نویسنده (های) وبلاگ معتمدی سعید
آرشیو وبلاگ
      ایستگاه راه آهن چم سنگر (منطقه راه آهن لرستان)
عزاداری و سور و سوگ در لرستان خوب یا بد؟ نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٢

برادرم از گرسنگی مرد و مردان قبیله ام برای مرگ او گوسفند ها قربانی کردند...

دکتر علی شریعتی

به احترام دوستان وبلاگ نویسی که در مورد "برگزاری مراسم ختم در لرستان "مطالبی نوشته اند تصمیم به انتشار نظرم نمودم.پارسال هم همین نقطه نظر را به صورت جزئی برای اقای  عبدالرضا قاسمی ارسال نمودم که متاسفانه کامنتم موفق ارسال نشد و چون معمولا نوشته ها را بدون پیش نویس تهیه میکنم نسخه ای برای ارسال مجدد نداشتم اینک فرصت را غنیمت شمرده و نظرم را بیان میکنم.

باید اول صادقانه اعتراف کنم رسم برگزاری مراسم عزاداری و تسلیت به بازماندگان وشرکت در مراسم عزاداری از طرف مردم لرستان ولرها آنقدر شایسته و بجا و بدون فوت وقت و همیشه و بقولی آنلاین است که شاید به جرات بگویم در هیچ جای کشور مشاهده نشود! لرها لااقل رسم سور و سوگ و عزاداری را تقریبا به نحو احسن و اکمل بجای میاورند .

لرها در صورت فوت یک نفر حتی اگر از خاندان ویا طایفه ی فرد نباشد و فرد متوفی متعلق به طایفه ای دیگر ویا حتی اگر از طایفه ی دشمنشان باشد ،برای عرض تسلیت و همدردی کردن با بازماندگان در اسرع وقت حضور داشته وشرکت میکنند! این یک خصیصه ی خوب لرهاست و این مراسم عزاداری و شرکت در مصیبت یک نفر وتسلی دادن به بازماندگان خانواده و یک طایفه حتی در روابط بعدی آنها تاثیر مثبت میگذارد و نشان میدهد آنها در بدترین شرایط همدیگر را درک و همراهی میکنند! چه بسا نفرت ها ودشمنی هایی که با شرکت کردن در یک مراسم عزا به صلح ودوستی تبدیل شده است.

واینکه سالهای اخیر صف طویلی  از بازماندگان برای تشکر از مدعوین به جا می اورند کمی خسته کننده وبعضی جاها صفی طولانی تشکیل میشود! این صف برای افرادی خارج از استان کمی غیر ضروری بنظر میرسد ؛ اما برای مردم داخل استان که بنوعی به ان عادت کرده اند وبا ان به کنار آمده اند ، حداقل نقطه ی مثبتی که دارد این است که فرد شرکت کننده با تمام اعضای خانواده ی متوفی دیدار داشته وبه همه ی انها تسلیت میگوید و دیگر اینکه مگر ما وقتی در یک مراسم ختم شرکت میکنیم هدفی  بجز عرض تسلیت دادن به خانواده ی متوفی و دیدار آنها چیز دیگری است ؟

در بعضی از سخنان بزرگان وروایات نقل شده است که "ریا" در مراسم ختم و عرض تسلیت چیز نکوهیده ای نیست ! یعنی شخص به خانواده ی متوفی حضورش را نشان دهد که در این مراسم ختم شرکت نموده وبا انها همدردی کرده است .پس نتیجه ی حضور در اینگونه مراسمات اعلام حضور است و همدردی با خانواده ی متوفی جهت کاهش آلام آنان.

دیگر نکته ای که در برگزاری مراسم عزاداری در لرها به چشم میخورد این است که همه به بازماندگان برای برپایی  مراسم عزاداری ،کمک مالی می کنند.این کمک شاید در هیچ جای کشور (با اطلاعاتی که بنده دارم) به این شکل وجود ندارد ،یعنی در میان لرها این اضطراب تهیه غذا برای میهمانان وجود ندارد؛چون کمک های مالی افراد فامیل ویا طایفه این مشکل مهم را برطرف میکند.وخانواده ی متوفی فقط وظیفه ی استقبال و تشکر از مدعوین را انجام میدهند و دیگر افراد فامیل وظایف را به صورتی خودجوش روبه راه میکنند.

چندسالی در این تهران به مراسم ختم اقوام همکاران و دوستان ویا لرها میروم ،عمده ترین تفاوتی که بین حضور در جمع لرها میبینم این است که در بین دیگر شهرها افراد یک سازمان مثلا 20 الی 30 و بعضی اوقات حتی 50 نفر برای عرض تسلیت به یک خانواده ی  رفته ایم که همه این تعدادنفر  با یک یا دو تاج گل برای عرض تسلیت ختم شده است.تاج گلی که در این جا رسم است بعد از پایان مراسم ختم در مسجد همانجا بیرون گذاشته میشود وهیچ کاربردی ندارد اما اگر همین تعداد مثل لرها ا هر نفر مبلغ ناچیزی کمک کند مبلغ قابل توجهی برای بازماندگان خواهد بود که بتوانند برخی از هزینه های گزاف برگزاری یک مراسم ختم در تهران را پوشش دهند!

بنظرم لرها لااقل مراسم عزاداری را خیلی خوب وسنتی برگزار میکنند ؛ اگر برخی از رسوم غیر ضروری و اضافات امروزی را حذف کنند!! همین !!

مثلا چه اشکالی دارد در رثای یک رئیس قبیله مراسم "کتل" در صورتیکه در شان او باشد برگزار شود؟!

بنده هم موافقم که :

1.صف طویل تشکر از مدعوین کاهش یابد و به خانواده ی درجه اول وبزرگان هر خانواده وخاندان تغییر یابد.

2.راه اندازی کارناوال عزاداری با بلندگو و عزاداری در خیابانهای شهر از درب منزل متوفی تا رسیدن به آرامستان برداشته شود.

3.نصب بنر وپارچه های عرض تسلیت در کوچه و منزل متوفی کاهش یابد واز درج زیاد بنر و پارچه ی عرض تسلیت خودداری شود .بعضی از این بنر ها تا چهل روز در کوچه و خیابان در معرض دید دیگر شهروندان قرار میگیرد و برای شهروندان مخصوصا کودکان و ... عدم آرامش روانی و ذهنی و.. بهمراه دارد.

4.از پخش مراسم عزاداری و قرآن از بلندگو با صدای بلند در خانه بطوریکه آرامش روانی همسایگان را از صبح اول وقت تا شباهنگام بهم میزند،خودداری شود.

5.از چاپ اعلامیه هایی که با القاب وعناوین ویژه وخاص و برخی اوقات بیشتر از عرف یک انسان معمولی و نصب دادن یک سری القاب خارج از عرف و حتی دور از شان متوفی خودداری شود.

6.پوشیدن لباس سیاه  برداشته شود .

7.از برگزاری مراسماتی که بیشتر به سمت تجمل واسراف و تبذیر است جلوگیری شود.

8.از تهیه سی دی مویه خوانی در رثای متوفی جلوگیری شود.

محض اطلاع دوستان وخوانندگان طایفه بنده (مختوا -معتمدی) از سال 1358 رسم سیاه پوشیدن را -در مراسم ختم یکی از بزرگان طایفه مرحوم اکبر خان جهانگیری -قدغن کرده است ! وچند سالی است تمام پلاکاردها وبنرها وپارچه های عرض تسلیت را تحویل گرفته و فقط پارچه ی سیاهی بر سر در خانه ی فرد متوفی آویزان میکنند وبس! و دیگر از نصب  اینهمه پارچه وبنر در کوچه وخانه های اطراف جلوگیری میکنند. بنده هم تا کنون ندیدم هیچ یک از افراد طایفه ام لباس سیاه برتن کند وما نیز به تبع آن این رسم خوب را رعایت میکنیم.

  نظرات ()
فوت وزنه بردار ملی پوش لرستانی در یک تصادف نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ٢٩ فروردین ۱۳٩٢

در حادثه ای که ظهر روز چهارشنبه در محور خرم آباد به سیپددشت رخ داد بر اثر واژگونی خودرو پژو دو نفر جان باختند که  یکی از دو کشته این سانحه جهانگیر ملک احمدی ملی پوش وزنه برداری کشورمان بوده است.

جهانگیر ملک احمدی یکی از امیدهای وزنه برداری لرستان محسوب می شد، سابقه حضور در تیم ملی جوانان و نوجوانان و کسب عناوین مختلف از افتخارات این ورزشکار لرستانی بوده است.

علیرضا معتمدی مربی این ورزشکار لرستانی نیز به خبرنگار مهر گفت:

جهانگیر ملک احمدی متولد سال ۱۳۶۹ بوده و از ورزشکاران پرافتخار لرستانی محسوب می شد. وی عنوان قهرمانی آسیا در مسابقات ازبکستان را در پرونده ورزشی خود داشت.

معتمدی بیان داشت: در جریان حادثه جهانگیر ملک احمدی و برادر بزرگشان حبیب ملک احمدی جان خود را از دست دادند و حمید نیک روش دیگر وزنه بردار لرستانی آسیب دیده در این تصادف در بیمارستان بستری است.

مرحوم جهانگیر ملک احمدی در وزن ۱۰۵ کیلوگرم فعالیت ورزشی داشت وچهار سال در تیم ملی جوانان و نوجوانان ایران عضویت داشته است.

بنقل از خبرگزاری مهر

درگذشت این ورزشکار لرستانی را به جامعه ورزش استان و کشور وخانواده ی محترمشان تسلیت میگوییم.

