نویسنده (های) وبلاگ معتمدی سعید
آرشیو وبلاگ
      ایستگاه راه آهن چم سنگر (منطقه راه آهن لرستان)
ایران فقط تهران نیست ! نویسنده: معتمدی سعید - سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸۸

در پی گرد وغبار و الودگی هوا ، که بیشتر مناطق غرب کشور را چند روز پیاپی در برگرفته بود ، پروازهای این مناطق لغو گردید. اما دریغ از تعطیلی یکروزه این مناطق !و در بیخبری محض و سکوت کامل سپری شد این در حالی است که به فاصله ان در یک روز گرد وغبار در تهران با زتاب ان در اخبار ورسانه های تصویری و صدا وسیما این شهر به مدت ٢ روز تعطیل گردید . ولی استانداران ومسئولان ستاد های ویژه و ستاد بحران برای حال این مردم حتی به تعطیلی یکروزه اسن استانها توجهی نکردند تا مفهوم واقعی این جمله که "ایران فقط تهران است" بیشتر وبیشتر رنگ وبوی واقعی بخود گیرد. اما ایا واقعا ایران فقط تهران است ؟؟!!

مردم ما هم جز همین اب وخاک بوده وهستند الودگی و گرد و خاک که فقط مختص تهران نبوده تازه تهران ٢ الی ٣ روز دیرتر به این مصیبت دچار گردیده ، حالا شما خودتان وضعیت بغرنج مردم ما و ما را در این چند روزه ارزیابی کنید و قضاوت با خودتان ؟؟!!

" از دشمنان برند شکایت به دوستان         چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم ای دوست " !

  نظرات ()
چه بر سر کیو آمده است ؟؟!! نویسنده: معتمدی سعید - شنبه ۱۳ تیر ۱۳۸۸

خبر این است: » بر اثر حفاری در محل میدان 22 بهمن (کیو) بمنظور احداث زیر گذر رگ حیاتی سراب کیو قطع گردیده و دریاچه خشک شده است.«

خرم آباد را بدون »کیو« نمی شود تصور کرد و هر گاه کسی بخواهد در ذهنش اینگونه تصور کند بدون شک این کابوس را ناتمام رها می نماید چون حتی در عالم خیال هم طاقت تبدیل شدن دریاچه کیو و محیط پیرامونی آن به یک وادی خشک و بی طراوت را ندارد.
نگارنده با شناخت محدود خویش بخشی از ویژگی ها و برکات کیو را برشمرده و به اختصار به آنها می پردازد تا جایگاه آن در زندگی و اعتبار شهر خرم آباد بیشتر معلوم شود و آنگاه با طرح چند پرسش خواستار بررسی علمی موضوع می شویم. امید آنکه مورد توجه دلسوزان، کارشناسان، صاحبنظران، مسئولین و دست اندرکاران قرار گیرد.
1- از بین پنج سراب دره خرم آباد فقط سراب کیو بود که به همت مرحوم علی محمد ساکی شهردار فقید خرم آباد حقش ادا شد و به جایگاه واقعی خود برای رفاه مردم شهر خرم آباد دست یافت، بقیه سراب ها از ابتدای شکل گیری شهر تا کنون در محاصره ساخت و سازها و سایر موانع بوده و در انتظار روزی نشسته اند تا تمام با سر پنجه تدبیر مدیری خلاق و کارآمد زیبایی و طراوت خود را به مردم این شهر اهدا نمایند.
2- کیو، این منطقه تفریحی منحصر به فرد هم اکنون بعنوان یکی از جاذبه های گردشگری خرم آباد تکمیل کننده سایر نقاط دیدنی شهر از جمله قلعه خوش ترکیب فلک الافلاک شده است، مسافرین و گردشگران در اکثر فصول سال با نصب چادر و استقرار در جای جای این سایت به تفریح و استراحت می پردازند.
3- تپه کیو که به برکت آرامگاه شهیدان گمنام و فرزندان راستین روح الله به زیارتگاه عاشقان دلباخته این شهر مبدل گشته است بر فراز این مجموعه لذتی معنوی توام با آرامش و نشاط به زائرین هدیه می نماید.
4- به برکت دریاچه بزرگ و پرآب کیو است که ورزش های قهرمانی مرتبط با آن هم در بین برادران و هم در بین خواهران ورزشکار رونق گرفته و می رود تا در بین استان های کشور حتی استان های ساحلی جایگاه بسیار مناسبی بدست آورد.
5- جانمایی هتل صخره ای که هر چند سالهاست بصورت نیمه تمام مانده و معلوم نیست که به بهره برداری برسد، در محلی قرار گرفته تا مسافرین حتی در زمان استراحت از چشم انداز بی نظیر این مجموعه لذت ببرند.

بنقل از هفته نامه صدای ملت

ادامه : http://sedayemellat.ir/107/news.php

  نظرات ()
پــــــــل نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸

 

دختران روستا به شهر فکر می کنند! دختران شهر در آرزوی روستا می میرند!
مردان کوچک به آسایش مردان بزرگ فکر می کنند! مردان بزرگ در آرزوی آرامش مردان کوچک می میرند!

کدامین پل در کجای جهان شکسته است که هیچ ﮐس به خانه اش نمی رسد ؟

 

مجموعه شعرهای رنگ های رفته دنیا

 

  نظرات ()
اولین نشریه تخصصی ورزش لرستان نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸

توزیع اولین شماره از پنج‌شنبه ۴ تیر (توزیع در بروجرد، دورود، الیگودرز و ازنا از یک‌شنبه ۷ تیر)

لرستان ورزشی هر دو هفته یک‌بار  منتشر می‌شود

ساعات حضور در دفتر نشریه:

صبح‌:   ۱۱  تا  ۱۳                  عصر:   ۱۹  تا  ۲۰:۳۰ 

  نظرات ()
صدای پای بدبختی نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸

اهل الیگودرزم

 حالم اصلا خوش نیست

تکه سنگی دارم خورده جوبی نان آجر شده ای

مردمی دارم بهتر از برگ درخت

دوستانی بهتر از اب روان

و خدایی که در این نزدیکیست

توی فرمانداری

داخل شهرداری

پای هر صندوق رای

داخل آن ده دور

اهل الیگودرزم

ادامه در :

http://gashtal.blogfa.com/

 

  نظرات ()
ترکیدگی لوله نفت، رودخانه کشکان را آلوده کرد نویسنده: معتمدی سعید - پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸

ترکیدگی لوله نفت در مسیر انتقال نفت پلدختر به مرکزی موجب آلوده شدن ده‌ها کیلومتر از مسیر رودخانه کشکان شد.

به گزارش مهر، در حادثه‌ای که ساعت 7 صبح امروز در مسیر خطوط انتقال نفت پلدختر رخ داد کیلومترها از آب رودخانه کشکان آلوده شد تا برای چندمین بار در طول سالهای اخیر این رودخانه شاهد تلفات بیشمار آبزیان باشد.

مدیر کل سازمان محیط زیست استان لرستان دقایقی پیش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در خرم آباد عنوان کرد: در ساعت هفت صبح امروز یکی از لوله‌ها نفت مسیر سرکان مالکوه به سمت اراک در 30 کیلومتری پلدختر و در منطقه «جلگه خلج» دچار ترکیدگی شد.

علی رحیم کاکاوند از ترکیدگی لوله نفت به عنوان یک «فاجعه زیست محیطی» یاد کرد و بیان داشت: در حال حاضر نفت وارد رودخانه کشکان شده و کیلومترها از مسیر این رودخانه را آلوده و آبزیان زیادی را تلف کرده است.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون ترکیدگی لوله نفت مهار نشده است، افزود: نفت این لوله که یک لوله 10 اینچی انتقال نفت است هم اکنون با شدت در حال ورود به رودخانه کشکان است.مدیر کل سازمان محیط زیست استان لرستان با اشاره به اعزام تیم کارشناسی این سازمان برای برآورد تلفات از دقایق اولیه صبح امروز، بیان داشت: پیش بینی می‌شود تاکنون هزاران قطعه از آبزیان منطقه تلف شده باشند.

کاکاوند ادامه داد: با توجه به اینکه رودخانه جریان دارد و از سوی دیگر با توجه به قرارگیری در فصل تابستان دبی آب رودخانه نیز پایین است خطر آلودگی و اتلاف آبزیان چند برابر شده است.

وی با تاکید بر اینکه ترکیدگی لوله نفت در مسیر رودخانه تخریب شدیدی ایجاد خواهد کرد، افزود: با توجه به عدم مهار این ترکیدگی و اینکه رودخانه کشکان از جمله رودخانه‌هایی است که به رودخانه سیمره می‌ریزد پیش بینی می‌شود تلفات ادامه داشته باشد.

