نویسنده (های) وبلاگ معتمدی سعید
آرشیو وبلاگ
      ایستگاه راه آهن چم سنگر (منطقه راه آهن لرستان)
بیاد مادرم و برای همه مادران نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠

مادر با یک دست گهواره، و با دستی دیگر جهان را تکان می دهد.(ناپلئون بناپارت)

کودک، مادرش را از لبخندش می شناسد.(ورژیل، شاعر رومی)

اگر فرزند، مار هم باشد، باز مادر او را به سینه اش می چسباند.(عربی)

خدا می خواست همه جا جلوه کند، مادر را آفرید.(عربی)

مهربانی پدر از قله فراتر است، مهربانی مادر از اقیانوس عمیق تر است.(ژاپنی)

وقتی بچه زمین میخورد،مادرگریه میکند؛وقتی مادر زمین میخورد، بچه می خندد!    (افریقایی)

  نظرات ()
سالروز درگذشت مادرم- 30 آبان نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠

"ما درم از قبیله ء سبز نجابت بود          

     و با زبان مردم بهشت سخن می گفت

چادری از ابریشم ایمان به سر داشت

    قلبش به  عرش خدا می ماند   

   که  به اندازه ء حقیقت خدا بزرگ بود

و من صدای خدا را       

از ضربان قلب او می شنیدم  

       و بی آن که کسی بداند  

    خدا در خانه ء ما بود

و بی آن که کسی بداند    

       آفتاب ازمشرق صدای مادر من طلوع می کرد "

-----------------------------------------------------------------------------------------

بغض من از غم مادر شکست
شیشهء دلم از داغ مادر شکست
ناله ها از سوز او آغاز کردم
شکوه ها از هجرت او آغاز کردم
قصه های مهر مادر دیده ای
غصه های هجرت مادر شنیده ای
مثل باران از غمش اشک باریده ام
از فراقش روزوشب نالیده ام
از هجرت مادر غمگین دل شده ام
از نبودش رانده از محبت مادر شده ام

شاعر "فرنگیس رزمی نژاد"

------------------------------------------------------------------------------------------------

پ .ن : سالها پیش مادرم  در همین روزها برای همیشه ما را تنها گذاشت و بهشتی شد. مادری که مهربانی ومحبتش برای همیشه در یاد وخاطره ی ما نقش بسته است.روزهایی که شام یلدای ما در بی مادری سپری شد و سالهاست شب یلدا منتظر وچشم براهش هستیم و هنوز شب بی مادری را شام یلدا می کنیم.

  نظرات ()
قطعه شعری در وصف منطقه پاپی نویسنده: معتمدی سعید - جمعه ۱۸ آذر ۱۳٩٠

محل پاپی

 

محــل پاپی کُـــل کــوُه و روُوَه                   دار وُ دِرختَه آو هَـــواش خُووهَ

هـــی دِ کاشرف تا گه مـــازوُه                 کُــل نِــرِوُ  بِــــرکَه بیشترش کــوهَ

چشمــیا قیمتـی آویـا شیـرینـم                آبشـار و بیـشه دوسـیـا دیـریــنم

تـــاف و قِـلاگُـل چی مِهمُـوخُونَــهَ             مـَهــد تَفــریــگاه کُــل لُــرسُــــونَه

کُوهــیا کـُـوه کِــلا و هَشــتا پـَهلـی          کُــــل چِشــمه ریزُ و دِرَختیا بَــلـی

(نجم) رگ و ریشه داره وِ قِشُو              که چَنـــی قشنگ ورداشتهَ پِشُو

                                              

                                                   شعری از: عبدالکریم نجم الدینی - خرم آباد

                                                   کتاب : لرستان در شعر شاعران

                                                   نویسنده : دکتر شفیع زاده

پ . ن : در پاسخ خواننده ی محترمی که اظهار لطف نموده بودند مرجع نوشته ی فوق را اعلام میدارم وقبلا از همین کتاب نیز شعر "ستره وشال " سروده ی  علیپور -محمد کاظم را منتشر کرده بودم.      

  نظرات ()
عزاداری لرستانی ها در پایتخت نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠

امسال به همت حاج حسین سلوک فرزند حاج رضا سلوک -حاج رضا سلوک ؛ بانی هیات بزرگی در محله پل بزرگ شهر خرم آباد(هیات حضرت ابوالفضل (ع) )- هستند ،هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم تهران دایر گردید.هرچند دغدغه ی ایشان مبنی برعدم اطلاع همشهریان  از وجود چنین هیاتی در پایتخت درابتدای امر ذلشوره ای برایش بوجود آورده بود ،اما با همراهی وهمکاری دیگر همشهریان اطلاع رسانی انجام گردید ،هرچند این اطلاع رسانی بصورت کامل بعلت عدم دسترسی بدیگر لرستانی ها وقوم لر انجام نگرفت ؛اما در همین شروع سال اول ؛حضور گسترده  وبی ریای لرستانی ها در هیات عشاق العباس نشان از مصمم بودن آنان بر اتحاد و همراهی وهمکاری با یکدیگر وزنده نگهداشتن آیین محرم خاص لرستانی هاست.

به جرات میوان گفت که بنده بعد از 14الی 15 سالی که درتهران اقامت دارم برای اولین بار تعدادی از همشهریان را دیدم که برخلاف سالهای گذشته عزاداری درتهران را به لرستان ترجیح دادند. خیلی ها ماندگار شدند ؛ بعد از سالها، لرستانی ها خود میدان دار عزاداری به سبک وسیاق خودشان در پایتخت بودند.گمشده ای که بعد از سالها لرستانی ها در تهران یافتند.از نمایندگان سابق شهرهای استان تا دانشجویان وهنرمندان وورزشکاران ومربیان تیم های ملی ومدیران ارشد و نظامیان و... حضورپررنگی در مراسم عاشورای لرستانی ها داشتند.

چیزی که بیش از هرچیز در این عزاداری جلب توجه میکرد درخواست های عزاداران برای نوحه های حزین وزیبای لری بود ! مکان هیات باتوجه به اینکه در زمینی که به همت بچه های لرستانی شهرداری منطقه 5 آماده شده بود مکان مناسبی بود ودسترسی آن نیز خوب بود و سیستم صوتی وگرمایشی ونورپردازی آن هم به خوبی انجام گرفته بود.برای روز عاشورا نیز خاک بسیار تمیز همراه با گلاب ناب آماده شده بود و برای خشک شدن گل (خًررًه) عزاداران نیز ؛از بشکه هایی که با گازوئیل به طرز بسیار زیبایی تامین میشد استفاده کرده بودند .روز عاشورا نیز دسته ی عزاداران بعد از طی مسافتی در خیابانهای اطراف و هیات های مسیر ، نماز ظهر عاشورا را در خیابان به جا آورده وبعد از آن با حضور در داخل هیات نیز برنامه سخنرانی ونوحه سرایی تا ساعاتی ادامه داشت وبعد از صرف ناهار برنامه دهه ی محرم لرستانی ها با برپایی مراسم شام غریبان پایان یافت .نکته ای که حائز اهمیت این بود که عزادارن بسیار راغب بودند که توفیق داشته باشند سال آینده نیز در جمع هم استانی های خود در دهه ی محرم شرکت نمایند.

