد!!! (عابدین بهاروند)

چماق کش بزرگوار !! (امیر زیدی نژاد)

موضوع "چُماق لری" را به شوخی مطرح کردم! (یافته نیوز)

 

 
 
 
  نظرات ()
جذب توریست در ... نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۱٩ امرداد ۱۳٩٢

این هم یکی از راه های جذب توریست خارجی است

ببینید یک توریست چگونه به رقص و پایکوبی مشغول میشود

------------------------------------------------------------

پ. ن : شاید نزدیک به یک سال است این کلیپ به دستم رسیده است و هربار که خواستم برای دوستان به صورت خصوصی منتشر کنم ،منصرف میشدم حال یک سایت اقدام به انتشار آن نموده است و بجز تاثر وتاسف هیچ کاری از دستم هم بر نمی آید . بهتر است به لینک مربوطه بروید خودتان مشاهده کنید ....

 خودتان قضاوت کنید و بعضی اوقات هم دم از مهد تمدن و سکونت و طبیعت و .... هم بزنیم بد نیست !!

چند سالی است که برای رفتن بهمراه خانواده به آبشار بیشه باید حتما تعدای از جوانان فامیل که بادی بیلدینگ کار کرده اند هم همراه خودت ببری تا بتوانی از پل و حاشیه آبشار کمی به راحتی استفاده کنی ! اگر هم جوان فامیل نداشتین بهتر است از خیر رفتن به آبشار بگذری !!

در حاشیه آبشار جوانانی با بدنهای گره گره ! با شورتی چسبان در مقابل خانواده ها ، تن به آب می زنند و گاهی اوقات باید از روی پل ،لایی بکشی تا بتوانی از یک جوان قوی هیکل که همه ی پل را احاطه کرده به سلامت بگذری !

این گوشه ای از خاطرات خانواده ها ودوستانی است که برای گذراندن ساعتی در کنار جاذبه های گردشگری در استان گذرانده اند...

خیلی از مردم منطقه راه آهن سالهاست که از خیر رفتن و دیدن آبشار بیشه گذشته اند و بنده هم سالهاست که حاضر نشده ام این رفتن رقت بار را ، با حضور هموطنان مهمان در این ایستگاه را تحمل کنم...

باقی بقای عمرتان و خیر سر شما ...

لینک کلیپ منتشر شده : http://20ist.com/archives/26124

  نظرات ()
خبر بسیار جانکاه بود ... نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱٧ امرداد ۱۳٩٢
محمود رحمانی مستندساز در پی حادثه‌ی اخیر سد کارون 3 متن نامه‌ای را منتشر کرد.
به گزارش ایسنا، این مستندساز در متن نامه‌اش آورده است:
« فریده، دلبر، شیدا، صفورا، ناز ملک، زهرا، زری، گل بس، شهلا، عرفان، سامان و دریا، آنها 12 نفر بودند که تحلیف رییس‌جمهور منتخب‌شان را ندیدند.
محمود رحمانی -مستند ساز