مدیر کل سازمان محیط زیست استان لرستان با بیان اینکه از محل ترکیدگی تا شهر پلدختر آلوده شده است، یادآور شد: پیش بینی می‌شود تاکنون حدود 40 کیلومتر از مسیر رودخانه کشکان آلوده شده باشد.

کاکاوند با انتقاد از وضعیت لوله‌های انتقال نفت، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه لرستان در مسیر ترانزیت شمال به جنوب است لوله‌های انتقال نفت از این منطقه عبور می‌کنند که هر ساله به علت پوسیدگی لوله‌ها و همچنین عدم ارزیابی زیست محیطی مسیر نصب لوله‌ها محیط زیست منطقه قربانی اینگونه حادثه‌ها شود.

وی یادآور شد: لوله‌های انتقال نفت در این منطقه بیش از 10 سال عمر دارند و تاکنون دچار خوردگی و پوسیدگی شده‌اند به طوریکه این چندمین حادثه‌ای است که در طول یکی دو سال اخیر در منطقه به وقوع پیوسته است.

به گزارش مهر، نشت نفت به رودخانه کشکان به گفته مدیر کل محیط زیست استان لرستان تا زمان مخابره خبر همچنان مهار نشده و ادامه دارد.

  نظرات ()
رویکرد نمایندگان لرستان در مجلس شورای اسلامی نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

محمدرضا ملکشاهی‌راد نماینده‌ی خرم‌آباد سی‌ام خرداد ماه در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد: ‌دولت نهم با نگاه عدالت‌محورانه، مشکلات و بی‌مهری‌های صنعت آب لرستان را رفع کرده است

  این سخن جناب ملکشاهی‌راد نماینده‌ی خرم‌آباد در شرایطی گفته شده است که وضعیت آب لرستان همچون دیگر صنایع استان –البته در صورتی که صنعتی بیابیم- به هیچ وجه شرایط قابل دفاعی ندارد، اگر تمام فعالیت‌های دولت در بخش آب لرستان را بگردیم تنها پروژه‌ی قمرود است که دولت نهم در اجرا و بهره‌برداری از آن تلاش وافری دارد، پروژه‌ی عظیمی که در آخرین روزهای سال گذشته شاهد افتتاح از یکی از تونل‌های آن بودیم و به گفته‌ی وزیر نیرو تا پایان سال شاهد به بهره‌برداری رسیدن آن خواهیم بود تا از طریق تونل‌ها و لوله‌هایی غول‌پیکر آب لرستان به صدها کیلومتر آن‌طرف‌تر یعنی کویر مرکز ایران، راهی پیدا کند. برای اثبات نگاه عدالت‌محورانه این دولت و دولت‌های پیشین به لرستان، تنها کافی است ضمن در نظر داشتن هزینه‌های 850 میلیارد تومانی طرح قمرود، نگاهی گذرا به مصائب بی‌شمار لرستان در زمینه‌ی صنعت آب داشته باشیم.

      می‌دانیم که حدود 12 درصد از روان‌آب‌های کشور در استان لرستان جاری هستند ولی با این وجود از 800 هزار هکتار اراضی آبی لرستان، تنها 200 هزار هکتار به صورت آبی کشت می‌شوند آن هم با سیستم‌های آبیاری مربوط به عصر حجر! یعنی بیش از 75 درصد از اراضی این استان در کنار رودخانه‌های دائمی سیمره، کشکان، خرم آباد، سزار و ده‌ها سراب کوچک و بزرگ دیگر به صورت به صورت دیم کشت می‌شوند.

      و باز هم می‌دانیم که ده‌ها پروژه‌ی آب رسانی لرستان به دلیل نبود اعتبار سال‌های سال است به آثار تاریخی مبدل شده‌اند، سد معشوره (گـاشِمار) که روزگاری قرار بود دشت کوهدشت را سیراب کند سال‌هاست بلاتکلیف مانده است، سدهای مراوک، ایوشان، حوضیان، رودبار، بختیاری، کمندان و ... همچنان در انتظار اعتبار به سر می‌برند؛ حتی ایستگاه‌های کوچک پمپاژ آب در بخش‌های مختلف استان هم که با اندک هزینه‌ای زمین‌های این مناطق را آبی خواهند کرد، سال‌هاست معلق مانده‌اند.

      و باز هم برای اثبات گوشه‌ای دیگر از عدالت‌محوری‌های دولت کافی است که مصوبات دو فقره سفر استانی هیئت دولت را به نظر بیاوریم، مصوباتی که بخش اعظمی از آنها برای همیشه روی کاغذ ماند، به گونه‌ای که حتی خود رئیس جمهور هم در سفر دومین سفرش به لرستان، به اجرایی نشدن مصوبات مربوط به این استان اعتراف کرد، حال آن همه پروژه معطل مانده را با بهره‌برداری سفارشی و 2 سال پیش از موعد پروژه‌ی قمرود مقایسه کنید.

     البته باید گفت که رویکرد دفاع همه‌جانبه‌، در سال‌های اخیر رویکرد اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان لرستان در مجلس بوده است، به‌گونه‌ای که گاه احساس می‌شود این بزرگان از اعضاء کابینه‌ی دولت هستند. بدیهی است همه‌ی افراد صاحب این حق هستند که از حزب یا نماینده‌ی مطلوب‌شان حمایت کنند، لکن از جناب ملکشاهی و سایر نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود بنا به رسالت ذاتی‌شان، هنگام گفتگو با رسانه‌ها و تریبون‌های خبری بیشتر سخنگو و مدافع حقوق موکلان خود باشند نه مدافع و سخنگوی دولت! و اگر بحث دفاعی در میان باشد یقیناً مردم لرستان بیشتر محتاج دفاع‌اند تا دولت، چرا که دولت بحمدالله ابزارها و رسانه‌های فراوانی برای دفاع از عملکرد خود در اختیار دارد. به هر حال امیدواریم که این دوستی و طرفداری نمایندگان لرستان از دولت، یک‌طرفه نباشد و از این همه دفاع و تلاش همهجانبه‌ی نمایندگان‌مان چیزی عاید لرستان شود و نسیمی از عدالت موعود این دولت بر دیار تشنه‌ی عدالت‌مان وزیدن بگیرد.

 

مهدی ویس‌کرمی

عضو هیئت تحریریه‌ی نشریه‌ی لور


  نظرات ()
قوم همیشه می‌ماند نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

هوشنگ پرتو
 قوم همیشه می‌ماند

ما را به نام لر می‌شناسند، از آغاز هم لر بوده‌ایم، زبان لری داشته‌ایم و در جایی بوده‌ایم که به آن لرستان گفته‌اند.

کلام ما از آغاز لری بوده است و اکنون هم هست، دیگران آمدند و به جای بعضی واژه‌ها، کلمات و واژگان دیگری را پیشنهاد دادند و ماند ولی وقتی خوب نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که این لفظ از گذشته برابری لری داشته و مدتی غریبه شده و باز آمده و این بار می‌گویند جدید است ولی با یک بررسی می‌توان دید که همان لری است و این نشان می‌دهد که می‌مانیم چون وجود داریم.  

