نویسنده (های) وبلاگ معتمدی سعید
آرشیو وبلاگ
      ایستگاه راه آهن چم سنگر (منطقه راه آهن لرستان)
درگذشت استاد رضا پورفرخ نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ٢۸ آذر ۱۳٩۱

درگذشت استاد رضا پورفرخ را به خانواده ی محترم ایشان وجامعه ی ورزشی ودانشگاهی استان لرستان تسلیت میگویم.از خداوند بزرگ برای ایشان آمرزش ومغفرت وبرای بازماندگان صبر وشکیبایی آرزومندم.

 استاد محمدرضا پورفرخ پیشکسوت خوش‎نام ورزش دو ومیدانی لرستان، دبیر ورزش بازنشسته آموزش و پرورش و مدرس تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم‌آباد به علت وخامت حال، در بیمارستان شهدای عشایر خرم‌آباد بستری بود اما متاسفانه صبح امروز(28آذر91) در این بیمارستان دار فانی را وداع گفت.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

پ.ن :سال 1369شاگرد ایشان در دبیرستان نمونه دولتی امام جعفرصادق(ع) خرم آباد بودم.هنوز صراحت لهجه و تعصب و یکرنگی و دلسوزی اش را فراموش نکرده ام. روحش شاد.

  نظرات ()
آداب و معتقدات زمستان در لرستان وشب چله -یلدا- نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٢٦ آذر ۱۳٩۱

ابتدا باید بعرض برسانم قدیمترها درطول سال مخصوصا زمستان که بیشتر مردم در محاصره برفها قرار داشتند و بنوعی برای کارهای کشاورزی و دامپروری به رکودی ناخواسته پیش میرفت شبها در کنار هم و باحضور وسرکشی دیگر همسایه ها و اقوام تا پاسی از شب با هم به گفتگو می پرداختند.در این شبها بیشتر افراد کنهسال وباتجربه  داستانهای حماسی شاهنامه و قصه های پریان و فال چل سرو و...را برای اعضای خانواده و فامیل میخوانند.ماحصل این دور هم بودن ها وشب نشینی ها باعث بوجود آمدن رابطه ای عمیق بین افراد یک روستا و کوچکترهاو بزرگترها با همدیگر بوده است و بسان مدرسه ای کوچک سینه به سینه فرهنگ وآداب و رسوم خود را منتقل میکردند و بنوعی میتوان گفت برای هر ماه وهرروز زمستان قصه و حکایتی شنیدنی تعریف میکردند.در این رهگذر گزیده ای از مهمترین آداب وروسوم و اعتقادات و خوراکی های شبهای زمستان وشب چله ی مردم لرستان از منابع فرهنگ و رسوم مردم لرستان برای یادآوری و تجدید خاطره ی دوستداران تقدیم خوانندگان میگردد.لطفا حوصله بخرج دهید و داستان شب نشینی های مردم لرستان را تا آخر بخوانید جذاب و خواندنی است:

مردم لرستان با سرمای زمستان خوراکی ها و آذوقه زمستانی خود و دامهایشان را در فصول بهار و تابستان پیش بینی و انبار می کنند. برای جشن زمستانی شب چله هر خانواده گوسفندی یا لااقل بوقلمونی را به قول خودشان به بند می گیرند که چنین گوسفندانی را "کُشتی" Koshtye می گویند و چندین ماه از آنها مواظبت و خدمت می کنند تا چاق و پروار شوند.

به غیر از کشتی شب چله نوع مرغوبی از گندم را در شیر و نمک و زردچوبه می خوابانند و سپس خشک می کنند بنام گَنِم شیر (گندم شیر) . یک روز به اول زمستان مانده گندم های آماده شده را روی آتش گرما می دهند وآنها را "گَنِم برشته" می گویند.

گندم برشته ها را با شاهدانه، کنجد، مغز گردو، و کشمش و یا مویز و تخم خشخاش مخلوط کرده برای شب چله آماده می کنند.هر خانواده نیز یک خربزه با هندوانه از تابستان برای شب چله نگهداری می نمایند.

در این شب جشنی خانوادگی بر پا می کنند که این خود در تحکیم دوستی و محبت بین افراد خانواده بسیار مفید و موثر است. در این شب و در کانون گرم خانواده پدربزرگ و مادربزرگ خانواده خاطرات و قصه های شیرینی را برای اعضای خانواده تعریف می کنند. در این شب که افراد خانواده دور هم جمع هستند فال چل سرو بازار گرمی دارد.

در خرم آباد چله بزرگه را چهل روز از اول دی ماه تا دهم بهمن ماه حساب می کنند و چله کوچک را بیست روز از دهم بهمن تا آخر بهمن ماه می دانند و اعتقاد دارند چله کوچک بسیار سردتر، پرسوزتر از چله بزرگ است.

مردم می گویند که چله کوچک گفته است اگر طول عمرم به اندازه عمر برادر بزرگم می بود دایا (پیرزن) را در ور تاووه (جلوی تابه یا ساج مخصوص پخت نان ) و بچه را در گاوواره(گهوراه) از سرما خشک می کردم!!.

چهار روز آخر چله بزرگ و چهار روز اول چله کوچک را چارچار نامیده اند و مثلی دارند که می گویند :

چارچاره، آوو گَل ِداره

« چهار و چهار است، آب بالای درخت است»

یعنی شاخه های درختان آرام آرام نرم و آبدار می شوند.

بعد از چارچار نوبت ششله است که می گویند:

چارچار رَت و شَشِلَه اُوما « چهار و چهار رفت و شش روزه آمد»

در شب چله نوجوانان و جوانان محله های مختلف در گروه های دو تا سه  چهار نفری بر پشت بام خانه ها می روند و از مسیر دودکش بخاری های خاموش دیواری قدیمی خانه ها و یا جلو پنجره ها شال می فرستند و با خواندن ترانه مخصوص این شب تقاضای تنقلات و آجیل شب چله را می کنند.

 شش روز آخر چله کوچک را ششله می گویند و بعضی عقیده دارند که یک روز آخر چله کوچک و پنج روز بعد از آن را ششله می گویند.

در این شش روز سرما به قدری شدید است که هَمی Hamye و مَمی Mamye پسران دایا (پیرزن)وقتی به شکار می روند از سوز سرما خشک می شوند و دیگر به خانه برنمی گردند، که در این موقع است دایا (پیرزن)عصبانی می شود و به سر و سینه خودش می زند و یقه پیراهن و گردنبند خودش را پاره می کند. در این موقع اگر تگرگ ببارد می گویند گردنبند دایا پاره شده است!

خلاصه دایا در این شرایط ناامیدی نیم سوزی از اجاق برمی دارد و پرتاب می کند. عقیده بر این است که اگر نیم سوز در خشکی بیفتد سالی که در پیش است بسیار گرم و خشک سالی است و چنانچه در آب بیفتد سالی خوش و پر باران در پیش است.

پنج روز که از چله کوچک بگذرد می گویند زمین نفس دووزنه Nafas duzana (نفس دزدانه) زده و علامت آن گرمی هوا است.پنج روز بعد از آن زمین نفس آشکار می زند که این تقریباً دهم اسفند است که نشانه های بهار کم کم پیدا می شود.

مردم لرستان کلاً عقیده دارند چهل و پنج روز که از زمستان گذشت یعنی در روز پانزدهم بهمن ماه هوا رو به گرمی می رود و می گویند « چل و پنج اِشگِس».(چهل و پنج شکست!)

البته نباید آب و هوای سه گونه ای را در لرستان نادیده گرفت، یعنی چنانچه اگر شمال آن سرد و یخبندان باشد مرکز آن یعنی خرم آباد و اطراف آن معتدل و جنوب آن که همجوار خوزستان است کاملاً گرم است.

ساییقه Sayyqa و الماسه Almasa

در لرستان روزها و شبهای سرد و یخبندان زمستان را که هوا کاملاً صاف و آفتابی است «ساییقه» می گویند.

چنین روزهایی در حالیکه آسمان صاف و بدون ابر است، ذراتی سرد و سوزنده از آسمان می بارد که طلایی رنگ و براق هستند و روی هم بار می گیرند که می شود آنها را مثل برف تازه باریده جمع کرد. این ذرات که مثل الماس می درخشد الماسه نام دارند. این سرما ریزه ها معمولاً در مناطق سردسیر لرستان می بارند.

  این مطلب را سال 88 در وبلاگ "چنار گریت" منتشر نموده بودم و به پاس احترام دوست گرامیم جناب آقای عابدین بهاروند به ایشان وهمه ی لرستانی ها وقوم لر تقدیم می کنم.

 

ادامه ی مطلب


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
شعری کوتاه از استاد هوشنگ رئوف نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ٢۱ آذر ۱۳٩۱

قطار که در کمرکش کوه  ناله می کند

 بیابان

 پراز دل تنگی های کهنه می شود

 قدم به قدم

 پدران ما

 خستگی و غریبی را میان خط های آهن

 جا گذاشتند

 آن سال ها  که کارگران ساده ی اداره طرق بودند .

استاد هوشنگ رئوف

--------------------------------------------------------------------------------

تقدیمی به استاد هوشنگ رئوف

هدیه

من که برای  تو

چیزی ندارم !

دستهایم خالی است ...

اما سفره ی دلم رنگین است !

  نظرات ()
استاد محمد حسین آریا نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۱

استاد مرحوم محمد حسین آریا، مترجم لرستانی و نامی کشور یکسالی است که روی درنقاب خاک کشیدند.

 

((درگذشت  استاد بزرگوار مرحوم دکتر محمد حسین آریا، ضایعه ای بزرگ بر فرهنگ و هویت قوم لر بود و عجیب نابهنگام  روی داد . ما چشم انتظار مسرور شدن، درترجمه های جدید لری اش ، بودیم که یکباره با هجرتش، این انتظار را خاموش کرد و ما را در غم از دست دادنش ، قرار داد.