نمی‌دانم این نامه را برای چه کسی بنویسم، یا چه مسوولانی ممکن است وجدان خود را مخاطب این نوشته قرار دهند- خبر بسیار جانکاه بود- و مربوط به درگذشت 12 زن و کودک در حادثه ناگوار «گدار شهپیر» در پشت سد کارون 3 ،معروف به شاهکار مهندسی وزارت آب نیرو، 7 روز پیش، در حالیکه همه اذهان در تب و تاب مراسم تحلیف و تنفیذ، رییس جمهور منتخب بود، حادثه‌ای تلخ رخ داد که بدلیل نبود پل تردد برای اهالی «دهدز» و «ایذه» به روستای سادات حسینی، یک دستگاه مینی‌بوس به کمک بارج ( وسیله‌ی حمل بار به روی آب) در هنگام رسیدن به مقصد واژگون شد و 12 نفر از سرنشینان آن که 10 زن و دختر جوان و 2 پسر بچه بودند جان خود را از دست دادند و این اتفاق تقریباً در سکوت خبری ظلم این حادثه را دو چندان می‌کرد.
من که از زادگاهم «ایذه» و بعضی دوستان تماس‌های زیاد دریافت کردم، خودم را به اندازه‌ی همان خانواده‌ها داغدار می‌دیدم و گیج و مبهوت اخبار این حادثه را به سرعت رصد می‌کردم.»
....
محمود رحمانی در ادامه نوشته است: «این روزها خود را از پایتخت به زادگاهم رسانده‌ام و با خود می‌اندیشم که چگونه می‌توانم به یاری هنرم، زخمی را التیام بخشم و دردی را بکاهم. و هنگامی لنج و محل حادثه وحشتناک را می‌بینم با خود می‌اندیشم که اگر این تنها در این لنج لعنتی بسته بود حالا این اتفاق دردناک نمی‌افتاد، یا اگر آن جاده کزایی ساحلی کامل می‌شد...
......
مگر هزینه‌ی آن جاده چقدر می‌شد برای سد کارون 3 که درآمد متوسط آن را روزانه 20 تا 30 میلیارد ریال تخمین زده‌اند.با در نظر رفتن تورم امروز شاید درآمد 1 روز این سد عظیم!
هر جایی و در هر روزنامه و یا محفل خبری همه چیز حول محور مراسم تنفیذ ریس جمهور است وهنوز هیچ پیام تسلیتی در هیچ روزنامه‌ای ندیده‌ام یا حتی در تلویزیون و توسط مسئولین، انگار هیچ اتفاقی نیافتاده است، مدیر کل مدیریت بحران استان خوزستان حالا بعد از 72 ساعت تشریف آورده بودند و این اولین مقام رسمی بود که در محل حادثه حضور یافت، فردای آن روز نماز جمعه بود و امام جمعه ایذه که ظاهراً طاقتش طاق شده بود در خطبه‌های خود بیان کردند. "تاکنون حوادث گوناگونی در این مسیر اتفاق افتاده و 40 نفر جان خود را از دست داده‌اند، بعضی از زنهایی که می‌بایست زایمان کنند و یا دچار عقرب‌زدگی بودند و در آن لحظه لنجی نبود به ایذه و مردم ایذه خیانت شد و مسئولین با بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی به این مردم خیانت کردند این تنها بخشی از مصیبت وارده است و دریاچه کارون 3 و بی مسئولیتی و کوتاهی کردن مسئولین به خصوص شرکت آب نیرو و استادار خوزستان در رسیدگی به مشکلات و معضلات ایذه و و دنباله رو است. اگر اجازه می‌داند ، امروز کفن پوش به صحنه می‌آمدم تا مسئولان اهواز و تهران بدانند که به مردم ایذه چه می‌گذرد و دچار چه فلاکت‌هایی هستند."
.......
من نمی‌دانم چه کسی باید اجازه می‌داد. حالا از طرف ریاست قوه قضائیه کمیته اعزامی دادستان کل کشور قرار شد روز یکشنبه یعنی 4 روز بعد به محل حادثه بیایند و با این اعلان مسئولان استان در این زمان مقداری فعال شده‌اند تا آنجا که استاندار خوزستان به رسم بختیاری‌های آن دیار به مراسم فاتحه خوانی‌ها تشریف بردند آنهم یک روز قبل از حضور کمیته اعزامی و مبالغی را به عنوان " سرباره" که در این ایل رسمی انسانی است و به مصیبت زده‌ها توسط اهالی طایفه کمک می‌کنند، ایشان هم با مبالغی در پاکت‌های به این خانواده‌ها بدهد و در ظهر همان روز به محل کارش بازگردد. ضمن اینکه ایشان با سخاوت هر چه تمام‌تر به تنها بازمانده خانواده خواجوی‌ها یعنی پدر پنجاه ساله و بیکار و عرفان 10 ساله و زهرای 8 ساله و شوهر دریا خواجه بس غریبی 42 ساله پیشنهاد استخدام در شرکت کارون 3 را داده‌اند!
حالا هفتمین روز درگذشت آنهاست، در مرگی تلخ و دردناک بچه‌هایی که هنگام بیرون کشیدن جنازه‌هایشان به مادرهایشان چسبیده بودند و مادرهایی که با پنجه‌های خونین قصد شکستن شیشه‌های مینی بوس برای رها شدن از مرگ، آخرین تلاش خود را برای نجات انجام داده بودند...توان ادامه دادن ان تصاویر توان می‌خواهد که من به عنوان نگارنده ندارم... براستی چه کسانی باید پاسخ‌گوی آنها باشند، تمام اینها نتایج توسعه‌های ناپایدار و بدون برنامه در کشور است و تعداد این پروژه‌ها هم کم نیستند.
نکته جالب توجه آنکه سردخانه بیمارستان دهدز در آن زمان جای کافی به اندازه نگهداری متوفیان را نداشته و برخی را با قالب‌های یخ به بیمارستان ایذه منتقل نموده‌اند.»
حادثه سد کارون 3
رحمانی در ادامه یادآور شده است: « سال 88 من فیلمی ساخته بودم درباره سد کارون 3 بنام «مادرم بلوط» که در ایران اقبال نمایشی چندانی نیافت اما وقتی در اولین حضور خارجی‌اش موفق به کسب جایزه معتبر جشنواره بین‌المللی مونیخ شد واتفاقاً دلیل اصلی جایزه تلفیق یک پرتره انسانی با مقوله محیط زیست در ساختاری نو که به شکل روایت در سینمایی مستند افزوده و گزارش آن را هم ایسنا کار کرده بود، بعضی از مسئولان سینمایی این فیلم را خوراکی برای بیگانگان دانستند، فیلمی که در آن تنها به اقتصاد ناپایدار سد سازی بدون در نظر گرفتن قانون اساسی فارغ از مطالعات زیست محیطی به انجام رسیده بود که به صورت اجمالی به از بین رفتن پنج هزار هکتار از جنگل‌های سرسبز بلوط زاگرس میانی ، تخریب 63 روستا با جمعیتی بالغ بر 16 هزار نفر و از دست رفتن حقابه و اراضی کشاوران و تبدیل آنها به مصرف‌کنندگان در حاشیه شهر ایذه می‌پرداخت- اراضی که طبق نرخ مصوب سال 1358 هر متری 700 ریال در سال 1380 خریداری شده در این میان برای 24 روستا که به زیر آب نرفتند و در محاصر آب قرار گرفتند ، شرکت آب نیرو وعده داد ( در سال 1383) پلی ایجاد نماید که از این امر ضروری و حیاتی سر باز زده بود - البته این حادثه مسلماً نه اولین بار بود و نه آخرین باراست! چراکه بیش از این جان 40 نفر دیگر را همین مشکلات و بارجها گرفته - بارج‌هایی که اساساً برای بارگیری طراحی شده‌اند نه جابجا نمودن انسانها، آنهم در کمترین حد رعایت ایمنی و استاندارد.

ادامه متن و لینک منبع مطلب در صفحه بعد

ادامه مطلب ...
  نظرات ()
بازی محلی نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۱٦ امرداد ۱۳٩٢

درتصویر یک بازی محلی منتشر شده است. بازیهای محلی بازیهایی هستند که از مهارت و گاهی اوقات دقت و شادی و شعف زیادی برخوردار می باشند.در تصویر یک نوع بازی محلی خاص مناطق لرنشین و زاگرس نشین منتشر شده که شما میتوانید نام بازی ونحوه ی بازی را به زبان منطقه ی خاص خود بیان فرمایید.

بازی محلی

  نظرات ()
پوریا یاراحمدی نفر برگزیده کنکور سراسری ایران نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ۱۱ امرداد ۱۳٩٢

با اعلام نتایج اولیه افراد برتر کنکور سراسری ایران، آقای پوریا یاراحمدی جوان برومند بروجردی بعنوان نفر دوم منطقه ای و نفر سوم رشته تجربی در ایران،برگزیده شد. 

به نمایندگی از کمیته دانشجویان و دانش آموختگان لرستانی دانشگاههای تهران کسب این رتبه تک رقمی و موفقیت بی نظیر در تاریخ کنکور لرستان و بروجرد را به ایشان وخانواده ی محترم و آموزش وپرورش و معلمین دلسوز وباتجربه شهر بروجرد تبریک می گویم.