هر رفتار غریبه‌ای را حاکمان با خود آوردند و بعضی‌ها هم از ترس، از عشق، از منفعت، از هر روند دیگری به آن رفتارها جذب شدند ولی باز هم وقتی نگاه می‌کنی این رفتارها اصل نیست بلکه نمود دیگری از یک جوشش لری است؛ برای مثال وقتی همسایه‌مان رفت مراسم فاتحه‌خوانی بود خیرات می‌دادند، قران تلاوت می‌شد، ولی باز هم هوره ، باز هم سوگواری باز هم گیس‌های بریده زنان که از آغاز چنین بوده و نه با واردات فرهنگ کسی ادعا کند که چیزی عوض شده است.
مردم را هم که در نظر بگیری همان مردم با همان رفتارهای سابق هستند عشیره را از آنان به نوعی گرفته‌اند و فشارهایی برای جدایی قوم از هم و زندگی‌های انفرادی بوجود آمده ولی باز هم وقتی که درکنار دیگری می‌نشینی اینقدر حس دوست داشتن در کلام او هست و آنقدر به دنبال تعامل با توست که یادت می‌رود چه پیش آمده و می‌فهی که قوم مانده و می‌ماند.
البته روزگار قوم را سرپوش‌های دیگری هم گذاشته‌اند و جاهایی یک نوع قدرت و یک نوع فشار از بیرون به آنها می‌گوید که نه این زشت است و نه آن بد است و این رفتار زیباست و اگر یک مرد لر با دبیت یا چوخا باشد یا ستره‌ای بپوشد او را به چشم دیگری نگاه کنند ولی در موارد موازی که لباس دیگر مطرح نیست و موازنه قدرت وجود دارد مرد یا زن لر با همان لباس می‌ماند و دیگران هم همان را می‌شنوند.
قوم را هیچگاه یک خرده فرهنگ یا یک جریان یا یک چشم انداز یا نام‌هایی از این قبیل نمی‌توان گفت زیرا هر که در قوم هست یک نوع بینش را در خود دارد و می‌توان زندگی سنتی ایلیاتی، روستا یا فرهنگ مدرن شهر و تمدن را در آن دید زیرا لر و قوم همه ظرفیت ها را در خود حل می‌کند نه به شکل آنها در آید سازمان قومی مانند یک جامعه ماندگار و پویا توانایی زبان، فرهنگ، پوشش، سطح بندی اجتماعی خاص و مستقل خود را دارد و نامیدن آن به نام یک خرده فرهنگ فقط یک القا از هر جریان حاکم می‌تواند تلقی شود.
هنر و فرهنگ قومی هم آنقدر قوی و خاص این سرزمین و قوم است که در مقام‌های موسیقی قومی می‌توان انواع ابداعات را بوجود آورد و با زبان و ابزارهای قومی هر نوع روایتی را در سینما، ادبیات، و هر نوع هنر دیگر را دید و در یک کلام آنگونه که در سطح کلان برای کشور این مولفه‌ها کاربرد دارد با یک نگرش مستقل می‌توان همین بینش و دید رانسبت به قوم و جامعه قومی در خود دید.
در همه رشته‌ها فرهیختگان قوم لر را می‌توان دید که خود سند دیگری برای این موجودیت است و تنها باید نوعی خودباوری را سرود دوبار‌ه‌مان کنیم و هر کس از هر طرف گوشه‌ای از هویت قومی را روایت کند تا یکپارچگی قومی بوجود بیاید و همه بگویند این قوم لر و این سرزمین لرستان است.
  منبع :سایت لور

  نظرات ()
نماینده مردم خرم‌آباد :دولت نهم ‌مشکلات‌ صنعت آب لرستان را برطرف کرد‌! نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

خبرگزاری فارس: نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: ‌دولت نهم با نگاه عدالت محورانه، مشکلات و بی‌مهری‌های صنعت آب لرستان را رفع کرده است!

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، محمدرضا ملکشاهی‌راد عصر امروز در جلسه ستاد فعالان اقتصادی لرستان در خرم‌آباد با بیان اینکه ما به‌دنبال تغییر رویه عملکرد نمایندگان هستیم، اظهار داشت: مردم از نمایندگان انتظار دارند توانایی دفاع از حقوق آنها را در صحنه‌های مختلف داشته باشد.
وی افزود: یکی از اقدامات موثر نمایندگان، هماهنگی، همدلی و همراهی است، اگر دستگاه‌ها موازی کار نکنند، منافع آن به مردم می‌رسد.
ملکشاهی‌راد با بیان اینکه بحث آب یکی از مباحث جدی در لرستان به حساب می‌آید، خاطرنشان کرد: باید نمایندگان، مدیران و کارشناسان از نظرات مردم بیشترین بهره را ببرند.
وی تصریح کرد: مدیران دستگاه‌ها باید نمایندگان را با اطلاعات ارتقای علمی دهند، جایگاه نمایندگی باید تخصصی شود.
نماینده مردم خرم‌آباد درمجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آب، نقش اساسی در تحول و توسعه لرستان ایفا می‌کند.
ملکشاهی‌راد خاطرنشان کرد: طرح‌های اورژانسی و زودبازده برای رشد و توسعه لرستان نیاز است.
وی گفت: دولت نهم با نگاه عدالت محورانه، مشکلات و بی‌مهری‌های صنعت آب لرستان را رفع کرده است.
نماینده مردم خرم‌آباد درمجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استان لرستان در گذشته با مشکلات فراوان و بی‌مهری‌هایی مواجه بوده اما در دولت نهم نگاه عدالت محوری به این استان شده‌ است.
وی تصریح کرد: استان لرستان از منابع زیادی در بحث آب برخوردار است که باید با برنامه‌ریزی مناسب برای استفاده از این آب‌ها اقدام شود.
نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: استان لرستان به عنوان یکی از ظرفیت‌های کشاورزی کشور مطرح است و این در حالی است بسیاری از اراضی کشاورزی لرستان به صورت دیم کاشت می‌شود.
ملکشاهی‌راد افزود: دولت نهم نیز با نگاه عدالت محور برای رشد و توسعه لرستان در تلاش است و این در حالی است که افزایش اعتبارات بخش آب لرستان از 320 میلیارد ریال در سال گذشته به یک هزار و 200 میلیارد ریال در سال ‌جاری رسیده است.
در ادامه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه این استان‌ها درحال حاضر برای رسیدن به حق خود با مشکل مواجه هستند، گفت: باید در بحث تخصیص آب تلاش کرد، طرح‌های فعلی این حوزه در لرستان در زمینه‌های توسعه بوده و در این خصوص نیز با برنامه باید پیش رفت تا آنرا تحقق بخشیم.
امیرحمزه حقی‌آبی اظهار داشت: سال گذشته اعتبارات آب منطقه‌ای استان، 32 میلیارد تومان بود که این رقم در سال‌جاری به 120 میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: در صورتی که مانند امسال اعتبارات تخصیص یابد، به افق و چشم‌انداز تعیین شده در بخش آب استان خواهیم رسید.
حقی‌آبی با بیان اینکه 2 میلیارد متر مکعب آب در استان برداشت می‌کنیم، افزود: از مجموع 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی لرستان، تنها 200 هزار هکتار آبی هستند.
وی گفت: برای اینکه از مجموع اراضی کشاورزی استان، 400 هزار هکتار آبی شوند به 3 میلیاردو 600 میلیون متر مکعب آب نیاز است.
حقی‌آبی تصریح کرد: طرح‌های فعلی منابع آب لرستان در زمینه رشد و توسعه لرستان است و با اجرای این طرح‌ها بسیاری از اراضی کشاورزی استان آبی می‌شود.
وی افزود: باید با برنامه‌ریزی و مطالعه دقیق همه منابع و مشکلات موجود، زمینه رشد و توسعه لرستان و بهره‌برداری از آب‌های استان فراهم شود.
وی اظهار امیدواری کرد، تا با افزایش اعتبارات بخش آب در لرستان، زمینه بهره‌برداری از طرح‌های نیمه تمام فراهم شود.
در ادامه کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای لرستان به ارائه دیدگاه‌های خود به‌صورت تخصصی در زمینه آب پرداختند.

  نظرات ()
قوم لر از چند پارچگی تا یکپارچگی نویسنده: معتمدی سعید - یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸

 

محمد مومنی موگویی

گر از کسی بپرسیم لر کیست و لرستان کجاست ؟ بیدرنگ به ما جواب خواهد دادیک خرم آبادی و استان لرستان، اما آیا در حقیقت اینچنین است از دیدگاه تاریخی قوم لر به دو حکومت محلی اتابکان لر بزرگ و اتابکان لر کوچک تقسیم شده است.


قلمرو حکومتی اتابکان لر بزرگ شامل مناطق بختیاری نشین خوزستان، چهارمحال بختیاری، بخشهایی از لرستان امروزی، استان کهگلویه وبویر احمد و نوراباد ممسنی که در آن زمان شولستان نامیده میشده بوده است(1).

و اما قلمرو اتابکان لر کوچک شامل قسمت اعظم استان لرستان امروزی ،استان ایلام ،وقسمتهایی از عراق شامل خانقین،بدره،مندلی که تا قبل حکومت پهلوی قسمتهای مذکور بعلاوه قسمتهایی از لرستان واستان ایلام که پیشکوه و پشتکوه لرستان نامیده میشدند بوده است(2).

واما چرا امروزه نام لر فقط به یک ودر نهایت دو استان محدود شده است؟

پاسخ به این مساله مستلزم توجه به اوضاع سیاسی ،اجتماعی،اقتصادی و البته نظامی قوم لر در چهار سده اخیر دارد،با توجه به اینکه تا قبل از حکومت پهلوی ایلات و عشایر نقش اساسی را در حفظ یا سرنگونی دولتها بر عهده داشتند وبه دلیل ساختار ایلی قوم لر این قوم همیشه یا خواهان حاکمییت بر ایران و یا حداقل داشتن نقشی پرنگ و قوی در مسایل حکومتی بوده است کما اینکه با به قدرت رسیدن حکومت زندیه اوج این اقدامات را مشاهده میکنیم.