تا کنون نزدیک 4۰ اثر از برگردان‌های محمدحسین آریا به فارسی انتشار یافته که تمدن‌ها‌ی عالم، تمدن مغرب‌زمین و گزیده‌ی آثار توین‌بی از شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست. آریا اثری به نام لرستان در سفرنامه‌ی سیاحان نیز تالیف کرده که انتشارات فکر روز آن را منتشر کرده است.

استاد محمد حسین آریا لرستانی به خاطر انتقال صریح مقصود نویسنده، حفظ مفهوم متن اصلی، حفظ لحن نویسنده، انتقال زبان خاص و متناسب با متن اصلی، رعایت دقیق دستور زبان، توجه عمیق به واژه های درست و دقیق و خوش آهنگی ترجمه، موفق شده بود که آثاری ارزشمند از خود به جای بگذارد، که به پاس کیفیت بسیاری بالای آثار ترجمه شده، لقب مترجم «خوب» را در بین مترجمان برتر کشور از آن خود کرده بود.))

هر وقت بیاد استاد آریا وخدماتش به ایران ولرستان می افتم اشک در چشمانم حلقه میزند و یکسالی است که از میان ما "مترجم خوب" رخت بربسته ورفته است ولی اثارش ماندگار ویادگار مانده .بارها خدمت ایشان درس یاد گرفتم .در چندین همایش که برگزار نمودیم استاد آریا سخنران اول همایش بودند.صریح و سره سخنرانی میکردند و خیلی خوب به گذشته نقب میزدند و مطالبش را باحال وهوای فعلی بسط میدادند.بارها در جلسات لرستانی ها مشوق وحامی ما بودند و توصیه هایی داشتند و از جوانان حمایت میکردند .شیفته ی اخلاق نیکوی ایشان بودم و بارها وروزها بیادش بوده وهستم .

در این مدت منتظر بودم از بزرگان وفرهیختگان لرستانی ها یادواره ی استاد "آریا" در حد ایشان برگزار گردد ,وحتی با تعدای هم مطرح کردم که استقبال شد ؛ولی یکسال بعد از رفتن استاد هیچ خبری نیست ! مطمئن هستم اگر استاد متعلق به استانی دیگر ویا کشوری دیگر بود کنگره های سالانه اش حتما برپا بود و یادش و خدماتش برای همیشه در تاریخ یادآوری میشد ! چه میشود کرد هنوز منتظریم تا با کمک دیگر فرهیختگان لرستانی یادواره ی استاد ودر خور شان استاد آریا برگزار نماییم .چیزی که شاید بعد از رفتن استاد میتوان گفت ادای دینی هرچند کوچک به خدمات وزحمات سالیان سال استاد باشد......

آثار استاد در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
دل سروده هایی که به شوق درگاه نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ۱٩ آذر ۱۳٩۱

اشکهایم جاریست

در جستجوی گمشده ای می گردم

"درگاه 1" را 

ورق ورق می زنم

اثری نیست !

دوباره از چپ به راست !

اشکهایم جاریست ...

برای نوشته ها 

برای دل سروده ها !

که به شوق "دلتنگی ها2" ،"پرنده ها3" و عاشقانه ها4 " سروده بودم

می دانم شاعر نیستم!

اما انگار این "جنس"ِ  کاغذ ِ "درگاه" 

  بسان "آب دزدک" ! می ماند

دل سروده هایم را محو نموده است و من همچنان می گردم ...

اشکهایم جاریست ....

 

1= فصل نامه ی ادبی درگاه 

2و3و4= شعرهایی از هوشنگ رئوف

پ.ن:چند وقت پیش "فصل نامه ادبی درگاه" توسط دوست وبرادر خوبم "عبدالرضا قاسمی " در تهران بدستم رسید. خواندمش وهنوز هم میخوانمش .در کنار سروده های استاد رئوف مطالبی که شعرش مرا بشوق آورده بود  .مطلبی که نمیشود شعر نامیدشان ( با مداد در کنار سروده های استاد رئوف ) نوشتم ؛انهم ساعت 2 شب ! ولی بعد از مدتی نوشته های من محو شدند!! بهرحال دوست داشتم ارادتم را نسبت به استاد رئوف واستاد شهبازی و استاد سلاحورزی واستاد علیپور واسحق عیدی و... که با همت خود فصل نامه ای "ادبی" درخور شان شاعران معاصر لرستان منتشر نمایند بجای اورم.همین!

  نظرات ()
زخم جستجوگران گنج بر پیکر میرملاس نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ۱٧ آذر ۱۳٩۱

مدت مدیدی است که زخم های عمیقی بر پیکر سنگ نگاره های دوازده هزار ساله کهن ایران زمین (میر ملاس) نقش بسته است. زخم های که با هیچ مرهمی التیام پیدا نخواهند کرد آنهم بدست افرادی که پاسدار خوبی برای یادگاری های اسلاف وپیشینیان خود نبودند. زخمی که بیش از هرچیز نشانه ی فقر اطلاعاتی جستجوگران گنج میباشد. چنین زخم هایی در جای جای لرستان بوضوح دیده میشود .سالها پیش ذر "کلماکره" افراد نادان وسودجو برای رسیدن به سرمایه وسود بیشتر،کمر به نابودی اشیای زرین کلماکره بستند و بسیاری از ان اشیا را "ذوب "! کردند.راهی که اینگونه  افراد نادان وسودجو در لرستان برای رسیدن به نقشه های پلید و نکوهیده خود پیدا کرده اند تمام شدنی نیست! این افراد گاهی به کمر به قلع و قمع جنگل های بلوط مینهند و گاهی کمر به قتل "پلنگ" ویا "ببر" در کوهستانهای لرستان میبندد.

در این گذر نکاتی است که میتوان به انها اشاره کرد :

1. ممکن است مسئولین و میراث فرهنگی استان وشهر کوهدشت اطلاع رسانی در خصوص حفظ ونگهداری سنگ نگاره های "میرملاس " انجام داده باشد ؛که در اینصورت باید گفت ؛اطلاع رسانی ضعیف وناکارآمد بوده ویا  وسیاست های کنترلی وبازدارنده و تنبیهی کارساز نبوده است .

2. به قدر کافی (جدای ازمسئولین)؛از سوی نخبگان وفعالان فرهنگی قوم،استان وشهر کوهدشت  فرهنگ سازی وپاسداری از میراث چندین هزارساله بصورت شفاف وکاربردی صورت نگرفته است.

 

3.با توجه به تمام فعالیت های انجام گرفته از سوی مردم و مسئولین وفعالان فرهنگی ، عده ای افراد نادان ویا سودچو کمر بقتل "میراثی جهانی" بسته اند که شاید میشود گفت در وضع فعلی هیچ کاری نمی توان کرد.

حال چه باید کرد؟! در حالی که خیلی از متولیان میراث فرهنگی ومسئولین ذیربط چشم بر روی واقعیتی مثل "میرملاس" بسته اند وگاهی با سکوتشان این روند نامیمون را شتاب بیشتری میبخشند.

در کتاب "لرستان در گذر تاریخ" در مورد این غار آمده است: پاره ای از آثار و شواهد غار از جمله نقاشی های بدنه آن قدیمی تر از دوره نئولیتیک و بسیاری از تصاویر و شواهد مکشوفه اش به دوره ی نئولیتیک برمی گردد.این در حالیست که نقش های میرملاس که هزاران سال است از گزند باد، بوران، آفتاب و آفات با شکوه بر جای مانده اند و رنگ نباخته اند؛ امروز می روند تا برای همیشه از گردونه روزگار محو شوند.

پیشنهاد میشود:

1.تبلیغات تلویزیونی در چندین برنامه و لزوم حفظ ونگهداری از این اثر بی نظیر و میراث چهانی پرداخته شود و از مردم درخواست همکاری گردد وازشبکه ی استانی و ملی پخش گردد.

2.از فعالان فرهنگی استان وشهر کوهدشت ،فرد ویا افرادی که در نزدیکی "میرملاس " سکونت دارند  را با کمک وهمیاری دیگر دوستداران به پاسداری از این میراث جهانی بگمارند و با کمک این دوستداران وسایر لرستانی های سراسر ایران، هزینه ای هر چند اندک بصورت خودیاری به حساب این متولیان با ذکر شماره حساب واریز نمایند.تا شاید بتوان از روند فاجعه جلوگیری نمود. 

 زخم جستجوگران گنج بر پیکر "میرملاس"

“میرملاس” چشم به راه تحقق وعده های مسئولان

میرملاس نامی آشنا برای جهانیان، عنوانی مهجور در ایران!


  نظرات ()
16 آذر روز دانشجو نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩۱

امروز روز دانشجو بود.مبارکتان باشد.

جلسه دانشجویان لرستانی برای شروع کارهای فرهنگی شروع شد.امیدوارم محلی برای حضور دانشجویان لرستانی برای اجرای فعالیت های فرهنگی-اجتماعی انان فراهم آید ودر کلان شهری مثل تهران آواره وسرگردان پارکهای تهران نگردند. نیروی فعال ،جوان وپتانسیل بالقوه ای که میتواند لایه ی انتقال خوبی بین نخبگان لرستانی دانشگاههای تهران ومردم سراسر استان پیرامون موانع وراهکارهای توسعه لرستان باشد.نیروی جوانی که بسان نهالی حساس هستند ؛ و میتوان با داریت و عقلانیت، کارامدی وعدالتخواهی و آرمانگرایی را به جامعه تزریق نمود. به امید آنروز

  نظرات ()
روستاهای هدف گردشگری در استان لرستان نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۱٥ آذر ۱۳٩۱

استان لرستان دارای آب و هوای متنوعی است. در زمستان، هنگامی که در شمال لرستان برف و کولاک و سرمای شدید جریان دارد، قسمت‌های جنوبی آن از هوای مطبوع و بارانی برخوردار است. خرم‌آباد دارای زمستانی معتدل و تابستانی گرم است. در این استان 13 روستای امامزاده قاسم، بیشه، چنارگریت، دهکرد، رباط نمکی، سراوند، سنگ تراشان، کمندان، کایگان، گوشه شهنشاه، نوژیان، ولی عصر(امیرآباد) و ناییاز از سوی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است که هدف گردشگری نام دارند و تعدادی از آن‌ها به شرح زیر هستند:


بیشه 
روستای بیشه از توابع بخش شهرستان خرم آباد، در 75 کیلومتری شهر خرم آباد قرار دارد. این روستا از شمال به کوه ازگنه و از غرب به کوه چهک محدود می‌شود. روستای کوهستانی بیشه در کوهستانی درون دره استقرار یافته است و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود 1200 متر است. آب و هوای این روستا، تحت تاثیر اقلیم معتدل و خشک، در فصول بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در فصل زمستان سرد و خشک است.

