نویسنده (های) وبلاگ معتمدی سعید
آرشیو وبلاگ
      ایستگاه راه آهن چم سنگر (منطقه راه آهن لرستان)
شب ششم و هفتم محرم 91 ولرستانی های مقیم مرکز نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۱ آذر ۱۳٩۱

به جرات میتوان گفت محرم 1391  تولد ،ظهور و حضور گسترده لرستانی های در تهران بود. عزاداران لرستانی به سبک وسیاق گذشته وبا برپایی نوحه خوانی وسینه زنی سنتی علاقمندان بیشماری از لرهای مقیم تهران را جذب نموده است .این شور و جذابیت به حدی است  که پای لرهای همدان را به هیات لرستانیها باز نموده است و آنها در هیاتی از بزرگان وپیرغلامانشان مهمان هیات عشاق  العباس لرستانی ها بودند.همچنین یکی از مداحان نهاوندی با نوحه خوانی لری واقعا مجلس را تحت تاثیر کلام ونوحه و سوز  وگدازش قرار داد. سوز وگداز ونوحه های حماسی واخلاص و علاقمندی لرها به علمدار دشت کربلا "حضرت ابوالفضل(ع)" بخدی است که پای دیگر علاقمندان مانند پهلوان علیرضا سلیمانی قهرمان کشتی و حمید استیلی علیرضا لرستانی و از هنرمندان محمود شهریاری و ... را به هیات لرستانی ها باز نموده و ازنزدیک شاهد عزاداری لرها بودند.

دکتر قائدرحمت نماینده مردم دورود حجه الاسلام عباسی فرد حقوقدان سابق شورای نگهبان شهرام گیل ابادی مسئول دفتر دبیر مجمع تشخیص مصلحت و حاج کاظم صدیق بانی خیریه صدیق در خرم اباد وتهران و مهندس ملک آسا ،کوروش فولادی،محمدرضا رحیمی نسب ،اسماعیل دوستی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و دهها نفر  از مسئولین لرستانی مقیم تهران در کنار دیگر لرستانی های مقیم تهران در مجلس عزاداری  حضرت اباعبدالله الحسین(ع) شرکت داشتند.

درحاشیه شب هفتم محمد فاطمی خرم آبادی نوجوان 10 ساله به نوحه خوانی ومداحی پرداخت که مورد استقبال جمعیت حاضر قرار گرفت و با سینه زدنهای مدام این نوجوان خوش قریحه و خوش صوت لرستانی را مورد تشویق قرار دادند .

دیدار دوستان وهمشهریان عزیزم و عزاداری درکنار این عزیزان شبهایی فراموش نشدنی را رقم زده است بیادبود این شبها اسامی انان را ذکر میکنم واز دوستانی که از قلم افتاده اند پوزش میطلبم.

عبدالرضا قاسمی-امیر زیدی نژاد-فیروز ولیپور-علی اصغر بازگیر-محسن هدایتی-نثاری-رضا شرفی-بهروز نوروزپور-بهمن سمیعی-یاسر نوروزپور-حجه الاسلام عبداله فاطمی خرم ابادی-علیجانی-حمید آسترکی-امیر والیزاده-هادی ملک آسا-حسن گرجی-امیررضا قاسمی-علی قاسمی-و....

 اقای نثاری(جانشین شهردارمنطقه5)-درویشوند و حاج اقا عباسی ویداله کاظمی (معاونت عمرانی شهرداری منطقه 5)و...

 

هیات عشاق العباس لرستانی ها

حاج حسین سلوک -بانی وموسس هیات-حاج اقا عباسی فرد

هیات عشاق العباس لرستانی ها

 

 محمد فاطمی خرم ابادی -مداح نوجوان هیات

 

نوجوانان حاضر در مراسم عزاداری هیات لرستانیها

ادامه عکس هادر وبلاگ چمسنگر

مجموعه کامل عکس ها در فتوبلاگ

  نظرات ()
سالگرد درگذشت مادرم نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ۳٠ آبان ۱۳٩۱
30 آبان هر سال،یادآور بدترین روزهای زندگی حقیر محسوب میشود.روزی که فرشته ای از منزلمان به آسمان صعود کرد و رفت ؛ رفت و برای همیشه چشمهایی را گریان و نگران ساخت.مادرم بعد از یکسال تحمل یک بیماری سخت در چنین روزی ما را تنها گذاشت و لبخندی را که همیشه به ما هدیه می داد با رفتنش بر لبانمان خشکاند.مادرم در حالی رفت که هنوز 46 بهار از عمرش نگذشته بود و هنوز مزه ی همراه با مادر بودن را خوب نچشیدیم ! بعد از 11 سال هنوز هم چشم براهش هستم و هنوز هم سبکترین خوابم و بهترین حسم وقتی است که او را درخواب میبینم. هر وقت خوابش را میبینم آنقدر سبک و راحتتم که معنی خلا وبی وزنی را خوب درک میکنم. 
آنقدر پر احساسم که زیباترین لحظه های زندگی ام را رقم میزند واصلا دوست ندارم تمام شود ! 
من هنوز بعد از 11 سال زیباترین لبخندهایم را که سعی میکنم از خانواده ام دریغ نکنم در ملاقات با مادرم در خوابم میزنم؛  هیچوقت در زندگی روزمره ام ان لبخندها برایم تکرار نمیشوند!!
من هنوز بعد از 11 سال بدنبال گمشده ام در خانه ی پدری که صفا وصمیمت وعشق ومحبت است میگردم که هیچوقت ان را دیگر نیافته ام!
من هنوز بعد از 11 سال در تماس با خواهرانم سراغ مادرم را میگیرم! 
امروز سالگرد درگذشت مادرم بود ؛در روستای پدری اش آرمیده و من بگمانم فکر کردم سالگردش را برادران وخواهرانم بجای چهارشنبه پنج شنبه برگزار میکنند! اما برادران وخواهرانم از من بامعرفت تر و حق شناس تر بودند که در این 11 سال یک روز درگذشت مادر را بتعویق نیانداخته اند ! خودشان بتنهایی و در سکوت گرد آرامگاه مادر جمع میشوند و کنار مادر هستند وبا مادر گپ میزنند و اما هیچوقت از غیبت من گله نکرده اند !! اما من هرسال در اینجا در غمی جانگاه سوخته ام .مادرم هیچوقت از من گله نکرد که چرا دیر آمدی و یا نتوانستی بیایی !! اما من میدانم که چشم براهم هست و... 
خودم را آماده کرده بودم برای پنج شنبه حاضر باشم که فهمیدم امروز هم دیر رسیده ام .الان هم بغض گلویم را گرفته و میخواهم در تنهایی ام به هیات لرستانیها بروم و امسال دینی را که برگردنم دارم در این هیات برای مادرم ادا کنم. دعایم کنید که روح مادرم از من راضی باشد .نمیدانم انقدر عاجز ودرمانده شده ام که میخواهم امام حسین (ع) وحضرت فاطمه (س) را واسطه قرار دهم تا مادرم از من نرنجد ومرا ببخشد...
 هنوز سالهاست که شب بی مادری را شام یلدا میکنم و یلدا هاست که من بی مادر شده ام ..
مادرم، پیامبری بود، با زنبیلی پر از معجزه...
یادم نمی رود، 
در اولین سوزِ زمستانی
النگویش را، به بخاری تبدیل کرد...!

----------------------

"مادرم از قبیله ء سبز نجابت بود           

     و با زبان مردم بهشت سخن می گفت

چادری از ابریشم ایمان به سر داشت

    قلبش به  عرش خدا می ماند   

   که  به اندازه ء حقیقت خدا بزرگ بود

و من صدای خدا را       

از ضربان قلب او می شنیدم  

       و بی آن که کسی بداند  

    خدا در خانه ء ما بود

و بی آن که کسی بداند    

       آفتاب ازمشرق صدای مادر من طلوع می کرد "

پ .ن : پوزش از دوستانی که موفق نشدند کامنت بگذارند میتوانند به همین صفحه در بلاگفا مراجعه نمایند.

  نظرات ()
شب دوم محرم سال 91 وهیات عشاق العباس لرستانی ها نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٢۸ آبان ۱۳٩۱

در شب دوم حضور هم استانیها بسیار خوب وگسترده بود.

نظم وساعت اجرای مراسم خوب وتنظیم شده بود .بی نظمی و عدم هماهنگی در طول برنامه مشاهده نمیشد.نوحه  و مویه خوانی لری بسیار زیبا ودلنشین همراه با استقبال خوب حضار همراه بود.

دربالای سکوی محل برگزاری مراسم تابلوی عکس آیت الله بروجردی و آیت الله کمالوند نصب شده که بسیار زیبا وبجا نصب وانتخاب شده است.

درقسمتی دیگر تابلوی سردار سرتیپ دوم پاسدارشهید فرشاد پورشفیع (معاونت اطلاعات وعملیات )که در حادثه تروریستی س وب همراه شهید شوشتری بشهادت رسیده بود قرار داده شده بود و فرزندان این شهید بزرگوار در مراسم حضور داشتند.

ورزشکارانی چون آرش میر اسماعیلی همچنین  افراد دیگری چون مهندس نثاری جانشین شهردار منطقه 5 و همچنین مهندس کاظمی معاونت فرهنگی شهرداری منطقه 5 و مهندس بازوند معاون سابق سیاسی استانداری لرستان واستاد رضا شرفی ومحمد حسین قاسمی و...درمراسم حضور داشتند.

مانند سال گذشته حاج آقا سلوک (پدر محترم برادران سلوک)بانی هیات در خرم آباد و تهران حضور داشتند.

ازنکات جالب مراسم حضور نوجوانان و جوانان لرستانی که به زبان لری نوحه میخوانند وبه سبک لری هم همراه بزرگان سینه میزنند. 

نکته دیگر اینکه حجت الاسلام والمسلمین عبدالله فاطمی خرم آبادی سخنران مراسم اهل ایستگاه چم سنگر میباشند.

موسس هیات در تهران: حاج حسین سلوک

هیات عشاق العباس لرستانیها

آیت الله بروجردی و   آیت الله کمالوند

جناب آقای عبدالرضا قاسمی -حسن آریا -رضا شرفی-نصرت الله والیزاده آقای شکوهی

حاج آقا سلوک

با تشکر از اقای قاسمی .عکس ها از : امیر رضا قاسمی 

جهت رویت عکس ها ودیگر گزارشات مراسم به وبلاگ آقایان قاسمی(پدر وپسر) مراجعه نمایید.

چو ایران نباشد تن من مباد : عبدالرضا  قاسمی

عجیب ولی واقعی: امیررضا  قاسمی

  نظرات ()
شب اول محرم و هیات عشاق العباس لرستانیها نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ٢٧ آبان ۱۳٩۱

امشب 26 آبان 91 شب اول محرم در هیات عشاق العباس لرستانیهای مقیم مرکز با حضور خوب هم استانیها برگزار شد.

فضای مناسب و سیستم گرمایشی و صوتی خوبی تدارک دیده شده است. حضور مداحان کربلایی مهدی میرزایی وکربلایی رضا موسیوند نوحه خوان خوب لرستانی با صدای گرم وگیرایشان گرمای خاصی به مجلس عزاداری اباعبداله الحسین (ع)بخشیده است.

 حجه الاسلام والمسلمین فاطمی خرم آبادی نیز با شور وحرارت خاصی سخنرانی نموده با توجه به سخنرانی خوب روز عاشورای سال قبلش در هیات عشاق العباس برای دهه ی محرم امسال انتخاب خوبی از سوی بانیان محسوب میشود.