  نظرات ()
آرام باش همه چیز درست خواهد شد... نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ٢۸ فروردین ۱۳٩٢
آرام باش،
حوصله کن،
آب های زودگذر،
هیچ فصلی را نخواهند دید
از ریگ های ته جویبار شنیده ام
... مهم نیست که مرا
از ملاقات ماه و گفت و گوی باران
بازداشته اند .
من برای رسیدن به آرامش
تنها به تکرار اسم تو
بسنده خواهم کرد ...

حالا آرام باش
همه چیز درست خواهد شد...

سید علی صالحی

تقدیم به خواهر مهربان و دوست داشتنی ام : خانم روزبهانی
وتبریک تولدش
  نظرات ()
ایران تسلیت.........سیستان تسلیت نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ٢٧ فروردین ۱۳٩٢
ایران تسلیت.........
بازم سرزمینم لرزید!

در سوگ عزیزانمان
در سیستان وبلوچستان
زلزله سراوان
اثر محمد علی رجبی
آهای زمین
همه درد دارن ..
همه بغض دارن .. فریاد دارن ..
اما هیچکس و هیچ چیز برای خالی شدن ، جمعیتی رو ویرون نمی کنه
... کاشکی یکم از آسمون و ابراش یاد می گرفتی .. !!
(تسلیت برای زلزله زده های سیستان و بلوچستان)

نوشته از : نســــــترن ســـیف - کاری از : جمال رحیمی
  نظرات ()
کلید هزار پیشه مادر بزرگ و رمز و پسورد امروزی نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩٢

یادش بخیر سالها پیش که دوران ابتدایی رو میگذراندم هر وقت چیزی میخواستم که تقریبا دست هر کسی نبود سراغ مادر بزرگ مادری ام که یک بختیاری بود می رفتم.مادر بزرگ همیشه هوایم رو داشت و چند صندوقچه داشت یکی نامش "یخدان" ودیگری نامش "هزار پیشه" بود.حالا هزار پیشه به چه معنی است و آیا نام واقعی اش همین بوده نمی دانم .اما داخلش چیزهای نابی بود و یک کلید داشت که همیشه به "تهره" یا "گلونی اش " آویزان بود و جز جدانشدنی وسایلش بود. نمیشد کلید رو کش رفت!

با طمانینه ای خاص آن را باز میکرد و هرچه که لازم میدانست میداد.وسایل ظریف و زیورآلات قدیمی دوره ی قجری هم داشت که خودم چندین بار آنها را دیدم وبعدها بعد از مرگ مادربزرگ هیچ خبری از انها نبود! صندوقچه ای که پارچه ی قرمز مخملی زیبایی داشت وبا نقره کاری روی درب چوبی آن با مهرها ی رنگارنگ زیبایی آن را دوچندان میکرد .فکر میکردم همه ی چیزهای خوب دنیا در این صندوقچه جمع است و چقدر دوست داشتم سیر داخلش رو ببینم و چه بوی خوبی هم داشت !

 

این راگفتم که بگویم امروزه برای هر کاری در این دنیای مجازی باید کلید(پسورد) مخصوص خودش را داشته باشی! آنقدر پسورد که گاهی حسابش از دستت خارج میشود و گاهی اوقات هم سندروم فراموشی میگیری و فقط این کلیدهای پیش فرض کیبرد هست که بدادت میرسد! جالب اینجاست همکاران هم توقع دارند موقع فراموشی رمز سرور لااقل من هستم ومیتوانم کمک کنم !!

پسورد ایمیل ،اینترنت بانک،موبایل بانک،تلفن بانک،رمز اول کارت ،رمز دوم کارت، وبلاگ ،ایمیل داخل سازمان ،رمز اول اینترنت و رمز دوم و ایمیل yahoo,gmail,aol , نرم افزارهای متعدد و رمزهای سرورهای متفاوت و ...تازه رمزهای ایمیل ها و دیگر خدمات خانواده و... 

امنیت می گوید که نباید پسورد یکسانی برای کارتها و خدمات اینترنتی بانکداری ومالی داشته باشید و گاهی اوقات رمزها برای Hash نشدن نباید کمتر از 14 رقم باشد .سعی کنید رمز را روی سیستم ذخیره نکنید و برای انتقالات الکترونیکی ترجیحا از توکن استفاده نمایید و سعی شود با کیبرد مجازی سیستم رمز را وارد نمایید .از تاریخ تولد وسالروز ازدواج و ش ش وکد پرسنلی استفاده نکنید و در فواصل کوتاه رمز را تغییر دهید و.....

حال مانده ام با این همه رمز های گوناگونی که دارم چکار کنم؟گاهی اوقات بفکر نرم افزار هستم که منصرف میشوم که امنیت آن نیز تضمینی ندارد و گاهی اوقات دفترچه ای میخواهم محرمانه! که آنهم منصرف میشوم چرا که وبال گردنم است و اظهر من الشمس ! 

یاد مادر بزرگ افتادم که با یک کلید کوچک چشم مرا به دنیایی از ظرافت وزیبایی و اشیاء گوناگون و جذاب روشن مینمود و هیچ وقت دغدغه ی اینهمه کلید را نداشت و همه چیز هم داشت ! اما من که داخل این همه صفحه چه دارم که گاهی اوقات نگرانش میشوم ؟

خودم هم گیج شده ام! حالم از هرچه رمز است بهم میخورد و متاسفانه کارم هم به همین رمز و پسوردها گره خورده که بازشدنی نیست.....

  نظرات ()
شهادت حضرت فاطمه(س) تسلیت باد نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٢٥ فروردین ۱۳٩٢

 

حضرت محمد (ص) می فرمایند :

فاطمه پاره تن من است . هرکه او را بیازارد ، مرا آزرده خاطرکرده
و هر که او را شاد کند ، مرا نیز خوشحال نموده است .

گل من که رنگش نیلی نبود / جواب محبت که سیلی نبود . . .

شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) به همه ی شما خوانندگان عزیز وهموطنانم تسلیت میگویم.

  نظرات ()
تسلیت به هموطنان بوشهری نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٢
برای بوشهر برای دریا

ما به زلزله مبتلاییم
و یا این زلزله به ما؟

چقدر نفس های بریده
... مانده روی دست ما
درست بغل ِ نسیم دریا.

این دل، پر از تکانه هایی ست
که همه چیزش پرت می شود
مگر کشته هایی
که بی کفن
دل از آن نمی کنند.

نصرت الله مسعودی


موقعی که خبر را شنیدم ساعت حدود 10 شب بود. تازه به منزل رسیده بودم که گفتند بوشهر زلزله رخ داده وعده ای از روستاییان هم کشته شده اند.

راستش انتظار شنیدن خبر زلزله آنهم برای جمع زیادی از هموطنانم در ماه اول بهار را نداشتم.ناراحت شدم وقبل ازاینکه کاری انجام بدهم تصمیم گرفتم با یکی از همکارانم در بوشهر تماس بگیرم وجویای حال او ودیگر همکارانم در استان بوشهر باشم .خدا را شکر همکارانم و خانواده هایشان در سلامت کامل بسر میبردند؛ اما ناراحتی وبغضم را از کشته شدن هموطنان زلزله زده ی استان بوشهر را نمی توانم پنهان کنم.آرزوی آمرزش برای درگذشتگان وصبر و شکیبایی وهمدردی برای بازماندگان دارم.امید دارم که امداد رسانی برایشان با توجه به در پیش بودن فصل گرما در اسرع وقت صورت گیرد و ساخت سرپناه در مناطق زلزله زده روند خوبی را پشت سر بگذارد.

این واقعه غمبار وتاسف انگیز را به هموطنانم در استان بوشهر تسلیت میگویم.

  نظرات ()
بهار و بید مجنون نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ٢۱ فروردین ۱۳٩٢

علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است که چند سالی است بمناسبت نوروز پیامی از جنس بهار برای مردم قومش می نویسد که از عمق جان و زلالی وجودش همچون ترانه  و موسیقی اش سرچشمه می گیرد. این هنرمند عزیز آنقدر به هنر و میراث  هنری و فرهنگ و آداب وروسوم قومش پایبند است که سالیان سال در غربت با شادی مردمانش شاد وبا غم آنها غمگین میشود. تصمیم گرفتم پیام نوروزی این هنرمند عزیز و استاد فرهیخته وبزرگ موسیقی قوم لر را که در نشریه سیمره هر سال چاپ میشود برای بازخوانی منتشر کنم.شاید برای بعضی از دوستان که خوانده اند تکراری باشد ولی برای اندسته از عزیزان که در ایام تعطیلات نوروز مجال حضور در فضای وب را نداشته اند جالب وخواندنی است.

علی اکبر شکارچی:

مردمان عزیز ایران و همشهری‌های عزیز لرستانی

پنجمین سالی است که برای آمدن بهار، چند خطی از جنس بهار برای شما می‌نویسم. امروز که این خطوط را برایتان می‌نوشتم، با پیرزنی خسته و به تنگ آمده از دنیایی غم و اندوه که همه را به زبان آورد و مرا ویران کرد؛ صحبت داشتم. آن‌قدر گفت و گفت که من لحظاتِ مقدسِ سالِ تحویل و بوسیدن عزیزان، رویش گل و گیاه و … همه و همه را فراموش کردم.

اگر انصاف بدهیم، همه‌ی گفتار او به حق بود. ولی نمی‌دانم چه نیرویی در من به زبان آمد و به او گفت: تو چه خوش باشی و چه غم‌ْبار، بهار می‌آید؛ به او گفتم‌: همین حالا بلند شوید از آن‌چه دارید سپاس‌گزار باشید و ذوق کنید. خانه تکانی کنید، خانه‌تکانی یعنی زدودنِ گرد و غبار غم و اندوه و زدودن نگرانی و ناامنی از جسم و جان‌تان. با امید و اشتیاق سبزه بگذارید و شاهد رویش پُر شوق زیستن هر دانه باشید. هردانه با بی‌زبانی درس حیات و بی‌مهابا زیستن را می‌آموزاند.