رودخانه سزار از کوه های ازگنه، پریز، اشترانکوه و دورود سرچشمه می گیرد و از شرق روستا عبور می‌کند. روستای بیشه، از ییلاقات عشایر بوده است که در قرن اخیر به روستا تبدیل شده و قدمت چندانی ندارد. این روستا به دلیل موقعیت طبیعی، آب و هوای معتدل، چشم انداز کوهستانی و پوشش گیاهی متنوع، جاذبه های گردشگری جالب توجهی دارد. مهمترین جاذبه‌های طبیعی روستای بیشه عبارتند از: 
"رودخانه سزار" که از شرق روستا عبور می‌کند. حواشی این رودخانه از گل ها و گیاهان خودرو و درخشان بلند قامت پوشیده شده است و در فصول بهار و تابستان فضای مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران است. 
"آبشار بیشه"، حواشی سرسبز و بسیار زیبایی دارد و یکی از بهترین فضاهای تفریحی روستا محسوب می‌شود. "سراب حرب"، در 5 کیلومتری روستا قرار دارد و اطراف آن با درختان بلند و گل‌ها و گیاهان پوشیده است. 
از مراکز دیدنی و جالب روستای بیشه استخر پرورش ماهی قزل آلا در دو کیلومتری آن است. این استخر، یکی از منابع مهم درآمدی مردم روستای بیشه محسوب می‌شود. صنایع دستی روستای بیشه شامل انواع قالی، گلیم، جاجیم و سبد(بافته شده از شاخه های بادام کوهی) است. روستای بیشه از طریق شهر خرم آباد، با جاده ای آسفالت قابل دسترسی است. 

چنارگریت 
روستای چنارگریت از توابع شهرستان خرم آباد، در 57 کیلومتری شهر خرم آباد قرار گرفته است. این روستا از شمال به کوه یاسین و از جنوب به کوه دارنماز محدود می‌شود.
ارتفاع روستای کوهستانی چنارگریت از سطح دریا در حدود 940 متر است و تحت تاثیر اقلیم معتدل و خشک، بهار و پاییز مطبوع، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدل دارد.

دژ قدیمی گریت و گورستان بزرگ دامنه آن از قدمت کهن روستا حکایت دارد. مصالح به کار رفته در دژ سنگ و ملاط است و بنابر آثار و شواهد برجای مانده، قدمت آن به دوره‌های قبل از اسلام می‌رسد. محل فعلی، روستای چنارگریت، ظاهرا در دوره‌های پیش از اسلام شهری پررونق بوده است و در دوره اسلامی به خصوص در زمان حکومت اتابکان لر کوچک اهمیت سوق الجیشی داشته است. 
روستای چنارگریت، به دلیل موقعیت طبیعی مطلوب، دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی است. مهم ترین جاذبه های طبیعی این روستا عبارتند از: 
"آبشارهای سه گانه چنارگریت" که در یک کیلومتری روستا قرار دارند و با جریان پرفشاری از دیواره‌های صخره‌ای سرازیر می‌شوند. طبیعت سرسبز اطراف این آبشارها در فصول مختلف سال به ویژه در بهار و تابستان، فضای مناسبی برای گذران اوقات فراغت گردشگران به شمار می‌آید. "ارتفاعات بلند اطراف روستا"، همراه با پوشش جنگلی و مراتع سرسبز، از جلوه‌های بدیع و کم نظیری برخوردارند. کوه یاسین در شمال و کوه دارنماز در جنوب روستا، از جنگل های بلوط و انجیر کوهی پوشیده شده‌اند و دامنه‌های آنها مکان مناسبی برای اقامت موقت گردشگران محسوب می‌شود. حیات وحش روستا، شامل جانوران و پرندگانی مانند گرگ، شغال، روباه، گراز، خرگوش و کبک است. "دژگریت"(سرتنگ قلاع)، دریک کیلومتری جنوب غربی روستا و بر روی کوهی به نام سرتنگ واقع شده است. روستای چنارگریت از طریق شهر خرم آباد، با جاده ای آسفالت قابل دسترسی است. 

سنگ تراشان 
روستای سنگ تراشان از توابع بخش پاپی شهرستان خرم آباد است. در 55 کیلومتری شهر خرم‌آباد قرار دارد. این روستا از شرق و جنوب شرقی به کوه تاف و از جنوب و جنوب غربی به کوه هشتاد پهلو محدود می‌شود. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1250 متر است و اقلیمی معتدل و نیمه خشک دارد. آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان ها سرد و خشک است. 
روستای سنگ تراشان، مناظر بکر و زیبا و چشم اندازهای طبیعی بسیار شگفت انگیز و جالب توجهی دارد. این روستا از اطراف به وسیله ارتفاعات تاف و هشتاد پهلو محصور شده است. 
در اراضی داخل و پیرامون روستا انواع گیاهان گل زرد، گل بنفشه، گل ختمی، بابونه، آویشن، شنگ و کنگر می رویند. این گیاهان کاربرد دارویی دارند و در درمان برخی بیماری ها موثرند. انواع جانوران و پرندگان مانند شغال، گرگ، روباه، خرگوش، گراز، کبک تیهو، شاهین و با قرقره از جاذبه های طبیعی کم نظیر روستای سنگ تراشان هستند. آبشار وارک یکی از جاذبه های طبیعی و شگفت انگیز این روستا است. فضای اطراف این آبشار در بهارو تابستان از گل ها و گیاهان خودرو و رنگارنگ سرشار می‌شود و محیط دل پذیری برای تفریح و تفرج پدید می‌آورد.

سایت باستانی سنگ تراشان که در محدوده بقایای قلاع باستانی و تاریخی واقع شده، از مهمترین جاذبه های باستانی روستا است. آثار به دست آمده در این محدوده علاوه بر بقایای قلاع قدیم، سفالینه های باستانی متعلق به تمدن کاسی ها است. روستای سنگ تراشان از طریق خرم آباد، با جاده ای آسفالت قابل دسترسی است. 

نوژیان 
روستای نوژیان از توابع، بخش مرکزی شهرستان خرم آباد است در 60 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد. این روستا از شرق و جنوب شرقی به کوه تاف و از جنوب و جنوب غربی به کوه هشتاد پهلو محدود می‌شود. این روستا از سطح دریا 2318 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و پاییز معتدل و مطبوع، در تابستان گرم و در زمستان سرد و خشک است. نوژیان که در گذشته از نواحی اتراقگاهی عشایر بود، از اواخر دوره قاجاریه به روستا تبدیل شده است. قدمت این روستا به یک قرن می‌رسد. 
نوژیان از روستاهای دیدنی و جالب توجه استان لرستان است. کوهنوردی، شکار و تیراندازی از مهم ترین ورزش های مورد علاقه مردم این روستاست. روستای نوژیان از طریق شهر خرم آباد با جاده آسفالت قابل دسترسی است.

 ادامه :http://lorveir.blogfa.com/post-1235.aspx

  نظرات ()
شب سوم شهادت اباعبدالله و هیات عشاق العباس لرستانی ها نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ٩ آذر ۱۳٩۱

در شب سوم شهادت امام حسین(ع) واصحاب ویاران باوفایش حسینیه عشاق العباس لرستانی ها حس وحال دیگری داشت. دراین شب مراسم باشکوه خاصی برگزار گردید که جز عشق به اهل بیت و نیت پاک وخالص بانیان (خاندان محترم سلوک) و عزاداران حسینی نمی توانست باشد.

در طول 13 شب برپایی مراسم عزاداری مدعوین لرستانی و دیگر لرهای استانهای مختلف ،از همه ی نقاط تهران به حسینیه برای برپایی مراسم عزاداری آمده بودند؛فضا ،فضایی روحانی ومعنوی وصاف وصادق وبی ریا بود. صداقتی در دلهای هم استانی ها در طول این 13 شب بوجود آمده که هنگام وداع همه از همدیگر التماس دعا برای شرکت در مراسم سال بعد داشتند. آنقدر این احساسات پاک وصمیمی بود که برای دیدارمجدد احساس دلتنگی میکردند.

درشب سوم شهادت امام حسین (ع) مراسم زیارت عاشورا توسط مداح کربلایی رضا موسیوند و نوحه خوانی وبعد از ان سخنرانی خطیب گرانقدر حجه السلام والمسلمین فاطمی خرم آبادی برگزار گردید.

در این شب مراسمی به رسم یادبود و تشکر وسپاس از حاج  رضا سلوک (از بانیان قدیمی ترین هیات در خرم آباد و پدر محترم برادران -حاج عباس-حاج حسین و حاج امیرحسن سلوک) برگزار گردیدو تابلویی از سوی دوستداران و عزادران به پاس بیش از نیم قرن زحمات و برپایی مراسم عزاداری امام حسین(ع) در بروجرد -خرم آباد وتهران به ایشان اهدا گردید.

نکته جالب توجه تابلویی اهدایی به حاج رضا سلوک بود ؛تصاویری از ایشان وعزاداران هیات بود که در چندین فریم در تابلویی بزرگ قاب گرفته شده بود.

این تابلو توسط جناب آقای حاج نثاری جانشین شهردار منطقه 5 تهران،آقای صارمی زاده شهردار منطقه 21 تهران و حاج آقا فاطمی خرم آبادی وسردار یحیی مهدوی به حاج رضا سلوک مفرد اهدا شد.