از دیگر نکات حائز اهمیت عدم نیاز مالی بانیان هیات (برادران سلوک) است که تقریبا تمامی هزینه های راه اندازی هیات را تدارک دیده و عدم نیاز مالی به شخص ویا ارگانی باعث مستقل ماندن هیات شده است. بطوریکه به نحو خوب وشایسته ای وبدور از هرگونه حاشیه ای  مراسم عزاداری برگزار میگردد واین رضایت شرکت کنندگان را در برداشته است.

حضور گسترده لرستانیها نیز مشهود و این مجالس پایگاهی برای بازدید دوباره و اتفاق نظر انها برای پیگیری مسائل استان محسوب میشود؛نکته ای که بیش از همه به چشم میخورد حضور مدیران ارشد لرستانی در دستگاههای دولتی که بمراسم آمده ودر صحبت های انان با دیگر هم استانیها از تلاش برای پیگیری مسائل استان گفتگوهایی رد وبدل میشود. برای دوستانی وهمشهریانی که سالها همدیگر را زیارت نکرده اند هر شب در این مکان گرد هم آمدن اتفاق جالب وزیبایی است.

هیات عشاق العباس لرستانیها

هیات عشاق العباس لرستانیها

هیات عشاق العباس لرستانیها

اخبار وحاشیه های حضور دیگر هم استانیها در شب های بعد متعاقبا منتشر میگردد.ضمنا عکس های مراسم را در وبلاگهای زیر دنبال نمایید.

ضمن تشکر از دوست عزیزم  جناب آقای قاسمی و فرزند محجوب و متینشان امیررضا قاسمی ؛ برای دیدن عکس های مراسم از وبلاگ (پدر و پسر) دیدن فرمایید.

وبلاگ : چو ایران نباشد تن من مباد : عبدالرضا  قاسمی
        عجیب ولی واقعی: امیررضا  قاسمی

  نظرات ()
هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ٢٥ آبان ۱۳٩۱

برای دومین سال متوالی هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز به همت خادمان لرستانی مقیم مرکز(حاج حسین سلوک) راه اندازی و دهه ی اول محرم برنامه سخنرانی ،مداحی ونوحه خوانی خواهد داشت.

این هیات هرشب پذیرای جمع کثیری از لرستانی های مقیم استان تهران خواهد بود که از همه ی نقاط تهران گرد هم امده وبه عزاداری و نوحه خوانی لری می پردازند.

گفتنی است که این گردهمایی مورد استقبال خوب علاقمندان قرار گرفته است وبنوعی این آیین مذهبی و اعتقادی حلقه ی اتحاد و همیاری وهمراهی مهاجرینی قرار گرفته است که در طول سالهای گذشته  هیچ گردهمایی و فراخوانی قابلیت جذب حداکثری  آنهم بدون اختلاف سلیقه آنان را بمدت 10 شبانه روز نداشته است. تجربه ی حوب سال قبل و برپایی آیین "گل مالی " روز عاشورا نشان از این امر است.

عزاداری به سبک و زبان لری موجب استقبال دیگر هموطنان غیر لر دیگر محله های هیات شده است . امید است امسال هم دین وباورهای دینی  وآداب ورسوم اصیل لری محور اتحاد و تفاهم بیشتر لرستانی های مقیم تهران گردد.

حلقه ی مفقود شده ی لرستانی های تهران که میتواند با ایجاد پایگاهی فرهنگی -مذهبی در شان لرهای مقیم مرکز  تثبت یابد.

زمان شروع : دهه ی اول محرم الحرام . 26 آبان 91 بمدت 10 شب .

مکان: بزرگراه ستاری -بلوار فردوس غربی-خ ورزی شمالی کوچه چهارم شرقی -"هیات عشاق العباس لرستانی  های مقیم تهران".

تا راه اندازی وب سایت مختص هیات عشاق العباس لرستانی ها اخبار واطلاعیه ها وبرنامه های هیات در وبلاگ چم سنگر و "چو ایران نباشد تن من مباد-آقای قاسمی" منتشر میگردد .از دیگر علاقمندان لرستانی مقیم تهران جهت نشر هیات دعوت بعمل میاید.

  نظرات ()
تلفن بانک لری ! نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ٢٤ آبان ۱۳٩۱

راستی اگر قرار باشد که هنگام ورود به سیستم تلفن بانک اولین منوی آن انتخاب زبان ولهجه وگویش خاص باشد چه کار میکنید؟! مثلا به جای زبان فارسی هنگام ورود به تلفن بانک ؛ زبان لری، کردی، ترکی، عربی، گیلکی و .. را انتخاب و کلیه منوی ها وزیر سیستم های تلفن بانک با زبان انتخابی ومورد نظر شما پخش میشود! آیا موافقید ؟! از این سرویس (تلفن بانک به زبان محلی) استقبال میکنید یا نه؟!

بنظر شما چقدر انتخاب زبان مورد نظر در توضیح زیر سیستم های یک بانک با زبان مادری میتواند برای مشتریان یک بانک راحت و راضی کننده باشد؟! 

آیا مشتریان بانک مورد نظر میتوانند از این طریق ارتباط بهتر وبیشتری با حسابهای خود داشته باشند یا فرقی نخواهد کرد؟ بنظر شما این کار احترام به مشتری مداری است یا صرفا تبلیغاتی است ؟ چه تاثیری در کارایی مشتری یا بانک دارد؟ آیا بنظر شما این پیشنهاد یا راهکار که هر مشتری که بتواند زبان مورد نظر ومورد علاقه خود را در یک زیر سیستم بانکداری الکترونیک یک بانک انتخاب نماید وتمام منوهای دیگر نیز به همان زبان مورد علاقه مشتری پخش شود راهکار وایده ی خوبی است یا نه ؟! 

پ . ن: ممکن است در آینده  شاهد این رخداد درد سیستم بانکی کشور باشیم .اما راهکارها و نظرات اقوام ومشتریان با زبانها ولهجه های گوناگون کمک خوبی برای رشد وتوسعه ویا رفع مشکلات ونواقص این راهکار خواهد بود.

دوست دارید تست بفرمایید:

021-821981881

021-821981882

021-821981883

021-821981884

021-821981885

  نظرات ()
راز هایی از عدم توسعه وعقب ماندگی لرستان نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩۱

چند روز پیش با یکی ازدوستان تهرانی علاقمند به لرستان درمورد تحقیقی که در گوشه ای از ان شاخص های رشد وشکوفایی وعقب ماندگی استانهای کشورر  مورد تجزیه وتحلیل قرار داده بود صحبت میکردیم  وفاصله وحشتناک عدم توسعه وبیکاری در لرستان با استانهای دیگر را مورد بررسی  قرار میدادیم و ادله می آوردم که راز عقب ماندگی استان ما فلان وبهمان است! دستهایی درکاراست ونمی خواهند ونمی گذارند استان توسعه یابد! و منابع ما را به تاراج می برندومدیران نالایق استانهای دیگر رای برای ما میاورند ومدیران کارآمد بومی ما پشه میپرانند و..... همه را که گفتم وجمع نمودیم با هم به نتیجه ای رسیدم که تاحدودی خلاف این گفته هارا ثابت می کند .ممکن است درجاهایی با این جمع بندی موافق نباشید.

1 درابتدای انقلاب همه استانها در یک سطح از توسعه و منابع بودند وهمه فقیر از یک نظر و سپس همه شروع به حرکت نمودند کسانی که تلاش وپشتکاربیشتری داشتند از فرصتها استفاده بهینه نمودند.

2. هیچ مقام و مسئول مملکتی درکشور از عقب ماندن یک روستا و شهر ویا استان کشور خوشحال نخواهد شد و هیچ مسئولی خواهان ابادی ایران بدون یک استان خاص نیست !همه  وهمه خواهان رشد وتوسعه وابادی همه جای کشور هستند.پس این دلیل دستهای پشت پرده و عدم توسعه عمدی هم منتفی است .

3. همه مدیران غیر بومی استان لرستان در طول این سی ساله  انقلاب هم بی عرضه وناتوان نبوده اند! که مدیران محلی توانایی انجام انها راداشته اند !بالاخره مدیرانی پیدا شده که توانایی انجام کارهای بزرگ راداشته اند اما این کارهای وطرحهای این مدیران در استانهای دیگر نمود وپیشرفت دیگری داشته است.

4. مدیران محلی وبومی بکار گماشته شده در استان بعضا نیز با طایفه بازی و باندبازی نیز نتوانسته به خواسته مردم و مسئولین یعنی توسعه وابادی لرستان اهتمام ورزند!

5.نمایندگان منتخب مردم نیز همین طور !! مگر میشود گفت که همیشه مردم استان بر اساس طایفه وقبیله افراد ناتوانی را که توانایی توسعه وپیشرفت استان رانداشته به عنوان نماینده منتخب خود انتخاب میکنند ؟؟؟!! اگر چنین است پس باید تا مادامیکه چنین رای ونظری دارند  بایددر فقر وعدم توسعه وپیشرفت بسوزند !! (پوزش ،صریح وشفاف عین نتیجه را درج نمودم)

6.اگر کار واشتغال فرایندی وارداتی است که از مرکز ومسئولین بلندپایه مملکتی بر میاید پس چطور استانی مثل کردستان وایلام  که از همه نظر به نوعی به هیج جا وابسته نیست از تمامی شاخصه های کشاورزی و .... از ما جلوتر است ؟؟!

7. اگر مسئولین ومنصوبین استان مقصرند چرا تا حالا هیچ نماینده منتخبی از مردم و خود مردم آن مسئول را بازخواست نکرده اند؟؟!! اگر نماینده مقصر است چرا خود مردم نماینده بی کفایت انتخاب میکنند ؟؟

8. چرا مثلا هیچ یزدی ویا سمنانی ویا اراکی( در طول سالهای گذشته  که اراک پتروشیمی نداشت) را در چهاراه ها منتظر عملگی نمی بینیم ؟! چرا تمام نانوایان وشاطرهای نانوایی های تهران را زنجانی ها وترک تبار تشکیل میدهند؟ بدون جا ومکان ، شبها در همان محل کار بیتوته میکنند و بیکار نمی گردند ؟! در تمام روزنامه فروشی و سوپرمارکت های تهران آذری زبانان، چند نفری با هم به عنوان کارگر کار میکنند و کمتر عملگی میکنند ودر خیابانها  بیکار مانند ما لرها نیستند !!!

9.چراکارگران لر در کارهای واگذار شده به انان (مانند صنعت ساختمان سازی و یا در شهرداری ) اهمال کاری میکنند وبه نوعی از زیر کار در می روند !!؟؟ انوقت ما به شهردار تهران و یا دیگران برای عدم استفاده از کارگر ایرانی خرده میگیریم (که در اصل استفاده از کارگر ایرانی حق مسلم کارگران کشورمان است هرچند دستمزد این کارگران برای کارفرما ها اغواکننده است !) اما کارگران افغانی با نظم وانضباط بیشتر ومسئولیت پذیری بهتر کارفرما را بهتر ازما لرها راضی نگه میدارند و به نوعی کار را از کارگر ما می قاپند !!

  10.شما اگر توانستید در یکی ازشهرهای استان در صف نانوایی به شاطر ونانوا بعلت سوخته بودن نان ویا خمیر بودنش اعتراض کنی و او و دیگر مشتریان به شما حق بدهند  و کیفیت نان را بهتر نمایندآن موقع من به شما میگویم این فرهنگ و مطالبه حق در سراسر لرستان نهادینه خواهد شد و مردم بدنیال کیفیت بهتر  دیگر حق و حقوق خود خواهند بود؛ و به توسعه وپیشرفت امیدوار خواهیم شد.