کمی اسفند دود کنید تا آتش به جانِ پدیدآورندگانِ غم و اندوه‌تان زده باشید. بوی آتش مشام و حالتان را مثل بهار که آتش به خانمان زمستان می‌زند، تغیر خواهد داد.

من هر وقت می‌نویسم، می‌خوانم، حرف می‌زنم و می‌نوازم، جز به امید و شوق زندگی کردن به چیز دیگری نمی‌اندیشم. تمام وجودم مثل مردمان ایلات که دار و ندارشان بار چند اسب و الاغ نیست، سراسر امید و شوق و زیستن و شعر و ترانه می‌گردد. آن‌چه پُرامید خوانده‌ام و نواخته‌ام، در شرایطی از زندگیم شکل گرفته‌اند که زندگیم به مویی بند بود. زندگیم زیر آوار نداری و تهی‌دستی مثل بید مجنون خم شد ولی خدا را شکر نشکست؛ و من همه را مدیون روح بلند و پُرصلابت مردمان عشایر می‌دانم.

یادم می‌آید، در نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، دِهی بود که در فصل کوچِ بهاری، مردمان آن دِه، بایستی از گذرگاهی باریک و صخره‌ای که هم جوی آب از آن می‌گذشت و هم گله و رمه و مردمانِ در حال کوچ.

یک‌سال به چشم خود دیدم اسبی سفید، با باروبُنه برای سفری پُرامید بر صخره گیر کرد و در درّه سقوط کرد. در چشم برهم زدنی درّه همه پُر شد از فریاد و شیون و طولی نکشید بار اسب تقسیم شد بین همسایگان، و دوباره کوچ بود و رفتنِ گله و رَمه و انسان؛ و پرتگاه و درّه و اسب سفید را، همه سکوت کوهستان در خود بلعید و تنها خاطره‌ای عبرت‌ْانگیز از آن به جای ماند و بس.

من عبور مردمانمان را از این بحران، که زندگی‌شان را سخت تحت‌الشعاع قرار داده، به عبور دلیرانه و با روحیه مردم ایلات از گذرگاه‌های سخت و خطرناک زندگی شبیه می‌دانم.

ای مردم، در این بهار، دست یک‌دیگر را بگیرید، محکم و بی‌قید و شرط بگیرید تا مبادا کسی از پرتگاه نداری و درماندگی و پریشانی سقوط کند.

زمانه به یک‌ْسان ندارد درنگ

گهی شهد و نوش است و گاهی شرنگ

که گر دو برادر نهند پشت به پشت

تن کوه را خاک ماند به پشت

فردوسی

مثل درختان که صخره را می‌شکافند و قد می‌کشند، برای زندگی مهیا شوید تا لااقل آبی را که می‌نوشید، به گوارایی از گلویتان پایین رود.

ای مردم بیایید گرانی، نداری و غم و اندوه و هرآن‌چه شما را آشفته و مضطرب کرده است در سینه نگه‌دارید و کمتر آن‌را به زبان آورید، که این سَمّ مهلک، شنونده را هم از پای درمی‌آورد. مثل شکارچیِ گرسنه و صبور، کمین کنید و چشم به راه اندیشه و عملی که برای بهتر زیستن به سراغ‌تان می‌آید بمانید.

ای مردم، تنها نداری و گرانی نیست که امید و شور و شوق را از شما می‌گیرد. این بحران اجتماعی است که روح و روان شما را پریشان می‌کند. وقتی شما پریشان و آشفته می‌شوید، راه مقابله و برون‌رفت از آن را هم نمی‌توانید بیابید. این آشفتگی، فقیر و غنی و زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد؛ این پریشانی آفت مهر و دوستی و هوش و ذکاوت خانواده‌ها و همه‌ی اقوام این سرزمین است.

بی‌دلیل نیست، خرم‌آبادی‌ها را رو در روی بروجردی‌ها، دزفولی‌ها را رو در روی شوشتری‌ها و همه‌ی اقوام هم‌ْجوار را در سراسر ایران رو در روی یک‌دیگر می‌بینیم.

ای بزرگان، ای اندیشمندان و ای هنرآفرینان، نگذارید همبستگی، آزادگی و امید و نشاط، پیش چشم‌تان بی‌رحمانه درو شود.

بهار که می‌آید، بی‌قید و شرط، بی‌کینه و نفرت و بی‌هیچ برتری طلبی به گُل می‌نشیند. و شما شایستگی و لیاقت این موهبت الهی که از درونتان آماده شکفتن و به گُل نشستن است، به فراوانی دارا می‌باشید.

به شور و شوق کودکان در عید و بهار که مثل آواز پرندگان، شور و شوق و شادی آفرین هستند، گوش کنید و در شادمانی آنان سهیم شوید. ما امانت‌دار و فراهم آورنده شادمانیِ کودکان و جوانانیم، نگذارید پریشانی و آشفتگی این شور و شوق را که از آسمان بر روانِ انسان جاری می‌شود مُکدر کند.

بهارتان فرخنده و خجسته باد!

شب‌تان به روز روشن و درخشان و پر امید بدل شود!

مباد روزگارِ آشفتگی که گریه‌ی پیرزنان و پیرمردان خیر و برکت را از زندگی می‌شوید؛

مباد اضطراب و هراس، مباد خوف و هراس که بهار درون و بهار کوهستان را می‌خشکاند!

مباد روزی که جای شعر و ترانه کمانچه و سُرنا را غم و اندوه و پریشانی بگیرد!

هفت‌سین‌تان پُر طراوت و خوش یُمن و مهمان‌پذیر باد!

نوزدهم اسفند ۹۱ تهران– لواسان، علی اکبر شکارچی

  نظرات ()
گربه وحشی (کاراکال) در بخش پاپی نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۱٧ فروردین ۱۳٩٢

گونه جانوری گربه وحشی (کاراکال) برای نخستین بار در بخش پاپی (از توابع شهرستان خرم آباد)مشاهده شد.

این گونه جانوری از گونه های جانوری در معرض خطر انقراض قرار دارد و در فهرست اول کنوانسیون بین المللی حفظ گونه های محیط زیست و منع تجارت سایتیس قرار دارد.

این نوع گربه وحشی از خانواده گربه‌سانان وحشی محسوب می شود که بیشتر در مناطق بیابانی و نیمه بیابانی زندگی می کند.

گربه کاراکل از گربه‌سانان وحشی قلمرو طلب و تکرو است که مانند پلنگ پس از شکار طعمه‌ خود را بالای درخت می‌برد.

یکی از مهمترین ویژگی های کاراکال شکار پرندگان هنگام پرواز است که این گربه نشان داده در چشم به هم زدنی قادر است طعمه خود را در ارتفاع هم به دام اندازد.

این جانور به طور معمول شبگرد است و منزوی و تک زی بوده که در زمستان برای تولید مثل جفت می شود.

منظقه ی پاپی یکی از مناطق محیط زیستی استان است که دارای تنوع گونه های جانوری و گیاهی است.

ˈمحسن امیریˈ کارشناس حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان نیز دراین مورد گفت :

این گونه برای نخستین بار در مورخ 25اسفند سال گذشته در منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان مشاهده شد که به علت مصدومیت زنده گیری و پس از مداوا توسط محیط بان منطقه در زیستگاه اصلی خود، رها سازی شده است.

سایتیس(کنوانسیون منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض) در سال 1973 برای برخی از گونه های در خطر انقراض در برابر بهره برداری بی رویه از طریق کنترل و برقراری محدودیت هایی در تجارت (صادرات و واردات ) آن ها در واشنگتن به تصویب رسید که دارای یک مقدمه، 25 ماده و 3 ضمیمه می باشد و هم اکنون 160 کشور را به عنوان عضو رسمی دارد.

این کنوانسیون یکی از مهم ترین کنوانسیون های بین المللی محیط زیست در راستای حفظ تنوع زیستی جانوران و گیاهان می باشد.

جمهوری اسلامی ایران در سال 1355 به عضویت این کنوانسیون درآمد و مرجع ملی آن سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

کنترل ورود و خروج گونه ها و وضعیت آنها، اطمینان از استفاده ازگونه ها به مقاصد انسانی ، صدور تائیدیه، پیشنهاد برای انظمام یا خروج گونه ها ار ضمائم، شرکت فعال در کمیته ها و پرداخت حق عضویت از تعهدات کشورها می باشد

حفط این گونه ی نادر جانوری و کمک به بقای نسل در خطر انقراض آن جز با اطلاع رسانی از طریق رسانه ها و فرهنگ سازی در مناطق زیست بوم این حیوان و همراه با مشارکت مردم منطقه حاصل نخواهد شد.

در صورت اهمال و بی توجهی بزودی شاهد اخبار تاسف بار در خصوص شکار این گونه ی جانوری خاص خواهیم بود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی :

گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد

  نظرات ()
خلوت ترین روز در شهر خرم آباد نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٢

شاید باورتان نشود این شهر 500 هزار نفری در تنها یک روز از سال خلوت میشود آنهم بطرز باور نکردنی آنقدر خلوت میشود که بی گمان به شهر ارواح شباهت دارد ؛آن روز وتنها یک روز از سال که شهر خرم آباد خلوت میشود روز 13 فروردین  است.