پ.ن: عکس های یادگاری اعضای هیات و بانیان وخادمان ومداحان و... در شب آخر داغ داغ بود.مهنم مثل دیگر شرکت کنندگان آرزو دارم عمری باشد و سال دیگر درهیات عشاق العباس همراه دیگر دوستان خوب و بزرگوارم عزاداری نمایم.

زحمات گروه خادمانی که مسئولیت نظم وترتیب و تهیه غذا وتوزیع آن و تهیه دیگر ملزومات عزاداران و عدم وجود حاشیه توسط این عزیزان  قابل ستایش وقدردانی است.

لازم است شرح مفصلی در مورد عزاداری و علاقمندی جناب حاج رضا سلوک به برپایی مراسم عزاداری امام حسین(ع) از زمان کشف حجاب و قدغن شدن عزاداری توسط رضا شاه و برگزاری مخفیانه عزاداری توسط ایشان در بروجرد وخرم آباد مطالبی با خاطراتی از ایشان منتشر نمایم که حتما برای علاقمندان و دوستداران شنیدنی خواهد بود.ضمنا ایشان محضر حضرت ایت الله بروجردی (ق) نیز بوده اند و از حاج آقا کافی وفلسفی وسبحانی و ... سالهای قبل از انقلاب برای برپایی مراسم عزاداری وسخنرانی در خرم آباد دعوت بعمل آورده اند.

هیات عشاق العباس لرستانی ها

هیات عشاق العباس لرستانی ها

 

هیات عشاق العباس لرستانی ها

 

لینک عکس های شب 13 و آخرین شب عزاداری لرستانی ها در وبلاگ (آقایان عبدالرضا و امیر رضا قاسمی)

بقیه ی عکس ها در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
رکورد عمو فرهاد ! نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱

فرهاد داودوندی وبلاگ نویس بروجردی،به رکوردی بیش از یک میلیون نفر بازدیده کننده دست یافت.این موفقیت را به آقای داودوندی ودیگر وبلاگ نویسان لرستانی و شهربروجرد تبریک میگویم.

اولین بارکه خواننده وبلاگ ایشان بودم نوع پوشش اخبار شهر بروجرد ومطالب روزانه اش توجه مرا بخود جلب کرد و روزها بیننده اش بودم؛تا زمان بازی ایران جوان بوشهر-گهر دورود  در بروجرد !! ماجرا از این قرار بود که تعدای خبرنگارمیخواستند به بروجرد برای پوشش بازی سفر کنند اما از اسکان و ورود به استادیوم و... اطلاعی نداشتند که با واسطه ی یکی ازدوستان از من کمک خواستند که برای اولین بار وبدون هیچ آشنایی اولیه با ایشان تماس گرفتم واظهار لطف ومحبت  وهمکاری ایشان و خاطره ی خوشی که دوستان عکاس وخبرنگار از معرفت ومهمانوازی آقای داودوندی داشتند؛دوستی و محبت ما را بیشتر نمود وهمیشه نسبت به ایشان ارادت دارم.برای ایشان ودیگر دوستان لرستانی وبلاگنویس آرزوی سلامتی وتندرستی دارم.

  نظرات ()
مداحان ونوحه خوانان محرم 91 هیات عشاق العباس نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ٧ آذر ۱۳٩۱

عزاداری سرور وسالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) تا شب سوم شهادتش در هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز با حضو پرشور وگسترده هم استانی ها ادامه دارد.

در دهه ی محرم وبرگزاری مراسم عزاداری عاشورای امسال نوحه خوانان و مداحانی به هیات دعوت شده بودند ؛که هرکدام به سهم خود تاثیر بسزایی در برگزاری مراسم عزاداری داشتند؛ که به اختصار بمعرفی این عزیزان وخادمان مجلس امام حسین(ع) می پردازم:

1.کربلایی مهدی میرزایی مداح وروضه خوان اباعبدالله الحسین(ع).

ایشان نوحه خوان وروضه خوان اول وثابت مجلس بودند وسال قبل(90) بمدت 10 شب نیز در هیات عشاق العباس لرستانی ها حضوری فعال و پرشور داشتند وباذکر های خوب وزیبای خود ،مجلس گرمی داشتند واکثر نوجوانان وجوانان هیات دوستدار نوحه های کربلایی مهدی میرزایی بودند.ایشان فردی خوش اخلاق وبا ادب وبا مرام میباشند و مورد احترام همه ی عزاداران هیات بودند.ذکرهای ایشان مفید وحداکثر تلاش خودرا برای عزداری در شان هیات لرستانی ها بکار میگرفتند ؛از نکات مهم اخلاقی ایشان وقت شناسی و علاقمندی ایشان به لرهای مقیم مرکز باید نام برد که حتی برنامه های برای مراسم عزاداری ومداحی برای هیات (حاج سلوک) در خرم آباد اجرا نموده است و بنوعی میتوان گفت آقای  میرزایی یکی از علاقمندان به هیات عشاق العباس لرستانی هاست که ان شالله سال بعد نیز در هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم  مرکز نیز حضور خواهند داشت.

2.کربلایی رضا موسیوند : مداح ونوحه خوان ِ جوان خرم آبادی  هیات عشاق العباس.

ایشان جوانی رعنا وخوش قریحه بوده و دارای طرفداران زیادی در شهر خرم آباد میباشند که دهه ی محرم را با نوحه خوانی های حماسی ایشان به عزاداری میپردازند.

آقای رضا موسیوند امسال بمدت 13 شب در هیات  عشاق العباس لرستانی های مقیم تهران مهمان بودند وبه ذکر نوحه و مداحی در مدح سالار و سرور شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) پرداختند.ایشان نوحه های لری را با نفس گرم و بیان شیوای خود اجرا میکردند و توجه  اکثر بزرگان و کسانی را که سالهای سال با نوحه خوانی لری عزداری کرده بود را جلب نمود. نوحه خوانی حماسی لری در وصف حضرت ابوالفضل العباس (ع) که مورد علاقه و محبت لرستانی هاست را بارها وبارها اجرا و حاضرین را به وجد می آورد.غیبت آقای رضا موسیوند امسال در خرم آباد وحضور ایشان در تهران بدعوت "حاج حسین سلوک" برای علاقمندانش در خرم آباد کمی غیر مترقبه مینمود.

3.جناب رحیمی نوحه خوان نهاوندی ومهمان مراسم که در شب ششم بهمراه هیات همدانی های مقیم مرکز مهمان هیات بودند ،ایشان هم برای لحظاتی خاطره ی بسیار خوبی از مداحی وروضه خوانی لری را در میان عزاداران لرستانی از خود بجای گذاشتند.

4.چناب اقای حاج آقا سیفی مداح و نوحه خوان قدیمی لر ؛ که ایشان هم یک شب مهمان هیات بودند با ذکر شعری ودکلمه و نوحه ای به زبان لری به اجرای برنامه پرداختند.

5.آقای انوری که در روز عاشورا به زبان شیرین لری به ذکر نوحه پرداختند.

6.نوجوان 10 ساله آقای محمد فاطمی  خرم آبادی فرزند حجه السلام فاطمی خرم آبادی(سخنران هیات) نیز در کنار بزرگان مداح ونوحه خوان به نوجه خوانی پرداختند که با استقبال جوانان و نوجوانان و همه ی بزرگان و شرکت کنندگان قرار گرفت و در چند شب این نوجوان با صدای زیبای خود به نوحه خوانی پرداخت که در بخش هایی نوحه های حماسی ایشان مجلس را معنوی میکرد.محمد کلاس پنجم ابتدایی است.

7.سروش سلوک که فرزند آقای امیر حسن سلوک ونوه ی  بزرگوار اقای سلوک بزرگ میباشد ایشان هم در شب آخر نوحه ای حماسی وعاشورایی خواند و با استقبال بسیار خوبی همراه بود.سروش کلاس چهارم ابتدایی است.

برای همه ی این عزیزان وخادمان به اباعبدالله (ع) آرزوی سلامتی وموفقیت داریم.

در ذیل عکس های این عزیزان را برای یادبود محرم 91 لرستانی های مقیم مرکز که به همت دوست وبرادر بزرگوارم جناب آقای عبدالرضا قاسمی  تهیه شده است برای علاقمندان این عزیزان وتقدیر از زحماتشان نمایش داده میشود.

پ.ن:با توجه به تلاش بی وقفه جناب اقای قاسمی در ارسال دی وی دی کامل عکس های دهه ی محرم هیات وبا اجازه ی ایشان؛ قصد دارم در پست های بعدی از بانیان و خادمان ومیدان داران ودیگر دست اندرکاران هیات مطالبی منتشر نمایم . 

کربلایی مهدی میرزایی

هیات عشاق العباس لرستانی ها محرم 91 تهران

کربلایی رضا موسیوند

هیات عشاق العباس لرستانی ها محرم 91 تهران

سروش سلوک سمت راست -محمد فاطمی خرم آبادی-سمت چپ

هیات عشاق العباس لرستانی ها محرم 91 تهران

 

ادامه ی مطلب


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
روز عاشورا و هیات عشاق العباس لرستانی ها نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٥ آذر ۱۳٩۱

امروز ،عاشورا ،روز شهادت مولای شیعیان وسرور آزادگان حضرت حسین بن علی (ع) بود.  امروز روز حضور بود وشعور .

امروز لرستانی های مرکز خاک و گل ماتم به سر و تن  گرفتند و زن ومرد پیر وجوان همه وهمه در عزای سرور وسالار شهیدان شرکت داشتند. جمعیت لرستانی های مقیم مرکز در روز  عاشورا در محله ی باغ فردوس تهران پس از انجام آیین "گل مالی" ((خَررَه)) و مالیدن گل به سر وبدن در خیابانهای اطراف به نوحه خوانی وعزاداری پرداختند. 