حقیقت در این چند سالی که در ماههای فصل پاییز به طور خودجوش وبا همراهی و همکاری سایر دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران برای قدردانی و تقدیر از دانشجویان جدیدالورودبه دانشگاههای تهران با رتبه های زیر 1000 اقدام می کنیم ؛ تاکنون رتبه ی تک رقمی در کنکور سراسری در این چند ساله (بجز مقاطع ارشد -در مقاطع ارشد دانشجویان لرستانی رتبه های تک رقمی- به وفور داشته اند)سراغ نداشتیم و این افتخار را که جناب آقای پوریا یاراحمدی کسب نمودند بیش از همه جامعه دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران را خوشحال نموده است و مطمئنا قبل از ورود پوریا یاراحمدی عکس ورتبه ی تک رقمی اش بوسیله ی سایر دانشجویان لرستانی در خوابگاه دانشگاههای تهران منتشر شده است و پیشاپیش به ایشان خیر مقدم عرض می کنیم وآرزوی کسب رتبه در مقاطع بالاتر تحصیلی و علمی برای ایشان داریم.خیلی تمایل داریم امسال به همت همه ی دانشجویان اسامی کلیه دانشجویان جدیدالورود را با رتبه های زیر 1000 جمع آوری کنیم و در جشن باشکوهی که در این چند ساله به همت خود دانشجویان برگزار شده شرکت نمایند.به امید موفقیت و پیروزی های پی در پی برای دانشجویان وجوانان لرستانی . ان شاله


پ .ن :
یادآور می شود که در بررسی عملکرد چند ساله آموزش و پرورش استان لرستان روند نزولی قبولی دانشجویان لرستانی در دانشگاههای تهران وبا رتبه های زیر 1000 وجود داشته است. جا دارد اموزش وپرورش استان لرستان به دور از باندبازی و تغییرات پی درپی معلمان و مسئولین دلسوز مسیر دستیابی دانش آموزان با استعداد لرستانیرا به دانشگاههای برتر کشور هموار نمایند .این مهمترین مطلبی است که در یک دوره 10 ساله این روند کاهش داشته است .امیدواریم با همدلی وهمراهی مسئولین این روند به سیر صعودی دهه ی 70 برگردد.

  نظرات ()
اولین روز روزه ی من وسپهر نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ۱۱ امرداد ۱۳٩٢

سالها پیش که برای اولین بار یک روز روزه  گرفتم را یادم نمی رود ، همه ی افراد خاطره ی اولین روز روزه بودن خود را دارند.

یادم می آید که اولین روزه من مصادف با تابستان بود و یک روز گرم و پر از جنب وجوش برای من بشمار می رفت و عصر و نزدیکی های اذان مادر خدابیامرزم مرا به بقالی فرستاد تا برای شام نوشابه بگیرم (تابستان نوشابه خیلی بهم می چسبید!) شیشه ها را در سبد گذاشتم و راهی بقالی شدم وشیشه های خالی را دادم و نوشابه گرفتم ؛پیرمرد بقال به عادت هر روز پرسید باز کنم ؟ منم یکدفعه گفتم : بله ! باز کردن همان و نوشابه را سر کشیدن همان !! ،وسطای نوشیدن نوشابه بودم  که یادم افتاد روزه ام !! خجالت زده شیشه را پایین آوردم و  تشتک نوشابه را پیدا کردم ودر سبد گذاشتم بدون سر وصدا راهی منزل شدم و جریان نوشابه نصفه را به مادر گفتم و کلی خندید و دلداریم داد که نگران نباش و روزه ات قبوله ! بعدا فهمیدم که روزه ام اشکالی نداشته اما پیش خودم کمی احساس گناه کردم و موقع افطار هم از همه سرحالتر بودم !!

حالا بعد از سالها شب 21 رمضان امسال موقع احیا پسرم سپهر اصرار کرد که میخواهم روزه ی کامل بگیرم هر چند شبهای قبل قول دادم بیدارش کنم اما نشد ! ولی شب  21 ام بیدار بود و قبول کردیم روزه بگیرد و گرفت. عصر کمی خسته وبی حال شده بود و بشوخی می گفتم  که روزه اش را افطار کند ولی حاضر نبود و نزدیکای اذان با هم بیرون رفتیم و آش رشته و هلیم و هندوانه و آب میوه مورد علاقه اش را خریدیم و کمی هم در پارک نشستیم و راهی منزل شدیم وبه این ترتیب سپهر را برای به پایان رساندن اولین روزه اش که دوست داشت تجربه کند همراهی کردم و هم ما وهم خودش  احساس خوبی داشتیم و مطمئن هستم اولین روزه اش همیشه در خاطرش خواهد ماند و من نیز این پست را برایش نگاشتم که شاید سالیان بعد برای بازخوانی اش خاطراتش دوباره زنده شود.طاعات وعبادات همگی قبول-21 امُرداد 1392 مصادف با 21 رمضان سال 1434

سپهر معتمدی

  نظرات ()
شب های قدر نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٦ امرداد ۱۳٩٢
دستهای خالی من دخیل دل پاکتان...مرا نیز در این شبها نه به بهای لیاقت،بلکه به رسم رفاقت دعا کنید.
  نظرات ()
من گناهکارم نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ٥ امرداد ۱۳٩٢

دروغ می گویند

بعد مرگم مرا قدیس نخوانید

نگویید آزارش به مورچه ای هم نرسیده !

من با دستان خود، مورچه های بسیاری کشته ام

من بارها آب در لانگه مورچگان کرده ام

من حتی آفتاب پرست هم کشته ام!

باز هم می خواهی بگویم ؟

من لانه ی بهاری پرستوها را خراب کرده ام !

من تخم های بلدرچین از لانه ربوده ام

من جوجه های نوک زرد گنجشک ها را در تابستان از روی چنارها دزدیده ام !

من گناهکارم .... مرا بی گناه و قدیس نخوانید

مرا بی آزار نخوانید

من خروارها گناه کرده ام ....

من دروغ ها گفته ام ....

من آن طفل پاک و دوست داشتنی  مادر نبوده ام ...

برایم طلب آمرزش کنید

5 مرداد 1392

  نظرات ()
ابیات ادبی کوتاه 1 نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٢

ناچار هر که صاحب روی نکو بود                هر جا که بگذرد همه چشمی در او بود

ای گل، تو شوخ طبعی بلبل معاف دار           کانجا که رنگ و بوی بود ، گفتگو بود

سعدی علیه الرحمه

--------------------------------------------------------------------------------------------------

چو نیکو باشی و بردبار                                     نگردی به چشم خردمند خوار