این رسم که مردم روز 13 فروردین را در دامان طبیعت میگذرانند یک اصل وبدیهی است ودر همه جای ایران عمومیت دارد ولی باید قبول نماییم علاقه ی لرستانی های به گذراندن این روز در دامان طبیعت بحدی است که مردم علاقه ی کمتری به گذراندن روز طبیعت در بوستانها و پارکهای داخل شهر دارند وترجیح میدهند که به خارج از شهر رفته ودر دامان طبیعت بی نظیر و زیبایشان همراه با طبیعت وخانواده و دوستان واقوام باشند .کمتر اتفاق می افتد که خانواده ای تنها باشد .اکثر مردم در گروههای چند نفری و با اقوام وفامیل و دوستان همراه هستند و این همدلی و همبستگی در طول سال نیز بین این خانواده ها معمولا وجود دارد .چرا که لرها عموما صادق و رک هستند وترجیح میدهند با دوستان ویا خانواده ای به گردش وتفریح روند که با هم همگرایی و دوستی وتفاهم بیشتری دارند و این تفاهم در طول سال بین خانواده ها وجود دارد.

در طول روز طبیعت ،شهر خرم اباد انقدر در خلوت وسکوت بسر میبرد که بی گمان باور میکنی شاید سالیان سال است که هیچ کسی در این شهر نبوده وزندگی نکرده است،اگر این ساختمانها و ابزار دست ساخت بشر بگذارند!!

هیچوقت شهر را اینقدر خلوت ودر سکوت ندیدم خواستم شهر را از منظری دیگر ببینم وخوشحالی خود را از پناه برده مردم شهر به دامان طبیعت پنهان نکردم اما از طرفی هم دلواپس و دغدغه ی طبیعت بکر وزیبای استانم بودم که ممکن است در این روز بعضی ازمردم شهرم بعد از تفریح وگردش وگذراندن ساعاتی خوش در اغوشش ان را تنها بگذراند و دستخوش آتش و شکستن شاخ وبرگ درختان و زباله هایش نمایند...

عکس: میدان استانداری و پارک محوطه ی قلعه فلک افلاک

میدان استانداری

عکس : چهار راه بانک -منطقه ای شلوغ وپرترافیک در طول روز

عکس : خیابان شهدا

این پست در خبر افلاک منتشر شد.

این پست در لور منتشر شد.

این پست در سایت یافته منتشر شد.

ادامه عکس ها در صفحه ی بعد


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ۱۱ فروردین ۱۳٩٢

همزمان با روز جمهوری اسلامی ایران (12 فروردین) چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز با جوایز ارزنده ساعت 15 عصر در دریاچه ی "پارک بهشت" خرم آباد به همت "شهرداری خرم آباد" برگزار می شود.

جشنواره ی رها سازی ماهی برای اولین بار به ابتکار شهرداری خرم آباد برگزار شده است.آئین نیکویی است که با هدف حمایت از حیوانات و حفاظت از محیط زیست و همچنین ایجاد نشاط و شادابی در شهر برگزار خواهد شد.

سالهای قبل این جشنواره با حضور خوب مردم شهر خرم آباد برگزار شد و بازتاب خوبی در بین شهروندان خرم آباد داشته است.امید است سالهای بعد این رها سازی ها کمتر وکمتر گردد وشهروندان به این نتیجه برسند که وجود ماهی قرمز بر روی سفره هفت سین تحویل سال نو ضرورتی ندارد.

در همین رابطه:

برگزاری جشنواره ماهی قرمز در خرم آباد/ ماهیها به "بهشت" می روند!

سومین جشنواره رهاسازی ماهی قرمز دردریاچه کیو خرم‌آباد برگزار می‌شود

سومین جشنواره رهاسازی ماهی قرمز دردریاچه کیو خرم‌آباد برگزار می‌شود

  نظرات ()
طبیعت لرستان و معضلی بنام بدگردشگر نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩٢

هر ساله لرستان بخاطر آثار باستانی و طبیعت زیبا ومسحور کننده اش میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر کشور است.

این سری گردشگران همراه با مردم استان در ایام تعطیلات نوروزی وبهار برای استراحت وگردش به دامن طبیعت حواشی شهرهای استان میروند.

چیزی که در این سفر کوتاه گردشگران وطبیعت دوستان زیاد به چشم میخورد حضور مردم در حاشیه ی چنگلستان های بلوط است و بطبع این گروه برای صرف غذا بنا به رسم معمول ودیرینه ی لرها از کباب استفاده می کنند. همین امر باعث میشود برای پختن گوشت درختان وشاخه های درختان بلوط را بشکنند و آتش خود را از همان محل تامین نمایند.

باتوجه به اینکه روزانه بیش از 5 هزار نفر از مردم بدامان طبیعت پناه میبرند با یک حساب سرانگشتی می توان فهمید روزانه ممکن است بیش از هزاران شاخه ی درخت بلوط شکسته شود و این یعنی یک تخریب محیط زیست جدای از آتش سوزی ها و راهسازی ها و چرای بی رویه و فرسایش خاک و ....

جالب است بدانیم برای رشد و به مرحله بلوغ و تکامل رسیدن یک دانه بلوط به درخت بلوط بیش از 100 سال زمان لازم است .

حال تنها چیزی که راهی که میتوان مردم وگردشگران را با این واقعیت آشنا نمود فرهنگ سازی و تبلیغات برای به حداقل رساندن این تخریب هاست و گرنه در سالهای بعد اثری از جنگل های بلوط زاگرس ولرستان بجز یاد ونامش باقی نخواهد ماند.

پ.ن: مستند ی بنام "اشک ها ولبخندهای زاگرس " توسط خانم اعظم مرادی تهیه شده است که خود زبان گویای همه موارد است .کاری بسیار زیبا و دلنشین ودر جاهای زیادی اشک بر رخ می چکاند. توصیه می کنم به وبلاگ خانم مرادی رفته و برای تهیه این مستند زیبا با ایشان تماس بگیرید.بنده این هدیه را از خانم مرادی گرفته و دوستانی که میتوانند تماس بگیرند تا برایشان ارسال نمایم.

  نظرات ()
رئیس جمهور در خرم آباد نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ٧ فروردین ۱۳٩٢

امروز 7 فروردین 1392 رئیس جمهور در سفری غیررسمی ویک روزه برای کلنگ زنی و شروع ساخت سد بلند بختیاری وارد لرستان -شهر خرم آباد - وسپس برای مراسم افتتاح سد بختیاری عازم منظقه راه آهن لرستان (حدفاصل ایستگاه های تنگ 5 وتنگ 7) خواهد شد.

این سد بر روی رودخانه ی بختیاری که به رودخانه ی سزار می ریزد احداث خواهد شد وباتوجه به اینکه  این سد در منطقه ای کوهستانی وصعب العبور احداث میشود ویژگی هایی خاص خواهد داشت و دارای بلندترین تاج در کشور و خاورمیانه خواهد بود.

راه ارتباطی و شوسه ای با هیچ شهر و یا محدوده ی اطراف ندارد وتنها وسیله ی ارتباطی راه آهن است. دست اندرکاران و مسئولین در صدد ساخت راه ارتباطی از شهر خرم آباد به مقصد منطقه ی راه آهن هستند.هر جند ساخت جاده ودسترسی به سد ازضروریات ساخت سد است اما فعالان محیط زیست از تخریب مناطق بکر کوهستانی  وزیستگاههای طبیعی موجود در منطقه نگرانند.

همچنین بعلت کوهستانی بودن منطقه وعدم وجود دشت های کشاورزی در منطقه پیش بینی میشود احداث سد بیشتر جنبه ی تولید برق مورد نظر باشد.

  نظرات ()
مسافران نوروزی و شهرداری خرم آباد نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ٦ فروردین ۱۳٩٢

 خرم آباد به عنوان مرکز استان لرستان در مرکز اصلی کریدور شمال -جنوب  قرار دارد.

این مزیت و موقعیت جغرافیایی باعث شده همه ساله تعداد زیادی از مسافران عازم جنوب ویا بالعکس از استان لرستان وشهر خرم آباد عبور نمایند.توقف کوتاه مسافران نوروزی در شهر خرم آباد برای استراحت ویا بازدید از آثار تاریخی شهر میتواند منبع درآمدی برای میراث فرهنگی استان محسوب شود.اما نهادهای استان رویه ای متفاوت از سایر استانها در پیش گرفته اند که میتواند برداشت متفاوتی از مهمان نوازی لرها در بین مسافران نوروزی بهمراه داشته باشد و خاص بودن مهمان نوازی لرها را در عمل اثبات نماید.

در ایام نوروز این شهر پذیرای مسافران نوروزی و راهیان نور است .

در ایام نوروز تمهیدات و اقدامات ویژه ای شهرداری وسایر ارگانها ونهادهای مسئول شهر خرم اباد برای پذیرایی بهتر مسافران و گردشگران نوروزی انجام داده اند که این تلاش و زحمات شبانه روزی امسال نسبت به سالهای قبل بیشتر وقابل تحسین است. مسئولان شهر وشهرداری خرم آباد به این نتیجه رسیده اند که خرم آباد واستان لرستان میتواند وباید بعنوان استان هدف و قطب گردشگری  کشورمحسوب شود.

شهرداری اقدامات ویژ ه ای انجام داده که بشرح ذیل میتواند معرفی گردد.

برپایی سفره ی بزرگ هفت سین در ورودی شهر وپارک پرچم خرم آباد

برپایی کمپ های اسکان موقت مسافران وگردشگران نوروزی کمپ هایی از جمله :

کمپ پارک نسترن واقع در روبروی پارک دانشجو

کمپ شریعتی درون روبروی شهرداری خرم آباد

کمپ بانوان روبروی میدان مادر

کمپ پارک کیو

کمپ قلعه فلک افلاک

هر کمپ بطور میانگین با بیش از 70 چادرمجهز شده و  در هر شبانه روز بیش از 10 هزار نفر از این امکانات استفاده مینمایند.