خلاصه مطلب این را بگویم که ما نگاهمان را باید عوض نماییم همه چیز بیرون از استان نیست بلکه تصمیم برای توسعه وپیشرفت از خود مردم شروع میشود و به مقام ومسئول استان و بالاتر نیز ختم خواهد شد . ما خودمان باید بهترین را برای خود بخواهیم و برای این کار ساز وکارش را تدوین کنیم .مگرمیشود شاخص های عقب ماندگی و بیکاری در لرستان حتی نسبت به استان دوم وسوم وحشتناک باشد !! مگر چقدر دهات کوره های یزد وسمنان توسعه یافته واز بیرون برایشان امکانات آورده اند ؟؟ مگر میشود گفت که همه مملکت شبانه روز برای یزد واصفهان و... فقط کار میکند ؟؟!! اگر هم چنین باشد نخبگانی پرورش داده که در جاهایی هم به نفع استانشان کار کرده اند. ما لرها با نخبگان ومدیرانمان چکار کرده ایم ؟؟! ایا واقعا نخبه ومدیرانی در حد خواسته هایمان داریم یا نه ؟؟!! ما چه داده ایم که چی بگیریم ؟ 

 بهتر بگویم با تمام این مشکلات و عقب ماندگی باید گفت " از ماست که بر ماست "

پ.ن: نوشته خرداد 89  من در وبلاگ انجمن دانشجویان ودانش آموختگان لرستانی دانشگاههای تهران:http://ngolor.mihanblog.com/post/205

  نظرات ()
پایان کار هفته فرهنگی لرستان درتهران و حاشیه هایش نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٢۱ آبان ۱۳٩۱

هفته فرهنگی لرستان که هفته پیش از 12 آبان تا 19 آبانماه در تهران به همت شهرداری منطقه 18 برگزار شده بود به کار خود پایان داد. متن خبر فوق در روزنامه همشهری چاپ گردیده است ؛که به احترام دوستانی چون آقایان عبدالرضا قاسمی وامیر زیدی نژاد و عزن درگاهی و همکارانش خانم بازگیر اقای داوودی و... که مطالبی را منتشر نمودند)متن خبر را منتشر نمودم .هدف کتمان زحمات دست اندرکاران برگزاری و نیت خیرشان نیست ؛بلکه نوع برخورد بعضی به اصطلاح هنرمند !! با هنرمندان زحمتکش وصبور و دیگر دست اندرکارن است. هفته فرهنگی که شاید گفت همه چیز داشت الا کمی "فرهنگ" ! از جانب بعضی از به اصطلاح هنرمندان ! که خود را ملعبه بازیهایی کثیف میکنند و بسان شهابی بسرعت از اسمان فرهنگ وهنر افول می نمایند تحت شعاع حاشیه هایی قرار گرفت .امیدوارم اهداف مورد نظر دست اندکاران برگزاری بخوبی محقق شده باشد و درراستای اهداف عنوان شده در برنامه های بعدی گام بردارند.

  نظرات ()
موفقیت دوستان دیار سیمره نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱

یک زمانی یک نام ویا یک شخص خودبه تنهایی سمبل خیلی تعاریف میشود. تکرار ان نام نیز خود بار سنگینی را بدوش خواهد کشید.بی پرده بگویم نام "سیمره" برای من دنیایی از تعاریف و تمثیل است وبا "سیمره" احساس قرابت ونزدیکی دارم هرچند سالها کیلومترها از انها دور بوده ام.حضور اساتیدی چون محمد حسین آزادبخت ،حشمت اله واسداله آزادبخت وکیومرث رستمی و پرویز گراوند و.... درشهر کوچکی چون کوهدشت مایه افتخار ومباهات است از شهری که از هرگوشه اش مردی صاحب قلم و هنر واندیشه برخاسته از دکتر طولابی و ... تا دوستان جوان وهنرمندی چون امین آزادبخت ...

حضور اساتید و هنوران وهنرمندانی که درهرکوی وبرزنی باشند آدم اگر کیلومترها دورتر باشد ویا سالیان سال بین انها جدایی افتاده باشد باز هوای دیدار دارد واین نتیجه مهرو محبت ودوستی وصداقتی است که در بین این دوستان وشهروندان وجود دارد که بسان محیطی مغناطیسی همه را مجذوب ومعطوف خود کرده اند...

چندوقت پیش جشنواره سازهای محلی لرستان در کوهدشت برگزار گردید.انچه مهم است این است که برگزاری و احترام به فعالانی که در عرصه موسیقی محلی لرستان فعالیت دارند وتکریم انان کمک به حفظ موسیقی غنی لرستان که نمایشگر هویت وهنرمندی مردم این دیار است خواهد بود....این حضور و این گردهمایی ومهمانوازی را به دوستان دیار سیمره تبریک میگویم.

  نظرات ()
دهه ی محرم ولرستانیهای تهران نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩۱

مراسم افتتاحیه حسینیه شهدا-کرمانشاهی های مقیم مرکز-(بزرگترین حسینیه غرب تهران) روز جمعه 19 آبان 91 بعد از نماز مغرب وعشا با همکاری وهمراهی هیات ایثارگران نبی اکرم (ص) وهیات عشاق العباس .ضمنا برنامه سخنرانان مداحان و نوحه خوانان دهه محرم هیات عشاق العباس لرستانیهای مقیم مرکز نیز متعاقبا اطلاع رسانی میگردد.

مکان: بزگراه شهید همت بعد ازاشرفی اصفهانی ابتدای بلوار عدل

سخنران:حجه الاسلام انصاریان .مداح : سید مجید بنی فاطمه

  نظرات ()
انتصابهای به جا و شایسته در استان ! واین همه مشکلات نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۱٧ آبان ۱۳٩۱

 اگر چند صباحی ویا سالیانی از استان دور باشی و ارتباط شما با استان ازطریق اطلاعات دوستان و خویشان و  هفته نامه ها وجراید استان و دست آخر هم اینترنت باشد .همین میشود که میخواهم برایتان عرض نمایم....

هر به هفته که هفته نامه های استان بدستم میرسد میخواهم  که ترتیب وزمان خواندن هفته نامه ها را برایتان بگویم :هفته نامه بامداد لرستان در عرض حدودا 5 دقیقه کمتر ، هفته نامه صدای ملت تا 10 دقیقه ، دوهفته نامه لرستان ورزشی 15 دقیقه و دست آخر هفته نامه سیمره که حدود 30 دقیقه !! بعضی اوقات یک بار دیگر هفته نامه سیمره را مرور میکنم و مطالبش را با دقت و وسواس وتامل بیشتری میخوانم .میخواهم بگویم در میان این هفته نامه ها تا حدودی سیمره عنی تر واساتید قلم بدستش عمیق تر ولطیف تر می نگارند و بعصی اوقات به داشتن چنین هفته نامه ای در استان به خودم می بالم واحساس غرور می کنم .نمی خواهم زحمات ومشکلات پیش پای مدیران مسئول دیگر جراید و مشکلات مالی آنها را نادیده بگیرم و طاقت آوردن انها در این مدت را هم واقعا می ستایم . خسته نباشید به همه دست اندرکاران جراید استان می گویم وعزتشان مستدام باد ....

حاشیه نروم اما در همه این جراید ودر صفحات اول وآخرشان مطلبی که دیده میشود و سیل تبریک وتهنیت های شرکت ها ومسئولین و اقشار مختلف  مردم به مسئولین تازه سمت گرفته با این مضمون  "" انتصاب به جا و شایسته جناب آقای ........ به سمت ........تبریک عرض می نماییم"" این آگهی ها همیشه و هر هفته صفحه اول وآخر خیلی از جراید استان را اشغال کرده  و مدام چاپ میشوند . پدیده زشت ویا نکوهیده ای هم نیست وتقریبا در همه جا رواج دارد ، ولی سوال بنده این است که اگر این همه انتصاب در استان ما "شایسته و به جا " بود آیا واقعا این همه مشکل و عدم مدیریت پابرجا بود یا نه ؟؟! آیا این همه نابسامانی داشتیم ؟؟!! سوالی است که من نتوانستم جواب قانع کننده ای به آن بدهم . نمی دانم  نظر شما چیست ؟؟!!

 

پ.ن: یادآوری مطلبی که توسط دوستان عزیز نشریه وزین سیمره درخرداد 1389چاپ شد.هرچند الان نشریه لرستان ورزشی دیگر چاپ نمیشود و نشریه های دیگری مثل درگاه و.. به جمع مطبوعات لرستان اضافه شده اند ...

http://chamsangar.persianblog.ir/post/121/

  نظرات ()
سفر بی بازگشت یک دوست نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩۱

نعمت مجیدی هم رفت ... روحش شاد

چایت را بنوش    نگران فردا مباش    از گندمزار من و تو    مشتی کاه می ماند    بر بادها ...

  نظرات ()
مافه گه و وارگه نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩۱

یاد و خاطره ی مسعود بختیاری(آبهمن علاءالدین) هر جا که باشیم برای ما زنده وجاودان  است ؛چند وقتی است دو کلمه لری دربرگزاری مراسم ویادبود مسعود بختیاری بیشتر بکار برده شده است که جا دارد برای آشنایی بیشتر خوانندگان وعلاقمندان و قوم لر مجددا معنی ومفهوم کلی آنها یادآوری شود:

 ما فه گه :(بنای یادبود،مدفن گاه) یادمان خاصی است که در زادگاه یا محل سکونت فرد ساخته می‌شود تا یاد و خاطره‌ بزرگان و چهره‌های سرشناس ایل را در اذهان زنده‌ نگه دارد.مانند :

اهالی روستای «بنه وار رهدار» در اقدامی فرهنگی یک "مافه گه" (بنای یادبود) برای زنده یاد بهمن علاءالدین شاعر و هنرمند محبوب و شهیر لر بختیاری ساختند و پرچم پرافتخار ایران را بر فراز آن به اهتزاز درآوردند.

وارگه : به محل اقامت زمستانی، تابستانی و یا اُتراق بین راهی یک مال وارگِه می‌گویند.در وارگه آثار دیوارهای کوتاهی که برای برپاکردن چادرها و یا آغل گوسفندان ساخته شده، دیده می‌شوند. عشایر ضمن کوچ در وارگه‌های قبلی اتراق می‌کنند.

  نظرات ()
عیدِ ولایت مبارک نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۱۳ آبان ۱۳٩۱

الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن دِینِکُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا

امروز کسانى که کافر شده‌اند از [کارشکنى در] دین شما نومید گردیده‏‌اند، پس از ایشان مترسید و از من بترسید.
امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت‏ خود را بر شما تمام گردانیدم و اسلام را براى شما [به عنوان] آیینى برگزیدم.

سوره مبارکه مائده آیه ۳

  نظرات ()
مقام سوم شطرنج نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۱۳ آبان ۱۳٩۱

امروز در مسابقات شطرنج مدرسه شطرنج تهران به مدیریت استاد تومانیان و داوری استاد نجیب و استاد حکیمی فرد بعد از 5 دور بازی سپهر معتمدی (پسرم) به مقام سوم دست یافت.