از آن پاک دین تر ، کسی را مجوی                      که خوانند خلقش ، پسندیده خوی

فردوسی پاکزاد

  نظرات ()
مطالب اخیر دومین هکاتون توسن بوم توسن بوم، نگاهی نو برای افزایش رضایت مشتریان از چراغ افروخته استاد شکارچی رونمایی شد+ تصاویر و حواشی سالگرد آسمانی شدن مادر هفته نیروی انتظامی مبارک معرفی کارکنان راه آهن ایستگاه چمسنگر به بهانه سال‌روز آزادی خرمشهر: راه‌آهن لرستان، جنگ و شهادت علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید حال و هوای چمسنگر در اذرماه 94 استاندار لرستان در جمع لرستانی‌های مقیم تهران
کلمات کلیدی وبلاگ علی اکبر شکارچی (٤) چمسنگر (٤) ایستگاه چمسنگر -منطقه راه آهن لرستان (٤) ایستگاه چمسنگر و لرستان (٤) فرهنگی وهنری ایستگاه چمسنگر (۳) هیات لرها درتهران (۳) عزاداری لرها در تهران (۳) واژه ها و اصطلاحات لری (۳) جلال ال احمد و قطار (٢) جلال ال احمد و کتاب سه تار (٢) گل مالی لرها در تهران (٢) انجمن لرستانی ها (٢) سعید معتمدی و انجمن لرستانی ها (٢) هیات مدیره انجمن لرستانی ها (٢) chamsanagar (٢) هیات عشاق العباس لرستانی ها (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های تهران (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز (٢) محرم لرستانی ها در تهران (٢) تونل های زیبا در لرستان لید عسل در لرستان (٢) راه اهن لرستان-دورود -خرماباد -دزفول (٢) نیاز راه اهن لرستان به بکاپ (٢) رد پای لرها در تاریخ (٢) انارکوهدشت -یاقوت سرخ ایران (٢) ابادان وبرزیل وایران وبندرعباس وچمسنگر (٢) مداحان هیات عشاق العباس (٢) کوهدشت وچمسنگر (٢) تلفات جاده ای در روستا های لرستان (٢) شعر لری بالاگریوه ای (٢) آبشاربیشه پوران (۱) سالروز مرگ مادرم (۱) شهرداری یاسوج -خیبر خرم آباد (۱) قوم لر وفوتبال (۱) لرها و یاسوج (۱) امیر فروزانفر (۱) کوه کلا وچنار گریت وسرکانه (۱) لرستان وراه آهن وبختیاری (۱) سیاه چادر عشایر وماست (۱) فوتبال وچم سنگر (۱) چم سنگریهای دهه 60 (۱) چم سنگر و وبلاگ نویسی (۱) فوتبالیستهای جوان چمسنگری (۱) رئیس های ایستگاه چم سنگر (۱) قدیمی های چم سنگر (۱) میلاد میداودی وکوک تاراز (۱) میلاد میداودی ومسعود بختیاری (۱) mis مسجد سلیمان و مسعود بخت میداوودی (۱) میلاد میداودی و مسعود بختیاری وکوک تاراز (۱) کرمانشاه وروانسر وجوانرود (۱) فهرست ایستگاه های بین راه راه آهن لرستان (۱) لیست ایستگاههای راه آهن لرستان (۱) اصطلاحات راه آهنی (۱) فرهنگ راه آهنی (۱) نام آوران لر (۱) چهارشنبه سوری در چم سنگر (۱) چم سنگر و چهارشنبه سوری های ما (۱) چهارشنبه سوری در لرستان (۱) چم سنگر و آخرین پنج شنبه سال (۱) چم سنگر وسال نو (۱) نوروز چم سنگریها (۱) زاغه (۱) علی رضا نادری (۱) روز معلم و معلمین ایستگاه چم سنگر (۱) معلم منطقه راه آهن (۱) معلم چم سنگر (۱) معلم لرستانی (۱) تلفن باک لری وترکی وعربی و گیلکی (۱) تلفن بانک به زبان محلی (۱) ناحیه راه اهن وگهر لرستان (۱) فوتبال دورود لرستان (۱) 'گهر دورود لرستان (۱) تماشاگران لرستانی (۱) تیم گهر وچم سنگر (۱) کارگران وراهبانان ایستگاه چم سنگر (۱) لرستانی ها وزلزله آذرباییجان (۱) لرها و زلزله اذربایجان (۱) همدردی لرها با اذری وزلزله (۱) لرستان وتوهین دانشگا ه اهواز (۱) ریس دانشگاه رامین اهواز ولرها (۱) سازمان سنجش و لرها ودانشگاه اهواز (۱) توهین یک رئیس دانشگاه به مردم لر (۱) بهمن علاالدین وزادروز ش (۱) موسیقی بختیاری ومسعود بختیاری (۱) زادروز مسعود بختیاری (۱) گهر دورود و استقلال (۱) گهر ولرستان (۱) تیم ملی لرستان (۱) گهر دورود و چم سنگر (۱) استقلال گهر دورود و چم سنگر (۱) حواشی بازی استقلال گهر (۱) گهر دورود و ایستگاه چم سنگر (۱) چم سنگر و شطرنج (۱) چمسنگر وشطرنج وسپهر معتمدی (۱) سپهر معتمدی وشطرنج (۱) شطرنج ولرستان و خرم آباد وسپهر معتمدی (۱) معنی ما فه گه (۱) معنی وارگه (۱) وارگه ومافه گه مسعوذ بختیاری (۱) راه اندازی سایت مجتمع شبانه روزی چمسنگر (۱) آزمایشگاه تخصصی دروس پایه دبیرستان چمسنگر (۱) شهید محمد امیدی وحمید ماهروبختیاری (۱) پادگان امام علی (ع) خرم اباد و شهیدان &am (۱) طرح هجرت ومناطق محروم لرستان (۱) طرح ریشه کنی فلج اطفال (۱) کتابخانه کوهدشت (۱) دهیار جمسنگر مجید پاپی (۱) چمسنگر ودهیارش (۱) تراکتور و عشایر و روستا (۱) فرهنگ سازی برای رانندگی در روستا وعشایر (۱) عکس (۱) جنگ (۱) غزه (۱) پیام نوروزی (۱) سید علی صالحی (۱) دکتر علی شریعتی (۱) تلفن همراه (۱) ایرج رحمان پور (۱) دکتر احمدی نژاد (۱) فضیلت شب قدر (۱) عید غدیر خم (۱) عید سعید فطر (۱) کریم خان زند (۱) غزه در آتش و خون (۱) شعر لری (۱) جاده اسفالته (۱) چمسنگر و موبایل (۱) آبشارهای ، وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف ؛ نو‍ژیان ، بیشه (۱) آبشارهای تاف (۱) پایتخت طبیعت لرستان -منطقه راه آهن (۱) پایتخت طبیعت لرستان (۱) دریاچه کیو (۱) منطقه راه اهن (۱) انتخابات ریاست جمهوری88 (۱) فاجعه زیست محیطی (۱) لرستان و الودگی هواا (۱) گرد وخاک