چون برای اولین بار این مراسم برگزار شده بود ممکن بود که نواقص ویا نکاتی از دید بانیان مراسم مخفی بماند که با پیشنهادات همشهریان میتوان آن را سال آینده بهتر برگزار نمود هرچند برای دوستانی که سالها در تهران خضور داشتند مراسم بسیار جذاب وخوب برگزار شده بود. امیدوارم که حضور هم استانی ها که شروع آن با هیات عشاق العباس همراه بود وتصمیم بر ساخت حسینیه ای درخور لرستانی درمرکز گرفتند جامه ی کاملاعملی به خود گیرد ودر آینده ای نزدیک لرستانی ها ی مقیم تهران هم صاحب مرکزی مستقل برای تجمعات ملی ومذهبی وفرهنگی خودگردند.مراسمی مانند خرره که درتهران استقبال خوبی ازبرگزاری این آیین بعمل آمد وبنظر حقیر درآینده ای نه چندان دور این آیین جای خودراردرکشور باز خواهد نمود وبنوعی همه گیر خواهد شد .

درپایان تعدادی از عکس های برگزاری این مراسم را جهت بازدیدکنندگان گرامی درفتوبلاگ زیر به استراک گذاشته ام که میتوانید به آدرس زیر مراجعه نمایید؛ ضمنا از همراهی همشهری گرامی علیجانی برای تعدادی از عکس ها تشکر مینمایم.

آدرس فتوبلاگ :http://kasit.photoblog.ir

 

  نظرات ()
دهه محرم همراه با لرها در تهران نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠

درمدت کوتاهی که برای اولین بار به صورت گسترده برای گردهمایی لرهای تهران وبرگزاری دهه ی محرم تبلیغ واطللاع رسانی به صورت سینه به سینه و با پیامک صورت گرفت ،درابتدای امر تصور حضور پرشور وباشکوه لرستانی ها انتظار نمی رفت اما هرروز سیل مشتاقان لرستانی ها برای این گردهمایی واتحاد بیشتر وبیشتر گردید .بصورتی که در همین مراسم ودرخلال آن نیز خیرین وبزرگان لرستانی در جلسه ای تصمیم به احداث حسینیه ای مخصوص لرستانی ها گرفتند ودرابتدای امر نیز مبلغی بالغ بر ده میلیارد ریال برای احداث حسینه جمع آوری گردید.این حسن ظن وهمراهی واتحاد حول گردهمایی آیینی مذهبی عاشورا را به فال نیک میگیریم امیدوارم بزودی لرستانی ها وقوم لر هم درتهران صاحب مجموعه ای درخور شان واعتبار لرها برای گردهمایی واجتماعات وبه نوعی پایگاه لرها گردد.ودرآینده باعث همگرایی بین لرها در پایتخت وسپس دردیگرشهرها ی لرنشین گردد.دراین چندشب عزاداری لرها درتهران آنهم با نواها ونوحه ها وآهنگ های حزین ودلنشین لری جذابیت و شورخاصی به مجلس بخشیده است که برای بینندگان و تهرانی های آن منطقه عزادری با نوحه های لری را جذاب و دلنشین کرده است.

  نظرات ()
هیئت عشاق العباس لرستانی ها نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱٠ آذر ۱۳٩٠

 هیئت عشاق العباس لرستانی های مقیم تهران با حضور پرشور لرستانی های ساکن تهران برگزار شد. این هیئت  دهه اول محرم برنامه خواهد داشت و در بزرگراه شهید ستاری خ فردوس غربی -خ ورزی شمالی ک چهارم شرقی واقع شده است. در زمان برگزاری مراسم که با نوحه های لری وبا حضور جوانان ونوجوانان .فرهیختگان و..لرستانی همراه با خانواده های آنان برگزار میشود علاوه بر عزاداری در رثای سرور وسالار شهیدان محفلی برای ارتباط بیشتر لرستانی های مقیم استان تهران شده است و خیل علاقمندان نیز با عث رونق گرفتن مراسم شده است.

دربرنامه های روزعاشورای این هیت  تهیه و آماده سازی حوضچه ی "گل" برای مراسم لری " خَرَره" و همچنین مراسم "ساز چَمَر " همراه با ساز سرنا ودهل نیز نواخته خواهدشد. مراسم روز عاشورا به همان سبک وسیاق  گذشته لرها ، در تهران نیز برگزار خواهد شد.

  نظرات ()
سانحه قطار باری نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ٩ آذر ۱۳٩٠

صبح امروز (چهارشنبه 9 آذر ماه 90) تعدادی واگن باری در محدوده راه آهن لرستان، حدفاصل ایستگاه های سپیددشت و چمسنگر، از خط خارج و موجب مسدودی محور جنوب شد.با توجه به مسدود شدن محور ریلی جنوب، حرکت همه قطارهای مسافری این محور در روز جاری- چهارشنبه - لغو شد.
اعضای کمیسیون سوانح و مامورین فنی راه آهن در حال تلاش برای بازگشایی مسیر هستند و علت وقوع سانحه از سوی کمیسیون عالی سوانح راه آهن در حال بررسی است.

پ.ن: خدا را شکر که قطار مسافربری نبوده ؛ خارج شدن واگن قطار از خط ،آنهم در منطقه صعب العبور لرستان و دره های عمیق مسیر قطار میتواند حوادث دردناک وفراموش نشدنی را رقم بزند .این درحالی است که  عمر مفید راه آهن ما سالهاست  تمام شده است و چند سالی است که این سوانح سیر صعودی پیدا کرده است.

  نظرات ()
ما و نوحه های حماسی نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ٧ آذر ۱۳٩٠

هر چند امروزه نوع ونحوه عزاداری تا حدودی در سراسر کشور فرق کرده ومی رود تا جای نوحه خوان های قدیمی وعزاداری های ساده وبی تکلف وبی ریا وبرگرفته از فرهنگ وآداب هرمنطقه را بگیرد و جایش را به بعضی ازنوحه خوان ومداح های امروزه که با "  َسین... َسین" گفتن مجلسی را گرم می کنند ودلسوخته ای را سیراب می کنند ،میدهد. ساختار وبنیان بعضی بدعت های جدید را ازجاهای دیگری باید کالبد شکافی کرد ،بطوریکه داد برخی از مراجع وعلما را اینگونه مداحی ها وعزاداری ها درآورده اندوبارها به نحوه ی اینگونه مراسمات هشدار داده اند که باعث انحراف در اصل وهدف عزاداری نشود .