با توجه به دلایل مذکور از دوره قاجار به بعد حکومتهای ایران سعی بر حذف فیزیکی و دست کم فقیر و بیسواد نگاه داشتن قوم لرداشته اند و همیشه  تلاش میکردند از قوم لر تصویری غلط منجمله که لرها دزد وراهزن هستند نشان دهند(3)، از نمونه این تلاشها تقسیم بندی قوم لر به لک، لرستانی و بختیاری بوده است که امروزه نیزبه شدت براین مساله دامن زده میشود و متاسفانه از سوی عزیزان لر (بختیاری زبان و لک زبان) نیزمشاهده میشود در حالیکه گویشهای لکی و بختیاری بخشی از زبان لری هستند(4).

کما این که در زمان رضاخان بر شدت دامنه این فعالییت‌ها افزوده شد که از حمله مستقیم نظامی به  مناطق لر نشین منجمله لرستان ،کهگلویه وبویراحمد و کوچ اجباری عشایر لرستان به قزوین و زنجان، اسکان عشایر بختیاری که به ضعف اقتصادی ونظامی این ایل انجامید، ایجاد دارالتربیه عشایر برای تعلیم زبان فارسی به کودکان لر،قتل عام دسته جمعی عشایر لرستان به دست کلنل امیراحمدی که قصاب لرستان معروف است(5) که نوشتن در این باره خود نیازمند تحقیقی گسترده است و مجال بیشتری نیز میطلبد و میتوان آنرا به قول آقای دکتر رضایی هولوکاست لری نامید و شایان توجه است که می بایست روزی را برای یادبود قربانیان اقدامات نظامی رضاخان درمورد نظر گرفت تا یاد این جنایات از خاطر مردم زدوده نشود.

 البته در زمینه فرهنگی نیز اقدامات وسیعی از سوی نخبه گان وابسته به رضاخان صورت گرفت که از نمونه های آن تاسیس دارالتربیه عشایر ،جذب سران وبزرگان قوم لر در مشاغل حکومتی و غیره میباشد رضاخان با استفاده ابزاری از سران قوم لر علاوه بر سرکوب نظامی  این قوم سعی بر جذب ونفی سران مذکور داشت تا بتواند در مواقع لزوم آنها را حذف نماید از جمله این افراد سردار اسعد میباشد که در سرکوب قیامهای قوم لر همچون قیام علیمردان خان بختیاری، قیام تنگه تامرادی و چند قیام دیگر نقش عمده ای داشت که بعد از اتمام نقشش توسط پزشک احمدی به قتل رسید.

البته این تلاشها از سوی رضاخان به منظور ایجاد حکومتی متمرکز وایجاد ملتی واحد که زبان رسمی آنان فارسی باشد صورت میگرفت که در راه رسیدن به این هدف اقدامات مذکور ضروری به نظر میرسیدند.

این تلاشها از سوی پسر رضاخان یعنی محمد رضا پهلوی نیز به صورت موذیانه تری دنبال میشد از جمله ازدواج محمدرضا پهلوی با ثریا اسفندیاری که برای تضعیف قدرت سیاسی و نظامی قوم لر در سالهای آغازین دهه سی شمسی  صورت میگرفت البته سرکوب قیام عشایر کهگلویه را نیز باید به آن اضافه کرد.

باید متذکر شد که همیشه حکومتهای تمرکز گرا در ایران سعی بر حذف سایر قومییت ها به جز قوم مرکزی داشته اند.

متاسفانه امروزه برخی از نخبگان بختیاری خود را لر نمیدانند که باید به آنها متذکر شد که به گذشته تاریخی خود رجوع نموده و آن را بررسی نموده تا دریابند که این تصور غلط که درمیان افراد لر بزرگ به عمد ایجاد شده چیزی جز یک دسیسه برای جدایی برادران لر از هم نمی باشد و باید هرچه سریعتر جلوی آن گرفته شود.

تهدیدات زیادی برای حفظ و ادامه بقای زبان و فرهنگ لری و موجودیت قوم لر متصور است که در ذیل به برخی از آنها اشاره شده است:

امروزه با گسترش وسایل ارتباط جمعی و نبود خوداگاهی قومی در میان جوانان قوم لر این تهدیدات به گونه دیگری نمودار شده اند که از جمله میتوان به بحران هویت در نسل جدید قوم لر و خود کم بینی اشاره کرد.

علاوه بر این تهدیدات مذکور نیز شکل نرمی به خود گرفته که از جمله ساختن جک در مورد قوم لر، نفوذ همه جانبه زبان فارسی توسط رسانه های جمعی در ایران، نبود خط نوشتاری و شفاهی بودن گنجینه ادبی قوم لر و در نهایت عدم اجماع روشنفکران قوم لر در مورد موجودیت قومی قوم لر که اساسی‌ترین عامل ضربه پذیری این قوم در مورد تهدیدات مذکور میباشد که باید هرچه زودتر برطرف شود.

تفکیک قوم لر به بختیاری و لک و یا غیره اثرات خود را در بلند مدت به جا خواهد گذاشت که عدم توجه به مساله اتحاد در قوم لر نتایج زیر را به دنبال خواهد داشت حذف فیزیکی قوم لر زیرا یک بخش از یک فرهنگ توان حفظ خود را ندارد چه برسد به حفظ تمامیت یک فرهنگ، از دست دادن اختیار تعیین سرنوشت سیاسی و شکل گیری آینده مبهم، از بین رفتن حق استفاده از منابعی که در این بخش کشور قرار دارد همچون منابع آب، نفت و..... و مسایل مزمن دیگری در حال و آینده.

ودر پایان راه حل چیست؟

دست کشیدن از چند پارچگی و در نظر گرفتن منافع بلند مدت، اجماع روشنفکران قوم لر در مورد حفظ موجودییت کلی این قوم نه تلاش برای تفکیک آن، سعی بر در نظر گرفتن جوانب مشترک در این قوم هممچون لباس و.. و نه مسایل تفرقه برانگیز، برگزاری سمینارهای آموزشی توسط متصدیان امور فرهنگی در شهرهای لر نشین درجهت تقویت اشتراکات قومی و.......

 

 

پی نوشت

1-مستوفی .حمدالله، نزههٌ القلوب،به اهتمام وتصحیح گای لیسترانج،انتشارات دنیای کتاب،تهران1362،ص 51و70

2- مستوفی .حمدالله، نزههٌ القلوب،به اهتمام وتصحیح گای لیسترانج،انتشارات دنیای کتاب،تهران1362،ص 51و70

3-امان اللهی بهاروند.سکندر، قوم لر، انتشارات آگاه،تهران 1373

4- جان انونبی. اریک، لری چند زبان است، دانشگاه لیدن،2003

5- نشریه ولات،شماره دوم، مقالات آقایان احد رستگار فرد،تقی شهسواری،تقی جودکی ،زمستان 1385

 

 

منبع :‌سایت لور

http://loor.ir/News.asp?nid=1437&ln=fa

  نظرات ()
لبخند دانش آموزان روستایی دلفان/ سقف کلاسمان دیگر فرو نمی ریزد نویسنده: معتمدی سعید - دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸

خرم آباد - خبرگزاری مهر: وقتی گزارش مدارس تخریبی دلفان را می نوشتیم منتظر بودیم تا شاید این واقعیت نیز در کام برخی تلخ به نظر آید اما به این نیز امید داشتیم که این تلخی را لبخند رضایت دانش آموزی روستایی شیرین کند.

به گزارش خبرنگار مهر در شهرستان دلفان، پس از انتشار گزارش خبرگزاری مهر پیرامون مدارس تخریبی دلفان مسئولان سازمان نوسازی مدارس با حضور در محل این مدرسه و تایید گزارش مهر تصمیم به نوسازی مدرسه شهید محمد منتظر قائم این شهرستان گرفتند.

با توجه به مخاطره آمیز بودن این مدرسه دانش آموزان بنا به صلاحدید مسئولان چند روزی را در زیر آسمان آبی درس خواندند تا یک عدد کانکس به طور موقت برای محل تحصیل آنان تعبیه شود و در نهایت نوسازی این مدرسه تخریبی نیز در دستور کار قرار گرفت.

آنچه جای تقدیر و تشکر دارد توجه مسئولان سازمان نوسازی مدارس استان لرستان به گزارش خبرگزاری مهر و تمهیدات آنان برای رفع مشکل موجود بود. در حال حاضر دانش آموزان این مدرسه روستایی دیگر از باد و باران هراس ندارند و از صدای خش خش ترک دیوارها نمی ترسند.