در لرستان (۱) توزون در چمسنگر (۱) توز و خاک در خرمووه (۱) خرید وفروش کارت نان (۱) چمسنگر و کارت نان (۱) پل شکسته (۱) چمسنگر وپل شکسته (۱) بیمارستان عشایر لرستان (۱) نمایشگاه بین المللی لرستان (۱) اسفالت و ایستگاه چمسنگر (۱) شب قدر و دعا (۱) منطقه لرستان ودفاع مقدس (۱) شعر ایستگاه قیصر (۱) کارت شهروندی ولرستان (۱) زنده رود و دریاچه کیو (۱) لرستان واصفهان (۱) یارانه و لرستان (۱) کوثر و داماش لرستان (۱) ایت اله قاضی (۱) تذکر کاییدی در مجلس (۱) عید غدیر و چمسنگریها (۱) بروجرد و دکتر بروجردی (۱) توقیف شدن هفته نامه افتاب لرستان (۱) یلدا در ایران باستان (۱) تیزرهای صدا وسیما (۱) لربلاگـهـا (۱) اختلال در سایت لور ولرنا (۱) اتوبوسرانی و کارت (۱) کریم خان و قوم لر (۱) لرستان و طرح های عمرانی (۱) حسن غصه خور و لرستان (۱) راه آهن لرستان (۱) خرم اباد وصدا وسیما (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان (۱) گتوند و پست الکترونیکی (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان دولت الکترونیک (۱) تونل توحید وتونل های لرستان (۱) تونل های زیبا در لرستان (۱) رود خانه سزار و قایقرانی (۱) قایقرانی در ابهاب خروشان لرستان (۱) ورزش قایقرانی در رودخانه سزار (۱) رز معلم و معلمین ما (۱) معلمین من در ایستگاه چمسنگر (۱) جاده اسفالته چمسنگر (۱) جاده زیبای چمسنگر به خرم آباد (۱) رود خانه سزار و اوقات فراغت (۱) اوقات فراغت در چمسنگر (۱) تابستان با رودخانه سزار (۱) 13 رجب و چمسنگر (۱) چمسنگر و شهدای جنگ تحمیلی (۱) شهدای روستای چمسنگر لرستان (۱) دهیار چمسنگر (۱) قطار محلی چمسنگر -دورود (۱) رضا سقایی +مراسم ترحیم (۱) داریوش نظری" خواننده‌ی موسیقی لری و خواهرزاد (۱) رضا موسیوند و هیات عشاق العباس لرستانی ها (۱) مهدی میرزایی و هیات عشاق العباس (۱) نوحه خوانی رضا موسیوند و مهدی میرزایی ومحمد فاطمی (۱) فرهاد دوادوندی و چمسنگر (۱) چم سنگر وبروجرد (۱) بروجرد وراه اهن چم سنگر (۱) فرهاد داودوندی وچمسنگر (۱) دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران (۱) چمسنگر ودانشجویان لرستانی (۱) میرملاس وچمسنگر (۱) چم سنگر و میراث فرهنگی (۱) کلماکره و چم سنگر (۱) پاسداری از میرملاس (۱) درگاه وچمسنگر (۱) نشریه درگاه وچمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه و چمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه لرستان و چمسنگر (۱) استاد محمد حسین آریا (۱) چم سنگر واستاد محمد حسین آریا (۱) دکتر آریا و چم سنگر (۱) شب یلدا در لرستان (۱) باورها واعتقادات مردم لرستان وزمستان (۱) شب چله در لرستان و چمسنگر (۱) شب یلدا در لرستان وچم سنگر (۱) یلدا و دانشجویان لرستانی (۱) مویه مردم لرستان (۱) رنج مویه های مردم لرستان (۱) استاد ایزد پناه (۱) لرستان و استاد حمید ایزد پناه (۱) اقدامات حمید ایزدپناه (۱) صفای لرستانی و حمید ایزدپناه (۱) سمفونی قورباغه و کرم رضا تاجمهر (۱) کرم رضا تاجمهر و سمفونی قورباغه ها (۱) واههمه های خاکستری و سمفونی قورباغه ها (۱) وبلاگ فرهاد داودوندی (۱) فرهاد داودوندی ووبلاگش (۱) چم سنگر و لریا (۱) استاد صحبت الله معینی چاغروند (۱) پل شکسته ساسانی (۱) پل اشکسه (۱) فیلم فرزند چهارم (۱) آلودگی هوا در خرم آباد (۱) آلودگی هوا در استانها (۱) وحید موساییان و بابک پورراد (۱) چشنواره ی صدای عشایر ولرستان (۱) چشنواره ی صدای عشایر در تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر در نمایشگاه بین المللی تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر (۱) خسرو معتضد ولرها (۱) خسرو معتضد ولرها وبختیاری ها (۱) خسرو معتضد ولرها وتوهین (۱) محمد بهمن بیگی و عشایر (۱) چمسنگر ومحمد بهمن بیگی (۱) آموزش عشایری در ایران و محمد بهمن بیگی (۱) اموزش عشایری در ایران ومحمد بهمن بیگی وچم سنگر (۱) هواپیمای مسافربری توپولف 154 (۱) "گروه نمایش کودک ونوجوان شاپرک" (۱) سرای سالمندان صدیق (۱) سالمندان چشم انتظار خیریه حاج صدیق (۱) برای اولین بار در تاریخ ورزش ایران مسابقه فوتبال (۱) اولین مسابقه فوتبال دیواری (eton wall)در بروجرد (۱) موسیقی فولکور ایران-لری لرستان و لری بختیاری (۱) لرهای مقیم سوئد واین دعوت هم از سوی انجمن لرهای مق (۱) کنسرت گروه نوای زاگرسیان در گوتنبرگ سوئد (۱) طبیعت لرستان و معضلی بنام بدگردشگر (۱) جنگل های بلوط زاگرس ولرستان (۱) چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز (۱) رها سازی ماهی قرمز در خرم آباد (۱) خلوت ترین روز در شهر خرم آباد (۱) میدان استانداری و پارک محوطه ی قلعه فلک افلاک (۱) گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد (۱) منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان (۱) ر نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، (۱) علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است (۱) کلید هزار پیشه مادر بزرگ و رمز و پسورد امروزی (۱) سیستان تسلیت (۱) ایران تسلیت (۱) تسلیت