حضور جمعیت زیاد لرستانی ها توجه خیل زیادی از ساکنان محله را به خود برانگیخت و همه وهمه تماشاگر عزاداری لرهای مقیم مرکز برای دومین سال متوالی درتهران بودند.

پس از سینه زنی در خیابانهای اطراف و سرکشی به هیات های مسیر برای اقامه نماز ظهر عاشورا به حسینیه " عشاق العباس" برگشتند و پس از ان به عزاداری پرداختند.

پ.ن: امسال تعداد زیادی عکاس و فیلمبردار برای مخابره مراسم لرستانی ها حضور داشتند.

تصاویر عزاداری لرستانی ها از سب هفتم هرشب در شبکه افلاک لرستان نمایش داده میشود.

مقرر گردیده تا شب سوم شهادت حضرت امام حسین (ع) و اصحاب ویاران باوفایش مراسم عزاداری برقرار باشد.

از جمله اخبار محرم امسال ؛ آیین و مراسم ((خَررَه))"گل مالی" بسفارش  اداره فرهنگ وارشاد استان ثبت ملی گردید. مراسمی که سالهای سال است توسط لرستانی ها اجرا و حالا به ثبت رسیده است.

برای دیدن عکس های عاشورای 91 به وبلاگ دوست گرامیم جناب آقای  قاسمی مراجعه فرمایید.

  نظرات ()
شب نهم محرم وهیات عشاق العباس لرستانی ها نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ٤ آذر ۱۳٩۱

در این شب مانند شبهای گذشته با خیل انبوه عزاداران همراه بود حضور چهره های مختلف دانشگاهی و لشگری در میان انبوه علاقمندان مشهود بود در هنگام اجرای برنامه ی ثابت گذشته غزادارای امشب برای لحظاتی ساز چمریونه در حسینیه اجرا شد و لحظاتی حزن انگیز بر جلسه حکمفرما شد برنامه به روال شبهای قبل اجرا گردید .امشب خیل علاقمندان بالغ بر 1500 نفر بودند و... 

عکس های مراسم در فتوبلاگ جمع آوری گردیده است.

  نظرات ()
شب هشتم محرم 91 هیات عشاق العباس لرستانی ها نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ۳ آذر ۱۳٩۱

امشب نیز حضور خوب هم استانی های لر از سراسر تهران در مجلس عزای امام حسین(ع) در هیات عشاق العباس مشهود بود.

برنامه هیات از ساعت 20 با مداحی کربلای مهدی میرزایی شروع وبا سینه زنی خوب عزادران تا ساعت 9 ادامه یافت ،بعد از مداحی شاعر لر تویسرکانی مهمان در مراسم و نویسنده چندین کتاب ومقاله جناب آقای صالح تویسرکانی گزیده ای از اشعار خود را در منقبت سرور وسالار شهیدان و یاران باوفایش قرائت نمود.وی در اشعاری از جوانمردی و آزادگی "حُر" سخن بمیان آورد .آقای تویسرکانی در حاشیه قرائت اشعارش به اظهار ارادت قوم لر به اهل بیت وسالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع)  وذکر شجاعت و جانبازی قوم لر در طول تاریخ و دفاع مقدس پرداخت .پس از قرائت اشعار خوب ودلنشین آقای تویسرکانی نوحه خوان اهل بیت کربلای موسیوند به نوحه خوانی لری پرداخت و تمام جمعیت با نوحه های خوب ودلنشینش به سینه زنی پرشوری  پرداختند.این مراسم تا ساعت 22:30 ادامه داشت و پس از اتمام نوحه خوانی وسینه زنی  حجه الاسلام والمسلمین عبدالله خرم آبادی به سخنرانی در مورد قیام امام حسین (ع) و ذکر مصائب حضرت زینب (س) و شب هشتم محرم پرداخت. در خاتمه ی سخنرانی حاج آقا فاطمی خرم آبادی ایشان ذکر مصیبت و مویه ی لری مجلس را ادامه دادند و سوز مویه های اصیل لری جمعیت حاضر را تحت تاثیر قرار داد .بعد از پایان مراسم و دعا جمعیت حاضر که بالغ بر 1200 نفر حاضر بودند ضمن دعوت به شام حسینیه را ترک نمودند.

پ.ن: مقرر گردیده امسال به رسم گذشته روز تاسوعا هیات لرستانی ها در خیابانهای اطراف هیات مراسم برگزار نماید و به هیاتهای اطراف سرکشی می نمایدو از همه ی هم استانی های مقیم تهران دعوت شد که روز تاسوعا صبح در هیات حاضر باشند.

ضمنا مراسم تهیه ی و آماده سازی گل و دیگر ملزومات آیین "گل مالی" ((خَرره)) جهت عزاداران لرستانی روز عاشورا با تهیه تربت متبرک اما حسین(ع) توسط حاج حسین سلوک و دیگر علاقمندان تدارک دیده شده است.

امسال برای عزاداری به رسم وسیاق گذشته وسنتی روزعاشورا از سه دسته  هنرمند "سرنا ودهل نواز" برای اجرای برنامه ی " چَمر" (چَمَریونه) توسط حاج حسین سلوک (بانی هیات) دعوت بعمل آمده است.

آیین "گل مالی" مورد  استقبال تمام لرستانی های مقیم تهران قرار گرفته است و همچنین اجرای این آیین در سال گذشته مورد توجه اکثر هیات های اطراف و مردم محله قرار گرفت و اکثر مردم از این آیین و رسم لرستانیها سوال میکردند و برایشان جالب و اجرای چنین عزاداری در تهران را بی سابقه و بی نظیر عنوان میکردند.

امسال گزیده ای از رسم و آیین گل مالی در آداب وفرهنگ  مردم لرستان که از طرف دیگر هم استانی ها در سایت لور منتشر شده بود جهت چاپ در بنری بزرگ و توضیح آن برای علاقمندان به این آیین در معرض دید عموم علاقمندان در روز عاشورا قرار حواهد گرفت.

در حاشیه ی صحبت های آقای حاج عباس سلوک وی مهمترین آرزوی خود را ساخت حسینه ای بزرگ ودرخور شان لرستانی ها در یک نقطه ی خوب تهران عنوان نمودند و اظهار داشتند امیدوارم دیگر هم استانیها در جهت اجرای این برنامه در تهیه زمین مناسب و شروع ساخت که وی تقریبا تمام هزینه های ساختش را هم تقبل نموده  یاری نمایند.ایشان ساخت حسینیه ای برای اجرای تمام برنامه های لرستانی های مقیم مرکز ودر چندین طبقه را مهمترین برنامه این سالهای زندگی خود قلمداد میکردند. دغدغه ی جناب حاج سلوک دغدغه ی همه ی علاقمندان لرستانی بوده اما تا کنون به نتیجه ای مثمر ثمر نرسیده امیدوارم در سایه ی این علاقمندی و اتحاد در هیات این مهم به نتیجه برسد ولرستانی ها درتهران صاحب حسینیه ای در خور شان قوم لر شوند.

 