دانش آموزان این مدرسه و برخی از اولیا آنان در نامه ای به خبرگزاری مهر از تلاش های این خبرگزاری برای رساندن صحبت هایشان به گوش مسئولان تقدیر کردند. بخش هایی از این نامه کودکانه را مرور می کنیم تا شاید این حرف های محبت آمیز خود تسلی بخش برخی برخوردهای مسئولان استان باشد.

"سلام ، ما دانش آموزان مدرسه شهید محمد منتظر قائم روستای کرم الهی خاوه شهرستان دلفان از خانم خبرنگاری که با آمدن به روستای ما مشکلات ما را به مسئولان گفتند تشکر می کنیم.

ما الان در یک کانکس درس می خوانیم. دیگر صدای در و پنجره ها و ترک دیوارها ما را نمی ترساند. تعداد دانش آموزان مدرسه ما زیاد نیست ولی همیشه مادران و پدران ما نگران فرو ریختن مدرسه بودند.

دیوارهای مدرسه ما کج شده بودند و حیاط مدرسه هم با یک باران پر از گل می شد. وقتی قرار شد برای ما مدرسه بسازند خیلی خوشحال شدیم.

وقتی کانکس آماده شد مدیر مدرسه گفت بگذارید تا یک نفر را بگیریم تا داخل آن را تمیز کند بعد کلاسمان را به آنجا ببریم ولی ما می خواستیم زودتر در کلاس جدیدمان درس بخوانیم. برای همین خودمان مدرسه کوچک مان را تمیز کردیم.

حالا چند هفته ای است که در این مدرسه درس می خوانیم. اینجا خیلی بزرگ نیست ولی همه ما آن را دوست داریم چون هم امن است و هم دیگر مجبور نیستیم در روزهای بارانی و هنگامی که باد می آید بترسیم.

از مسئولان همه به خاطر اینکه به فکر ما بودند تشکر می کنیم. ما برای آنها هم دعا می کنیم تا همیشه در انجام کارهایی که به بچه ها سود می رساند موفق باشند.

مادرها و پدرهای ما نیز می خواستند از خبرنگاری که به روستای ما آمد تشکر کنند. ما از طرف خانواده هایمان هم از او تشکر می کنیم. ما همه دوست داریم بچه ها در مدرسه های امن و زیبا درس بخوانند و برای همه کسانی که برای این کار کوشش می کنند هم دعا می کنیم.

دانش آموزان دبستان شهید محمد متنتظر قائم روستای کرم الهی : پویا عسگرانه - نوشین بزدادی- شیوا و شیدا نظری - رامین کاظمیان - مهسا رستمی - حسین عطایی - مبینا کاظمیان- فریبرز کرم الهی - فائزه عطایی - آرش رستمی - اکبر آزادی (مدیر و آموزگار دبستان)".

به هر حال خبرگزاری مهر در راستای رسالت خود مشکلات مدارس تخریبی دلفان را انعکاس داد که خوشبختانه حرکتهای خوبی از سوی مسئولان آغاز شد. امید می رود با توجه به گسترده بودن مشکلات در این بخش همکاری خیرین مدرسه ساز نیز راهگشا باشد.

دانش آموزان زیادی در مدارس تخریبی درس می خوانند و شکی نیست اگر همت مسئولان با دستان مشکل گشای خیرین مدرسه ساز همراه شود هزاران نامه دعا و تشکر به آسمان سرازیر می شود. چشمان دانش آموزان روستایی زیادی هنوز منتظر است تا کوششی مسئولانه و دستانی خیراندیش لبخندی کودکانه را بر لبانشان شکوفا کند.