نکته ای که میخواستم اشاره کنم به عزاداری محرم در منطقه خودمان -ایستگاه چمسنگر منطقه راه آهن-است که سالهاست تا حدودی دست نخورده وبکر باقی مانده است و به همان سبک وسیاق قدیم نوحه خوانی وعزاداری سید وسالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) ویاران باوفایش را برگزار می  کنند.در ایام محرم همیشه ما نوحه خوان های تقریبا ثابتی داشتیم وهر شب چند نفر نوحه خوانی میکردند و بیاد دارم که سید اسحق نوری تقریبا تمام نوحه های قدیمی وبه نوعی حماسی را از حفظ میخواند و عاشقان سینه میزدند و یکی دیگر از نوحه خوان ها هم محمد شاه نظری که با صدای دلنشین وغمگینش داستان اصغر شیرین زبان این طفل شیرخواره را روایت میکرد و این نوحه ونوحه "اگر بین جوانان میان همه یاران " پای تقریبا ثابت نوحه های هرسال ما بود ونوحه خوانان میدانستد که جمعیت چه نوحه ای را میخواهند وانها هم میخواندند وبه نوعی نوحه ی حماسی میخواستند که با تمام وجود سینه بزنند وهمیشه این خواست انان بود.فراموش نمی کنم آن عزاداری ها را ،که بدون ریا عزاداری میکردیم وحالا سالهاست در هوای آن عزاداری های بی ریا وساده مانده ام .

بنظر میرسد که باتوجه به برگزاری آیین های دینی وملی هر ملتی مردم لرستان که خود دربرگزاری آیین های مذهبی سابقه ی طولانی وفرهنگی دارند باید مراسم عزاداری امام حسین (ع)را به همان روش وسبک وسیاق قدیمی خودبرگزار نمایند.چرا که برگشت به سبک وسیاق می تواند درسطح کشور وحتی در دنیا برگزاری یک آیین مذهبی در  لرستان را مطرح سازد.برخلاف دوستانی که معتقدند "آیین گل مالی"با یکسری تغییرات مانند "گل مالیدن"فقط به سر وشانه های عزادار باشد و دیگر قواعدو زوائد کار را کنار بگذارند مخالفم! باید این آیین به همین صورت وبا سیل مشتاقان ودلدادگانش وبا عشق پرشورشان وبدور از آهنگ ها وریتم های نامتعارف وارداتی به فرهنگ ما برگزار شود.

اعتقاد دارم دوستانی که معتقدندکه بهتر است در اجرای مراسمی  مانند"گل مالی" تجدید نظری صورت گیرد باید  برگزاری مراسم تاسوعا وعاشورا سراسر کشور را بنگرند و با شیوه های بزرگداشت این مراسم آشنا شوند ! چون آیین گل مالی با همه سکوت وبی خبری اش تا این چند سال قبل به خوبی به مردم کشور معرفی نشده است ! ولی الان گستره اش حتی به پایتخت هم رسیده وکم کم با "گل مالیدن" برشانه ها شروع وبه گل مالی ماشین در روز عاشورا نیز رسیده وحتی با کمی تمرکز بر روی این مراسم آیینی می شود در سرتاسر کشور مردم را با آن آشنا کرد .به نوعی این مراسم باید مانند آهنگ "بارو بارو"بازخوانی شود تا کم کم جای خود را پیدا کند . آهنگ "بارو بارو" این روزها شناخته شده تر از قبل ،حتی در بین دانش آموزان ونونهالان پایتخت با شادی وشعف بیشتری خوانده میشود و با این موسیقی با مردم وقوم لر احساس قرابت می نمایند.

ایام شهادت امام حسین ویاران باوفایش به همه شیعیان وآزادیخواهان تسلیت می گویم

رجوع کنید به سایت لور :http://loor.ir/News.asp?nid=4993&ln=fa

لزوم تجدید نظر در اجرای مراسم گل مالی برای عزاداری امام حسین (ع)

  نظرات ()
یادی از هنرمندان فراموش شده نویسنده: معتمدی سعید - چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠

چند سالی است که اساتید آواز وموسیقی لرستانی برنامه های واجراهای مختلفی را درتهران ولرستان وگاه درخارج از استان وکشور برگزار مینمایند که با استقبال پرشور ووصف ناشدنی علاقمندان  همراه شده است. جای بسی خوشحالی وسعادت است وانتظارمیروداین اجراها ادامه داشته باشد ومردم بتوانند آوا و نوا وموسیقی وحس یک خواننده ویا نوازنده ی مورد علاقه را از نزدیک درک وارتباط برقرار نمایند وبیش از پیش لذت ببرند و هنرمند نیز نفس به نفس تماشاگر جان کلام و وشعر وترانه را به منصه ظهور برساند.همه این مطالب را گفتم که یادی کنم از اساتید آواز لر که واقعا جایشان در این اجراها خالی است .دلیلش را نمیدانم گرفتاری شغلی ومعیشتی است یا تحقیق وپژوهش در زمینه موسیقی ویا غیره .. اما دراین چند ساله مخصوصا در تهران جای اساتیدی همچوا علی اکبر خان شکارچی و علیرضا نادری واقعا خالی است حالا چرا این دو استاد گرانقدر اجرایی ندارند ؟ نمیدانم یک بار هردو را هم زیارت نمودم اما حجب وحیا وارادت به این دو عزیز اجازه نداد سوالم را بپرسم ویا در برنامه تشییع استاد سقایی در تالار وحدت تهران جایی برای پرسیدن این سوال  از استاد نادری را نداشتم.اما چندین سال قبل خوب بیاد دارم که زمانیکه در یک همایش دانشجویی که به همت دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران در تالار توحید برگزار نمودیم استاد نادری با اینکه با بزرگواری خاص خودشان به برنامه آمده بودند(بدون دعوت) اما از اینکه او رافراموش کرده بودیم گله مند بود وحرفهایی زد که هنوز بعد از چند سال در حافظه ام باقی مانده است و جوابی برای سوالش نداشتم .یا استاد شکارچی که بعد از مدتها برای تجلیل از استاد سقایی در تهران به روی سن رفت ومیخواست برای دوستش واسطوره آواز لرستان -استاد سقایی -کمانچه بزند وبخواند با برخورد نابجای نظری دیگر خواننده لر وخواهرزاده استاد سقایی مواجه شد واین بی حرمتی به پیشکسوت وهنرمنددرحضور علاقمندان وجلوی چشمان بینندگان که به سالن آمده بودند انهم از سوی کسی که خود هنرمند میباشد به مذاق مردم خوش نیامد وبیشتر سالن را ترک کردند و واقعا روز بدوخاطره ی بدی را در اذهان لرستانی ها ودیگران به جای گذاشت.ودیگر سالهاست که استاد شکارچی به برنامه ای نیامده وهمچنان مشغول تدریس کمانچه است... کاش میشد که این هنرمندان ودیگران مثل استاد احمدی ورجب زاده و... هم برای دوستداران کنسرت هایی برگزار نمایند وتمام برنامه منحصر به چند خواننده نباشد .هرچند در هر برنامه ای شخصا دوست دارم استاد رحمان پور اجرا داشته باشد....