مقام سوم شطرنج -سپهر معتمدی

  نظرات ()
سالگرد آ بهمن علاءالدین در امامزاده طاهر کرج نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳٩۱
  • امروز 5 شنبه 11 آبانماه 91 ششمین سالروز درگذشت استاد بهمن علاءالدین(مسعود بختیاری) بود. بهمراه دوستان (آقای قاسمی وپرنیان و کلهر و.. )بر سرخاکش حاضر شدیم و فاتحه ای نثار روح بلندش کردیم. حقیقت آنچه برایم مهم بود دیدن آثار وعکس ها وخاطرات آبهمن انقدر جالب بود که اصلا احساسی نسبت به فقدانش نداشتم. آنچه برایم تداعی میکرد حضور مسعود بختیاری در میان جمع دوستدارانش بود .مردمی که سالهای سال نوای کوچ و ایل را با ترانه ها و آوازهایش سر کرده بودند و برایشان خاطره های خوشی زنده ساخته بود.مردمی که مسعود در قلبشان جا دارد و همیشه نام ویادش را تا ابد زنده نگه میدارند.مردمی که با بازخوانی نواهای مسعود اشک برگونه شان جاری میگشت و خاطرات خود را کوههای سربلند وسترگ زرد کوه ودنا و پریز و... ودشت های شیمبار ولاله و... زنده نگه داشتند. 
  • مسعود همیشه وهر سال مردم ایل را می کوچاند هر چند مردمان ایلش سالهاست ساکن شده اند !! مسعود مردم را هر لحظه به کوههای بختیاری ودشت ها میبرد و شب ها در گوششان نواهای ایل میخواند و با نوای ایل به خواب میبرد .مسعود همیشه همراه مردمان ایلش هست هر چند چند سالی است خودش به امانت در فرسنگها دور از ایل و تبارش آرمیده است ... واقعیت اینست برای من مسعود زنده است فقط گاهی دلتنگ دیدنش میشوم ...
پ.ن: با عرض پوزش از تاخیر در آپلود پست ؛ بعلت مشکل در سرور پرشین بلاگ
ضمنا برای دیدن عکس میتوانید به آدرس وبلاگ آقای قاسمی مراجعه نمایید.
ششمین  سالگرد درگذشت مسعود بختیاری
  نظرات ()
بازی گهر -استقلال -ورزشگاه آزادی نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ٩ آبان ۱۳٩۱

بازی گهر دورود -استقلال تهران با حضور دوستان : عبدالرضا قاسمی-حسن گرجی ابراهیم خدایی -عیسی قائدرحمت-نواب رحیمی پور-سهراب باقری - امیررضا قاسمی امیر محرابی و سپهر معتمدی و ... هر چند گهر نتیجه را 2-0 به استقلال واگذار کرد اما حضور تماشاگرانی از سراسر لرستان و لرستانی های تهران جالب توجه بود. آنچه در ورزشگاه آزادی بچشم میخورد شور هیجان لرها برای بقا و امیدوار به ادامه ی لیگ برتر بودند.در چشمان تماشاگران لرستانی امید و آرزوی صعود و کندن از ته لیگ را بوضوح میتوان دید .همشهریان کوهدشت -الشتر -پلدختر - الیگودرز -بروجرد و خرم آبادی ودورودی هر کدام با زبان و لهجه ی مخصوص خود هنگام حمله ی گهر برروی دروازه استقلال ابراز احساسات میکردند .در آزادی لرستان واقعی را می بینی و لمسش میکنی ! آنجا همه ی لرستانی ها و استانهای همجوار لر زبانی که به استادیوم آمده بودند همدل بودند. امیدوارم منش و روش این تماشاگران بی ریا سرمشقی برای تفرقه اندازان باشد.

حواشی:

همین بنر قرمز رنگ (عکس پایین)" لرسو دیارمه گهر افتخارمه" را همراه داشتم که بر پشتش" گهر عشق چم سنگر" نوشته بودم که در هنگام ورود به استادیوم به سختی و اصرار توانستم آن را وارد ورزشگاه کنم مامورین اجازه ی ورود را نمی دادند .خیلی دوست داشتم حضور دیگر همولایتی هایم مثل آقای سهراب باقری-علی مرادی-میثم ملک آسا و... را درورزشگاه آزادی لااقل با این نوشته زنده نگه دارم.

نکته ی قابل تاسف عدم حضور لیدر گهر "بهروز وثوقی " بود که به علت شیطنت برخی از تماشاگران ! نتوانسته بود وارد ورزشگاه شود و درواقع با تلاشهای جناب آقای قاسمی ووساطت ایشان توانست مجوز ورود به ورزشگاه را بگیرد .همچنین در هنگام ورود وخروج از ورزشگاه برخی! قصد اذیت ایشان را داشتند که باز هم با وساطت اقای قاسمی حل شد و تلاش وغیرت وتشویق های بی امان "بهروز وثوقی" برای به هیجان در آوردن تماشاگران گهر تا آخر بازی ستودنی بود وباید بر غیرت وهمیت ایشان با تمام ناملایمتی ها آفرین گفت! ایشان در تمام بازیهای گهر "لیدر" بی ادعا وزحمتکش وبدون چشمداشت گهر بوده وهست .

حضور تماشاگری ازلرستان با لباس محلی بختیاری (چوغا) واکنش وتحسین تماشاگران لر گهر را برانگیخت و برای ساعاتی روی شانه های تماشاگران به ابراز احساسات تماشاگران پاسخ میداد.

تهیه پارچه نوشته های مبنی بر اتحاد وهمدلی "گهر لرسو" و "گهر امید لرو" و گهر تیم ملی لرستان" و حمایت از تیم گهر دورود در این چندین بازی گهر در تهران بوضوح قابل مشاهده بود.

بقول یکی از دوستان (ابراهیم خدایی) اتحاد وهمدلی در بین لرستانی های طرفدار گهر از شهرهای مختلف خیلی بهتر از صفحه ی لربلاگ ها وبلاگرها بود.

جا دارد از عکس های دوست وبرادر عزیزم عبدالرضا قاسمی و فرزند با ادبش امیر رضا قاسمی تشکر نمایم.ورزشگاه آزادی 91/08/08 

  نظرات ()
گهر گوهر گرانبهای قوم لر نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٧ آبان ۱۳٩۱

دست نوشته زیر متعلق به دوست وبرادر عزیزم احد چگنی که در اولین دیدار گهر -ملوان از قزوین به کرج آمد و همراه دیگر دوستان ( استاد رحمانپور وخدایی وقائدرحمت و ... ) تماشاگر دیدار گهر دورود-ملوان انزلی بودیم میدانم هرجا که باشد دلش با لرستان است

نظر بنده هم همین است "" گهر تیم ملی لرستان "" است .امیدوارم "گهر " بذر اتحاد وهمدلی ووحدت در دلهای همه ی ما لرستانی ها وقوم لر بکارد.سعی دارم وقت را تنظیم کنم و با پسرم به ورزشگاه آزادی برویم امیدوارم مشغله ی کاری اجازه بدهد مانند دیدار گهر -پرسپولیس اینبار هم تماشاگر بازی لرها با استقلال باشم.

----------------------------------------------------------------------------------------

تیم فوتبال "گهر" کاریزمای قوم لر است .چیزی فراتر از یک تیم فوتبال .درست است که خواستگاه "گهر" خاک پاک "دورود" است ،که هزاران درود بر آن ،اما از آنجاییکه "گهر" به نماد و سمبل  یک قوم بزرگ تبدیل شده است، نه تنها لرهای ساکن  استان لرستان اعم از خرم آبادی و بروجردی و کوهدشتی و درودی و ... آنرا از آن خود میدانند بلکه لرهای خارج از استان مانندلرهای مقیم مرکز و البرزو بختیاری و خوزستانی و همدانی و اراکی و قزوینی و شیرازی وایلامی و... هم آنرا دوست دارند بدان عشق می ورزند.
چیزی شبیه تیم تراکتور سازی تبریز که امروزه نماد کل آذربایجان است .تیمی که بیش از آنکه تبریزی باشد آذریست، تیمی که حتی آذریها آنرا به لهجه آذری"تراختور" می نمامندو از این نام گذاری نه تنها ناخرسند نیستند بلکه بدان افتخار کرده و آنرا نماد آذربایجان می دانند.

"گهر" چه "گهر زاگرس "باشد چه" گهر لرستان" و چه "گهر دورود" برای ما هیچ فرقی ندارد. همینکه  "گهر" هست و عشقش در سینه لر شور ایجاد می کند و قلب ما به عشق او می تپد کافیست .همینکه عامل وحدت لرها شده است کافیست. به قول سهراب :"هرکجا هستم باشم آسمان مال من" 

 "گهر" در حال حاضر بیش از همه چیز به حمایت نیاز دارد. آن هم نه حمایت یک شهر و دیار و استان بلکه به حمایت کل لر نیازمند است.وقتی که هنگام بازی "گهر "با دیگر تیمها همه لرها از اقصی نقاط کشور  در سالنها و استادیومهای شمال و جنوب و مرکز کشور حضور پیدا می کنند کافی نیست ؟ "گهر" گوهر گرانبهای قوم لر است ."گهر" فرصت تاریخی لر برای ابراز وجود است بیاییم قدر این دردانه و گوهر ارزشمند رابیشتر از پیش بدانیم .

آدرس وبلاگ :http://sherlori.blogfa.com

  نظرات ()
جشنواره انار و انار کوهدشت لرستان نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٧ آبان ۱۳٩۱

دو دست نوشته بنده در مورد نمایشگاههای سال قبل انار در تهران که مجددا بخاطر برپایی دوباره جشنواره انار تقدیم خوانندگان میگردد.

البته امسال برای جشنواره انار به مصلی تهران (نه فرهنگسرای اشراق) رفتم که نمایشگاه بدی نبود و لرستان در مصلی تهران سه  غرفه بنام " انار سیاو" یاقوت لرستان داشت که کیفیت انارهایش بهتر ومرغوبتر از انارهای ساوه ویزد بود .با تعدادی از غرفه داران هم صحبت کردم . بیشتر عنوان کردند که انار لرستان ناشناخته است و جا دارد در مورد یاقوت لرستان تبلیغ بیشتری صورت گیرد.غرفه داران آنقدر به کیفیت انار سیاو اعتقاد داشتند که یکی از فروشندگان در لابلای حرفهایش میگفت که من به چند خانواده انار رایگان داده ام که چنانچه از کیفیت انارهایم راضی بودند در خلال نمایشگاه که بازدید مجدد داشتند هزینه را بپردازند!! هرچند بسته بندی های انار لرستان با تصویر قلعه فلک افلاک هم برای صادرات انار لرستان به خارج هم وجود داشت وهمان انار صادراتی را به قیمت مناسب به مشتریان عرضه میکردند. حضور تعدادی از همشهریان حین صحبت بنده با زبان لری با غرفه داران کنجکاوی بازدید کنندگان را برانگیخت و آنها هم به جمع ما اضافه شدند و خریدار انار سیاو کوهدشت شدند.فرصت نشد به نمایشگاه جشنواره سر بزنم ولی تقریبا در مصلی وضعیت بهتر از پارسال بود و لی جای کار بیشتری دارد و تبیلغ انار کوهدشت مهجور مانده است.

عکس ها در : http://kasiti.blogsky.com

انار کوهدشت لرستان به نام و به کام دیگران !

جشن وجشنواره انار در کوهدشت در حالی برگزار شد که مسئولین و بر" نشان دار" نمودن وتبلیغ هر چه بیشتر جهت ورود به بازارهای خارج وداخل ایران تاکید نمودند واز ظرفیتهای بالقوه عظیم جهت بهره برداری هر چه بیشتر انار مرغوب وبا کیفیت منطقه تنگ سیاب سخن راندند. بی شک همه مردم لرستان خوشحالند که دیگر محصولاتشان مثل خیار پلدختر در بازار بزرگ تهران وسراسر ایران و خارج از ایران شناخته شده باشد . اما تا جایی که بنده می دانم انار کوهدشت در لرستان به دست مصرف کننده لرستانی نمی رسد ودلالان بی واسطه بدون نام وبرند مخصوص لرستان این انار را به نام "انار یزد وانار ساوه " در تهران بفروش میرسانند انهم به قیمت گزاف ! این عمل طوری فراگیر شده  که درتهران ظرف یکی دو سال  انار یزد برتر ومعروف تر ار انار ساوه شده است.به لطف و کمک انار مشخص و مرغوب کوهدشت !!

در حالی که اگر انار کوهدشت را در یکی از بزرگراههای پر جمعیت تهران بخواهی بفروش برسانی واز خریدار بخواهی نام استانش را بگوید بی اختیار "انار یزد" را خواهی شنید .معضلی است که در سراسر کشور در باب معرفی بیشتر محصولات زراعی کشاورزان هر استان به نام استان دیگر وجود داشته ودارد.