  نظرات ()
مطالب اخیر دومین هکاتون توسن بوم توسن بوم، نگاهی نو برای افزایش رضایت مشتریان از چراغ افروخته استاد شکارچی رونمایی شد+ تصاویر و حواشی سالگرد آسمانی شدن مادر هفته نیروی انتظامی مبارک معرفی کارکنان راه آهن ایستگاه چمسنگر به بهانه سال‌روز آزادی خرمشهر: راه‌آهن لرستان، جنگ و شهادت علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید حال و هوای چمسنگر در اذرماه 94 استاندار لرستان در جمع لرستانی‌های مقیم تهران
کلمات کلیدی وبلاگ علی اکبر شکارچی (٤) چمسنگر (٤) ایستگاه چمسنگر -منطقه راه آهن لرستان (٤) ایستگاه چمسنگر و لرستان (٤) فرهنگی وهنری ایستگاه چمسنگر (۳) هیات لرها درتهران (۳) عزاداری لرها در تهران (۳) واژه ها و اصطلاحات لری (۳) جلال ال احمد و قطار (٢) جلال ال احمد و کتاب سه تار (٢) گل مالی لرها در تهران (٢) انجمن لرستانی ها (٢) سعید معتمدی و انجمن لرستانی ها (٢) هیات مدیره انجمن لرستانی ها (٢) chamsanagar (٢) هیات عشاق العباس لرستانی ها (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های تهران (٢) هیات عشاق العباس لرستانی های مقیم مرکز (٢) محرم لرستانی ها در تهران (٢) تونل های زیبا در لرستان لید عسل در لرستان (٢) راه اهن لرستان-دورود -خرماباد -دزفول (٢) نیاز راه اهن لرستان به بکاپ (٢) رد پای لرها در تاریخ (٢) انارکوهدشت -یاقوت سرخ ایران (٢) ابادان وبرزیل وایران وبندرعباس وچمسنگر (٢) مداحان هیات عشاق العباس (٢) کوهدشت وچمسنگر (٢) تلفات جاده ای در روستا های لرستان (٢) شعر لری بالاگریوه ای (٢) آبشاربیشه پوران (۱) سالروز مرگ مادرم (۱) شهرداری یاسوج -خیبر خرم آباد (۱) قوم لر وفوتبال (۱) لرها و یاسوج (۱) امیر فروزانفر (۱) کوه کلا وچنار گریت وسرکانه (۱) لرستان وراه آهن وبختیاری (۱) سیاه چادر عشایر وماست (۱) فوتبال وچم سنگر (۱) چم سنگریهای دهه 60 (۱) چم سنگر و وبلاگ نویسی (۱) فوتبالیستهای جوان چمسنگری (۱) رئیس های ایستگاه چم سنگر (۱) قدیمی های چم سنگر (۱) میلاد میداودی وکوک تاراز (۱) میلاد میداودی ومسعود بختیاری (۱) mis مسجد سلیمان و مسعود بخت میداوودی (۱) میلاد میداودی و مسعود بختیاری وکوک تاراز (۱) کرمانشاه وروانسر وجوانرود (۱) فهرست ایستگاه های بین راه راه آهن لرستان (۱) لیست ایستگاههای راه آهن لرستان (۱) اصطلاحات راه آهنی (۱) فرهنگ راه آهنی (۱) نام آوران لر (۱) چهارشنبه سوری در چم سنگر (۱) چم سنگر و چهارشنبه سوری های ما (۱) چهارشنبه سوری در لرستان (۱) چم سنگر و آخرین پنج شنبه سال (۱) چم سنگر وسال نو (۱) نوروز چم سنگریها (۱) زاغه (۱) علی رضا نادری (۱) روز معلم و معلمین ایستگاه چم سنگر (۱) معلم منطقه راه آهن (۱) معلم چم سنگر (۱) معلم لرستانی (۱) تلفن باک لری وترکی وعربی و گیلکی (۱) تلفن بانک به زبان محلی (۱) ناحیه راه اهن وگهر لرستان (۱) فوتبال دورود لرستان (۱) 'گهر دورود لرستان (۱) تماشاگران لرستانی (۱) تیم گهر وچم سنگر (۱) کارگران وراهبانان ایستگاه چم سنگر (۱) لرستانی ها وزلزله آذرباییجان (۱) لرها و زلزله اذربایجان (۱) همدردی لرها با اذری وزلزله (۱) لرستان وتوهین دانشگا ه اهواز (۱) ریس دانشگاه رامین اهواز ولرها (۱) سازمان سنجش و لرها ودانشگاه اهواز (۱) توهین یک رئیس دانشگاه به مردم لر (۱) بهمن علاالدین وزادروز ش (۱) موسیقی بختیاری ومسعود بختیاری (۱) زادروز مسعود بختیاری (۱) گهر دورود و استقلال (۱) گهر ولرستان (۱) تیم ملی لرستان (۱) گهر دورود و چم سنگر (۱) استقلال گهر دورود و چم سنگر (۱) حواشی بازی استقلال گهر (۱) گهر دورود و ایستگاه چم سنگر (۱) چم سنگر و شطرنج (۱) چمسنگر وشطرنج وسپهر معتمدی (۱) سپهر معتمدی وشطرنج (۱) شطرنج ولرستان و خرم آباد وسپهر معتمدی (۱) معنی ما فه گه (۱) معنی وارگه (۱) وارگه ومافه گه مسعوذ بختیاری (۱) راه اندازی سایت مجتمع شبانه روزی چمسنگر (۱) آزمایشگاه تخصصی دروس پایه دبیرستان چمسنگر (۱) شهید محمد امیدی وحمید ماهروبختیاری (۱) پادگان امام علی (ع) خرم اباد و شهیدان &am (۱) طرح هجرت ومناطق محروم لرستان (۱) طرح ریشه کنی فلج اطفال (۱) کتابخانه کوهدشت (۱) دهیار جمسنگر مجید پاپی (۱) چمسنگر ودهیارش (۱) تراکتور و عشایر و روستا (۱) فرهنگ سازی برای رانندگی در روستا وعشایر (۱) عکس (۱) جنگ (۱) غزه (۱) پیام نوروزی (۱) سید علی صالحی (۱) دکتر علی شریعتی (۱) تلفن همراه (۱) ایرج رحمان پور (۱) دکتر احمدی نژاد (۱) فضیلت شب قدر (۱) عید غدیر خم (۱) عید سعید فطر (۱) کریم خان زند (۱) غزه در آتش و خون (۱) شعر لری (۱) جاده اسفالته (۱) چمسنگر و موبایل (۱) آبشارهای ، وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف وارک و شوی (۱) آبشارهای تاف ؛ نو‍ژیان ، بیشه (۱) آبشارهای تاف (۱) پایتخت طبیعت لرستان -منطقه راه آهن (۱) پایتخت طبیعت لرستان (۱) دریاچه کیو (۱) منطقه راه اهن (۱) انتخابات ریاست جمهوری88 (۱) فاجعه زیست محیطی (۱) لرستان و الودگی هواا (۱) گرد وخاک در لرستان (۱) توزون در چمسنگر (۱) توز و خاک در خرمووه (۱) خرید وفروش کارت نان (۱) چمسنگر و کارت نان (۱) پل شکسته (۱) چمسنگر وپل شکسته (۱) بیمارستان عشایر لرستان (۱) نمایشگاه بین المللی لرستان (۱) اسفالت و ایستگاه چمسنگر (۱) شب قدر و دعا (۱) منطقه لرستان ودفاع مقدس (۱) شعر ایستگاه قیصر (۱) کارت شهروندی ولرستان (۱) زنده رود و دریاچه کیو (۱) لرستان واصفهان (۱) یارانه و لرستان (۱) کوثر و داماش لرستان (۱) ایت اله قاضی (۱) تذکر کاییدی در مجلس (۱) عید غدیر و چمسنگریها (۱) بروجرد و دکتر بروجردی (۱) توقیف شدن هفته نامه افتاب لرستان (۱) یلدا در ایران باستان (۱) تیزرهای صدا وسیما (۱) لربلاگـهـا (۱) اختلال در سایت لور ولرنا (۱) اتوبوسرانی و کارت (۱) کریم خان و قوم لر (۱) لرستان و طرح های عمرانی (۱) حسن غصه خور و لرستان (۱) راه آهن لرستان (۱) خرم اباد وصدا وسیما (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان (۱) گتوند و پست الکترونیکی (۱) روستای چمسنگر وصداوسیمای لرستان دولت الکترونیک (۱) تونل توحید وتونل های لرستان (۱) تونل های زیبا در لرستان (۱) رود خانه سزار و قایقرانی (۱) قایقرانی در ابهاب خروشان لرستان (۱) ورزش قایقرانی در رودخانه سزار (۱) رز معلم و معلمین ما (۱) معلمین من در ایستگاه چمسنگر (۱) جاده اسفالته چمسنگر (۱) جاده زیبای چمسنگر به خرم آباد (۱) رود خانه سزار و اوقات فراغت (۱) اوقات فراغت در چمسنگر (۱) تابستان با رودخانه سزار (۱) 13 رجب و چمسنگر (۱) چمسنگر و شهدای جنگ تحمیلی (۱) شهدای روستای چمسنگر لرستان (۱) دهیار چمسنگر (۱) قطار محلی چمسنگر -دورود (۱) رضا سقایی +مراسم ترحیم (۱) داریوش نظری" خواننده‌ی موسیقی لری و خواهرزاد (۱) رضا موسیوند و هیات عشاق العباس لرستانی ها (۱) مهدی میرزایی و هیات عشاق العباس (۱) نوحه خوانی رضا موسیوند و مهدی میرزایی ومحمد فاطمی (۱) فرهاد دوادوندی و چمسنگر (۱) چم سنگر وبروجرد (۱) بروجرد وراه اهن چم سنگر (۱) فرهاد داودوندی وچمسنگر (۱) دانشجویان لرستانی دانشگاههای تهران (۱) چمسنگر ودانشجویان لرستانی (۱) میرملاس وچمسنگر (۱) چم سنگر و میراث فرهنگی (۱) کلماکره و چم سنگر (۱) پاسداری از میرملاس (۱) درگاه وچمسنگر (۱) نشریه درگاه وچمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه و چمسنگر (۱) فصل نامه ادبی درگاه لرستان و چمسنگر (۱) استاد محمد حسین آریا (۱) چم سنگر واستاد محمد حسین آریا (۱) دکتر آریا و چم سنگر (۱) شب یلدا در لرستان (۱) باورها واعتقادات مردم لرستان وزمستان (۱) شب چله در لرستان و چمسنگر (۱) شب یلدا در لرستان وچم سنگر (۱) یلدا و دانشجویان لرستانی (۱) مویه مردم لرستان (۱) رنج مویه های مردم لرستان (۱) استاد ایزد پناه (۱) لرستان و استاد حمید ایزد پناه (۱) اقدامات حمید ایزدپناه (۱) صفای لرستانی و حمید ایزدپناه (۱) سمفونی قورباغه و کرم رضا تاجمهر (۱) کرم رضا تاجمهر و سمفونی قورباغه ها (۱) واههمه های خاکستری و سمفونی قورباغه ها (۱) وبلاگ فرهاد داودوندی (۱) فرهاد داودوندی ووبلاگش (۱) چم سنگر و لریا (۱) استاد صحبت الله معینی چاغروند (۱) پل شکسته ساسانی (۱) پل اشکسه (۱) فیلم فرزند چهارم (۱) آلودگی هوا در خرم آباد (۱) آلودگی هوا در استانها (۱) وحید موساییان و بابک پورراد (۱) چشنواره ی صدای عشایر ولرستان (۱) چشنواره ی صدای عشایر در تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر در نمایشگاه بین المللی تهران (۱) چشنواره ی صدای عشایر (۱) خسرو معتضد ولرها (۱) خسرو معتضد ولرها وبختیاری ها (۱) خسرو معتضد ولرها وتوهین (۱) محمد بهمن بیگی و عشایر (۱) چمسنگر ومحمد بهمن بیگی (۱) آموزش عشایری در ایران و محمد بهمن بیگی (۱) اموزش عشایری در ایران ومحمد بهمن بیگی وچم سنگر (۱) هواپیمای مسافربری توپولف 154 (۱) "گروه نمایش کودک ونوجوان شاپرک" (۱) سرای سالمندان صدیق (۱) سالمندان چشم انتظار خیریه حاج صدیق (۱) برای اولین بار در تاریخ ورزش ایران مسابقه فوتبال (۱) اولین مسابقه فوتبال دیواری (eton wall)در بروجرد (۱) موسیقی فولکور ایران-لری لرستان و لری بختیاری (۱) لرهای مقیم سوئد واین دعوت هم از سوی انجمن لرهای مق (۱) کنسرت گروه نوای زاگرسیان در گوتنبرگ سوئد (۱) طبیعت لرستان و معضلی بنام بدگردشگر (۱) جنگل های بلوط زاگرس ولرستان (۱) چهارمین جشنواره ی رها سازی ماهی قرمز (۱) رها سازی ماهی قرمز در خرم آباد (۱) خلوت ترین روز در شهر خرم آباد (۱) میدان استانداری و پارک محوطه ی قلعه فلک افلاک (۱) گونه جانوری نادر ˈکاراکالˈ در لرستان مشاهده شد (۱) منطقه لون از توابع بخش پاپی استان لرستان (۱) ر نزدیکی زادگاهم، ایستگاه راه آهن چم‌ْسنگر، (۱) علی اکبر شکارچی هنرمند لرستانی است (۱) کلید هزار پیشه مادر بزرگ و رمز و پسورد امروزی (۱) سیستان تسلیت (۱) ایران تسلیت (۱) تسلیت برای زلزله زده های سیستان و بلوچستان (۱) آرام باش همه چیز درست خواهد شد (۱) خانم روزبهانی وتبریک تولدش (۱) جهانگیر ملک احمدی (۱) قهرمانی آسیا در مسابقات ازبکستان (۱) خرم آباد به سیپددشت (۱) عزاداری در لرستان و اصرار به برگزاری برخی سنت های (۱) قدغن سیاه پوشیدن در لرستان (۱) لرها در صورت فوت یک نفر حتی اگر از خاندان ویا طایف (۱) انتخابات شورای شهر تهران (۱) زینب پاپی (۱) شهید روح اله پاپی (۱) سید ناصر حسینی پور نویسنده کتاب "پایی که جا (۱) قطار و کتاب سه تار جلاا آل احمد (۱) جلال آل احمد و چمسنگر و کتاب سه تار (۱) جنگل بلوط لرستان (۱) منابع طبیعی وبلوط لرستان (۱) چمسنگر و کشتار شیعیان بحرین (۱) بازگشت حجاج چمسنگری ز دیار وحی (۱) حاج علی خان بهشتی وحاج ابوذر پاپی از ایستگاه چمسن (۱) شکارچی وعید نوروز (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر زادگاهش (۱) چمسنگر و موبایل سیقی محلی لری وتیتراژ ژایانی سریال (۱) تیتراژ سریالهای نوروزی (۱) هفته نامه سیمره ودیگرههفته نامه ای محلی (۱) واگویه های یک لر (۱) خاطرات دانشجویی ودانشگاه (۱) چمسنگر و لرستان وحمل ونقل ریلی در استان (۱) اصفهان به خرم اباد وبالعکس (۱) اوقات فراغت در چمسنگر قات فراغت (۱) تابستانهای ما ورودخانه سزار (۱) ما ورودخانه سزار (۱) نماینده ی مت ونماینده ی مردم اراک (۱) لرستان ومرکزی (۱) مطالبات و خواسته های لرستانی ها (۱) دهیاری چمسنگر (۱) چمسنگر ولرستان (۱) ناحیه راه آهن چمسنگر (۱) دره قاید واحمدفداله حسینی (۱) توسعه عشایری وتخریب جنگل ومحیطزیست (۱) مناطق عشایری استان دستخوش توسعه ناهمگون (۱) شناسنامه و استاد آریا (۱) قسم مادر درفرهنگ لریاتی (۱) قسم مادر وپدر در لرستان (۱) تخم مرغ وکوروش فولادی (۱) انار لرستان -انارسیاب (۱) قم رود و سرشاخه های دز (۱) لررود رودی که قم جریان دارد (۱) کنسرت علی پور درتهران (۱) استاد شکارچی و رحمان پور آواز خوانان لری (۱) کنسرت موسیقی لری رحمان پور -علی پور-نظری (۱) عزاداری در لرستان (۱) چم سنگر وعاشورا (۱) راه اهن لرستان-دورود -خرم اباد -دزفول (۱) سانحه راه آهن لرستان (۱) از خط خارج شدن قطار (۱) عشورا وهیت عشاق العباس لرستانی ها ی مقیم تهران (۱) محرم وعاشورای لرها درتهران (۱) عزاداری لرها درتهران (۱) عزاداری لرستانی های درتهران (۱) لرستان و انار (۱) ادرس جدید وب سایت چمسنگر (۱) http://wwwchamsangarcom (۱) انجمن لرستانیها (۱) چمسنگر ودهیارش انجمن لرستانیها (۱) فرهنگ سازی درمناطق روستایی (۱) ایستگاه راه آهن چمسنگر- لرستان (۱) ایستگاه چمسنگر وادبیات (۱) لرها در ایینه تاریخ (۱) عشایر لرستان و کندوداری (۱) عشایر لرستان وپرورش زنبور عسل (۱) طرح مطالعاتی راه اهن لرستان در قبل از انقلاب (۱) فرهنگ واداب ورسوم (۱) ایستگاه چمسنگر و فرهنگ وتاریخ ایران (۱) استانی شدن تنخابات (۱) استانی شدن انتخابات در لرستان (۱) محمدعلی ساکی وملاپریشان ومیرنوروز (۱) خواهر خوانده چمسنگر (۱) اینترنت بانک وموبایل بانک (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران (۱) سی ثانیه پای صحبت برایان دایسون (۱) منطقه راه آهن پاپی (۱) هیات عشاق العباس لرها (۱) لر ها ومحرم تهران (۱) سالگرد درگذشت مادرم 91 (۱) یازذهمین سالگرد مادرم (۱) هیات عشاق العباس لرستانیها (۱) عشاق العباس لرستایها (۱) لرها وعزاداری (۱) لرستانیها و عاشورای 91 (۱) عزاداری لرستانی ها در مرکز (۱) عاشورا ولرستانی های تهران (۱) لرهای مقیم مرکز وهیات عشاق العباس (۱) هیات لرها در تهران (۱) شهید علیرضا مرادی ، شهید سیاوش مرادی ، و جهادگر شه (۱) chamsanagr (۱) آقاجان مرادی پدر شهید علیرضا مرادی (۱) وحید پورمریدی (۱) سید ابوالفضل حسینی احمدی از سادات احمد فداله (۱) chamsanagar +iran (۱) sسیدابوالفضل حسینی احمدی (۱) آقاجان کرمی (۱) chamsanagar iran lorestan (۱) مرحوم قیصر داوود زادهو حسن پورمریدی (۱) کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از بلوط (۱) چمسنگر و حمایت از کمپین 7 فروردین 94 در حمایت از (۱) چمسنگر و حمایت از بلوط زاگرس (۱) حادثه قطار در چمسنگر (۱) از خط خارج شدن قطار در چمسنگر (۱) chamsangar (۱) chamsanagar iran lorestan iran (۱) chamsangar (۱) سالروز تولد شکارچی (۱) علی اکبر شکارچی و چمسنگر (۱) chamsangar shekarchi aliakbar (۱) ali akbar shekarchi chamsangar (۱) کاشت بلوط در نوروز (۱) کاشت بلوط و چمسنگر (۱) دیدار نوروزی لرستانی‌های مقیم تهران (۱) کمیته دانشجویان و دانش آموختگان (۱) کمیت های انجمن لرستانی های مقیم تهران (۱) چم سنگر و پاییز (۱) چم سنگر و اکبر معتمدی (۱) اکبر معتمدی و چم سنگر (۱) پاییز در راه اهن چم سنگر (۱) علی‌اکبر؛ شکارچیِ پرده‌ای جدید (۱) علی اکبر شکارچی سعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی چمسنگر (۱) چمسنگر و جنگ (۱) چمسنگر و شهادت (۱) دفاع مقدس و چمسنگر (۱) ازادسازی خرمشهر