  نظرات ()
مطالب اخیر دومین هکاتون توسن بوم توسن بوم، نگاهی نو برای افزایش رضایت مشتریان از چراغ افروخته استاد شکارچی رونمایی شد+ تصاویر و حواشی سالگرد آسمانی شدن مادر هفته نیروی انتظامی مبارک معرفی کارکنان راه آهن ایستگاه چمسنگر به بهانه سال‌روز آزادی خرمشهر: راه‌آهن لرستان، جنگ و شهادت علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید حال و هوای چمسنگر در اذرماه 94 استاندار لرستان در جمع لرستانی‌های مقیم تهران
کلمات کلیدی وبلاگ علی اکبر شکارچی (٤) چمسنگر (٤) ایستگاه چمسنگر -منطقه راه آهن لرستان (٤) ایستگاه چمسنگر و لرستان (٤) فرهنگی وهنری ایستگاه چمسنگر (۳) هیات لرها درتهران (۳) عزاداری لرها در تهران (۳) واژه ها و اصطلاحات لری (۳) جلال ال احمد و قطار (٢) جلال ال احمد و کتاب سه تار (٢) گل مالی لرها در تهران (٢) انجمن لرستانی ها (٢) سعید معتمدی و انجمن لرستانی ها (٢) هیات مدیره انجمن لرستانی ها (٢) chamsanagar (٢) هیات عشاق العباس لرستانی ها (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های تهران (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز (٢) محرم لرستانی ها در تهران (٢) تونل های زیبا در لرستان لید عسل در لرستان (٢) راه اهن لرستان-دورود -خرماباد -دزفول (٢) نیاز راه اهن لرستان به بکاپ (٢) رد پای لرها در تاریخ (٢) انارکوهدشت -یاقوت سرخ ایران (٢) ابادان وبرزیل وایران وبندرعباس وچمسنگر (٢) مداحان هیات عشاق العباس (٢) کوهدشت وچمسنگر (٢) تلفات جاده ای در روستا های لرستان (٢) شعر لری بالاگریوه ای (٢) آبشاربیشه پوران (۱) سالروز مرگ مادرم (۱) شهرداری یاسوج -خیبر خرم آباد (۱) قوم لر وفوتبال (۱) لرها و یاسوج (۱) امیر فروزانفر (۱) کوه کلا وچنار گریت وسرکانه (۱) لرستان وراه آهن وبختیاری (۱) سیاه چادر عشایر وماست (۱) فوتبال وچم سنگر (۱) چم سنگریهای دهه 60 (۱) چم سنگر و وبلاگ نویسی (۱) فوتبالیستهای جوان چمسنگری (۱) رئیس های ایستگاه چم سنگر (۱) قدیمی های چم سنگر (۱) میلاد میداودی وکوک تاراز (۱) میلاد میداودی ومسعود بختیاری (۱) mis مسجد سلیمان و مسعود بخت میداوودی (۱) میلاد میداودی و مسعود بختیاری وکوک تاراز (۱) کرمانشاه وروانسر وجوانرود (۱) فهرست ایستگاه های بین راه راه آهن لرستان (۱) لیست ایستگاههای راه آهن لرستان (۱) اصطلاحات راه آهنی (۱) فرهنگ راه آهنی (۱) نام آوران لر (۱) چهارشنبه سوری در چم سنگر (۱) چم سنگر و چهارشنبه سوری های ما (۱) چهارشنبه سوری در لرستان (۱) چم سنگر و آخرین پنج شنبه سال (۱) چم سنگر وسال نو (۱) نوروز چم سنگریها (۱) زاغه (۱) علی رضا نادری (۱) روز معلم و معلمین ایستگاه چم سنگر (۱) معلم منطقه راه آهن (۱) معلم چم سنگر (۱) معلم لرستانی (۱) تلفن باک لری وترکی وعربی و گیلکی (۱) تلفن بانک به زبان محلی (۱) ناحیه راه اهن وگهر لرستان (۱) فوتبال دورود لرستان (۱) 'گهر دورود لرستان (۱) تماشاگران لرستانی (۱) تیم گهر وچم سنگر (۱) کارگران وراهبانان ایستگاه چم سنگر (۱) لرستانی ها وزلزله آذرباییجان (۱) لرها و زلزله اذربایجان (۱) همدردی لرها با اذری وزلزله (۱) لرستان وتوهین دانشگا ه اهواز (۱) ریس دانشگاه رامین اهواز ولرها (۱) سازمان سنجش و لرها ودانشگاه اهواز (۱) توهین یک رئیس دانشگاه به مردم لر (۱) بهمن علاالدین وزادروز ش (۱) موسیقی بختیاری ومسعود بختیاری (۱) زادروز مسعود بختیاری (۱) گهر دورود و استقلال (۱) گهر ولرستان (۱) تیم ملی لرستان (۱) گهر دورود و چم سنگر (۱) استقلال گهر دورود و چم سنگر (۱) حواشی بازی استقلال گهر (۱) گهر دورود و ایستگاه چم سنگر (۱) چم سنگر و شطرنج (۱) چمسنگر وشطرنج وسپهر معتمدی (۱) سپهر معتمدی وشطرنج (۱) شطرنج ولرستان و خرم آباد وسپهر معتمدی (۱) معنی ما فه گه (۱) معنی وارگه (۱) وارگه ومافه گه مسعوذ بختیاری (۱) راه اندازی سایت مجتمع شبانه روزی چمسنگر (۱) آزمایشگاه تخصصی دروس پایه دبیرستان چمسنگر (۱) شهید محمد امیدی وحمید ماهروبختیاری (۱) پادگان امام علی (ع) خرم اباد و شهیدان &am (۱) طرح هجرت ومناطق محروم لرستان (۱) طرح ریشه کنی فلج اطفال (۱) کتابخانه کوهدشت (۱) دهیار جمسنگر مجید پاپی (۱) چمسنگر ودهیارش (۱) تراکتور و عشایر و روستا (۱) فرهنگ سازی برای رانندگی در روستا وعشایر (۱) عکس (۱) جنگ (۱) غزه (۱) پیام نوروزی (۱) سید علی صالحی (۱) دکتر علی شریعتی (۱) تلفن همراه (۱) ایرج رحمان پور (۱) دکتر احمدی نژاد (۱) فضیلت شب قدر (۱) عید غدیر خم (۱) عید سعید فطر (۱) کریم خان زند (۱) غزه در آتش و خون (۱) شعر لری (۱) جاده اسفالته (۱) چمسنگر و موبایل (۱) آبشارهای ، وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف ؛ نو‍ژیان ، بیشه (۱) آبشارهای تاف (۱) پایتخت طبیعت لرستان -منطقه راه آهن (۱) پایتخت طبیعت لرستان (۱) دریاچه کیو (۱) منطقه راه اهن (۱) انتخابات ریاست جمهوری88 (۱) فاجعه زیست محیطی (۱) لرستان و الودگی هواا (۱) گرد وخاک در لرستان (۱) توزون در چمسنگر (۱) توز و خاک در خرمووه (۱) خرید وفروش کارت نان (۱) چمسنگر و کارت نان (۱) پل شکسته (۱) چمسنگر وپل شکسته (۱) بیمارستان عشایر لرستان (۱) نمایشگاه بین المللی لرستان (۱) اسفالت و ایستگاه چمسنگر (۱) شب قدر و دعا (۱) منطقه لرستان ودفاع مقدس (۱) شعر ایستگاه قیصر (۱) کارت شهروندی ولرستان (۱) زنده رود و دریاچه کیو (۱) لرستان واصفهان (۱) یارانه و لرستان (۱) کوثر و داماش لرستان (۱) ایت اله قاضی (۱) تذکر کاییدی در مجلس (۱) عید غدیر و چمسنگریها (۱) بروجرد و دکتر بروجردی (۱) توقیف شدن هفته نامه افتاب لرستان (۱) یلدا در ایران باستان (۱) تیزرهای صدا وسیما (۱) لربلاگـهـا (۱) اختلال در سایت لور ولرنا (۱) اتوبوسرانی و کارت (۱) کریم خان و قوم لر (۱) لرستان و طرح های عمرانی (۱) حسن غصه خور و لرستان (۱) راه آهن لرستان (۱) خرم اباد وصدا وسیما (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان (۱) گتوند و پست الکترونیکی (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان دولت الکترونیک (۱) تونل توحید وتونل های لرستان (۱) تونل های زیبا در لرستان (۱) رود خانه سزار و قایقرانی (۱) قایقرانی در ابهاب خروشان لرستان (۱) ورزش قایقرانی در رودخانه سزار (۱) رز معلم و معلمین ما (۱) معلمین من در ایستگاه چمسنگر (۱) جاده اسفالته چمسنگر (۱) جاده زیبای چمسنگر به خرم آباد (۱) رود خانه سزار و اوقات فراغت (۱) اوقات فراغت در چمسنگر (۱) تابستان با رودخانه سزار (۱) 13 رجب و چمسنگر (۱) چمسنگر و شهدای جنگ تحمیلی (۱) شهدای روستای چمسنگر لرستان (۱) دهیار چمسنگر (۱) قطار محلی چمسنگر -دورود (۱) رضا سقایی +مراسم ترحیم (۱) داریوش نظری" خواننده‌ی موسیقی لری و خواهرزاد (۱) رضا موسیوند و هیات عشاق العباس لرستانی ها (۱) مهدی میرزایی و هیات عشاق العباس (۱) نوحه خوانی رضا موسیوند و مهدی میرزایی ومحمد فاطمی (۱) فرهاد دوادوندی و چمسنگر (۱) چم سنگر وبروجرد (۱) بروجرد وراه اهن چم سنگر (۱) فرهاد داودوندی وچمسنگر (۱) دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران (۱) چمسنگر ودانشجویان لرستانی (۱) میرملاس وچمسنگر (۱) چم سنگر و میراث فرهنگی (۱) کلماکره و چم سنگر (۱) پاسداری از میرملاس (۱) درگاه وچمسنگر (۱) نشریه درگاه وچمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه و چمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه لرستان و چمسنگر (۱) استاد محمد حسین آریا (۱) چم سنگر واستاد محمد حسین آریا (۱) دکتر آریا و چم سنگر (۱) شب یلدا در لرستان (۱) باورها واعتقادات مردم لرستان وزمستان (۱) شب چله در لرستان و چمسنگر (۱) شب یلدا در لرستان وچم سنگر (۱) یلدا و دانشجویان لرستانی (۱) مویه مردم لرستان (۱) رنج مویه های مردم لرستان (۱) استاد ایزد پناه (۱) لرستان و استاد حمید ایزد پناه (۱) اقدامات حمید ایزدپناه (۱) صفای لرستانی و حمید ایزدپناه (۱) سمفونی قورباغه و کرم رضا تاجمهر (۱) کرم رضا تاجمهر و سمفونی قورباغه ها (۱) واههمه های خاکستری و سمفونی قورباغه ها (۱) وبلاگ فرهاد داودوندی (۱) فرهاد داودوندی ووبلاگش (۱) چم سنگر و لریا (۱) استاد صحبت الله معینی چاغروند (۱) پل شکسته ساسانی (۱) پل اشکسه (۱) فیلم فرزند چهارم (۱) آلودگی هوا در خرم آباد (۱) آلودگی هوا در استانها (۱) وحید موساییان و بابک پورراد (۱) چشنواره ی صدای عشایر ولرستان (۱) چشنواره ی صدای عشایر در تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر در نمایشگاه بین المللی تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر (۱) خسرو معتضد ولرها (۱) خسرو معتضد ولرها وبختیاری ها (۱) خسرو معتضد ولرها وتوهین (۱) محمد بهمن بیگی و عشایر (۱) چمسنگر ومحمد بهمن بیگی (۱) آموزش عشایری در ایران و محمد بهمن بیگی (۱) اموزش عشایری در ایران ومحمد بهمن بیگی وچم سنگر (۱) هواپیمای مسافربری توپولف 154 (۱) "گروه نمایش کودک ونوجوان شاپرک" (۱) سرای سالمندان صدیق (۱) سالمندان چشم انتظار خیریه حاج صدیق (۱) برای اولین بار در تاریخ ورزش ایران مسابقه فوتبال (۱) اولین مسابقه فوتبال دیواری (eton wall)در بروجرد (۱) موسیقی فولکور ایران-لری لرستان و لری بختیاری (۱) لرهای مقیم سوئد واین دعوت هم از سوی انجمن لرهای مق (۱) کنسرت گروه نوای زاگرسیان در گوتنبرگ سوئد (۱) طبیعت لرستان و معضلی بنام بدگردشگر (۱) جنگل های بلوط زاگرس ولرستان (۱) چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز (۱) رها سازی ماهی قرمز در خرم آباد (۱) خلوت ترین روز در شهر خرم آباد (۱) میدان استانداری و پارک محوطه ی قلعه فلک افلاک (۱) گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد (۱) منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان (۱) ر نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، (۱) علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است (۱) کلید هزار پیشه مادر بزرگ و رمز و پسورد امروزی (۱) سیستان تسلیت (۱) ایران تسلیت (۱) تسلیت برای زلزله زده های سیستان و بلوچستان (۱) آرام باش همه چیز