ادامه :http://chamsangar.persianblog.ir/post/145

انار کوهدشت نشان بی نشان !

چند روز پیش جشنواره ای به نام "انار یاقوت بهشت "در فرهنگسرای اشراق برگزار شد واز همه نقاط کشور نمونه های مرغوب انار شهر واستان به نمایش گذاشته شد.انارهای معروف یزد-ساوه-کاشان-شاهرود-دماوند-لرستان ودیگر شهرها درمعرض دید وخرید مردم گذاشته شد.تصمیم داشتم دراسرع وقت حتما بازدیدی داشته باشم ومحصولات متنوع انار شهرهای مختلف ایران را دیده باشم.از طرفی هم بنا را برای خرید انار کوهدشت یعنی انار" سی او" گذاشتم.وخیلی مشتاق خرید انار کوهدشت بودم شربت وترشی ولواشک وسس انار ودیگر محصولات انار رادیدم .انارهای شهرهای کویری هم خریدار زیادی داشت .اما انار کوهدشت که در دوغرفه "انار کوهدشت -یاقوت لرستان" وانار سیاب" عرضه میشد ،تاحدودی مهجور وناشناخته بود.کنجکاوی بیشتری بخرج دادم ونامحسوس غرفه های لرستان رازیرنظر داشتم اما شاید ظاهر انار های عرضه شده لرستان خریداران را مردد کرده بود ؛ویا واقعا انار با کیفیت واصلی کوهدشت به نمایشگاه نیامده بود !! چون از ان چیزی که وصفش راشنیده بودیم چیزی مشاهده نکردیم وانارهای کوهدشت کیفیت لازم را نداشت و حتی بنظر نمی آمد که فروشنده هایش کوهدشتی باشند ! شاید هم ما دقت لازم را نداشتیم !انارهای عرضه شده کوهدشت درهم وتا حدودی بدون نظم واندازه وفاقد کیفیت عرضه میشد ولی دردیگر غرفه های شهرستانهای دیگر انارهای جعبه ای وکارتونی عرضه شده در اندازه های متوسط وبزرگ وانارهای فله ای به صورت منظم و آراسته حتی بامزه ترش وشیرین  عرضه میشد ..

ادامه در :http://chamsangar.persianblog.ir/post/204

  نظرات ()
راز هایی از عدم توسعه وعقب ماندگی لرستان نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ٥ آبان ۱۳٩۱

چند روز پیش با یکی ازدوستان تهرانی علاقمند به لرستان درمورد تحقیقی که در گوشه ای از ان شاخص های رشد وشکوفایی وعقب ماندگی استانهای کشورر  مورد تجزیه وتحلیل قرار داده بود صحبت میکردیم  وفاصله وحشتناک عدم توسعه وبیکاری در لرستان با استانهای دیگر را مورد بررسی  قرار میدادیم و ادله می آوردم که راز عقب ماندگی استان ما فلان وبهمان است! دستهایی درکاراست ونمی خواهند ونمی گذارند استان توسعه یابد! و منابع ما را به تاراج می برندومدیران نالایق استانهای دیگر رای برای ما میاورند ومدیران کارآمد بومی ما پشه میپرانند و..... همه را که گفتم وجمع نمودیم با هم به نتیجه ای رسیدم که تاحدودی خلاف این گفته هارا ثابت می کند .ممکن است درجاهایی با این جمع بندی موافق نباشید.

1 درابتدای انقلاب همه استانها در یک سطح از توسعه و منابع بودند وهمه فقیر از یک نظر و سپس همه شروع به حرکت نمودند کسانی که تلاش وپشتکاربیشتری داشتند از فرصتها استفاده بهینه نمودند.

2. هیچ مقام و مسئول مملکتی درکشور از عقب ماندن یک روستا و شهر ویا استان کشور خوشحال نخواهد شد و هیچ مسئولی خواهان ابادی ایران بدون یک استان خاص نیست !همه  وهمه خواهان رشد وتوسعه وابادی همه جای کشور هستند.پس این دلیل دستهای پشت پرده و عدم توسعه عمدی هم منتفی است .

3. همه مدیران غیر بومی استان لرستان در طول این سی ساله  انقلاب هم بی عرضه وناتوان نبوده اند! که مدیران محلی توانایی انجام انها راداشته اند !بالاخره مدیرانی پیدا شده که توانایی انجام کارهای بزرگ راداشته اند اما این کارهای وطرحهای این مدیران در استانهای دیگر نمود وپیشرفت دیگری داشته است.

4. مدیران محلی وبومی بکار گماشته شده در استان بعضا نیز با طایفه بازی و باندبازی نیز نتوانسته به خواسته مردم و مسئولین یعنی توسعه وابادی لرستان اهتمام ورزند!

5.نمایندگان منتخب مردم نیز همین طور !! مگر میشود گفت که همیشه مردم استان بر اساس طایفه وقبیله افراد ناتوانی را که توانایی توسعه وپیشرفت استان رانداشته به عنوان نماینده منتخب خود انتخاب میکنند ؟؟؟!! اگر چنین است پس باید تا مادامیکه چنین رای ونظری دارند  بایددر فقر وعدم توسعه وپیشرفت بسوزند !! (پوزش ،صریح وشفاف عین نتیجه را درج نمودم)

6.اگر کار واشتغال فرایندی وارداتی است که از مرکز ومسئولین بلندپایه مملکتی بر میاید پس چطور استانی مثل کردستان وایلام  که از همه نظر به نوعی به هیج جا وابسته نیست از تمامی شاخصه های کشاورزی و .... از ما جلوتر است ؟؟!

7. اگر مسئولین ومنصوبین استان مقصرند چرا تا حالا هیچ نماینده منتخبی از مردم و خود مردم آن مسئول را بازخواست نکرده اند؟؟!! اگر نماینده مقصر است چرا خود مردم نماینده بی کفایت انتخاب میکنند ؟؟

8. چرا مثلا هیچ یزدی ویا سمنانی ویا اراکی( در طول سالهای گذشته  که اراک پتروشیمی نداشت) را در چهاراه ها منتظر عملگی نمی بینیم ؟! چرا تمام نانوایان وشاطرهای نانوایی های تهران را زنجانی ها وترک تبار تشکیل میدهند؟ بدون جا ومکان ، شبها در همان محل کار بیتوته میکنند و بیکار نمی گردند ؟! در تمام روزنامه فروشی و سوپرمارکت های تهران آذری زبانان، چند نفری با هم به عنوان کارگر کار میکنند و کمتر عملگی میکنند ودر خیابانها  بیکار مانند ما لرها نیستند !!!

9.چراکارگران لر در کارهای واگذار شده به انان (مانند صنعت ساختمان سازی و یا در شهرداری ) اهمال کاری میکنند وبه نوعی از زیر کار در می روند !!؟؟ انوقت ما به شهردار تهران و یا دیگران برای عدم استفاده از کارگر ایرانی خرده میگیریم (که در اصل استفاده از کارگر ایرانی حق مسلم کارگران کشورمان است هرچند دستمزد این کارگران برای کارفرما ها اغواکننده است !) اما کارگران افغانی با نظم وانضباط بیشتر ومسئولیت پذیری بهتر کارفرما را بهتر ازما لرها راضی نگه میدارند و به نوعی کار را از کارگر ما می قاپند !!

  10.شما اگر توانستید در یکی ازشهرهای استان در صف نانوایی به شاطر ونانوا بعلت سوخته بودن نان ویا خمیر بودنش اعتراض کنی و او و دیگر مشتریان به شما حق بدهند  و کیفیت نان را بهتر نمایندآن موقع من به شما میگویم این فرهنگ و مطالبه حق در سراسر لرستان نهادینه خواهد شد و مردم بدنیال کیفیت بهتر  دیگر حق و حقوق خود خواهند بود؛ و به توسعه وپیشرفت امیدوار خواهیم شد.

خلاصه مطلب این را بگویم که ما نگاهمان را باید عوض نماییم همه چیز بیرون از استان نیست بلکه تصمیم برای توسعه وپیشرفت از خود مردم شروع میشود و به مقام ومسئول استان و بالاتر نیز ختم خواهد شد . ما خودمان باید بهترین را برای خود بخواهیم و برای این کار ساز وکارش را تدوین کنیم .مگرمیشود شاخص های عقب ماندگی و بیکاری در لرستان حتی نسبت به استان دوم وسوم وحشتناک باشد !! مگر چقدر دهات کوره های یزد وسمنان توسعه یافته واز بیرون برایشان امکانات آورده اند ؟؟ مگر میشود گفت که همه مملکت شبانه روز برای یزد واصفهان و... فقط کار میکند ؟؟!! اگر هم چنین باشد نخبگانی پرورش داده که در جاهایی هم به نفع استانشان کار کرده اند. ما لرها با نخبگان ومدیرانمان چکار کرده ایم ؟؟! ایا واقعا نخبه ومدیرانی در حد خواسته هایمان داریم یا نه ؟؟!! ما چه داده ایم که چی بگیریم ؟ 

 بهتر بگویم با تمام این مشکلات و عقب ماندگی باید گفت " از ماست که بر ماست "

پ.ن: نوشته خرداد 89  من در وبلاگ انجمن دانشجویان ودانش آموختگان لرستانی دانشگاههای تهران:http://ngolor.mihanblog.com/post/205

  نظرات ()
فرهنگ اداره کردن یک مطب نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ٥ آبان ۱۳٩۱

اگر شما سفری به یک استان ویا شهر دیگری غیر از شهرهای لرستان داشته اید در بدو ورود به ان شهر واستان برای ساعاتی کوتاه با قدم زدن در خیابانهای ان شهر دیدی کلی از فرهنگ و اداب و رسوم وعادات مردم ان خطه دستگیرتان میشود .این فرهنگ خواه شفاهی و یا فرهنگ شهر نشینی ان منطقه است واز قدمت و اصالت و ریشه دار بودن ان فرهنگ و احترام گذاشتن مردمان ان دیار به فرهنگ و رسوم خودشان است ویا برعکس شاید بازدید کوتاه شما از ان منطقه نشان از پشت پا زدن به هر فرهنگ واداب ورسوم جاری شان باشد .....
حال میخواهم این را عرض کنم که این فرهنگ و رسوم وعادات بدست خود ما مردم است که چقدر در حفظ وتعالی ان کوشا باشیم و شهرمان خانه مان باشد!!

راستی تا بحال به مطب یک پزشک (عمومی یا خصوصی) در استان لرستان مراجعه کرده اید؟ ! 

ما بعنوان مثال خرم اباد مرکز استان را مثال میزنیم که بصورت پیش فرض میبایست از سایر مناطق دیگر استان از درجه  کیفیت خدمات بهتری برخوردار باشد!!