برای زلزله زده های سیستان و بلوچستان (۱) آرام باش همه چیز درست خواهد شد (۱) خانم روزبهانی وتبریک تولدش (۱) جهانگیر ملک احمدی (۱) قهرمانی آسیا در مسابقات ازبکستان (۱) خرم آباد به سیپددشت (۱) عزاداری در لرستان و اصرار به برگزاری برخی سنت های (۱) قدغن سیاه پوشیدن در لرستان (۱) لرها در صورت فوت یک نفر حتی اگر از خاندان ویا طایف (۱) انتخابات شورای شهر تهران (۱) زینب پاپی (۱) شهید روح اله پاپی (۱) سید ناصر حسینی پور نویسنده کتاب "پایی که جا (۱) قطار و کتاب سه تار جلاا آل احمد (۱) جلال آل احمد و چمسنگر و کتاب سه تار (۱) جنگل بلوط لرستان (۱) منابع طبیعی وبلوط لرستان (۱) چمسنگر و کشتار شیعیان بحرین (۱) بازگشت حجاج چمسنگری ز دیار وحی (۱) حاج علی خان بهشتی وحاج ابوذر پاپی از ایستگاه چمسن (۱) شکارچی وعید نوروز (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر زادگاهش (۱) چمسنگر و موبایل سیقی محلی لری وتیتراژ ژایانی سریال (۱) تیتراژ سریالهای نوروزی (۱) هفته نامه سیمره ودیگرههفته نامه ای محلی (۱) واگویه های یک لر (۱) خاطرات دانشجویی ودانشگاه (۱) چمسنگر و لرستان وحمل ونقل ریلی در استان (۱) اصفهان به خرم اباد وبالعکس (۱) اوقات فراغت در چمسنگر قات فراغت (۱) تابستانهای ما ورودخانه سزار (۱) ما ورودخانه سزار (۱) نماینده ی مت ونماینده ی مردم اراک (۱) لرستان ومرکزی (۱) مطالبات و خواسته های لرستانی ها (۱) دهیاری چمسنگر (۱) چمسنگر ولرستان (۱) ناحیه راه آهن چمسنگر (۱) دره قاید واحمدفداله حسینی (۱) توسعه عشایری وتخریب جنگل ومحیطزیست (۱) مناطق عشایری استان دستخوش توسعه ناهمگون (۱) شناسنامه و استاد آریا (۱) قسم مادر درفرهنگ لریاتی (۱) قسم مادر وپدر در لرستان (۱) تخم مرغ وکوروش فولادی (۱) انار لرستان -انارسیاب (۱) قم رود و سرشاخه های دز (۱) لررود رودی که قم جریان دارد (۱) کنسرت علی پور درتهران (۱) استاد شکارچی و رحمان پور آواز خوانان لری (۱) کنسرت موسیقی لری رحمان پور -علی پور-نظری (۱) عزاداری در لرستان (۱) چم سنگر وعاشورا (۱) راه اهن لرستان-دورود -خرم اباد -دزفول (۱) سانحه راه آهن لرستان (۱) از خط خارج شدن قطار (۱) عشورا وهیت عشاق العباس لرستانی ها ی مقیم تهران (۱) محرم وعاشورای لرها درتهران (۱) عزاداری لرها درتهران (۱) عزاداری لرستانی های درتهران (۱) لرستان و انار (۱) ادرس جدید وب سایت چمسنگر (۱) http://wwwchamsangarcom (۱) انجمن لرستانیها (۱) چمسنگر ودهیارش انجمن لرستانیها (۱) فرهنگ سازی درمناطق روستایی (۱) ایستگاه راه آهن چمسنگر- لرستان (۱) ایستگاه چمسنگر وادبیات (۱) لرها در ایینه تاریخ (۱) عشایر لرستان و کندوداری (۱) عشایر لرستان وپرورش زنبور عسل (۱) طرح مطالعاتی راه اهن لرستان در قبل از انقلاب (۱) فرهنگ واداب ورسوم (۱) ایستگاه چمسنگر و فرهنگ وتاریخ ایران (۱) استانی شدن تنخابات (۱) استانی شدن انتخابات در لرستان (۱) محمدعلی ساکی وملاپریشان ومیرنوروز (۱) خواهر خوانده چمسنگر (۱) اینترنت بانک وموبایل بانک (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان دایسون (۱) منطقه راه آهن پاپی (۱) هیات عشاق العباس لرها (۱) لر ها ومحرم تهران (۱) سالگرد درگذشت مادرم 91 (۱) یازذهمین سالگرد مادرم (۱) هیات عشاق العباس لرستانیها (۱) عشاق العباس لرستایها (۱) لرها وعزاداری (۱) لرستانیها و عاشورای 91 (۱) عزاداری لرستانی ها در مرکز (۱) عاشورا ولرستانی های تهران (۱) لرهای مقیم مرکز وهیات عشاق العباس (۱) هیات لرها در تهران (۱) شهید علیرضا مرادی ، شهید سیاوش مرادی ، و جهادگر شه (۱) chamsanagr (۱) آقاجان مرادی پدر شهید علیرضا مرادی (۱) وحید پورمریدی (۱) سید ابوالفضل حسینی احمدی از سادات احمد فداله (۱) chamsanagar +iran (۱) sسیدابوالفضل حسینی احمدی (۱) آقاجان کرمی (۱) chamsanagar iran lorestan (۱) مرحوم قیصر داوود زادهو حسن پورمریدی (۱) کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از بلوط (۱) چمسنگر و حمایت از کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از (۱) چمسنگر و حمایت از بلوط زاگرس (۱) حادثه قطار در چمسنگر (۱) از خط خارج شدن قطار در چمسنگر (۱) chamsangar (۱) chamsanagar iran lorestan iran (۱) chamsangar (۱) سالروز تولد شکارچی (۱) علی اکبر شکارچی و چمسنگر (۱) chamsangar shekarchi aliakbar (۱) ali akbar shekarchi chamsangar (۱) کاشت بلوط در نوروز (۱) کاشت بلوط و چمسنگر (۱) دیدار نوروزی لرستانی‌های مقیم تهران (۱) کمیته دانشجویان و دانش آموختگان (۱) کمیت های انجمن لرستانی های مقیم تهران (۱) چم سنگر و پاییز (۱) چم سنگر و اکبر معتمدی (۱) اکبر معتمدی و چم سنگر (۱) پاییز در راه اهن چم سنگر (۱) علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید (۱) علی اکبر شکارچی سعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی چمسنگر (۱) چمسنگر و جنگ (۱) چمسنگر و شهادت (۱) دفاع مقدس و چمسنگر (۱) ازادسازی خرمشهر و چمسنگر (۱) کارگران ایستگاه چمسنگر (۱) راهبان ایستگاه چمسنگر (۱) کارکنان راه اهن لرستان (۱) راهبانان راه اهن لرستان (۱) هفته سبزپوشان ورعنا قامتان نیروی انتظامی مبارک ای (۱) #ایستگاه راه آهن چمسنگر #ایستگاه چمسنگر #ایستگاه (۱) سالگرد آسمانی شدن مادر (۱) سالگرد درگذشت مادر (۱) چهاردهمین سالگرد درگذشت مادر (۱) چراغ افروخته استاد شکارچی (۱) چراغ افروخته ردیف میرزا عبدالله و علی اکبر شکارچی (۱) چراغ افروخته عای اکبر شکارچی (۱) مهندس سعید معتمدی و استاد علی اکبر شکارچی (۱) سعید معتمدی و هکاتون (۱) سعید معتمدی وتوسن بوم (۱) سعید معتمدی وفین تک (۱) سعید معتمدی و ussd (۱) چالش توسن بوم هکاتون (۱) سعید معتمدی و هکاتون توسن (۱) هکاتون توسن بوم و سعید معتمدی (۱) سعید معتمدی مربی هکاتون توسن بوم (۱) عکس تاریخی سال 58 چمسنگر شهدای چمسنگر و سعید معتمد (۱) عکسی از سید یحی موسوی (۱) عکس سید فخرالدین موسوی (۱) شهید فریدون مرادی وسعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر وسعید معتمدی (۱) سعید معتمدی و علی اکبر شکارچی (۱) چم سنگر و علی اکبر شکارچی (۱) saeed motamedi & ali akbar shekarchi (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) و پتانسیل های نهفت (۱) چمسنگر و قطب گردشگری استان (۱) بخش پاپی پایتخت ابشار لرستان (۱) ابشارهای بخش پاپی (۱) بیشه و چم سنگر (۱) جوانی 22 ساله هنگام شنا در آبشار «بیشه&a (۱) تشییع پیکر دایی بزرگ ومهربانم مرحوم صیدجعفر پاپی (۱) این موفقیت را به جناب اقای داوود مرادی فرد و خانوا (۱) جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، (۱) دهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی دستگاههای د (۱) داود مرادی فرد (۱) شهید شاخص لرستان سردارجلال ابراهیمی (۱) سردار جلال ابراهیمی (۱) شهید جلال ابراهیمی (۱) شهید شاخص لرستان (۱) هیأت عشاق‌العباس (ع)‌ (۱) لرستانی‌های پایتخت (۱) تاسوعا لرستانی‌های (۱) تاسوعا لرستانی‌های پایتخت ب (۱) هیات عشاق‌العباس لرستانی‌های پایتخت (۱) حسین سلوک (۱) سعید معتمدی " خبرنگار پایگاه خبری یافته (۱) گل مالی لرستانی های درتهان (۱) عکس گل مالی لرها در تهران (۱) درگذشت مادر آبان 92 (۱) نظر مردم مهم است یا نظر شورای شهر؟ (۱) شهردار نصیری وشهردار عیدی بیرانوند (۱) عیدی بیرانوند شهردار خرم آباد (۱) اظهارنظر عجیب سرپرست شهرداری خرم‌آباد (۱) نشنیده بگیریم (۱) هجوم بی سابقه ارسال جوک وپیامک لری (۱) روزی روزگاری لرها ! (۱) محسن بهاروند و چمسنگر (۱) نصرت الله مسعودی ئ تئاتر لرستان (۱) استاد نصرت الله مسعودی (۱) دوره چگنی (۱) یافته‌کوه (۱) حشمت اله و اسدالله آزادبخت (۱) رابطه فرهنگ و رفاه (۱) فرهنگ یک قوم یا یک ملت " هوش را می آفری (۱) سمندر لرستان (۱) سلامتی سه کس: سرباز و زندونی و بی کس (۱) سلامتی سه تن: ناموس و رفیق و وطن (۱) سربازان وطنم را آزاد کنید (۱) کمال تبریزی از لرهای بختیاری‌ عذر خواهی کرد (۱) باید از بابت رنجاندن مردم بختیاری به خدا پناه برد (۱) سید عزت‌الله ضرغامی (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) (۱) سال 1393 خورشیدی (۱) خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی (۱) بیستمین سالگرد درگذشت شهردار خرم آباد (۱) علی محمد ساکی (۱) لرستان وسفر روحانی (۱) سفر روحانی به لرستان (۱) توسعه لرستان در زمان روحانی (۱) عید فطر فرخنده باد (۱) سپهر و کاراته (۱) چمسنگر و کاراته قهرمانی کشور (۱) سپهر و قهرمانی کشور (۱) مصطفی ملک‌آسا به عنوان رئیس اداره سواد‌آموزی ناحیه (۱) ﻣﺤﺮﻡ 93و ﻫﻴﺎﺕ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) هﻳﺎﺕ ﻋﺸﺎﻕ اﻟﻌﺒﺎﺱ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ و ﺩﻫﻪ ﻣﺤﺮﻡ 93 (۱) مرگ معلم فداکار لرستانی (۱) فداکاری معلم لرستانی و مرگ او (۱) مرگ معلم عشایری لرستان (۱) معلم عشایری لرستان و مدرسه شبانه روزی (۱) امید ساکی فرد شهردار منطقه 2 خرم آباد (۱) برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ (۱) لرها در تهران (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها در تهران (۱) جعفر ماهروبختیاری و مدیر تحولات اداری اموزش و پروش (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" و سعید معت (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" مسئول امور (۱) برآفتاب و چمسنگر و برآفتاب بختیاری (۱) اسفندیار نوروزپور رئیس اداره حراست آموزش و پرورش (۱) اسفندیار نوروزپور و چمسنگر (۱) حراست اموزش و پرورش استان لرستان (۱) حراست اموزش وپرورش استان لرستان و اسفندیار نوروزپو (۱) 30 آبان سالگرد در گذشت مادر (۱) درگذشت حاج کاطم خلفوند (۱) گرانی نان در لرستان و سعید معتمدی (۱) گرانی نان در لرستان (۱) تغییر شهرداران در لرستان (۱) سید عابدین نوری (۱) شورای شهر دورود (۱) مبارزان منطقه راه آهن لرستان (۱) کتاب سه تار جلال آل احمد (۱) داستان وداع (۱) عکسی از ایستگاه راه آهن چم سنگر (۱) چم سنگر و رودخانه سزار (۱) ستوان دوم سید نورخدا موسوی مفرد (۱) جانبازی 100% سید نورخدا موسوی مفرد (۱) کلافه