در این کمپ ها چادر و پتو و یک بخاری برقی وسرویس بهداشتی همچنین یک شعله لامپ و برق جهت شارژ وسایل الکترونیکی مجهز است.

در حاشیه ی کمپ ها پارکینگ رایگان و نانوایی سیار جهت سهولت دسترسی مسافرین به نان تعبیه شده است.

نکته ی جالب اینجاست که تمام این امکانات بجز نان برای مسافران رایگان است

گشت ها و اکیپ های امدادی وشهرداری بطور 24 ساعته مشغول انجام وظیفه هستند.

در این روزها شهرداری خرم آباد بطور مستمر و ویژه ای مشغول نظافت شهر هستند .

سعی شده است میزبان خوبی برای مسافرین بوده و تا جایی که امکان دارد مایحتاج اولیه مسافرین را بدون صرف وقت تهیه نمایند.

دریاچه ی کیو را با چند لایه خاکبرداری و تزریق آهک و تعمیر دریچه های آن نیز تغییر داده و این مهم باعث گردیده آب دریاچه زلال تر از قبل و میزان هدر رفتن آب ان به حداقل برسد.

برپایی سیاه چادرها و بهار مالگه ودیگر خدمات مسافرتی که در سطح شهر برپا شده میتواند رتبه ی لرستان در گردشگردی ارتقا بخشد.

همچنین از دیگر اقدامات شهرداری خرم آباد خریداری باغ حاشیه آرامستان خضر است  که این باغ جهت راه اندازی فاز دوم پارک بهشت مورد استفاده وبهره برداری قرار میگیرد.

این تلاش و همت پرسنل شهرداری و هلال احمر و آموزش وپرورش وفرمانداری و دیگر نهادها وسازمانهای شهر خرم اباد برای خدمت صادقانه به مسافران ستودنی وماندگار است.امیدوارم این مسافران ومهمانان نوروزی با خاطره ای خوش استان ما را ترک نمایند و خودشان سفیران خوبی برای دیگر گردشگران وطبیعت دوستان باشند.

همچنین این اقدامات و تلاشهای مسئولین شهر انتظار چند ساله ی دوستداران شهر خرم آباد را برای دستیابی به رتبه ی اول شهر نمونه کشور برای بار دوم را قوت میبخشد با توجه به میراث فرهنگی و طبیعی و موقعیت جفرافیایی شهر خرم آباد این توانایی را برای شهر نمونه کشور و شهر منتخب سازمان یونسکو را تحقق می بخشد.

امیدوارم که وضعیت ترافیک ورودی و خیابانهای اصلی شهر نیز رفته رفته با تلاش پلیس شهر بهبود یابد

سفر خوب وخوشی را برای همه ی مسافران و هم استانی های عزیزم آرزو دارم

  نظرات ()
در راه سرزمین پدری نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳٩٢

امروز اول فروردین سال 92 است وبنا به شغل ومسئولیتی که دارم باید حضوری مستمر در محل کارم داشته باشم و کار نگهداری و راه اندازی وکارکرد روزانه ی سرورها را به نحو احسن انجام دهم.

این رویه ی چندساله ی من بوده و به محض اطمینان از صحت کارکرد سیستم ها راهی لرستان میشوم ولی تقریبا تا پایان تعطیلات در دسترس وبقولی(oncall) برای رفع مشکلات احتمالی هستم.این در دسترس بودنبرای شهرهاوسازمانها وشرکت های چندگانه ای است که شب وروز نمی شناسد و بیشتر اوقات در ساعات مختلف شبانه روز ،شده که از خواب وخوراک هم بزنم تا بتوانم با پیگیری وراهنمایی وضعیت یک سرویس را به حالت عادی برگردانم.همین امر باعث شده چند روز اول سال نتوانم برای خودم  برنامه ریزی کنم.

ولی انچه که باعث شده این متن را بنگارم ،حسی است که هنگام عزیمت به لرستان اتفاق میافتد ؛ انچه در این سفر همراه من است حسی است همیشگی که به محض بازگشت به سرزمین پدری ومادری ام "گل" میکند و از مبدا تا مقصد برایم تداعی خاطره ها میشود وبناگاه مرا به سالهای دور ودوران کودکی ونوجوانی ام میبرد. سالهایی که پر هستند از خاطرات تلخ وشیرین همراه با رویای کودکی و نوجوانی ام.

انچنان غرق این ایام وخاطرات وروزگار هستم که هیچگاه فاصله ی تهران تا لرستان باعث خستگی ام نشده و ذوق وشوق رسیدن دارم.الان هم که این مطلب را مینویسم در محل کار حضور دارم ودلم برای لحظه ی تحویل سال با آهنگ و موسیقی لری تنگ شده و هیچ جا لحظه ی تحویل سال مانند لرستان برایم جذاب ونشاط آور نبوده ونیست.هرچند در سالهایی کج سلیقگی هایی هنگام لحظه ی تحویل سال شده بود اما این سالها انگار دست اندرکاران توجه بیشتری شده و برنامه ای خاص تدارک دیده اند.

امسال لحظه ی تحویل سال را برای دقایقی اندک فقط توانستم با همسرم در جوار امام زاده صالح(ع) در تجریش تهران حضور داشته باشم وبرای همه ی دوستان و عزیزان و ملت ایران آرزوی سلامتی وبهروزی از صمیم قلب داشتم و دلم برای سرزمینم لرستان و مردمان صادق وباوفا و مهمان نواز ودوست داشتنی اش تنگ شده بود.