درست خواهد شد (۱) خانم روزبهانی وتبریک تولدش (۱) جهانگیر ملک احمدی (۱) قهرمانی آسیا در مسابقات ازبکستان (۱) خرم آباد به سیپددشت (۱) عزاداری در لرستان و اصرار به برگزاری برخی سنت های (۱) قدغن سیاه پوشیدن در لرستان (۱) لرها در صورت فوت یک نفر حتی اگر از خاندان ویا طایف (۱) انتخابات شورای شهر تهران (۱) زینب پاپی (۱) شهید روح اله پاپی (۱) سید ناصر حسینی پور نویسنده کتاب "پایی که جا (۱) قطار و کتاب سه تار جلاا آل احمد (۱) جلال آل احمد و چمسنگر و کتاب سه تار (۱) جنگل بلوط لرستان (۱) منابع طبیعی وبلوط لرستان (۱) چمسنگر و کشتار شیعیان بحرین (۱) بازگشت حجاج چمسنگری ز دیار وحی (۱) حاج علی خان بهشتی وحاج ابوذر پاپی از ایستگاه چمسن (۱) شکارچی وعید نوروز (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر زادگاهش (۱) چمسنگر و موبایل سیقی محلی لری وتیتراژ ژایانی سریال (۱) تیتراژ سریالهای نوروزی (۱) هفته نامه سیمره ودیگرههفته نامه ای محلی (۱) واگویه های یک لر (۱) خاطرات دانشجویی ودانشگاه (۱) چمسنگر و لرستان وحمل ونقل ریلی در استان (۱) اصفهان به خرم اباد وبالعکس (۱) اوقات فراغت در چمسنگر قات فراغت (۱) تابستانهای ما ورودخانه سزار (۱) ما ورودخانه سزار (۱) نماینده ی مت ونماینده ی مردم اراک (۱) لرستان ومرکزی (۱) مطالبات و خواسته های لرستانی ها (۱) دهیاری چمسنگر (۱) چمسنگر ولرستان (۱) ناحیه راه آهن چمسنگر (۱) دره قاید واحمدفداله حسینی (۱) توسعه عشایری وتخریب جنگل ومحیطزیست (۱) مناطق عشایری استان دستخوش توسعه ناهمگون (۱) شناسنامه و استاد آریا (۱) قسم مادر درفرهنگ لریاتی (۱) قسم مادر وپدر در لرستان (۱) تخم مرغ وکوروش فولادی (۱) انار لرستان -انارسیاب (۱) قم رود و سرشاخه های دز (۱) لررود رودی که قم جریان دارد (۱) کنسرت علی پور درتهران (۱) استاد شکارچی و رحمان پور آواز خوانان لری (۱) کنسرت موسیقی لری رحمان پور -علی پور-نظری (۱) عزاداری در لرستان (۱) چم سنگر وعاشورا (۱) راه اهن لرستان-دورود -خرم اباد -دزفول (۱) سانحه راه آهن لرستان (۱) از خط خارج شدن قطار (۱) عشورا وهیت عشاق العباس لرستانی ها ی مقیم تهران (۱) محرم وعاشورای لرها درتهران (۱) عزاداری لرها درتهران (۱) عزاداری لرستانی های درتهران (۱) لرستان و انار (۱) ادرس جدید وب سایت چمسنگر (۱) http://wwwchamsangarcom (۱) انجمن لرستانیها (۱) چمسنگر ودهیارش انجمن لرستانیها (۱) فرهنگ سازی درمناطق روستایی (۱) ایستگاه راه آهن چمسنگر- لرستان (۱) ایستگاه چمسنگر وادبیات (۱) لرها در ایینه تاریخ (۱) عشایر لرستان و کندوداری (۱) عشایر لرستان وپرورش زنبور عسل (۱) طرح مطالعاتی راه اهن لرستان در قبل از انقلاب (۱) فرهنگ واداب ورسوم (۱) ایستگاه چمسنگر و فرهنگ وتاریخ ایران (۱) استانی شدن تنخابات (۱) استانی شدن انتخابات در لرستان (۱) محمدعلی ساکی وملاپریشان ومیرنوروز (۱) خواهر خوانده چمسنگر (۱) اینترنت بانک وموبایل بانک (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان دایسون (۱) منطقه راه آهن پاپی (۱) هیات عشاق العباس لرها (۱) لر ها ومحرم تهران (۱) سالگرد درگذشت مادرم 91 (۱) یازذهمین سالگرد مادرم (۱) هیات عشاق العباس لرستانیها (۱) عشاق العباس لرستایها (۱) لرها وعزاداری (۱) لرستانیها و عاشورای 91 (۱) عزاداری لرستانی ها در مرکز (۱) عاشورا ولرستانی های تهران (۱) لرهای مقیم مرکز وهیات عشاق العباس (۱) هیات لرها در تهران (۱) شهید علیرضا مرادی ، شهید سیاوش مرادی ، و جهادگر شه (۱) chamsanagr (۱) آقاجان مرادی پدر شهید علیرضا مرادی (۱) وحید پورمریدی (۱) سید ابوالفضل حسینی احمدی از سادات احمد فداله (۱) chamsanagar +iran (۱) sسیدابوالفضل حسینی احمدی (۱) آقاجان کرمی (۱) chamsanagar iran lorestan (۱) مرحوم قیصر داوود زادهو حسن پورمریدی (۱) کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از بلوط (۱) چمسنگر و حمایت از کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از (۱) چمسنگر و حمایت از بلوط زاگرس (۱) حادثه قطار در چمسنگر (۱) از خط خارج شدن قطار در چمسنگر (۱) chamsangar (۱) chamsanagar iran lorestan iran (۱) chamsangar (۱) سالروز تولد شکارچی (۱) علی اکبر شکارچی و چمسنگر (۱) chamsangar shekarchi aliakbar (۱) ali akbar shekarchi chamsangar (۱) کاشت بلوط در نوروز (۱) کاشت بلوط و چمسنگر (۱) دیدار نوروزی لرستانی‌های مقیم تهران (۱) کمیته دانشجویان و دانش آموختگان (۱) کمیت های انجمن لرستانی های مقیم تهران (۱) چم سنگر و پاییز (۱) چم سنگر و اکبر معتمدی (۱) اکبر معتمدی و چم سنگر (۱) پاییز در راه اهن چم سنگر (۱) علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید (۱) علی اکبر شکارچی سعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی چمسنگر (۱) چمسنگر و جنگ (۱) چمسنگر و شهادت (۱) دفاع مقدس و چمسنگر (۱) ازادسازی خرمشهر و چمسنگر (۱) کارگران ایستگاه چمسنگر (۱) راهبان ایستگاه چمسنگر (۱) کارکنان راه اهن لرستان (۱) راهبانان راه