ام میترا اسماعیلی (۱) یه روز باد اوُما درختیانِ کُل وَِن فقط یه درخت دِ (۱) دوُسِکَم هِنام بَکُو تِشنه هِناتِم ه (۱) لرها التماس نمی کنند! (۱) محمد کاظم علی پور (۱) پایگاه خبری یافته (۱) ما قابیل کلماتیم! (۱) آغاز بکار گروه موسیقی پریسک (۱) گروه موسیقی "پریسک&a (۱) محمود کوماس‌جودکی (۱) خانه "آخوند آبو" خرم‌آباد (۱) ورود خبرنگاران منتقد به اداره و ابینیه تاریخی لرست (۱) شعرخوانی خانه آخوند ابو (۱) کنسرت گروه پریسک (موسیقی اقوام ایران) (۱) سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) کنسرت گروه پریسک اسماعیل محمدی : دف ، کوبه ای باس (۱) کنسرت گروه پریسک سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) تبریک به سپهر معتمدی عزیزم (۱) سپهر معتمدی (۱) روز جانباز ودیدار با جانباز قهرمان لرستانی مجتبی ز (۱) نتیجه انتخابات شورای روستا در چم سنگر (۱) انتخابات ریاست جمهوری در ایستگاه چم سنگر (۱) راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین احد چگینی (۱) احد چگنی راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین (۱) راه یافتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی و چم س (۱) انتخابات شورای اسلامی شهر دورود (۱) خوشنویس مطرح لرستانی استاد غلامرضا آریان پور در گذ (۱) شجاعت یعنی این! (۱) ولادت حضرت مهدی(عج) وچمسنگر وتهران (۱) سرای سالمندان حاج کاظم صدیق (۱) دست بافته زنان روستای دره اناران - سپید دشت- خرم آ (۱) یادداشت من برای "عابدین بهاروند" (۱) قطار سیاست مدیران استان ما (۱) این قطار، قطار ماست ؛اما مقصدش برای ما نیست ! (۱) 21 تیرماه روز بدون پلاستیک و چمسنگر (۱) مناجات‌خوانی محمد معتمدی (۱) من گناهکارم (۱) شب قدر و جمسنکر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر وچمسنگر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر تهران (۱) پوریا یاراحمدی نفر برگزیده کنکور سراسری ایران (۱) بررسی عملکرد چند ساله آموزش و پرورش استان لرستان (۱) بازیهای محلی و چم سنگر (۱) بازی محلی مناطق لرنشین (۱) بازی محلی مناطق زاگرس نشین (۱) حادثه‌ی سد کارون 3 ومحمود رحمانی (۱) محمود رحمانی مستندساز (۱) خبر بسیار جانکاه بود (۱) منطق لری منطق چماق است یا منطق حساب! (۱) آقای بزرگواری (۱) -دله دزدچاپلوسدستمال‌کشچماق لریصندوق عتیقه (۱) کلمات اصیل لری (۱) سفر به استان کهکیلویه وبویر احمد (۱) سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1) (۱) شهردار شهر خرم آباد (۱) شهردار هرمز نصیری (۱) آیا علی‌محمد ساکی" د (۱) سنجاقک از دست آندو پر کشید و توفانی در دل هواداران (۱) شیردال چیست؟ کلماکره پلدختر لرستان (۱) دوستان لر زبان و جلسه (۱) زادروز اسطوره ی موسیقی لر بختیاری - آبهمن علاالدی (۱) زاد روز مسعود بختیاری (۱) تولد بهمن علالدین (۱) جیش العدل (۱) مسعود رایگان در برنامه رادیو 7 (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها و سومین سال فعالیت (۱) سومین سال فعالیت هیات لرستانی های مقیم مرکز (۱) هیات عشاق العباس لرها در سال 92 (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران سال 92 (۱) عاشورای لرها در تهران (۱)
دوستان من رومیانی مرد لر خایدالو ظفر پاپی ایلیا,اهورا رضا رضاپناه رضا ساکی مراد جلائی احد چگینی سایت لریا بُنِه وار-رهدار حسن گرجي محمد نعمتی امید گوهری فرزاد عزیزی اسد فرهمند امین ازادبخت فریده چراغی آفرین پنهانی فرامرز محمدی مهران غضنفری امیر زیدی نژاد احسان پرنیان هوشنگ رئوف لُرِسّو(لرستان) فاطمه بیرانوند دورود سـیـتـی علی گودرزیان چنـــار گـــریت نشریه سیـمره روستای پیرجد حسن امیدیان سالم پوراحمد مهرداد جمالی شهرام شرفی مهدی محرابی حسن دهقانی مژده عزیزی پناه مسعود بختیاری فرهاد داودوندی حسین چراغی لرستان وکاسیان نصرت درویشی اسداله آزادبخت تحصیلکردگان لر محسن تیزهوش امیررضا قاسمی دکتر رضا مدهنی عبدالرضا قاسمی کاسیان - کاسیتی پریچهر-دختر آریایی شهرام گیل آبادی حاج محمد میرزاوند مجله الکترونیکی لور حشمت اله آزادبخت حسین سلاح ورزی علی حسین زارعی پایگاه خبری لــــــرنا ایستگاه چمسنگر 2 سپهر معتمدی(پسرم) وبلاگ روستاهاي ايران محمود کوماس جودکی عکس هایی از سرزمین کاسیان 2 پیامک محلی لری، لکی و بختیاری عکس هایی از سرزمین کاسیان 1 ابوالقاسم خورشیدوند فتیله پیچ-ایمان آرزه پایگاه خبری لرستان نیوز هفته نامه بیان لر گهر دورود-حسن چناری كرم تيموري واتوره دوچرخه ها اخبار شطرنج لرستان شهریار عباسی سایه های مفرغی -کرم رضا تاجمهر اخبار دورود کیانوش بیرانوند چقد سخته جدا بودن اعظم مرادی شعر لکی ناهید زکیان امیر جوبیین خبرگزاری یافته شاهین احمدی کوهستان سرد الیگودرز یاد داشت های عزت الله تقوایی ﮔـانگـلـوس لرستانک لهور آب و خاک شکاروطبیعت لرستان ستاد نماز جمعه سپید دشت خُورمُووه پاتوق هیات عشاق العباس لرستانی ها گلال خرم آباد تی تال - عابدین بهاروند جستجوگر کویر روز اليگودرز محمد رافع -بروجرد پرتال زیگور طراح قالب