سال 1392 بر شما  عزیزان مبارک باد

هر روزتان نوروز  نوروزتان پیروز

  نظرات ()
مطالب اخیر دومین هکاتون توسن بوم توسن بوم، نگاهی نو برای افزایش رضایت مشتریان از چراغ افروخته استاد شکارچی رونمایی شد+ تصاویر و حواشی سالگرد آسمانی شدن مادر هفته نیروی انتظامی مبارک معرفی کارکنان راه آهن ایستگاه چمسنگر به بهانه سال‌روز آزادی خرمشهر: راه‌آهن لرستان، جنگ و شهادت علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید حال و هوای چمسنگر در اذرماه 94 استاندار لرستان در جمع لرستانی‌های مقیم تهران
کلمات کلیدی وبلاگ علی اکبر شکارچی (٤) چمسنگر (٤) ایستگاه چمسنگر -منطقه راه آهن لرستان (٤) ایستگاه چمسنگر و لرستان (٤) فرهنگی وهنری ایستگاه چمسنگر (۳) هیات لرها درتهران (۳) عزاداری لرها در تهران (۳) واژه ها و اصطلاحات لری (۳) جلال ال احمد و قطار (٢) جلال ال احمد و کتاب سه تار (٢) گل مالی لرها در تهران (٢) انجمن لرستانی ها (٢) سعید معتمدی و انجمن لرستانی ها (٢) هیات مدیره انجمن لرستانی ها (٢) chamsanagar (٢) هیات عشاق العباس لرستانی ها (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های تهران (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز (٢) محرم لرستانی ها در تهران (٢) تونل های زیبا در لرستان لید عسل در لرستان (٢) راه اهن لرستان-دورود -خرماباد -دزفول (٢) نیاز راه اهن لرستان به بکاپ (٢) رد پای لرها در تاریخ (٢) انارکوهدشت -یاقوت سرخ ایران (٢) ابادان وبرزیل وایران وبندرعباس وچمسنگر (٢) مداحان هیات عشاق العباس (٢) کوهدشت وچمسنگر (٢) تلفات جاده ای در روستا های لرستان (٢) شعر لری بالاگریوه ای (٢) آبشاربیشه پوران (۱) سالروز مرگ مادرم (۱) شهرداری یاسوج -خیبر خرم آباد (۱) قوم لر وفوتبال (۱) لرها و یاسوج (۱) امیر فروزانفر (۱) کوه کلا وچنار گریت وسرکانه (۱) لرستان وراه آهن وبختیاری (۱) سیاه چادر عشایر وماست (۱) فوتبال وچم سنگر (۱) چم سنگریهای دهه 60 (۱) چم سنگر و وبلاگ نویسی (۱) فوتبالیستهای جوان چمسنگری (۱) رئیس های ایستگاه چم سنگر (۱) قدیمی های چم سنگر (۱) میلاد میداودی وکوک تاراز (۱) میلاد میداودی ومسعود بختیاری (۱) mis مسجد سلیمان و مسعود بخت میداوودی (۱) میلاد میداودی و مسعود بختیاری وکوک تاراز (۱) کرمانشاه وروانسر وجوانرود (۱) فهرست ایستگاه های بین راه راه آهن لرستان (۱) لیست ایستگاههای راه آهن لرستان (۱) اصطلاحات راه آهنی (۱) فرهنگ راه آهنی (۱) نام آوران لر (۱) چهارشنبه سوری در چم سنگر (۱) چم سنگر و چهارشنبه سوری های ما (۱) چهارشنبه سوری در لرستان (۱) چم سنگر و آخرین پنج شنبه سال (۱) چم سنگر وسال نو (۱) نوروز چم سنگریها (۱) زاغه (۱) علی رضا نادری (۱) روز معلم و معلمین ایستگاه چم سنگر (۱) معلم منطقه راه آهن (۱) معلم چم سنگر (۱) معلم لرستانی (۱) تلفن باک لری وترکی وعربی و گیلکی (۱) تلفن بانک به زبان محلی (۱) ناحیه راه اهن وگهر لرستان (۱) فوتبال دورود لرستان (۱) 'گهر دورود لرستان (۱) تماشاگران لرستانی (۱) تیم گهر وچم سنگر (۱) کارگران وراهبانان ایستگاه چم سنگر (۱) لرستانی ها وزلزله آذرباییجان (۱) لرها و زلزله اذربایجان (۱) همدردی لرها با اذری وزلزله (۱) لرستان وتوهین دانشگا ه اهواز (۱) ریس دانشگاه رامین اهواز ولرها (۱) سازمان سنجش و لرها ودانشگاه اهواز (۱) توهین یک رئیس دانشگاه به مردم لر (۱) بهمن علاالدین وزادروز ش (۱) موسیقی بختیاری ومسعود بختیاری (۱) زادروز مسعود بختیاری (۱) گهر دورود و استقلال (۱) گهر ولرستان (۱) تیم ملی لرستان (۱) گهر دورود و چم سنگر (۱) استقلال گهر دورود و چم سنگر (۱) حواشی بازی استقلال گهر (۱) گهر دورود و ایستگاه چم سنگر (۱) چم سنگر و شطرنج (۱) چمسنگر وشطرنج وسپهر معتمدی (۱) سپهر معتمدی وشطرنج (۱) شطرنج ولرستان و خرم آباد وسپهر معتمدی (۱) معنی ما فه گه (۱) معنی وارگه (۱) وارگه ومافه گه مسعوذ بختیاری (۱) راه اندازی سایت مجتمع شبانه روزی چمسنگر (۱) آزمایشگاه تخصصی دروس پایه دبیرستان چمسنگر (۱) شهید محمد امیدی وحمید ماهروبختیاری (۱) پادگان امام علی (ع) خرم اباد و شهیدان &am (۱) طرح هجرت ومناطق محروم لرستان (۱) طرح ریشه کنی فلج اطفال (۱) کتابخانه کوهدشت (۱) دهیار جمسنگر مجید پاپی (۱) چمسنگر ودهیارش (۱) تراکتور و عشایر و روستا (۱) فرهنگ سازی برای رانندگی در روستا وعشایر (۱) عکس (۱) جنگ (۱) غزه (۱) پیام نوروزی (۱) سید علی صالحی (۱) دکتر علی شریعتی (۱) تلفن همراه (۱) ایرج رحمان پور (۱) دکتر احمدی نژاد (۱) فضیلت شب قدر (۱) عید غدیر خم (۱) عید سعید فطر (۱) کریم خان زند (۱) غزه در آتش و خون (۱) شعر لری (۱) جاده اسفالته (۱) چمسنگر و موبایل (۱) آبشارهای ، وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف ؛ نو‍ژیان ، بیشه (۱) آبشارهای تاف (۱) پایتخت طبیعت لرستان -منطقه راه آهن (۱) پایتخت طبیعت لرستان (۱) دریاچه کیو (۱) منطقه راه اهن (۱) انتخابات ریاست جمهوری88 (۱) فاجعه زیست محیطی (۱) لرستان و الودگی هواا (۱) گرد وخاک در لرستان (۱) توزون در چمسنگر (۱) توز و خاک در خرمووه (۱) خرید وفروش کارت نان (۱) چمسنگر و کارت نان (۱) پل شکسته (۱) چمسنگر وپل شکسته (۱) بیمارستان عشایر لرستان (۱) نمایشگاه بین المللی لرستان (۱) اسفالت و ایستگاه چمسنگر (۱) شب قدر و دعا (۱) منطقه لرستان ودفاع مقدس (۱) شعر ایستگاه قیصر (۱) کارت شهروندی ولرستان (۱) زنده رود و دریاچه کیو (۱) لرستان واصفهان (۱) یارانه و لرستان (۱) کوثر و داماش لرستان (۱) ایت اله قاضی (۱) تذکر کاییدی در مجلس (۱) عید غدیر و چمسنگریها (۱) بروجرد و دکتر بروجردی (۱) توقیف شدن هفته نامه افتاب لرستان (۱) یلدا در ایران باستان (۱) تیزرهای صدا وسیما (۱) لربلاگـهـا (۱) اختلال در سایت لور ولرنا (۱) اتوبوسرانی و کارت (۱) کریم خان و قوم لر (۱) لرستان و طرح های عمرانی (۱) حسن غصه خور و لرستان (۱) راه آهن لرستان (۱) خرم اباد وصدا وسیما (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان (۱) گتوند و پست الکترونیکی (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان دولت الکترونیک (۱) تونل توحید وتونل های لرستان (۱) تونل های زیبا در لرستان (۱) رود خانه سزار و قایقرانی (۱) قایقرانی در ابهاب خروشان لرستان (۱) ورزش قایقرانی در رودخانه سزار (۱) رز معلم و معلمین ما (۱) معلمین من در ایستگاه چمسنگر (۱) جاده اسفالته چمسنگر (۱) جاده زیبای چمسنگر به خرم آباد (۱) رود خانه سزار و اوقات فراغت (۱) اوقات فراغت در چمسنگر (۱) تابستان با رودخانه سزار (۱) 13 رجب و چمسنگر (۱) چمسنگر و شهدای جنگ تحمیلی (۱) شهدای روستای چمسنگر لرستان (۱) دهیار چمسنگر (۱) قطار محلی چمسنگر -دورود (۱) رضا سقایی +مراسم ترحیم (۱) داریوش نظری" خواننده‌ی موسیقی لری و خواهرزاد (۱) رضا موسیوند و هیات عشاق العباس لرستانی ها (۱) مهدی میرزایی و هیات عشاق العباس (۱) نوحه خوانی رضا موسیوند و مهدی میرزایی ومحمد فاطمی (۱) فرهاد دوادوندی و چمسنگر (۱) چم سنگر وبروجرد (۱) بروجرد وراه اهن چم سنگر (۱) فرهاد داودوندی وچمسنگر (۱) دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران (۱) چمسنگر ودانشجویان لرستانی (۱) میرملاس وچمسنگر (۱) چم سنگر و میراث فرهنگی (۱) کلماکره و چم سنگر (۱) پاسداری از میرملاس (۱) درگاه وچمسنگر (۱) نشریه درگاه وچمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه و چمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه لرستان و چمسنگر (۱) استاد محمد حسین آریا (۱) چم سنگر واستاد محمد حسین آریا (۱) دکتر آریا و چم سنگر (۱) شب یلدا در لرستان (۱) باورها واعتقادات مردم لرستان وزمستان (۱) شب چله در لرستان و چمسنگر (۱) شب یلدا در لرستان وچم سنگر (۱) یلدا و دانشجویان لرستانی (۱) مویه مردم لرستان (۱) رنج مویه های مردم لرستان (۱) استاد ایزد پناه (۱) لرستان و استاد حمید ایزد پناه (۱) اقدامات حمید ایزدپناه (۱) صفای لرستانی و حمید ایزدپناه (۱) سمفونی قورباغه و کرم رضا تاجمهر (۱) کرم رضا تاجمهر و سمفونی قورباغه ها (۱) واههمه های خاکستری و سمفونی قورباغه ها (۱) وبلاگ فرهاد داودوندی (۱) فرهاد داودوندی ووبلاگش (۱) چم سنگر و لریا (۱) استاد صحبت الله معینی چاغروند (۱) پل شکسته ساسانی (۱) پل اشکسه (۱) فیلم فرزند چهارم (۱) آلودگی هوا در خرم آباد (۱) آلودگی هوا در استانها (۱) وحید موساییان و بابک پورراد (۱) چشنواره