اما اگر گذری کوتاه به  بعنوان یک مسافر به یک مطب  پزشک عمومی یا متخصص شهر خرم اباد دشته باشید شاید  از شرم عرق بر پیشانیتان خواهد نشست !!
شاید باورش در وهله اول برایتان سخت باشد اما اکثر این پزشکان تحصیلکرده و رازدار بیمار که سوگند نامه پزشکی خوانده وامضا ء کرده اند!! در زمان ویزیت بیماران خود به جای اینکه به منشی خود یاد دهند که در هر نوبت فقط یک بیمار به اتاق معاینه راه دهند . مانند اتاق انتظار ، بیمار در اتاق معاینه ! ردیف شده که جای سوزن انداختن هم نیست !!!
بعضی از بیماران  منتظر نوبت  ان چنان در مریضی بیماری که درد خود را به دکتر گزارش میکند غرق میشوند که گویی برای لحظاتی یادشان میرود به کجا وبرای چه آمده اند!!!
وبیچاره بیمار با شرمساری و خجالت درد خود را بریده بریده به دکتر توضیح میدهد بعضی اوقات هم که دکتر اصلا معاینه نکرده برای بیمار نسخه میپیچد! این اتفاق  شاید در اکثر نقاط کشور وجود داشته باشد ولی برای این حقیر که امسال در سفری که  به خرم اباد داشتم و مادربزرگ پیرم را به دکتر بردم دیدن این  اتفاق و دیدن این رویدادها و لحظات برایم سنگین ودردناک بود !! 
میدانستم شاید بعضی از دکترها فکر میکنند (شاید هم تجربه کرده اند!!) هر چه اتاق شلوغتر و صف انتظار بیشتر درآمد بیشتر ومحبوبیت و خوشنامی هم روزافزون خواهد بود !
اما حق و حقوق بیمار چه؟؟!!
ایا واقعا از درد مردم خبر دارند ؟؟ شاید و احتمالا این یک واقعیت است که انها درد مردم را بیش از هر کس دیگر میدانند وحس میکنند ولی ایا این طور ردیف کردن بیمار انهم در یک اتاق معاینه هتک حرمت وحریم خصوصی یک بیمار نیست ؟؟!! به چه عنوانی من و امثال من میباست در اتاق معاینه بصرف اینکه نوبت بعدی ما هستیم باید از بیماری وشرح بیماری مریض قبلی خبر داشته باشیم!!!
شاید (و حتما) بیماری بخواهد بیماری اش را فقط دکترش که محرم یک بیمار است خبر داشته باشد نه این که ویزیتور و مراجعه کننده وداروخانه چی و..... بیماری اش را خبر داشته باشند.....
متاسفانه در قشر فرهنگی و تحصیلکرده اکثر پزشکان خرم اباد و استان لرستان این عدم نظم وانضباط و آرامش وآسایش در مطبشان به چشم میخورد و کسی را هم نای انتقاد به رفتار پزشکش نیست!! 
امیدواریم هیچ پزشکی در استان لرستان چند مریض را با هم جهت معاینه به اتاقش راه ندهد و امید است منشیان (نه همه 1!!) پزشکان هم بویی از اخلاق پزشکی برده باشند !!
 هرچند همه وپزشکان و منشیان انها اینطور نیستند و دکتر و حریم دکتر مقدس و رازدار و محرم هر بیمار و مراجعه کننده ای وجایگاه و احترامشان برما پوشیده نیست و ما قدر دان زحمات این قشر بی ادعا و زحمتکش در دورترین مناطق استانمان هستیم و آرزوی موفقیت وسلامت برای انها درایم ولی این مطلب واقعیتی است که در اکثر مطب های پزشکان در شهر خرم اباد و دیگر شهر های استان موجود است !!
میخواهید باور کنید از سر کنجکاوی به چند مطب سری بزنید ......!!!