حاج عباس سلوک


حضور خوب لرستانی ها در مراسم 


 صالح تویسرکانی شاعر ونویسنده 

ادامه در فتوبلاگ مردمان کاسیان 

و ادامه ی مطلب


ادامه مطلب ...
  نظرات ()
مطالب اخیر دومین هکاتون توسن بوم توسن بوم، نگاهی نو برای افزایش رضایت مشتریان از چراغ افروخته استاد شکارچی رونمایی شد+ تصاویر و حواشی سالگرد آسمانی شدن مادر هفته نیروی انتظامی مبارک معرفی کارکنان راه آهن ایستگاه چمسنگر به بهانه سال‌روز آزادی خرمشهر: راه‌آهن لرستان، جنگ و شهادت علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید حال و هوای چمسنگر در اذرماه 94 استاندار لرستان در جمع لرستانی‌های مقیم تهران
کلمات کلیدی وبلاگ علی اکبر شکارچی (٤) چمسنگر (٤) ایستگاه چمسنگر -منطقه راه آهن لرستان (٤) ایستگاه چمسنگر و لرستان (٤) فرهنگی وهنری ایستگاه چمسنگر (۳) هیات لرها درتهران (۳) عزاداری لرها در تهران (۳) واژه ها و اصطلاحات لری (۳) جلال ال احمد و قطار (٢) جلال ال احمد و کتاب سه تار (٢) گل مالی لرها در تهران (٢) انجمن لرستانی ها (٢) سعید معتمدی و انجمن لرستانی ها (٢) هیات مدیره انجمن لرستانی ها (٢) chamsanagar (٢) هیات عشاق العباس لرستانی ها (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های تهران (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز (٢) محرم لرستانی ها در تهران (٢) تونل های زیبا در لرستان لید عسل در لرستان (٢) راه اهن لرستان-دورود -خرماباد -دزفول (٢) نیاز راه اهن لرستان به بکاپ (٢) رد پای لرها در تاریخ (٢) انارکوهدشت -یاقوت سرخ ایران (٢) ابادان وبرزیل وایران وبندرعباس وچمسنگر (٢) مداحان هیات عشاق العباس (٢) کوهدشت وچمسنگر (٢) تلفات جاده ای در روستا های لرستان (٢) شعر لری بالاگریوه ای (٢) آبشاربیشه پوران (۱) سالروز مرگ مادرم (۱) شهرداری یاسوج -خیبر خرم آباد (۱) قوم لر وفوتبال (۱) لرها و یاسوج (۱) امیر فروزانفر (۱) کوه کلا وچنار گریت وسرکانه (۱) لرستان وراه آهن وبختیاری (۱) سیاه چادر عشایر وماست (۱) فوتبال وچم سنگر (۱) چم سنگریهای دهه 60 (۱) چم سنگر و وبلاگ نویسی (۱) فوتبالیستهای جوان چمسنگری (۱) رئیس های ایستگاه چم سنگر (۱) قدیمی های چم سنگر (۱) میلاد میداودی وکوک تاراز (۱) میلاد میداودی ومسعود بختیاری (۱) mis مسجد سلیمان و مسعود بخت میداوودی (۱) میلاد میداودی و مسعود بختیاری وکوک تاراز (۱) کرمانشاه وروانسر وجوانرود (۱) فهرست ایستگاه های بین راه راه آهن لرستان (۱) لیست ایستگاههای راه آهن لرستان (۱) اصطلاحات راه آهنی (۱) فرهنگ راه آهنی (۱) نام آوران لر (۱) چهارشنبه سوری در چم سنگر (۱) چم سنگر و چهارشنبه سوری های ما (۱) چهارشنبه سوری در لرستان (۱) چم سنگر و آخرین پنج شنبه سال (۱) چم سنگر وسال نو (۱) نوروز چم سنگریها (۱) زاغه (۱) علی رضا نادری (۱) روز معلم و معلمین ایستگاه چم سنگر (۱) معلم منطقه راه آهن (۱) معلم چم سنگر (۱) معلم لرستانی (۱) تلفن باک لری وترکی وعربی و گیلکی (۱) تلفن بانک به زبان محلی (۱) ناحیه راه اهن وگهر لرستان (۱) فوتبال دورود لرستان (۱) 'گهر دورود لرستان (۱) تماشاگران لرستانی (۱) تیم گهر وچم سنگر (۱) کارگران وراهبانان ایستگاه چم سنگر (۱) لرستانی ها وزلزله آذرباییجان (۱) لرها و زلزله اذربایجان (۱) همدردی لرها با اذری وزلزله (۱) لرستان وتوهین دانشگا ه اهواز (۱) ریس دانشگاه رامین اهواز ولرها (۱) سازمان سنجش و لرها ودانشگاه اهواز (۱) توهین یک رئیس دانشگاه به مردم لر (۱) بهمن علاالدین وزادروز ش (۱) موسیقی بختیاری ومسعود بختیاری (۱) زادروز مسعود بختیاری (۱) گهر دورود و استقلال (۱) گهر ولرستان (۱) تیم ملی لرستان (۱) گهر دورود و چم سنگر (۱) استقلال گهر دورود و چم سنگر (۱) حواشی بازی استقلال گهر (۱) گهر دورود و ایستگاه چم سنگر (۱) چم سنگر و شطرنج (۱) چمسنگر وشطرنج وسپهر معتمدی (۱) سپهر معتمدی وشطرنج (۱) شطرنج ولرستان و خرم آباد وسپهر معتمدی (۱) معنی ما فه گه (۱) معنی وارگه (۱) وارگه ومافه گه مسعوذ بختیاری (۱) راه اندازی سایت مجتمع شبانه روزی چمسنگر (۱) آزمایشگاه تخصصی دروس پایه دبیرستان چمسنگر (۱) شهید محمد امیدی وحمید ماهروبختیاری (۱) پادگان امام علی (ع) خرم اباد و شهیدان &am (۱) طرح هجرت ومناطق محروم لرستان (۱) طرح ریشه کنی فلج اطفال (۱) کتابخانه کوهدشت (۱) دهیار جمسنگر مجید پاپی (۱) چمسنگر ودهیارش (۱) تراکتور و عشایر و روستا (۱) فرهنگ سازی برای رانندگی در روستا وعشایر (۱) عکس (۱) جنگ (۱) غزه (۱) پیام نوروزی (۱) سید علی صالحی (۱) دکتر علی شریعتی (۱) تلفن همراه (۱) ایرج رحمان پور (۱) دکتر احمدی نژاد (۱) فضیلت شب قدر (۱) عید غدیر خم (۱) عید سعید فطر (۱) کریم خان زند (۱) غزه در آتش و خون (۱) شعر لری (۱) جاده اسفالته (۱) چمسنگر و موبایل (۱) آبشارهای ، وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف ؛ نو‍ژیان ، بیشه (۱) آبشارهای تاف (۱) پایتخت طبیعت لرستان -منطقه راه آهن (۱) پایتخت طبیعت لرستان (۱) دریاچه کیو (۱) منطقه راه اهن (۱) انتخابات ریاست جمهوری88 (۱) فاجعه زیست محیطی (۱) لرستان و الودگی هواا (۱) گرد وخاک در لرستان (۱) توزون در چمسنگر (۱) توز و خاک در خرمووه (۱) خرید وفروش کارت نان (۱) چمسنگر و کارت نان (۱) پل شکسته (۱) چمسنگر وپل شکسته (۱) بیمارستان عشایر لرستان (۱) نمایشگاه بین المللی لرستان (۱) اسفالت و ایستگاه چمسنگر (۱) شب قدر و دعا (۱) منطقه لرستان ودفاع مقدس (۱) شعر ایستگاه قیصر (۱) کارت شهروندی ولرستان (۱) زنده رود و دریاچه کیو (۱) لرستان واصفهان (۱) یارانه و لرستان (۱) کوثر و داماش لرستان (۱) ایت اله قاضی (۱) تذکر کاییدی در مجلس (۱) عید غدیر و چمسنگریها (۱) بروجرد و دکتر بروجردی (۱) توقیف شدن هفته نامه افتاب لرستان (۱) یلدا در ایران باستان (۱) تیزرهای صدا وسیما (۱) لربلاگـهـا (۱) اختلال در سایت لور ولرنا (۱) اتوبوسرانی و کارت (۱) کریم خان و قوم لر (۱) لرستان و طرح های عمرانی (۱) حسن غصه خور و لرستان (۱) راه آهن لرستان (۱) خرم اباد وصدا وسیما (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان (۱) گتوند و پست الکترونیکی (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان دولت الکترونیک (۱) تونل توحید وتونل های لرستان (۱) تونل های زیبا در لرستان (۱) رود خانه سزار و قایقرانی (۱) قایقرانی در ابهاب خروشان لرستان (۱) ورزش قایقرانی در رودخانه سزار (۱) رز معلم و معلمین ما (۱) معلمین من در ایستگاه چمسنگر (۱) جاده اسفالته چمسنگر (۱) جاده زیبای چمسنگر به خرم آباد (۱) رود خانه سزار و اوقات فراغت (۱) اوقات فراغت در چمسنگر (۱) تابستان با رودخانه سزار (۱) 13 رجب و چمسنگر (۱) چمسنگر و شهدای جنگ تحمیلی (۱) شهدای روستای چمسنگر لرستان (۱) دهیار چمسنگر (۱) قطار محلی چمسنگر -دورود (۱) رضا سقایی +مراسم ترحیم (۱) داریوش نظری" خواننده‌ی موسیقی لری و خواهرزاد (۱) رضا موسیوند و هیات عشاق العباس لرستانی ها (۱) مهدی میرزایی و هیات عشاق العباس (۱) نوحه خوانی رضا موسیوند و مهدی میرزایی ومحمد فاطمی (۱) فرهاد دوادوندی و چمسنگر (۱) چم سنگر وبروجرد (۱) بروجرد وراه اهن چم سنگر (۱) فرهاد داودوندی وچمسنگر (۱) دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران (۱) چمسنگر ودانشجویان لرستانی (۱) میرملاس وچمسنگر (۱) چم سنگر و میراث فرهنگی (۱) کلماکره و چم سنگر (۱) پاسداری از میرملاس (۱) درگاه وچمسنگر (۱) نشریه درگاه وچمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه و چمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه لرستان و چمسنگر (۱) استاد محمد حسین آریا (۱) چم سنگر واستاد محمد حسین آریا (۱) دکتر آریا و چم سنگر (۱) شب یلدا در لرستان (۱) باورها واعتقادات مردم لرستان وزمستان (۱) شب چله در لرستان و چمسنگر (۱) شب یلدا در لرستان وچم سنگر (۱) یلدا و دانشجویان لرستانی (۱) مویه مردم لرستان (۱) رنج مویه های مردم لرستان (۱) استاد ایزد پناه (۱) لرستان و استاد حمید ایزد پناه (۱) اقدامات حمید ایزدپناه (۱) صفای لرستانی و حمید ایزدپناه (۱) سمفونی قورباغه و کرم رضا تاجمهر (۱) کرم رضا تاجمهر و سمفونی قورباغه ها (۱) واههمه های خاکستری و سمفونی قورباغه ها (۱) وبلاگ فرهاد داودوندی (۱) فرهاد داودوندی ووبلاگش (۱) چم سنگر و لریا (۱) استاد صحبت الله معینی چاغروند (۱) پل شکسته ساسانی (۱) پل اشکسه (۱) فیلم فرزند چهارم (۱) آلودگی هوا در خرم آباد (۱) آلودگی هوا در