ی صدای عشایر ولرستان (۱) چشنواره ی صدای عشایر در تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر در نمایشگاه بین المللی تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر (۱) خسرو معتضد ولرها (۱) خسرو معتضد ولرها وبختیاری ها (۱) خسرو معتضد ولرها وتوهین (۱) محمد بهمن بیگی و عشایر (۱) چمسنگر ومحمد بهمن بیگی (۱) آموزش عشایری در ایران و محمد بهمن بیگی (۱) اموزش عشایری در ایران ومحمد بهمن بیگی وچم سنگر (۱) هواپیمای مسافربری توپولف 154 (۱) "گروه نمایش کودک ونوجوان شاپرک" (۱) سرای سالمندان صدیق (۱) سالمندان چشم انتظار خیریه حاج صدیق (۱) برای اولین بار در تاریخ ورزش ایران مسابقه فوتبال (۱) اولین مسابقه فوتبال دیواری (eton wall)در بروجرد (۱) موسیقی فولکور ایران-لری لرستان و لری بختیاری (۱) لرهای مقیم سوئد واین دعوت هم از سوی انجمن لرهای مق (۱) کنسرت گروه نوای زاگرسیان در گوتنبرگ سوئد (۱) طبیعت لرستان و معضلی بنام بدگردشگر (۱) جنگل های بلوط زاگرس ولرستان (۱) چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز (۱) رها سازی ماهی قرمز در خرم آباد (۱) خلوت ترین روز در شهر خرم آباد (۱) میدان استانداری و پارک محوطه ی قلعه فلک افلاک (۱) گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد (۱) منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان (۱) ر نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، (۱) علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است (۱) کلید هزار پیشه مادر بزرگ و رمز و پسورد امروزی (۱) سیستان تسلیت (۱) ایران تسلیت (۱) تسلیت برای زلزله زده های سیستان و بلوچستان (۱) آرام باش همه چیز درست خواهد شد (۱) خانم روزبهانی وتبریک تولدش (۱) جهانگیر ملک احمدی (۱) قهرمانی آسیا در مسابقات ازبکستان (۱) خرم آباد به سیپددشت (۱) عزاداری در لرستان و اصرار به برگزاری برخی سنت های (۱) قدغن سیاه پوشیدن در لرستان (۱) لرها در صورت فوت یک نفر حتی اگر از خاندان ویا طایف (۱) انتخابات شورای شهر تهران (۱) زینب پاپی (۱) شهید روح اله پاپی (۱) سید ناصر حسینی پور نویسنده کتاب "پایی که جا (۱) قطار و کتاب سه تار جلاا آل احمد (۱) جلال آل احمد و چمسنگر و کتاب سه تار (۱) جنگل بلوط لرستان (۱) منابع طبیعی وبلوط لرستان (۱) چمسنگر و کشتار شیعیان بحرین (۱) بازگشت حجاج چمسنگری ز دیار وحی (۱) حاج علی خان بهشتی وحاج ابوذر پاپی از ایستگاه چمسن (۱) شکارچی وعید نوروز (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر زادگاهش (۱) چمسنگر و موبایل سیقی محلی لری وتیتراژ ژایانی سریال (۱) تیتراژ سریالهای نوروزی (۱) هفته نامه سیمره ودیگرههفته نامه ای محلی (۱) واگویه های یک لر (۱) خاطرات دانشجویی ودانشگاه (۱) چمسنگر و لرستان وحمل ونقل ریلی در استان (۱) اصفهان به خرم اباد وبالعکس (۱) اوقات فراغت در چمسنگر قات فراغت (۱) تابستانهای ما ورودخانه سزار (۱) ما ورودخانه سزار (۱) نماینده ی مت ونماینده ی مردم اراک (۱) لرستان ومرکزی (۱) مطالبات و خواسته های لرستانی ها (۱) دهیاری چمسنگر (۱) چمسنگر ولرستان (۱) ناحیه راه آهن چمسنگر (۱) دره قاید واحمدفداله حسینی (۱) توسعه عشایری وتخریب جنگل ومحیطزیست (۱) مناطق عشایری استان دستخوش توسعه ناهمگون (۱) شناسنامه و استاد آریا (۱) قسم مادر درفرهنگ لریاتی (۱) قسم مادر وپدر در لرستان (۱) تخم مرغ وکوروش فولادی (۱) انار لرستان -انارسیاب (۱) قم رود و سرشاخه های دز (۱) لررود رودی که قم جریان دارد (۱) کنسرت علی پور درتهران (۱) استاد شکارچی و رحمان پور آواز خوانان لری (۱) کنسرت موسیقی لری رحمان پور -علی پور-نظری (۱) عزاداری در لرستان (۱) چم سنگر وعاشورا (۱) راه اهن لرستان-دورود -خرم اباد -دزفول (۱) سانحه راه آهن لرستان (۱) از خط خارج شدن قطار (۱) عشورا وهیت عشاق العباس لرستانی ها ی مقیم تهران (۱) محرم وعاشورای لرها درتهران (۱) عزاداری لرها درتهران (۱) عزاداری لرستانی های درتهران (۱) لرستان و انار (۱) ادرس جدید وب سایت چمسنگر (۱) http://wwwchamsangarcom (۱) انجمن لرستانیها (۱) چمسنگر ودهیارش انجمن لرستانیها (۱) فرهنگ سازی درمناطق روستایی (۱) ایستگاه راه آهن چمسنگر- لرستان (۱) ایستگاه چمسنگر وادبیات (۱) لرها در ایینه تاریخ (۱) عشایر لرستان و کندوداری (۱) عشایر لرستان وپرورش زنبور عسل (۱) طرح مطالعاتی راه اهن لرستان در قبل از انقلاب (۱) فرهنگ واداب ورسوم (۱) ایستگاه چمسنگر و فرهنگ وتاریخ ایران (۱) استانی شدن تنخابات (۱) استانی شدن انتخابات در لرستان (۱) محمدعلی ساکی وملاپریشان ومیرنوروز (۱) خواهر خوانده چمسنگر (۱) اینترنت بانک وموبایل بانک (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان دایسون (۱) منطقه راه آهن پاپی (۱) هیات عشاق العباس لرها (۱) لر ها ومحرم تهران (۱) سالگرد درگذشت مادرم 91 (۱) یازذهمین سالگرد مادرم (۱) هیات عشاق العباس لرستانیها (۱) عشاق العباس لرستایها (۱) لرها وعزاداری (۱) لرستانیها و عاشورای 91 (۱) عزاداری لرستانی ها در مرکز (۱) عاشورا ولرستانی های تهران (۱) لرهای مقیم مرکز وهیات عشاق العباس (۱) هیات لرها در تهران (۱) شهید علیرضا مرادی ، شهید سیاوش مرادی ، و جهادگر شه (۱) chamsanagr (۱) آقاجان مرادی پدر شهید علیرضا مرادی (۱) وحید پورمریدی (۱) سید ابوالفضل حسینی احمدی از سادات احمد فداله (۱) chamsanagar +iran (۱) sسیدابوالفضل حسینی احمدی (۱) آقاجان کرمی (۱) chamsanagar iran lorestan (۱) مرحوم قیصر داوود زادهو حسن پورمریدی (۱) کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از بلوط (۱) چمسنگر و حمایت از کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از (۱) چمسنگر و حمایت از بلوط زاگرس (۱) حادثه قطار در چمسنگر (۱) از خط خارج شدن قطار در چمسنگر (۱) chamsangar (۱) chamsanagar iran lorestan iran (۱) chamsangar (۱) سالروز تولد شکارچی (۱) علی اکبر شکارچی و چمسنگر (۱) chamsangar shekarchi aliakbar (۱) ali akbar shekarchi chamsangar (۱) کاشت بلوط در نوروز (۱) کاشت بلوط و چمسنگر (۱) دیدار نوروزی لرستانی‌های مقیم تهران (۱) کمیته دانشجویان و دانش آموختگان (۱) کمیت های انجمن لرستانی های مقیم تهران (۱) چم سنگر و پاییز (۱) چم سنگر و اکبر معتمدی (۱) اکبر معتمدی و چم سنگر (۱) پاییز در راه اهن چم سنگر (۱) علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید (۱) علی اکبر شکارچی سعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی چمسنگر (۱) چمسنگر و جنگ (۱) چمسنگر و شهادت (۱) دفاع مقدس و چمسنگر (۱) ازادسازی خرمشهر و چمسنگر (۱) کارگران ایستگاه چمسنگر (۱) راهبان ایستگاه چمسنگر (۱) کارکنان راه اهن لرستان (۱) راهبانان راه اهن لرستان (۱) هفته سبزپوشان ورعنا قامتان نیروی انتظامی مبارک ای (۱) #ایستگاه راه آهن چمسنگر #ایستگاه چمسنگر #ایستگاه (۱) سالگرد آسمانی شدن مادر (۱) سالگرد درگذشت مادر (۱) چهاردهمین سالگرد درگذشت مادر (۱) چراغ افروخته استاد شکارچی (۱) چراغ افروخته ردیف میرزا عبدالله و علی اکبر شکارچی (۱) چراغ افروخته عای اکبر شکارچی (۱) مهندس سعید معتمدی و استاد علی اکبر شکارچی (۱) سعید معتمدی و هکاتون (۱) سعید معتمدی وتوسن بوم (۱) سعید معتمدی وفین تک (۱) سعید معتمدی و ussd (۱) چالش توسن بوم هکاتون (۱) سعید معتمدی و هکاتون توسن (۱) هکاتون توسن بوم و سعید معتمدی (۱) سعید معتمدی مربی هکاتون توسن بوم (۱) عکس تاریخی سال 58 چمسنگر شهدای چمسنگر و سعید معتمد (۱) عکسی از سید یحی موسوی (۱) عکس سید فخرالدین موسوی (۱) شهید فریدون مرادی وسعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر وسعید معتمدی (۱) سعید معتمدی و علی اکبر شکارچی (۱) چم سنگر و علی اکبر شکارچی (۱) saeed motamedi & ali akbar shekarchi (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) و پتانسیل های نهفت (۱) چمسنگر و قطب گردشگری استان (۱) بخش پاپی پایتخت ابشار لرستان (۱) ابشارهای بخش پاپی (۱) بیشه و چم سنگر (۱) جوانی 22 ساله هنگام شنا در آبشار «بیشه&a (۱) تشییع پیکر دایی بزرگ ومهربانم مرحوم صیدجعفر پاپی (۱) این موفقیت را به جناب اقای داوود مرادی فرد و خانوا (۱) جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، (۱) دهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی دستگاههای د (۱) داود مرادی فرد (۱) شهید شاخص لرستان سردارجلال ابراهیمی (۱) سردار جلال ابراهیمی (۱) شهید جلال ابراهیمی (۱) شهید شاخص لرستان (۱) هیأت عشاق‌العباس (ع)‌ (۱) لرستانی‌های پایتخت (۱) تاسوعا لرستانی‌های (۱) تاسوعا لرستانی‌های پایتخت ب (۱) هیات عشاق‌العباس لرستانی‌های پایتخت (۱) حسین سلوک (۱) سعید معتمدی " خبرنگار پایگاه خبری یافته (۱) گل مالی لرستانی های درتهان (۱) عکس گل مالی لرها در تهران (۱) درگذشت مادر آبان 92 (۱) نظر مردم مهم است یا نظر شورای شهر؟ (۱) شهردار نصیری وشهردار عیدی بیرانوند (۱) عیدی بیرانوند شهردار خرم آباد (۱) اظهارنظر عجیب سرپرست شهرداری خرم‌آباد (۱) نشنیده بگیریم (۱) هجوم بی سابقه ارسال جوک وپیامک لری (۱) روزی روزگاری لرها ! (۱) محسن بهاروند و چمسنگر (۱) نصرت الله مسعودی ئ تئاتر لرستان (۱) استاد نصرت الله مسعودی (۱) دوره چگنی (۱) یافته‌کوه (۱) حشمت اله و اسدالله آزادبخت (۱) رابطه فرهنگ و رفاه (۱) فرهنگ یک قوم یا یک ملت " هوش را می آفری (۱) سمندر لرستان (۱) سلامتی سه کس: سرباز و زندونی و بی کس (۱) سلامتی سه تن: ناموس و رفیق و وطن (۱) سربازان وطنم را آزاد کنید (۱) کمال تبریزی از لرهای بختیاری‌ عذر خواهی کرد (۱) باید از بابت رنجاندن مردم بختیاری به خدا پناه برد (۱) سید عزت‌الله ضرغامی (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) (۱) سال 1393 خورشیدی (۱) خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی (۱) بیستمین سالگرد درگذشت شهردار خرم آباد (۱) علی محمد ساکی (۱) لرستان وسفر روحانی (۱) سفر روحانی به لرستان (۱) توسعه لرستان در زمان روحانی (۱) عید فطر فرخنده باد (۱) سپهر و کاراته (۱) چمسنگر و کاراته قهرمانی کشور (۱) سپهر و قهرمانی کشور (۱) مصطفی ملک‌آسا به عنوان رئیس اداره سواد‌آموزی ناحیه (۱) ﻣﺤﺮﻡ 93و ﻫﻴﺎﺕ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) هﻳﺎﺕ ﻋﺸﺎﻕ اﻟﻌﺒﺎﺱ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ و ﺩﻫﻪ ﻣﺤﺮﻡ 93 (۱) مرگ معلم فداکار لرستانی (۱) فداکاری معلم لرستانی و مرگ او (۱) مرگ معلم عشایری لرستان (۱) معلم عشایری لرستان و مدرسه شبانه روزی (۱) امید ساکی فرد شهردار منطقه 2 خرم آباد (۱) برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ (۱) لرها در تهران (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها در تهران (۱) جعفر ماهروبختیاری و مدیر تحولات اداری اموزش و پروش (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" و سعید معت (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" مسئول امور (۱) برآفتاب و چمسنگر و برآفتاب بختیاری (۱) اسفندیار نوروزپور رئیس اداره حراست آموزش و پرورش (۱) اسفندیار نوروزپور و چمسنگر (۱) حراست اموزش و پرورش استان لرستان (۱) حراست اموزش وپرورش استان لرستان و اسفندیار نوروزپو (۱) 30 آبان سالگرد در گذشت مادر (۱) درگذشت حاج کاطم خلفوند (۱) گرانی نان در لرستان و سعید معتمدی (۱) گرانی نان در لرستان (۱) تغییر شهرداران در لرستان (۱) سید عابدین نوری (۱) شورای شهر دورود (۱) مبارزان منطقه راه آهن لرستان (۱) کتاب سه تار جلال آل احمد (۱) داستان وداع (۱) عکسی از ایستگاه راه آهن چم سنگر (۱) چم سنگر و رودخانه سزار (۱) ستوان دوم سید نورخدا موسوی مفرد (۱) جانبازی 100% سید نورخدا موسوی مفرد (۱) کلافه ام میترا اسماعیلی (۱) یه روز باد اوُما درختیانِ کُل وَِن فقط یه درخت دِ (۱) دوُسِکَم هِنام بَکُو تِشنه هِناتِم ه (۱) لرها التماس نمی کنند! (۱) محمد کاظم علی پور (۱) پایگاه خبری یافته (۱) ما قابیل کلماتیم! (۱) آغاز بکار گروه موسیقی پریسک (۱) گروه موسیقی "پریسک&a (۱) محمود کوماس‌جودکی (۱) خانه "آخوند آبو" خرم‌آباد (۱) ورود خبرنگاران منتقد به اداره و ابینیه تاریخی لرست (۱) شعرخوانی خانه آخوند ابو (۱) کنسرت گروه پریسک (موسیقی اقوام ایران) (۱) سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) کنسرت گروه پریسک اسماعیل محمدی : دف ، کوبه ای باس (۱) کنسرت گروه پریسک سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) تبریک به سپهر معتمدی عزیزم (۱) سپهر معتمدی (۱) روز جانباز ودیدار با جانباز قهرمان لرستانی مجتبی ز (۱) نتیجه انتخابات شورای روستا در چم سنگر (۱) انتخابات ریاست جمهوری در ایستگاه چم سنگر (۱) راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین احد چگینی (۱) احد چگنی راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین (۱) راه یافتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی و چم س (۱) انتخابات شورای اسلامی شهر دورود (۱) خوشنویس مطرح لرستانی استاد غلامرضا آریان پور در گذ (۱) شجاعت یعنی این! (۱) ولادت حضرت مهدی(عج) وچمسنگر وتهران (۱) سرای سالمندان حاج کاظم صدیق (۱) دست بافته زنان روستای دره اناران - سپید دشت- خرم آ (۱) یادداشت من برای "عابدین بهاروند" (۱) قطار سیاست مدیران استان ما (۱) این قطار، قطار ماست ؛اما مقصدش برای ما نیست ! (۱) 21 تیرماه روز بدون پلاستیک و چمسنگر (۱) مناجات‌خوانی محمد معتمدی (۱) من گناهکارم (۱) شب قدر و جمسنکر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر وچمسنگر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر تهران (۱) پوریا یاراحمدی نفر برگزیده کنکور سراسری ایران (۱) بررسی عملکرد چند ساله آموزش و پرورش استان لرستان (۱) بازیهای محلی و چم سنگر (۱) بازی محلی مناطق لرنشین (۱) بازی محلی مناطق زاگرس نشین (۱) حادثه‌ی سد کارون 3 ومحمود رحمانی (۱) محمود رحمانی مستندساز (۱) خبر بسیار جانکاه بود (۱) منطق لری منطق چماق است یا منطق حساب! (۱) آقای بزرگواری (۱) -دله دزدچاپلوسدستمال‌کشچماق لریصندوق عتیقه (۱) کلمات اصیل لری (۱) سفر به استان کهکیلویه وبویر احمد (۱) سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1) (۱) شهردار شهر خرم آباد (۱) شهردار هرمز نصیری (۱) آیا علی‌محمد ساکی" د (۱) سنجاقک از دست آندو پر کشید و توفانی در دل هواداران (۱) شیردال چیست؟ کلماکره پلدختر لرستان (۱) دوستان لر زبان و جلسه (۱) زادروز اسطوره ی موسیقی لر بختیاری - آبهمن علاالدی (۱) زاد روز مسعود بختیاری (۱) تولد بهمن علالدین (۱) جیش العدل (۱) مسعود رایگان در برنامه رادیو 7 (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها و سومین سال فعالیت (۱) سومین سال فعالیت هیات لرستانی های مقیم مرکز (۱) هیات عشاق العباس لرها در سال 92 (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران سال 92 (۱) عاشورای لرها در تهران (۱)
دوستان من رومیانی مرد لر خایدالو ظفر پاپی ایلیا,اهورا رضا رضاپناه رضا ساکی مراد جلائی احد چگینی سایت لریا بُنِه وار-رهدار حسن گرجي محمد نعمتی امید گوهری فرزاد عزیزی اسد فرهمند امین ازادبخت فریده چراغی آفرین پنهانی فرامرز محمدی مهران غضنفری امیر زیدی نژاد احسان پرنیان هوشنگ رئوف لُرِسّو(لرستان) فاطمه بیرانوند دورود سـیـتـی علی گودرزیان چنـــار گـــریت نشریه سیـمره روستای پیرجد حسن امیدیان سالم پوراحمد مهرداد جمالی شهرام شرفی مهدی محرابی حسن دهقانی مژده عزیزی پناه مسعود بختیاری فرهاد داودوندی حسین چراغی لرستان وکاسیان نصرت درویشی اسداله آزادبخت تحصیلکردگان لر محسن تیزهوش امیررضا قاسمی دکتر رضا مدهنی عبدالرضا قاسمی کاسیان - کاسیتی پریچهر-دختر آریایی شهرام گیل آبادی حاج محمد میرزاوند مجله الکترونیکی لور حشمت اله آزادبخت حسین سلاح ورزی علی حسین زارعی پایگاه خبری لــــــرنا ایستگاه چمسنگر 2 سپهر معتمدی(پسرم) وبلاگ روستاهاي ايران محمود کوماس جودکی عکس هایی از سرزمین کاسیان 2 پیامک محلی لری، لکی و بختیاری عکس هایی از سرزمین کاسیان 1 ابوالقاسم خورشیدوند فتیله پیچ-ایمان آرزه پایگاه خبری لرستان نیوز هفته نامه بیان لر گهر دورود-حسن چناری كرم تيموري واتوره دوچرخه ها اخبار شطرنج لرستان شهریار عباسی سایه های مفرغی -کرم رضا تاجمهر اخبار دورود کیانوش بیرانوند چقد سخته جدا بودن اعظم مرادی شعر لکی ناهید زکیان امیر جوبیین خبرگزاری یافته شاهین احمدی کوهستان سرد الیگودرز یاد داشت های عزت الله تقوایی ﮔـانگـلـوس لرستانک لهور آب و خاک شکاروطبیعت لرستان ستاد نماز جمعه سپید دشت خُورمُووه پاتوق هیات عشاق العباس لرستانی ها گلال خرم آباد تی تال - عابدین بهاروند جستجوگر کویر روز اليگودرز محمد رافع -بروجرد پرتال زیگور طراح قالب