اهن لرستان (۱) هفته سبزپوشان ورعنا قامتان نیروی انتظامی مبارک ای (۱) #ایستگاه راه آهن چمسنگر #ایستگاه چمسنگر #ایستگاه (۱) سالگرد آسمانی شدن مادر (۱) سالگرد درگذشت مادر (۱) چهاردهمین سالگرد درگذشت مادر (۱) چراغ افروخته استاد شکارچی (۱) چراغ افروخته ردیف میرزا عبدالله و علی اکبر شکارچی (۱) چراغ افروخته عای اکبر شکارچی (۱) مهندس سعید معتمدی و استاد علی اکبر شکارچی (۱) سعید معتمدی و هکاتون (۱) سعید معتمدی وتوسن بوم (۱) سعید معتمدی وفین تک (۱) سعید معتمدی و ussd (۱) چالش توسن بوم هکاتون (۱) سعید معتمدی و هکاتون توسن (۱) هکاتون توسن بوم و سعید معتمدی (۱) سعید معتمدی مربی هکاتون توسن بوم (۱) عکس تاریخی سال 58 چمسنگر شهدای چمسنگر و سعید معتمد (۱) عکسی از سید یحی موسوی (۱) عکس سید فخرالدین موسوی (۱) شهید فریدون مرادی وسعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر وسعید معتمدی (۱) سعید معتمدی و علی اکبر شکارچی (۱) چم سنگر و علی اکبر شکارچی (۱) saeed motamedi & ali akbar shekarchi (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) و پتانسیل های نهفت (۱) چمسنگر و قطب گردشگری استان (۱) بخش پاپی پایتخت ابشار لرستان (۱) ابشارهای بخش پاپی (۱) بیشه و چم سنگر (۱) جوانی 22 ساله هنگام شنا در آبشار «بیشه&a (۱) تشییع پیکر دایی بزرگ ومهربانم مرحوم صیدجعفر پاپی (۱) این موفقیت را به جناب اقای داوود مرادی فرد و خانوا (۱) جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، (۱) دهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی دستگاههای د (۱) داود مرادی فرد (۱) شهید شاخص لرستان سردارجلال ابراهیمی (۱) سردار جلال ابراهیمی (۱) شهید جلال ابراهیمی (۱) شهید شاخص لرستان (۱) هیأت عشاق‌العباس (ع)‌ (۱) لرستانی‌های پایتخت (۱) تاسوعا لرستانی‌های (۱) تاسوعا لرستانی‌های پایتخت ب (۱) هیات عشاق‌العباس لرستانی‌های پایتخت (۱) حسین سلوک (۱) سعید معتمدی " خبرنگار پایگاه خبری یافته (۱) گل مالی لرستانی های درتهان (۱) عکس گل مالی لرها در تهران (۱) درگذشت مادر آبان 92 (۱) نظر مردم مهم است یا نظر شورای شهر؟ (۱) شهردار نصیری وشهردار عیدی بیرانوند (۱) عیدی بیرانوند شهردار خرم آباد (۱) اظهارنظر عجیب سرپرست شهرداری خرم‌آباد (۱) نشنیده بگیریم (۱) هجوم بی سابقه ارسال جوک وپیامک لری (۱) روزی روزگاری لرها ! (۱) محسن بهاروند و چمسنگر (۱) نصرت الله مسعودی ئ تئاتر لرستان (۱) استاد نصرت الله مسعودی (۱) دوره چگنی (۱) یافته‌کوه (۱) حشمت اله و اسدالله آزادبخت (۱) رابطه فرهنگ و رفاه (۱) فرهنگ یک قوم یا یک ملت " هوش را می آفری (۱) سمندر لرستان (۱) سلامتی سه کس: سرباز و زندونی و بی کس (۱) سلامتی سه تن: ناموس و رفیق و وطن (۱) سربازان وطنم را آزاد کنید (۱) کمال تبریزی از لرهای بختیاری‌ عذر خواهی کرد (۱) باید از بابت رنجاندن مردم بختیاری به خدا پناه برد (۱) سید عزت‌الله ضرغامی (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) (۱) سال 1393 خورشیدی (۱) خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی (۱) بیستمین سالگرد درگذشت شهردار خرم آباد (۱) علی محمد ساکی (۱) لرستان وسفر روحانی (۱) سفر روحانی به لرستان (۱) توسعه لرستان در زمان روحانی (۱) عید فطر فرخنده باد (۱) سپهر و کاراته (۱) چمسنگر و کاراته قهرمانی کشور (۱) سپهر و قهرمانی کشور (۱) مصطفی ملک‌آسا به عنوان رئیس اداره سواد‌آموزی ناحیه (۱) ﻣﺤﺮﻡ 93و ﻫﻴﺎﺕ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) هﻳﺎﺕ ﻋﺸﺎﻕ اﻟﻌﺒﺎﺱ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ و ﺩﻫﻪ ﻣﺤﺮﻡ 93 (۱) مرگ معلم فداکار لرستانی (۱) فداکاری معلم لرستانی و مرگ او (۱) مرگ معلم عشایری لرستان (۱) معلم عشایری لرستان و مدرسه شبانه روزی (۱) امید ساکی فرد شهردار منطقه 2 خرم آباد (۱) برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ (۱) لرها در تهران (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها در تهران (۱) جعفر ماهروبختیاری و مدیر تحولات اداری اموزش و پروش (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" و سعید معت (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" مسئول امور (۱) برآفتاب و چمسنگر و برآفتاب بختیاری (۱) اسفندیار نوروزپور رئیس اداره حراست آموزش و پرورش (۱) اسفندیار نوروزپور و چمسنگر (۱) حراست اموزش و پرورش استان لرستان (۱) حراست اموزش وپرورش استان لرستان و اسفندیار نوروزپو (۱) 30 آبان سالگرد در گذشت مادر (۱) درگذشت حاج کاطم خلفوند (۱) گرانی نان در لرستان و سعید معتمدی (۱) گرانی نان در لرستان (۱) تغییر شهرداران در لرستان (۱) سید عابدین نوری (۱) شورای شهر دورود (۱) مبارزان منطقه راه آهن لرستان (۱) کتاب سه تار جلال آل احمد (۱) داستان وداع (۱) عکسی از ایستگاه راه آهن چم سنگر (۱) چم سنگر و رودخانه سزار (۱) ستوان دوم سید نورخدا موسوی مفرد (۱) جانبازی 100% سید نورخدا موسوی مفرد (۱) کلافه ام میترا اسماعیلی (۱) یه روز باد اوُما درختیانِ کُل وَِن فقط یه درخت دِ (۱) دوُسِکَم هِنام بَکُو تِشنه هِناتِم ه (۱) لرها التماس نمی کنند! (۱) محمد کاظم علی پور (۱) پایگاه خبری یافته (۱) ما قابیل کلماتیم! (۱) آغاز بکار گروه موسیقی پریسک (۱) گروه موسیقی "پریسک&a (۱) محمود کوماس‌جودکی (۱) خانه "آخوند آبو" خرم‌آباد (۱) ورود خبرنگاران منتقد به اداره و ابینیه تاریخی لرست (۱) شعرخوانی خانه آخوند ابو (۱) کنسرت گروه پریسک (موسیقی اقوام ایران) (۱) سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) کنسرت گروه پریسک اسماعیل محمدی : دف ، کوبه ای باس (۱) کنسرت گروه پریسک سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) تبریک به سپهر معتمدی عزیزم (۱) سپهر معتمدی (۱) روز جانباز ودیدار با جانباز قهرمان لرستانی مجتبی ز (۱) نتیجه انتخابات شورای روستا در چم سنگر (۱) انتخابات ریاست جمهوری در ایستگاه چم سنگر (۱) راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین احد چگینی (۱) احد چگنی راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین (۱) راه یافتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی و چم س (۱) انتخابات شورای اسلامی شهر دورود (۱) خوشنویس مطرح لرستانی استاد غلامرضا آریان پور در گذ (۱) شجاعت یعنی این! (۱) ولادت حضرت مهدی(عج) وچمسنگر وتهران (۱) سرای سالمندان حاج کاظم صدیق (۱) دست بافته زنان روستای دره اناران - سپید دشت- خرم آ (۱) یادداشت من برای "عابدین بهاروند" (۱) قطار سیاست مدیران استان ما (۱) این قطار، قطار ماست ؛اما مقصدش برای ما نیست ! (۱) 21 تیرماه روز بدون پلاستیک و چمسنگر (۱) مناجات‌خوانی محمد معتمدی (۱) من گناهکارم (۱) شب قدر و جمسنکر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر وچمسنگر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر تهران (۱) پوریا یاراحمدی نفر برگزیده کنکور سراسری ایران (۱) بررسی عملکرد چند ساله آموزش و پرورش استان لرستان (۱) بازیهای محلی و چم سنگر (۱) بازی محلی مناطق لرنشین (۱) بازی محلی مناطق زاگرس نشین (۱) حادثه‌ی سد کارون 3 ومحمود رحمانی (۱) محمود رحمانی مستندساز (۱) خبر بسیار جانکاه بود (۱) منطق لری منطق چماق است یا منطق حساب! (۱) آقای بزرگواری (۱) -دله دزدچاپلوسدستمال‌کشچماق لریصندوق عتیقه (۱) کلمات اصیل لری (۱) سفر به استان کهکیلویه وبویر احمد (۱) سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1) (۱) شهردار شهر خرم آباد (۱) شهردار هرمز نصیری (۱) آیا علی‌محمد ساکی" د (۱) سنجاقک از دست آندو پر کشید و توفانی در دل هواداران (۱) شیردال چیست؟ کلماکره پلدختر لرستان (۱) دوستان لر زبان و جلسه (۱) زادروز اسطوره ی موسیقی لر بختیاری - آبهمن علاالدی (۱) زاد روز مسعود بختیاری (۱) تولد بهمن علالدین (۱) جیش العدل (۱) مسعود رایگان در برنامه رادیو 7 (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها و سومین سال فعالیت (۱) سومین سال فعالیت هیات لرستانی های مقیم مرکز (۱) هیات عشاق العباس لرها در سال 92 (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران سال 92 (۱) عاشورای لرها در تهران (۱)
دوستان من رومیانی مرد لر خایدالو ظفر پاپی ایلیا,اهورا رضا رضاپناه رضا ساکی مراد جلائی احد چگینی سایت لریا بُنِه وار-رهدار حسن گرجي محمد نعمتی امید گوهری فرزاد عزیزی اسد فرهمند امین ازادبخت فریده چراغی آفرین پنهانی فرامرز محمدی مهران غضنفری امیر زیدی نژاد احسان پرنیان هوشنگ رئوف لُرِسّو(لرستان) فاطمه بیرانوند دورود سـیـتـی علی گودرزیان چنـــار گـــریت نشریه سیـمره روستای پیرجد حسن امیدیان سالم پوراحمد مهرداد جمالی شهرام شرفی مهدی محرابی حسن دهقانی مژده عزیزی پناه مسعود بختیاری فرهاد داودوندی حسین چراغی لرستان وکاسیان نصرت درویشی اسداله آزادبخت تحصیلکردگان لر محسن تیزهوش امیررضا قاسمی دکتر رضا مدهنی عبدالرضا قاسمی کاسیان - کاسیتی پریچهر-دختر آریایی شهرام گیل آبادی حاج محمد میرزاوند مجله الکترونیکی لور حشمت اله آزادبخت حسین سلاح ورزی علی حسین زارعی پایگاه خبری لــــــرنا ایستگاه چمسنگر 2 سپهر معتمدی(پسرم) وبلاگ روستاهاي ايران محمود کوماس جودکی عکس هایی از سرزمین کاسیان 2 پیامک محلی لری، لکی و بختیاری عکس هایی از سرزمین کاسیان 1 ابوالقاسم خورشیدوند فتیله پیچ-ایمان آرزه پایگاه خبری لرستان نیوز هفته نامه بیان لر گهر دورود-حسن چناری كرم تيموري واتوره دوچرخه ها اخبار شطرنج لرستان شهریار عباسی سایه های مفرغی -کرم رضا تاجمهر اخبار دورود کیانوش بیرانوند چقد سخته جدا بودن اعظم مرادی شعر لکی ناهید زکیان امیر جوبیین خبرگزاری یافته شاهین احمدی کوهستان سرد الیگودرز یاد داشت های عزت الله تقوایی ﮔـانگـلـوس لرستانک لهور آب و خاک شکاروطبیعت لرستان ستاد نماز جمعه سپید دشت خُورمُووه پاتوق هیات عشاق العباس لرستانی ها گلال خرم آباد تی تال - عابدین بهاروند جستجوگر کویر روز اليگودرز محمد رافع -بروجرد پرتال زیگور طراح قالب