استانها (۱) وحید موساییان و بابک پورراد (۱) چشنواره ی صدای عشایر ولرستان (۱) چشنواره ی صدای عشایر در تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر در نمایشگاه بین المللی تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر (۱) خسرو معتضد ولرها (۱) خسرو معتضد ولرها وبختیاری ها (۱) خسرو معتضد ولرها وتوهین (۱) محمد بهمن بیگی و عشایر (۱) چمسنگر ومحمد بهمن بیگی (۱) آموزش عشایری در ایران و محمد بهمن بیگی (۱) اموزش عشایری در ایران ومحمد بهمن بیگی وچم سنگر (۱) هواپیمای مسافربری توپولف 154 (۱) "گروه نمایش کودک ونوجوان شاپرک" (۱) سرای سالمندان صدیق (۱) سالمندان چشم انتظار خیریه حاج صدیق (۱) برای اولین بار در تاریخ ورزش ایران مسابقه فوتبال (۱) اولین مسابقه فوتبال دیواری (eton wall)در بروجرد (۱) موسیقی فولکور ایران-لری لرستان و لری بختیاری (۱) لرهای مقیم سوئد واین دعوت هم از سوی انجمن لرهای مق (۱) کنسرت گروه نوای زاگرسیان در گوتنبرگ سوئد (۱) طبیعت لرستان و معضلی بنام بدگردشگر (۱) جنگل های بلوط زاگرس ولرستان (۱) چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز (۱) رها سازی ماهی قرمز در خرم آباد (۱) خلوت ترین روز در شهر خرم آباد (۱) میدان استانداری و پارک محوطه ی قلعه فلک افلاک (۱) گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد (۱) منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان (۱) ر نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، (۱) علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است (۱) کلید هزار پیشه مادر بزرگ و رمز و پسورد امروزی (۱) سیستان تسلیت (۱) ایران تسلیت (۱) تسلیت برای زلزله زده های سیستان و بلوچستان (۱) آرام باش همه چیز درست خواهد شد (۱) خانم روزبهانی وتبریک تولدش (۱) جهانگیر ملک احمدی (۱) قهرمانی آسیا در مسابقات ازبکستان (۱) خرم آباد به سیپددشت (۱) عزاداری در لرستان و اصرار به برگزاری برخی سنت های (۱) قدغن سیاه پوشیدن در لرستان (۱) لرها در صورت فوت یک نفر حتی اگر از خاندان ویا طایف (۱) انتخابات شورای شهر تهران (۱) زینب پاپی (۱) شهید روح اله پاپی (۱) سید ناصر حسینی پور نویسنده کتاب "پایی که جا (۱) قطار و کتاب سه تار جلاا آل احمد (۱) جلال آل احمد و چمسنگر و کتاب سه تار (۱) جنگل بلوط لرستان (۱) منابع طبیعی وبلوط لرستان (۱) چمسنگر و کشتار شیعیان بحرین (۱) بازگشت حجاج چمسنگری ز دیار وحی (۱) حاج علی خان بهشتی وحاج ابوذر پاپی از ایستگاه چمسن (۱) شکارچی وعید نوروز (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر زادگاهش (۱) چمسنگر و موبایل سیقی محلی لری وتیتراژ ژایانی سریال (۱) تیتراژ سریالهای نوروزی (۱) هفته نامه سیمره ودیگرههفته نامه ای محلی (۱) واگویه های یک لر (۱) خاطرات دانشجویی ودانشگاه (۱) چمسنگر و لرستان وحمل ونقل ریلی در استان (۱) اصفهان به خرم اباد وبالعکس (۱) اوقات فراغت در چمسنگر قات فراغت (۱) تابستانهای ما ورودخانه سزار (۱) ما ورودخانه سزار (۱) نماینده ی مت ونماینده ی مردم اراک (۱) لرستان ومرکزی (۱) مطالبات و خواسته های لرستانی ها (۱) دهیاری چمسنگر (۱) چمسنگر ولرستان (۱) ناحیه راه آهن چمسنگر (۱) دره قاید واحمدفداله حسینی (۱) توسعه عشایری وتخریب جنگل ومحیطزیست (۱) مناطق عشایری استان دستخوش توسعه ناهمگون (۱) شناسنامه و استاد آریا (۱) قسم مادر درفرهنگ لریاتی (۱) قسم مادر وپدر در لرستان (۱) تخم مرغ وکوروش فولادی (۱) انار لرستان -انارسیاب (۱) قم رود و سرشاخه های دز (۱) لررود رودی که قم جریان دارد (۱) کنسرت علی پور درتهران (۱) استاد شکارچی و رحمان پور آواز خوانان لری (۱) کنسرت موسیقی لری رحمان پور -علی پور-نظری (۱) عزاداری در لرستان (۱) چم سنگر وعاشورا (۱) راه اهن لرستان-دورود -خرم اباد -دزفول (۱) سانحه راه آهن لرستان (۱) از خط خارج شدن قطار (۱) عشورا وهیت عشاق العباس لرستانی ها ی مقیم تهران (۱) محرم وعاشورای لرها درتهران (۱) عزاداری لرها درتهران (۱) عزاداری لرستانی های درتهران (۱) لرستان و انار (۱) ادرس جدید وب سایت چمسنگر (۱) http://wwwchamsangarcom (۱) انجمن لرستانیها (۱) چمسنگر ودهیارش انجمن لرستانیها (۱) فرهنگ سازی درمناطق روستایی (۱) ایستگاه راه آهن چمسنگر- لرستان (۱) ایستگاه چمسنگر وادبیات (۱) لرها در ایینه تاریخ (۱) عشایر لرستان و کندوداری (۱) عشایر لرستان وپرورش زنبور عسل (۱) طرح مطالعاتی راه اهن لرستان در قبل از انقلاب (۱) فرهنگ واداب ورسوم (۱) ایستگاه چمسنگر و فرهنگ وتاریخ ایران (۱) استانی شدن تنخابات (۱) استانی شدن انتخابات در لرستان (۱) محمدعلی ساکی وملاپریشان ومیرنوروز (۱) خواهر خوانده چمسنگر (۱) اینترنت بانک وموبایل بانک (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان دایسون (۱) منطقه راه آهن پاپی (۱) هیات عشاق العباس لرها (۱) لر ها ومحرم تهران (۱) سالگرد درگذشت مادرم 91 (۱) یازذهمین سالگرد مادرم (۱) هیات عشاق العباس لرستانیها (۱) عشاق العباس لرستایها (۱) لرها وعزاداری (۱) لرستانیها و عاشورای 91 (۱) عزاداری لرستانی ها در مرکز (۱) عاشورا ولرستانی های تهران (۱) لرهای مقیم مرکز وهیات عشاق العباس (۱) هیات لرها در تهران (۱) شهید علیرضا مرادی ، شهید سیاوش مرادی ، و جهادگر شه (۱) chamsanagr (۱) آقاجان مرادی پدر شهید علیرضا مرادی (۱) وحید پورمریدی (۱) سید ابوالفضل حسینی احمدی از سادات احمد فداله (۱) chamsanagar +iran (۱) sسیدابوالفضل حسینی احمدی (۱) آقاجان کرمی (۱) chamsanagar iran lorestan (۱) مرحوم قیصر داوود زادهو حسن پورمریدی (۱) کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از بلوط (۱) چمسنگر و حمایت از کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از (۱) چمسنگر و حمایت از بلوط زاگرس (۱) حادثه قطار در چمسنگر (۱) از خط خارج شدن قطار در چمسنگر (۱) chamsangar (۱) chamsanagar iran lorestan iran (۱) chamsangar (۱) سالروز تولد شکارچی (۱) علی اکبر شکارچی و چمسنگر (۱) chamsangar shekarchi aliakbar (۱) ali akbar shekarchi chamsangar (۱) کاشت بلوط در نوروز (۱) کاشت بلوط و چمسنگر (۱) دیدار نوروزی لرستانی‌های مقیم تهران (۱) کمیته دانشجویان و دانش آموختگان (۱) کمیت های انجمن لرستانی های مقیم تهران (۱) چم سنگر و پاییز (۱) چم سنگر و اکبر معتمدی (۱) اکبر معتمدی و چم سنگر (۱) پاییز در راه اهن چم سنگر (۱) علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید (۱) علی اکبر شکارچی سعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی چمسنگر (۱) چمسنگر و جنگ (۱) چمسنگر و شهادت (۱) دفاع مقدس و چمسنگر (۱) ازادسازی خرمشهر و چمسنگر (۱) کارگران ایستگاه چمسنگر (۱) راهبان ایستگاه چمسنگر (۱) کارکنان راه اهن لرستان (۱) راهبانان راه اهن لرستان (۱) هفته سبزپوشان ورعنا قامتان نیروی انتظامی مبارک ای (۱) #ایستگاه راه آهن چمسنگر #ایستگاه چمسنگر #ایستگاه (۱) سالگرد آسمانی شدن مادر (۱) سالگرد درگذشت مادر (۱) چهاردهمین سالگرد درگذشت مادر (۱) چراغ افروخته استاد شکارچی (۱) چراغ افروخته ردیف میرزا عبدالله و علی اکبر شکارچی (۱) چراغ افروخته عای اکبر شکارچی (۱) مهندس سعید معتمدی و استاد علی اکبر شکارچی (۱) سعید معتمدی و هکاتون (۱) سعید معتمدی وتوسن بوم (۱) سعید معتمدی وفین تک (۱) سعید معتمدی و ussd (۱) چالش توسن بوم هکاتون (۱) سعید معتمدی و هکاتون توسن (۱) هکاتون توسن بوم و سعید معتمدی (۱) سعید معتمدی مربی هکاتون توسن بوم (۱) عکس تاریخی سال 58 چمسنگر شهدای چمسنگر و سعید معتمد (۱) عکسی از سید یحی موسوی (۱) عکس سید فخرالدین موسوی (۱) شهید فریدون مرادی وسعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر وسعید معتمدی (۱) سعید معتمدی و علی اکبر شکارچی (۱) چم سنگر و علی اکبر شکارچی (۱) saeed motamedi & ali akbar shekarchi (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) و پتانسیل های نهفت (۱) چمسنگر و قطب گردشگری استان (۱) بخش پاپی پایتخت ابشار لرستان (۱) ابشارهای بخش پاپی (۱) بیشه و چم سنگر (۱) جوانی 22 ساله هنگام شنا در آبشار «بیشه&a (۱) تشییع پیکر دایی بزرگ ومهربانم مرحوم صیدجعفر پاپی (۱) این موفقیت را به جناب اقای داوود مرادی فرد و خانوا (۱) جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، (۱) دهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی دستگاههای د (۱) داود مرادی فرد (۱) شهید شاخص لرستان سردارجلال ابراهیمی (۱) سردار جلال ابراهیمی (۱) شهید جلال ابراهیمی (۱) شهید شاخص لرستان (۱) هیأت عشاق‌العباس (ع)‌ (۱) لرستانی‌های پایتخت (۱) تاسوعا لرستانی‌های (۱) تاسوعا لرستانی‌های پایتخت ب (۱) هیات عشاق‌العباس لرستانی‌های پایتخت (۱) حسین سلوک (۱) سعید معتمدی " خبرنگار پایگاه خبری یافته (۱) گل مالی لرستانی های درتهان (۱) عکس گل مالی لرها در تهران (۱) درگذشت مادر آبان 92 (۱) نظر مردم مهم است یا نظر شورای شهر؟ (۱) شهردار نصیری وشهردار عیدی بیرانوند (۱) عیدی بیرانوند شهردار خرم آباد (۱) اظهارنظر عجیب سرپرست شهرداری خرم‌آباد (۱) نشنیده بگیریم (۱) هجوم بی سابقه ارسال جوک وپیامک لری (۱) روزی روزگاری لرها ! (۱) محسن بهاروند و چمسنگر (۱) نصرت الله مسعودی ئ تئاتر لرستان (۱) استاد نصرت الله مسعودی (۱) دوره چگنی (۱) یافته‌کوه (۱) حشمت اله و اسدالله آزادبخت (۱) رابطه فرهنگ و رفاه (۱) فرهنگ یک قوم یا یک ملت " هوش را می آفری (۱) سمندر لرستان (۱) سلامتی سه کس: سرباز و زندونی و بی کس (۱) سلامتی سه تن: ناموس و رفیق و وطن (۱) سربازان وطنم را آزاد کنید (۱) کمال تبریزی از لرهای بختیاری‌ عذر خواهی کرد (۱) باید از بابت رنجاندن مردم بختیاری به خدا پناه برد (۱) سید عزت‌الله ضرغامی (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) (۱) سال 1393 خورشیدی (۱) خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی (۱) بیستمین سالگرد درگذشت شهردار خرم آباد (۱) علی محمد ساکی (۱) لرستان وسفر روحانی (۱) سفر روحانی به لرستان (۱) توسعه لرستان در زمان روحانی (۱) عید فطر فرخنده باد (۱) سپهر و کاراته (۱) چمسنگر و کاراته قهرمانی کشور (۱) سپهر و قهرمانی کشور (۱) مصطفی ملک‌آسا به عنوان رئیس اداره سواد‌آموزی ناحیه (۱) ﻣﺤﺮﻡ 93و ﻫﻴﺎﺕ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) هﻳﺎﺕ ﻋﺸﺎﻕ اﻟﻌﺒﺎﺱ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ و ﺩﻫﻪ ﻣﺤﺮﻡ 93 (۱) مرگ معلم فداکار لرستانی (۱) فداکاری معلم لرستانی و مرگ او (۱) مرگ معلم عشایری لرستان (۱) معلم عشایری لرستان و مدرسه شبانه روزی (۱) امید ساکی فرد شهردار منطقه 2 خرم آباد (۱) برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ (۱) لرها در تهران (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها در تهران (۱) جعفر ماهروبختیاری و مدیر تحولات اداری اموزش و پروش (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" و سعید معت (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" مسئول امور (۱) برآفتاب و چمسنگر و برآفتاب بختیاری (۱) اسفندیار نوروزپور رئیس اداره حراست آموزش و پرورش (۱) اسفندیار نوروزپور و چمسنگر (۱) حراست اموزش و پرورش استان لرستان (۱) حراست اموزش وپرورش استان لرستان و اسفندیار نوروزپو (۱) 30 آبان سالگرد در گذشت مادر (۱) درگذشت حاج کاطم خلفوند (۱) گرانی نان در لرستان و سعید معتمدی (۱) گرانی نان در لرستان (۱) تغییر شهرداران در لرستان (۱) سید عابدین نوری (۱) شورای شهر دورود (۱) مبارزان منطقه راه آهن لرستان (۱) کتاب سه تار جلال آل احمد (۱) داستان وداع (۱) عکسی از ایستگاه راه آهن چم سنگر (۱) چم سنگر و رودخانه سزار (۱) ستوان دوم سید نورخدا موسوی مفرد (۱) جانبازی 100% سید نورخدا موسوی مفرد (۱) کلافه ام میترا اسماعیلی (۱) یه روز باد اوُما درختیانِ کُل وَِن فقط یه درخت دِ (۱) دوُسِکَم هِنام بَکُو تِشنه هِناتِم ه (۱) لرها التماس نمی کنند! (۱) محمد کاظم علی پور (۱) پایگاه خبری یافته (۱) ما قابیل کلماتیم! (۱) آغاز بکار گروه موسیقی پریسک (۱) گروه موسیقی "پریسک&a (۱) محمود کوماس‌جودکی (۱) خانه "آخوند آبو" خرم‌آباد (۱) ورود خبرنگاران منتقد به اداره و ابینیه تاریخی لرست (۱) شعرخوانی خانه آخوند ابو (۱) کنسرت گروه پریسک (موسیقی اقوام ایران) (۱) سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) کنسرت گروه پریسک اسماعیل محمدی : دف ، کوبه ای باس (۱) کنسرت گروه پریسک سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) تبریک به سپهر معتمدی عزیزم (۱) سپهر معتمدی (۱) روز جانباز ودیدار با جانباز قهرمان لرستانی مجتبی ز (۱) نتیجه انتخابات شورای روستا در چم سنگر (۱) انتخابات ریاست جمهوری در ایستگاه چم سنگر (۱) راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین احد چگینی (۱) احد چگنی راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین (۱) راه یافتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی و چم س (۱) انتخابات شورای اسلامی شهر دورود (۱) خوشنویس مطرح لرستانی استاد غلامرضا آریان پور در گذ (۱) شجاعت یعنی این! (۱) ولادت حضرت مهدی(عج) وچمسنگر وتهران (۱) سرای سالمندان حاج کاظم صدیق (۱) دست بافته زنان روستای دره اناران - سپید دشت- خرم آ (۱) یادداشت من برای "عابدین بهاروند" (۱) قطار سیاست مدیران استان ما (۱) این قطار، قطار ماست ؛اما مقصدش برای ما نیست ! (۱) 21 تیرماه روز بدون پلاستیک و چمسنگر (۱) مناجات‌خوانی محمد معتمدی (۱) من گناهکارم (۱) شب قدر و جمسنکر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر وچمسنگر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر تهران (۱) پوریا یاراحمدی نفر برگزیده کنکور سراسری ایران (۱) بررسی عملکرد چند ساله آموزش و پرورش استان لرستان (۱) بازیهای محلی و چم سنگر (۱) بازی محلی مناطق لرنشین (۱) بازی محلی مناطق زاگرس نشین (۱) حادثه‌ی سد کارون 3 ومحمود رحمانی (۱) محمود رحمانی مستندساز (۱) خبر بسیار جانکاه بود (۱) منطق لری منطق چماق است یا منطق حساب! (۱) آقای بزرگواری (۱) -دله دزدچاپلوسدستمال‌کشچماق لریصندوق عتیقه (۱) کلمات اصیل لری (۱) سفر به استان کهکیلویه وبویر احمد (۱) سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1) (۱) شهردار شهر خرم آباد (۱) شهردار هرمز نصیری (۱) آیا علی‌محمد ساکی" د (۱) سنجاقک از دست آندو پر کشید و توفانی در دل هواداران (۱) شیردال چیست؟ کلماکره پلدختر لرستان (۱) دوستان لر زبان و جلسه (۱) زادروز اسطوره ی موسیقی لر بختیاری - آبهمن علاالدی (۱) زاد روز مسعود بختیاری (۱) تولد بهمن علالدین (۱) جیش العدل (۱) مسعود رایگان در برنامه رادیو 7 (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها و سومین سال فعالیت (۱) سومین سال فعالیت هیات لرستانی های مقیم مرکز (۱) هیات عشاق العباس لرها در سال 92 (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران سال 92 (۱) عاشورای لرها در تهران (۱)
دوستان من رومیانی مرد لر خایدالو ظفر پاپی ایلیا,اهورا رضا رضاپناه رضا ساکی مراد جلائی احد چگینی سایت لریا بُنِه وار-رهدار حسن گرجي محمد نعمتی امید گوهری فرزاد عزیزی اسد فرهمند امین ازادبخت فریده چراغی آفرین پنهانی فرامرز محمدی مهران غضنفری امیر زیدی نژاد احسان پرنیان هوشنگ رئوف لُرِسّو(لرستان) فاطمه بیرانوند دورود سـیـتـی علی گودرزیان چنـــار گـــریت نشریه سیـمره روستای پیرجد حسن امیدیان سالم پوراحمد مهرداد جمالی شهرام شرفی مهدی محرابی حسن دهقانی مژده عزیزی پناه مسعود بختیاری فرهاد داودوندی حسین چراغی لرستان وکاسیان نصرت درویشی اسداله آزادبخت تحصیلکردگان لر محسن تیزهوش امیررضا قاسمی دکتر رضا مدهنی عبدالرضا قاسمی کاسیان - کاسیتی پریچهر-دختر آریایی شهرام گیل آبادی حاج محمد میرزاوند مجله الکترونیکی لور حشمت اله آزادبخت حسین سلاح ورزی علی حسین زارعی پایگاه خبری لــــــرنا ایستگاه چمسنگر 2 سپهر معتمدی(پسرم) وبلاگ روستاهاي ايران محمود کوماس جودکی عکس هایی از سرزمین کاسیان 2 پیامک محلی لری، لکی و بختیاری عکس هایی از سرزمین کاسیان 1 ابوالقاسم خورشیدوند فتیله پیچ-ایمان آرزه پایگاه خبری لرستان نیوز هفته نامه بیان لر گهر دورود-حسن چناری كرم تيموري واتوره دوچرخه ها اخبار شطرنج لرستان شهریار عباسی سایه های مفرغی -کرم رضا تاجمهر اخبار دورود کیانوش بیرانوند چقد سخته جدا بودن اعظم مرادی شعر لکی ناهید زکیان امیر جوبیین خبرگزاری یافته شاهین احمدی کوهستان سرد الیگودرز یاد داشت های عزت الله تقوایی ﮔـانگـلـوس لرستانک لهور آب و خاک شکاروطبیعت لرستان ستاد نماز جمعه سپید دشت خُورمُووه پاتوق هیات عشاق العباس لرستانی ها گلال خرم آباد تی تال - عابدین بهاروند جستجوگر کویر روز اليگودرز محمد رافع -بروجرد پرتال زیگور طراح قالب