  نظرات ()
مطالب اخیر دومین هکاتون توسن بوم توسن بوم، نگاهی نو برای افزایش رضایت مشتریان از چراغ افروخته استاد شکارچی رونمایی شد+ تصاویر و حواشی سالگرد آسمانی شدن مادر هفته نیروی انتظامی مبارک معرفی کارکنان راه آهن ایستگاه چمسنگر به بهانه سال‌روز آزادی خرمشهر: راه‌آهن لرستان، جنگ و شهادت علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید حال و هوای چمسنگر در اذرماه 94 استاندار لرستان در جمع لرستانی‌های مقیم تهران
کلمات کلیدی وبلاگ علی اکبر شکارچی (٤) چمسنگر (٤) ایستگاه چمسنگر -منطقه راه آهن لرستان (٤) ایستگاه چمسنگر و لرستان (٤) فرهنگی وهنری ایستگاه چمسنگر (۳) هیات لرها درتهران (۳) عزاداری لرها در تهران (۳) واژه ها و اصطلاحات لری (۳) جلال ال احمد و قطار (٢) جلال ال احمد و کتاب سه تار (٢) گل مالی لرها در تهران (٢) انجمن لرستانی ها (٢) سعید معتمدی و انجمن لرستانی ها (٢) هیات مدیره انجمن لرستانی ها (٢) chamsanagar (٢) هیات عشاق العباس لرستانی ها (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های تهران (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز (٢) محرم لرستانی ها در تهران (٢) تونل های زیبا در لرستان لید عسل در لرستان (٢) راه اهن لرستان-دورود -خرماباد -دزفول (٢) نیاز راه اهن لرستان به بکاپ (٢) رد پای لرها در تاریخ (٢) انارکوهدشت -یاقوت سرخ ایران (٢) ابادان وبرزیل وایران وبندرعباس وچمسنگر (٢) مداحان هیات عشاق العباس (٢) کوهدشت وچمسنگر (٢) تلفات جاده ای در روستا های لرستان (٢) شعر لری بالاگریوه ای (٢) آبشاربیشه پوران (۱) سالروز مرگ مادرم (۱) شهرداری یاسوج -خیبر خرم آباد (۱) قوم لر وفوتبال (۱) لرها و یاسوج (۱) امیر فروزانفر (۱) کوه کلا وچنار گریت وسرکانه (۱) لرستان وراه آهن وبختیاری (۱) سیاه چادر عشایر وماست (۱) فوتبال وچم سنگر (۱) چم سنگریهای دهه 60 (۱) چم سنگر و وبلاگ نویسی (۱) فوتبالیستهای جوان چمسنگری (۱) رئیس های ایستگاه چم سنگر (۱) قدیمی های چم سنگر (۱) میلاد میداودی وکوک تاراز (۱) میلاد میداودی ومسعود بختیاری (۱) mis مسجد سلیمان و مسعود بخت میداوودی (۱) میلاد میداودی و مسعود بختیاری وکوک تاراز (۱) کرمانشاه وروانسر وجوانرود (۱) فهرست ایستگاه های بین راه راه آهن لرستان (۱) لیست ایستگاههای راه آهن لرستان (۱) اصطلاحات راه آهنی (۱) فرهنگ راه آهنی (۱) نام آوران لر (۱) چهارشنبه سوری در چم سنگر (۱) چم سنگر و چهارشنبه سوری های ما (۱) چهارشنبه سوری در لرستان (۱) چم سنگر و آخرین پنج شنبه سال (۱) چم سنگر وسال نو (۱) نوروز چم سنگریها (۱) زاغه (۱) علی رضا نادری (۱) روز معلم و معلمین ایستگاه چم سنگر (۱) معلم منطقه راه آهن (۱) معلم چم سنگر (۱) معلم لرستانی (۱) تلفن باک لری وترکی وعربی و گیلکی (۱) تلفن بانک به زبان محلی (۱) ناحیه راه اهن وگهر لرستان (۱) فوتبال دورود لرستان (۱) 'گهر دورود لرستان (۱) تماشاگران لرستانی (۱) تیم گهر وچم سنگر (۱) کارگران وراهبانان ایستگاه چم سنگر (۱) لرستانی ها وزلزله آذرباییجان (۱) لرها و زلزله اذربایجان (۱) همدردی لرها با اذری وزلزله (۱) لرستان وتوهین دانشگا ه اهواز (۱) ریس دانشگاه رامین اهواز ولرها (۱) سازمان سنجش و لرها ودانشگاه اهواز (۱) توهین یک رئیس دانشگاه به مردم لر (۱) بهمن علاالدین وزادروز ش (۱) موسیقی بختیاری ومسعود بختیاری (۱) زادروز مسعود بختیاری (۱) گهر دورود و استقلال (۱) گهر ولرستان (۱) تیم ملی لرستان (۱) گهر دورود و چم سنگر (۱) استقلال گهر دورود و چم سنگر (۱) حواشی بازی استقلال گهر (۱) گهر دورود و ایستگاه چم سنگر (۱) چم سنگر و شطرنج (۱) چمسنگر وشطرنج وسپهر معتمدی (۱) سپهر معتمدی وشطرنج (۱) شطرنج ولرستان و خرم آباد وسپهر معتمدی (۱) معنی ما فه گه (۱) معنی وارگه (۱) وارگه ومافه گه مسعوذ بختیاری (۱) راه اندازی سایت مجتمع شبانه روزی چمسنگر (۱) آزمایشگاه تخصصی دروس پایه دبیرستان چمسنگر (۱) شهید محمد امیدی وحمید ماهروبختیاری (۱) پادگان امام علی (ع) خرم اباد و شهیدان &am (۱) طرح هجرت ومناطق محروم لرستان (۱) طرح ریشه کنی فلج اطفال (۱) کتابخانه کوهدشت (۱) دهیار جمسنگر مجید پاپی (۱) چمسنگر ودهیارش (۱) تراکتور و عشایر و روستا (۱) فرهنگ سازی برای رانندگی در روستا وعشایر (۱) عکس (۱) جنگ (۱) غزه (۱) پیام نوروزی (۱) سید علی صالحی (۱) دکتر علی شریعتی (۱) تلفن همراه (۱) ایرج رحمان پور (۱) دکتر احمدی نژاد (۱) فضیلت شب قدر (۱) عید غدیر خم (۱) عید سعید فطر (۱) کریم خان زند (۱) غزه در آتش و خون (۱) شعر لری (۱) جاده اسفالته (۱) چمسنگر و موبایل (۱) آبشارهای ، وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف ؛ نو‍ژیان ، بیشه (۱) آبشارهای تاف (۱) پایتخت طبیعت لرستان -منطقه راه آهن (۱) پایتخت طبیعت لرستان (۱) دریاچه کیو (۱) منطقه راه اهن (۱) انتخابات ریاست جمهوری88 (۱) فاجعه زیست محیطی (۱) لرستان و الودگی هواا (۱) گرد وخاک در لرستان (۱) توزون در چمسنگر (۱) توز و خاک در خرمووه (۱) خرید وفروش کارت نان (۱) چمسنگر و کارت نان (۱) پل شکسته (۱) چمسنگر وپل شکسته (۱) بیمارستان عشایر لرستان (۱) نمایشگاه بین المللی لرستان (۱) اسفالت و ایستگاه چمسنگر (۱) شب قدر و دعا (۱) منطقه لرستان ودفاع مقدس (۱) شعر ایستگاه قیصر (۱) کارت شهروندی ولرستان (۱) زنده رود و دریاچه کیو (۱) لرستان واصفهان (۱) یارانه و لرستان (۱) کوثر و داماش لرستان (۱) ایت اله قاضی (۱) تذکر کاییدی در مجلس (۱) عید غدیر و چمسنگریها (۱) بروجرد و دکتر بروجردی (۱) توقیف شدن هفته نامه افتاب لرستان (۱) یلدا در ایران باستان (۱) تیزرهای صدا وسیما (۱) لربلاگـهـا (۱) اختلال در سایت لور ولرنا (۱) اتوبوسرانی و کارت (۱) کریم خان و قوم لر (۱) لرستان و طرح های عمرانی (۱) حسن غصه خور و لرستان (۱) راه آهن لرستان (۱) خرم اباد وصدا وسیما (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان (۱) گتوند و پست الکترونیکی (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان دولت الکترونیک (۱) تونل توحید وتونل های لرستان (۱) تونل های زیبا در لرستان (۱) رود خانه سزار و قایقرانی (۱) قایقرانی در ابهاب خروشان لرستان (۱) ورزش قایقرانی در رودخانه سزار (۱) رز معلم و معلمین ما (۱) معلمین من در ایستگاه چمسنگر (۱) جاده اسفالته چمسنگر (۱) جاده زیبای چمسنگر به خرم آباد (۱) رود خانه سزار و اوقات فراغت (۱) اوقات فراغت در چمسنگر (۱) تابستان با رودخانه سزار (۱) 13 رجب و چمسنگر (۱) چمسنگر و شهدای جنگ تحمیلی (۱) شهدای روستای چمسنگر لرستان (۱) دهیار چمسنگر (۱) قطار محلی چمسنگر -دورود (۱) رضا سقایی +مراسم ترحیم (۱) داریوش نظری" خواننده‌ی موسیقی لری و خواهرزاد (۱) رضا موسیوند و هیات عشاق العباس لرستانی ها (۱) مهدی میرزایی و هیات عشاق العباس (۱) نوحه خوانی رضا موسیوند و مهدی میرزایی ومحمد فاطمی (۱) فرهاد دوادوندی و چمسنگر (۱) چم سنگر وبروجرد (۱) بروجرد وراه اهن چم سنگر (۱) فرهاد داودوندی وچمسنگر (۱) دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران (۱) چمسنگر ودانشجویان لرستانی (۱) میرملاس وچمسنگر (۱) چم سنگر و میراث فرهنگی (۱) کلماکره و چم سنگر (۱) پاسداری از میرملاس (۱) درگاه وچمسنگر (۱) نشریه درگاه وچمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه و چمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه لرستان و چمسنگر (۱) استاد محمد حسین آریا (۱) چم سنگر واستاد محمد حسین آریا (۱) دکتر آریا و چم سنگر (۱) شب یلدا در لرستان (۱) باورها واعتقادات مردم لرستان وزمستان (۱) شب چله در لرستان و چمسنگر (۱) شب یلدا در لرستان وچم سنگر (۱) یلدا و دانشجویان لرستانی (۱) مویه مردم لرستان (۱) رنج مویه های مردم لرستان (۱) استاد ایزد پناه (۱) لرستان و استاد حمید ایزد پناه (۱) اقدامات حمید ایزدپناه (۱) صفای لرستانی و حمید ایزدپناه (۱) سمفونی قورباغه و کرم رضا تاجمهر (۱) کرم رضا تاجمهر و سمفونی قورباغه ها (۱) واههمه های خاکستری و سمفونی قورباغه ها (۱) وبلاگ فرهاد داودوندی (۱) فرهاد داودوندی ووبلاگش (۱) چم سنگر و لریا (۱) استاد صحبت الله معینی چاغروند (۱) پل شکسته ساسانی (۱) پل اشکسه (۱) فیلم فرزند چهارم (۱) آلودگی هوا در خرم آباد (۱) آلودگی هوا در استانها (۱) وحید موساییان و بابک پورراد (۱) چشنواره ی صدای عشایر ولرستان (۱) چشنواره ی صدای عشایر در تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر در نمایشگاه بین المللی تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر (۱) خسرو معتضد ولرها (۱) خسرو معتضد ولرها وبختیاری ها (۱) خسرو معتضد ولرها وتوهین (۱) محمد بهمن بیگی و عشایر (۱) چمسنگر ومحمد بهمن بیگی (۱) آموزش عشایری در ایران و محمد بهمن بیگی (۱) اموزش عشایری در ایران ومحمد بهمن بیگی وچم سنگر (۱) هواپیمای مسافربری توپولف 154 (۱) "گروه نمایش کودک ونوجوان شاپرک" (۱) سرای سالمندان صدیق (۱) سالمندان چشم انتظار خیریه حاج صدیق (۱) برای اولین بار در تاریخ ورزش ایران مسابقه فوتبال (۱) اولین مسابقه فوتبال دیواری (eton wall)در بروجرد (۱) موسیقی فولکور ایران-لری لرستان و لری بختیاری (۱) لرهای مقیم سوئد واین دعوت هم از سوی انجمن لرهای مق (۱) کنسرت گروه نوای زاگرسیان در گوتنبرگ سوئد (۱) طبیعت لرستان و معضلی بنام بدگردشگر (۱) جنگل های بلوط زاگرس ولرستان (۱) چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز (۱) رها سازی ماهی قرمز در خرم آباد (۱) خلوت ترین روز در شهر خرم آباد (۱) میدان استانداری و پارک محوطه ی قلعه فلک افلاک (۱) گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد (۱) منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان (۱) ر نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، (۱) علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است (۱) کلید هزار پیشه مادر بزرگ و رمز و پسورد امروزی (۱) سیستان تسلیت (۱) ایران تسلیت (۱) تسلیت برای زلزله زده های سیستان و بلوچستان (۱) آرام باش همه چیز درست خواهد شد (۱) خانم روزبهانی وتبریک تولدش (۱) جهانگیر ملک احمدی (۱) قهرمانی آسیا در مسابقات ازبکستان (۱) خرم آباد به سیپددشت (۱) عزاداری در لرستان و اصرار به برگزاری برخی سنت های (۱) قدغن سیاه پوشیدن در لرستان (۱) لرها در صورت فوت یک نفر حتی اگر از خاندان ویا طایف (۱) انتخابات شورای شهر تهران (۱) زینب پاپی (۱) شهید روح اله پاپی (۱) سید ناصر حسینی پور نویسنده کتاب "پایی که جا (۱) قطار و کتاب سه تار جلاا آل احمد (۱) جلال آل احمد و چمسنگر و کتاب سه تار (۱) جنگل بلوط لرستان (۱) منابع طبیعی وبلوط لرستان (۱) چمسنگر و کشتار شیعیان بحرین (۱) بازگشت حجاج چمسنگری ز دیار وحی (۱) حاج علی خان بهشتی وحاج ابوذر پاپی از ایستگاه چمسن (۱) شکارچی وعید نوروز (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر زادگاهش (۱) چمسنگر و موبایل سیقی محلی لری وتیتراژ ژایانی سریال (۱) تیتراژ سریالهای نوروزی (۱) هفته نامه سیمره ودیگرههفته نامه ای محلی (۱) واگویه های یک لر (۱) خاطرات دانشجویی ودانشگاه (۱) چمسنگر و لرستان وحمل ونقل ریلی در استان (۱) اصفهان به خرم اباد وبالعکس (۱) اوقات فراغت در چمسنگر قات فراغت (۱) تابستانهای ما ورودخانه سزار (۱) ما ورودخانه سزار (۱) نماینده ی مت ونماینده ی مردم اراک (۱) لرستان ومرکزی (۱) مطالبات و خواسته های لرستانی ها (۱) دهیاری چمسنگر (۱) چمسنگر ولرستان (۱) ناحیه راه آهن چمسنگر (۱) دره قاید واحمدفداله حسینی (۱) توسعه عشایری وتخریب جنگل ومحیطزیست (۱) مناطق عشایری استان دستخوش توسعه ناهمگون (۱) شناسنامه و استاد آریا (۱) قسم مادر درفرهنگ لریاتی (۱) قسم مادر وپدر در لرستان (۱) تخم مرغ وکوروش فولادی (۱) انار لرستان -انارسیاب (۱) قم رود و سرشاخه های دز (۱) لررود رودی که قم جریان دارد (۱) کنسرت علی پور درتهران (۱) استاد شکارچی و رحمان پور آواز خوانان لری (۱) کنسرت موسیقی لری رحمان پور -علی پور-نظری (۱) عزاداری در لرستان (۱) چم سنگر وعاشورا (۱) راه اهن لرستان-دورود -خرم اباد -دزفول (۱) سانحه راه آهن لرستان (۱) از خط خارج شدن قطار (۱) عشورا وهیت عشاق العباس لرستانی ها ی مقیم تهران (۱) محرم وعاشورای لرها درتهران (۱) عزاداری لرها درتهران (۱) عزاداری لرستانی های درتهران (۱) لرستان و انار (۱) ادرس جدید وب سایت چمسنگر (۱) http://wwwchamsangarcom (۱) انجمن لرستانیها (۱) چمسنگر ودهیارش انجمن لرستانیها (۱) فرهنگ سازی درمناطق روستایی (۱) ایستگاه راه آهن چمسنگر- لرستان (۱) ایستگاه چمسنگر وادبیات (۱) لرها در ایینه تاریخ (۱) عشایر لرستان و کندوداری (۱) عشایر لرستان وپرورش زنبور عسل (۱) طرح مطالعاتی راه اهن لرستان در قبل از انقلاب (۱) فرهنگ واداب ورسوم (۱) ایستگاه چمسنگر و فرهنگ وتاریخ ایران (۱) استانی شدن تنخابات (۱) استانی شدن انتخابات در لرستان (۱) محمدعلی ساکی وملاپریشان ومیرنوروز (۱) خواهر خوانده چمسنگر (۱) اینترنت بانک وموبایل بانک (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان دایسون (۱) منطقه راه آهن پاپی (۱) هیات عشاق العباس لرها (۱) لر ها ومحرم تهران (۱) سالگرد درگذشت مادرم 91 (۱) یازذهمین سالگرد مادرم (۱) هیات عشاق العباس لرستانیها (۱) عشاق العباس لرستایها (۱) لرها وعزاداری (۱) لرستانیها و عاشورای 91 (۱) عزاداری لرستانی ها در مرکز (۱) عاشورا ولرستانی های تهران (۱) لرهای مقیم مرکز وهیات عشاق العباس (۱) هیات لرها در تهران (۱) شهید علیرضا مرادی ، شهید سیاوش مرادی ، و جهادگر شه (۱) chamsanagr (۱) آقاجان مرادی پدر شهید علیرضا مرادی (۱) وحید پورمریدی (۱) سید ابوالفضل حسینی احمدی از سادات احمد فداله (۱) chamsanagar +iran (۱) sسیدابوالفضل حسینی احمدی (۱) آقاجان کرمی (۱) chamsanagar iran lorestan (۱) مرحوم قیصر داوود زادهو حسن پورمریدی (۱) کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از بلوط (۱) چمسنگر و حمایت از کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از (۱) چمسنگر و حمایت از بلوط زاگرس (۱) حادثه قطار در چمسنگر (۱) از خط خارج شدن قطار در چمسنگر (۱) chamsangar (۱) chamsanagar iran lorestan iran (۱) chamsangar (۱) سالروز تولد شکارچی (۱) علی اکبر شکارچی و چمسنگر (۱) chamsangar shekarchi aliakbar (۱) ali akbar shekarchi chamsangar (۱) کاشت بلوط در نوروز (۱) کاشت بلوط و چمسنگر (۱) دیدار نوروزی لرستانی‌های مقیم تهران (۱) کمیته دانشجویان و دانش آموختگان (۱) کمیت های انجمن لرستانی های مقیم تهران (۱) چم سنگر و پاییز (۱) چم سنگر و اکبر معتمدی (۱) اکبر معتمدی و چم سنگر (۱) پاییز در راه اهن چم سنگر (۱) علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید (۱) علی اکبر شکارچی سعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی چمسنگر (۱) چمسنگر و جنگ (۱) چمسنگر و شهادت (۱) دفاع مقدس و چمسنگر (۱) ازادسازی خرمشهر و چمسنگر (۱) کارگران ایستگاه چمسنگر (۱) راهبان ایستگاه چمسنگر (۱) کارکنان راه اهن لرستان (۱) راهبانان راه اهن لرستان (۱) هفته سبزپوشان ورعنا قامتان نیروی انتظامی مبارک ای (۱) #ایستگاه راه آهن چمسنگر #ایستگاه چمسنگر #ایستگاه (۱) سالگرد آسمانی شدن مادر (۱) سالگرد درگذشت مادر (۱) چهاردهمین سالگرد درگذشت مادر (۱) چراغ افروخته استاد شکارچی (۱) چراغ افروخته ردیف میرزا عبدالله و علی اکبر شکارچی (۱) چراغ افروخته عای اکبر شکارچی (۱) مهندس سعید معتمدی و استاد علی اکبر شکارچی (۱) سعید معتمدی و هکاتون (۱) سعید معتمدی وتوسن بوم (۱) سعید معتمدی وفین تک (۱) سعید معتمدی و ussd (۱) چالش توسن بوم هکاتون (۱) سعید معتمدی و هکاتون توسن (۱) هکاتون توسن بوم و سعید معتمدی (۱) سعید معتمدی مربی هکاتون توسن بوم (۱) عکس تاریخی سال 58 چمسنگر شهدای چمسنگر و سعید معتمد (۱) عکسی از سید یحی موسوی (۱) عکس سید فخرالدین موسوی (۱) شهید فریدون مرادی وسعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر وسعید معتمدی (۱) سعید معتمدی و علی اکبر شکارچی (۱) چم سنگر و علی اکبر شکارچی (۱) saeed motamedi & ali akbar shekarchi (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) و پتانسیل های نهفت (۱) چمسنگر و قطب گردشگری استان (۱) بخش پاپی پایتخت ابشار لرستان (۱) ابشارهای بخش پاپی (۱) بیشه و چم سنگر (۱) جوانی 22 ساله هنگام شنا در آبشار «بیشه&a (۱) تشییع پیکر دایی بزرگ ومهربانم مرحوم صیدجعفر پاپی (۱) این موفقیت را به جناب اقای داوود مرادی فرد و خانوا (۱) جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، (۱) دهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی دستگاههای د (۱) داود مرادی فرد (۱) شهید شاخص لرستان سردارجلال ابراهیمی (۱) سردار جلال ابراهیمی (۱) شهید جلال ابراهیمی (۱) شهید شاخص لرستان (۱) هیأت عشاق‌العباس (ع)‌ (۱) لرستانی‌های پایتخت (۱) تاسوعا لرستانی‌های (۱) تاسوعا لرستانی‌های پایتخت ب (۱) هیات عشاق‌العباس لرستانی‌های پایتخت (۱) حسین سلوک (۱) سعید معتمدی " خبرنگار پایگاه خبری یافته (۱) گل مالی لرستانی های درتهان (۱) عکس گل مالی لرها در تهران (۱) درگذشت مادر آبان 92 (۱) نظر مردم مهم است یا نظر شورای شهر؟ (۱) شهردار نصیری وشهردار عیدی بیرانوند (۱) عیدی بیرانوند شهردار خرم آباد (۱) اظهارنظر عجیب سرپرست شهرداری خرم‌آباد (۱) نشنیده بگیریم (۱) هجوم بی سابقه ارسال جوک وپیامک لری (۱) روزی روزگاری لرها ! (۱) محسن بهاروند و چمسنگر (۱) نصرت الله مسعودی ئ تئاتر لرستان (۱) استاد نصرت الله مسعودی (۱) دوره چگنی (۱) یافته‌کوه (۱) حشمت اله و اسدالله آزادبخت (۱) رابطه فرهنگ و رفاه (۱) فرهنگ یک قوم یا یک ملت " هوش را می آفری (۱) سمندر لرستان (۱) سلامتی سه کس: سرباز و زندونی و بی کس (۱) سلامتی سه تن: ناموس و رفیق و وطن (۱) سربازان وطنم را آزاد کنید (۱) کمال تبریزی از لرهای بختیاری‌ عذر خواهی کرد (۱) باید از بابت رنجاندن مردم بختیاری به خدا پناه برد (۱) سید عزت‌الله ضرغامی (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) (۱) سال 1393 خورشیدی (۱) خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی (۱) بیستمین سالگرد درگذشت شهردار خرم آباد (۱) علی محمد ساکی (۱) لرستان وسفر روحانی (۱) سفر روحانی به لرستان (۱) توسعه لرستان در زمان روحانی (۱) عید فطر فرخنده باد (۱) سپهر و کاراته (۱) چمسنگر و کاراته قهرمانی کشور (۱) سپهر و قهرمانی کشور (۱) مصطفی ملک‌آسا به عنوان رئیس اداره سواد‌آموزی ناحیه (۱) ﻣﺤﺮﻡ 93و ﻫﻴﺎﺕ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) هﻳﺎﺕ ﻋﺸﺎﻕ اﻟﻌﺒﺎﺱ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ و ﺩﻫﻪ ﻣﺤﺮﻡ 93 (۱) مرگ معلم فداکار لرستانی (۱) فداکاری معلم لرستانی و مرگ او (۱) مرگ معلم عشایری لرستان (۱) معلم عشایری لرستان و مدرسه شبانه روزی (۱) امید ساکی فرد شهردار منطقه 2 خرم آباد (۱) برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ (۱) لرها در تهران (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها در تهران (۱) جعفر ماهروبختیاری و مدیر تحولات اداری اموزش و پروش (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" و سعید معت (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" مسئول امور (۱) برآفتاب و چمسنگر و برآفتاب بختیاری (۱) اسفندیار نوروزپور رئیس اداره حراست آموزش و پرورش (۱) اسفندیار نوروزپور و چمسنگر (۱) حراست اموزش و پرورش استان لرستان (۱) حراست اموزش وپرورش استان لرستان و اسفندیار نوروزپو (۱) 30 آبان سالگرد در گذشت مادر (۱) درگذشت حاج کاطم خلفوند (۱) گرانی نان در لرستان و سعید معتمدی (۱) گرانی نان در لرستان (۱) تغییر شهرداران در لرستان (۱) سید عابدین نوری (۱) شورای شهر دورود (۱) مبارزان منطقه راه آهن لرستان (۱) کتاب سه تار جلال آل احمد (۱) داستان وداع (۱) عکسی از ایستگاه راه آهن چم سنگر (۱) چم سنگر و رودخانه سزار (۱) ستوان دوم سید نورخدا موسوی مفرد (۱) جانبازی 100% سید نورخدا موسوی مفرد (۱) کلافه ام میترا اسماعیلی (۱) یه روز باد اوُما درختیانِ کُل وَِن فقط یه درخت دِ (۱) دوُسِکَم هِنام بَکُو تِشنه هِناتِم ه (۱) لرها التماس نمی کنند! (۱) محمد کاظم علی پور (۱) پایگاه خبری یافته (۱) ما قابیل کلماتیم! (۱) آغاز بکار گروه موسیقی پریسک (۱) گروه موسیقی "پریسک&a (۱) محمود کوماس‌جودکی (۱) خانه "آخوند آبو" خرم‌آباد (۱) ورود خبرنگاران منتقد به اداره و ابینیه تاریخی لرست (۱) شعرخوانی خانه آخوند ابو (۱) کنسرت گروه پریسک (موسیقی اقوام ایران) (۱) سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) کنسرت گروه پریسک اسماعیل محمدی : دف ، کوبه ای باس (۱) کنسرت گروه پریسک سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) تبریک به سپهر معتمدی عزیزم (۱) سپهر معتمدی (۱) روز جانباز ودیدار با جانباز قهرمان لرستانی مجتبی ز (۱) نتیجه انتخابات شورای روستا در چم سنگر (۱) انتخابات ریاست جمهوری در ایستگاه چم سنگر (۱) راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین احد چگینی (۱) احد چگنی راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین (۱) راه یافتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی و چم س (۱) انتخابات شورای اسلامی شهر دورود (۱) خوشنویس مطرح لرستانی استاد غلامرضا آریان پور در گذ (۱) شجاعت یعنی این! (۱) ولادت حضرت مهدی(عج) وچمسنگر وتهران (۱) سرای سالمندان حاج کاظم صدیق (۱) دست بافته زنان روستای دره اناران - سپید دشت- خرم آ (۱) یادداشت من برای "عابدین بهاروند" (۱) قطار سیاست مدیران استان ما (۱) این قطار، قطار ماست ؛اما مقصدش برای ما نیست ! (۱) 21 تیرماه روز بدون پلاستیک و چمسنگر (۱) مناجات‌خوانی محمد معتمدی (۱) من گناهکارم (۱) شب قدر و جمسنکر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر وچمسنگر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر تهران (۱) پوریا یاراحمدی نفر برگزیده کنکور سراسری ایران (۱) بررسی عملکرد چند ساله آموزش و پرورش استان لرستان (۱) بازیهای محلی و چم سنگر (۱) بازی محلی مناطق لرنشین (۱) بازی محلی مناطق زاگرس نشین (۱) حادثه‌ی سد کارون 3 ومحمود رحمانی (۱) محمود رحمانی مستندساز (۱) خبر بسیار جانکاه بود (۱) منطق لری منطق چماق است یا منطق حساب! (۱) آقای بزرگواری (۱) -دله دزدچاپلوسدستمال‌کشچماق لریصندوق عتیقه (۱) کلمات اصیل لری (۱) سفر به استان کهکیلویه وبویر احمد (۱) سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1) (۱) شهردار شهر خرم آباد (۱) شهردار هرمز نصیری (۱) آیا علی‌محمد ساکی" د (۱) سنجاقک از دست آندو پر کشید و توفانی در دل هواداران (۱) شیردال چیست؟ کلماکره پلدختر لرستان (۱) دوستان لر زبان و جلسه (۱) زادروز اسطوره ی موسیقی لر بختیاری - آبهمن علاالدی (۱) زاد روز مسعود بختیاری (۱) تولد بهمن علالدین (۱) جیش العدل (۱) مسعود رایگان در برنامه رادیو 7 (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها و سومین سال فعالیت (۱) سومین سال فعالیت هیات لرستانی های مقیم مرکز (۱) هیات عشاق العباس لرها در سال 92 (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران سال 92 (۱) عاشورای لرها در تهران (۱)
دوستان من رومیانی مرد لر خایدالو ظفر پاپی ایلیا,اهورا رضا رضاپناه رضا ساکی مراد جلائی احد چگینی سایت لریا بُنِه وار-رهدار حسن گرجي محمد نعمتی امید گوهری فرزاد عزیزی اسد فرهمند امین ازادبخت فریده چراغی آفرین پنهانی فرامرز محمدی مهران غضنفری امیر زیدی نژاد احسان پرنیان هوشنگ رئوف لُرِسّو(لرستان) فاطمه بیرانوند دورود سـیـتـی علی گودرزیان چنـــار گـــریت نشریه سیـمره روستای پیرجد حسن امیدیان سالم پوراحمد مهرداد جمالی شهرام شرفی مهدی محرابی حسن دهقانی مژده عزیزی پناه مسعود بختیاری فرهاد داودوندی حسین چراغی لرستان وکاسیان نصرت درویشی اسداله آزادبخت تحصیلکردگان لر محسن تیزهوش امیررضا قاسمی دکتر رضا مدهنی عبدالرضا قاسمی کاسیان - کاسیتی پریچهر-دختر آریایی شهرام گیل آبادی حاج محمد میرزاوند مجله الکترونیکی لور حشمت اله آزادبخت حسین سلاح ورزی علی حسین زارعی پایگاه خبری لــــــرنا ایستگاه چمسنگر 2 سپهر معتمدی(پسرم) وبلاگ روستاهاي ايران محمود کوماس جودکی عکس هایی از سرزمین کاسیان 2 پیامک محلی لری، لکی و بختیاری عکس هایی از سرزمین کاسیان 1 ابوالقاسم خورشیدوند فتیله پیچ-ایمان آرزه پایگاه خبری لرستان نیوز هفته نامه بیان لر گهر دورود-حسن چناری كرم تيموري واتوره دوچرخه ها اخبار شطرنج لرستان شهریار عباسی سایه های مفرغی -کرم رضا تاجمهر اخبار دورود کیانوش بیرانوند چقد سخته جدا بودن اعظم مرادی شعر لکی ناهید زکیان امیر جوبیین خبرگزاری یافته شاهین احمدی کوهستان سرد الیگودرز یاد داشت های عزت الله تقوایی ﮔـانگـلـوس لرستانک لهور آب و خاک شکاروطبیعت لرستان ستاد نماز جمعه سپید دشت خُورمُووه پاتوق هیات عشاق العباس لرستانی ها گلال خرم آباد تی تال - عابدین بهاروند جستجوگر کویر روز اليگودرز محمد رافع -بروجرد پرتال زیگور طراح قالب