و چمسنگر (۱) کارگران ایستگاه چمسنگر (۱) راهبان ایستگاه چمسنگر (۱) کارکنان راه اهن لرستان (۱) راهبانان راه اهن لرستان (۱) هفته سبزپوشان ورعنا قامتان نیروی انتظامی مبارک ای (۱) #ایستگاه راه آهن چمسنگر #ایستگاه چمسنگر #ایستگاه (۱) سالگرد آسمانی شدن مادر (۱) سالگرد درگذشت مادر (۱) چهاردهمین سالگرد درگذشت مادر (۱) چراغ افروخته استاد شکارچی (۱) چراغ افروخته ردیف میرزا عبدالله و علی اکبر شکارچی (۱) چراغ افروخته عای اکبر شکارچی (۱) مهندس سعید معتمدی و استاد علی اکبر شکارچی (۱) سعید معتمدی و هکاتون (۱) سعید معتمدی وتوسن بوم (۱) سعید معتمدی وفین تک (۱) سعید معتمدی و ussd (۱) چالش توسن بوم هکاتون (۱) سعید معتمدی و هکاتون توسن (۱) هکاتون توسن بوم و سعید معتمدی (۱) سعید معتمدی مربی هکاتون توسن بوم (۱) عکس تاریخی سال 58 چمسنگر شهدای چمسنگر و سعید معتمد (۱) عکسی از سید یحی موسوی (۱) عکس سید فخرالدین موسوی (۱) شهید فریدون مرادی وسعید معتمدی (۱) علی اکبر شکارچی وچمسنگر وسعید معتمدی (۱) سعید معتمدی و علی اکبر شکارچی (۱) چم سنگر و علی اکبر شکارچی (۱) saeed motamedi & ali akbar shekarchi (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) و پتانسیل های نهفت (۱) چمسنگر و قطب گردشگری استان (۱) بخش پاپی پایتخت ابشار لرستان (۱) ابشارهای بخش پاپی (۱) بیشه و چم سنگر (۱) جوانی 22 ساله هنگام شنا در آبشار «بیشه&a (۱) تشییع پیکر دایی بزرگ ومهربانم مرحوم صیدجعفر پاپی (۱) این موفقیت را به جناب اقای داوود مرادی فرد و خانوا (۱) جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی، (۱) دهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی دستگاههای د (۱) داود مرادی فرد (۱) شهید شاخص لرستان سردارجلال ابراهیمی (۱) سردار جلال ابراهیمی (۱) شهید جلال ابراهیمی (۱) شهید شاخص لرستان (۱) هیأت عشاق‌العباس (ع)‌ (۱) لرستانی‌های پایتخت (۱) تاسوعا لرستانی‌های (۱) تاسوعا لرستانی‌های پایتخت ب (۱) هیات عشاق‌العباس لرستانی‌های پایتخت (۱) حسین سلوک (۱) سعید معتمدی " خبرنگار پایگاه خبری یافته (۱) گل مالی لرستانی های درتهان (۱) عکس گل مالی لرها در تهران (۱) درگذشت مادر آبان 92 (۱) نظر مردم مهم است یا نظر شورای شهر؟ (۱) شهردار نصیری وشهردار عیدی بیرانوند (۱) عیدی بیرانوند شهردار خرم آباد (۱) اظهارنظر عجیب سرپرست شهرداری خرم‌آباد (۱) نشنیده بگیریم (۱) هجوم بی سابقه ارسال جوک وپیامک لری (۱) روزی روزگاری لرها ! (۱) محسن بهاروند و چمسنگر (۱) نصرت الله مسعودی ئ تئاتر لرستان (۱) استاد نصرت الله مسعودی (۱) دوره چگنی (۱) یافته‌کوه (۱) حشمت اله و اسدالله آزادبخت (۱) رابطه فرهنگ و رفاه (۱) فرهنگ یک قوم یا یک ملت " هوش را می آفری (۱) سمندر لرستان (۱) سلامتی سه کس: سرباز و زندونی و بی کس (۱) سلامتی سه تن: ناموس و رفیق و وطن (۱) سربازان وطنم را آزاد کنید (۱) کمال تبریزی از لرهای بختیاری‌ عذر خواهی کرد (۱) باید از بابت رنجاندن مردم بختیاری به خدا پناه برد (۱) سید عزت‌الله ضرغامی (۱) منطقه راه آهن لرستان (بخش پاپی) (۱) سال 1393 خورشیدی (۱) خرم‌آباد؛ شهری اسیر نام‌های تهرانی (۱) بیستمین سالگرد درگذشت شهردار خرم آباد (۱) علی محمد ساکی (۱) لرستان وسفر روحانی (۱) سفر روحانی به لرستان (۱) توسعه لرستان در زمان روحانی (۱) عید فطر فرخنده باد (۱) سپهر و کاراته (۱) چمسنگر و کاراته قهرمانی کشور (۱) سپهر و قهرمانی کشور (۱) مصطفی ملک‌آسا به عنوان رئیس اداره سواد‌آموزی ناحیه (۱) ﻣﺤﺮﻡ 93و ﻫﻴﺎﺕ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) هﻳﺎﺕ ﻋﺸﺎﻕ اﻟﻌﺒﺎﺱ ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺗﻬﺮاﻥ (۱) ﻟﺮﺳﺘﺎﻧﻲ ﻫﺎ و ﺩﻫﻪ ﻣﺤﺮﻡ 93 (۱) مرگ معلم فداکار لرستانی (۱) فداکاری معلم لرستانی و مرگ او (۱) مرگ معلم عشایری لرستان (۱) معلم عشایری لرستان و مدرسه شبانه روزی (۱) امید ساکی فرد شهردار منطقه 2 خرم آباد (۱) برگزاری مراسم "چهل‌منبری" زنان لرستانی‌ (۱) لرها در تهران (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها در تهران (۱) جعفر ماهروبختیاری و مدیر تحولات اداری اموزش و پروش (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" و سعید معت (۱) "جعفر ماهرو بختیاری" مسئول امور (۱) برآفتاب و چمسنگر و برآفتاب بختیاری (۱) اسفندیار نوروزپور رئیس اداره حراست آموزش و پرورش (۱) اسفندیار نوروزپور و چمسنگر (۱) حراست اموزش و پرورش استان لرستان (۱) حراست اموزش وپرورش استان لرستان و اسفندیار نوروزپو (۱) 30 آبان سالگرد در گذشت مادر (۱) درگذشت حاج کاطم خلفوند (۱) گرانی نان در لرستان و سعید معتمدی (۱) گرانی نان در لرستان (۱) تغییر شهرداران در لرستان (۱) سید عابدین نوری (۱) شورای شهر دورود (۱) مبارزان منطقه راه آهن لرستان (۱) کتاب سه تار جلال آل احمد (۱) داستان وداع (۱) عکسی از ایستگاه راه آهن چم سنگر (۱) چم سنگر و رودخانه سزار (۱) ستوان دوم سید نورخدا موسوی مفرد (۱) جانبازی 100% سید نورخدا موسوی مفرد (۱) کلافه ام میترا اسماعیلی (۱) یه روز باد اوُما درختیانِ کُل وَِن فقط یه درخت دِ (۱) دوُسِکَم هِنام بَکُو تِشنه هِناتِم ه (۱) لرها التماس نمی کنند! (۱) محمد کاظم علی پور (۱) پایگاه خبری یافته (۱) ما قابیل کلماتیم! (۱) آغاز بکار گروه موسیقی پریسک (۱) گروه موسیقی "پریسک&a (۱) محمود کوماس‌جودکی (۱) خانه "آخوند آبو" خرم‌آباد (۱) ورود خبرنگاران منتقد به اداره و ابینیه تاریخی لرست (۱) شعرخوانی خانه آخوند ابو (۱) کنسرت گروه پریسک (موسیقی اقوام ایران) (۱) سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) کنسرت گروه پریسک اسماعیل محمدی : دف ، کوبه ای باس (۱) کنسرت گروه پریسک سرپرست گروه : اسماعیل محمدی (۱) تبریک به سپهر معتمدی عزیزم (۱) سپهر معتمدی (۱) روز جانباز ودیدار با جانباز قهرمان لرستانی مجتبی ز (۱) نتیجه انتخابات شورای روستا در چم سنگر (۱) انتخابات ریاست جمهوری در ایستگاه چم سنگر (۱) راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین احد چگینی (۱) احد چگنی راهیابی یک لر به شورای اسلامی شهر قزوین (۱) راه یافتن تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی و چم س (۱) انتخابات شورای اسلامی شهر دورود (۱) خوشنویس مطرح لرستانی استاد غلامرضا آریان پور در گذ (۱) شجاعت یعنی این! (۱) ولادت حضرت مهدی(عج) وچمسنگر وتهران (۱) سرای سالمندان حاج کاظم صدیق (۱) دست بافته زنان روستای دره اناران - سپید دشت- خرم آ (۱) یادداشت من برای "عابدین بهاروند" (۱) قطار سیاست مدیران استان ما (۱) این قطار، قطار ماست ؛اما مقصدش برای ما نیست ! (۱) 21 تیرماه روز بدون پلاستیک و چمسنگر (۱) مناجات‌خوانی محمد معتمدی (۱) من گناهکارم (۱) شب قدر و جمسنکر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر وچمسنگر (۱) اولین روز روزه ی من وسپهر تهران (۱) پوریا یاراحمدی نفر برگزیده کنکور سراسری ایران (۱) بررسی عملکرد چند ساله آموزش و پرورش استان لرستان (۱) بازیهای محلی و چم سنگر (۱) بازی محلی مناطق لرنشین (۱) بازی محلی مناطق زاگرس نشین (۱) حادثه‌ی سد کارون 3 ومحمود رحمانی (۱) محمود رحمانی مستندساز (۱) خبر بسیار جانکاه بود (۱) منطق لری منطق چماق است یا منطق حساب! (۱) آقای بزرگواری (۱) -دله دزدچاپلوسدستمال‌کشچماق لریصندوق عتیقه (۱) کلمات اصیل لری (۱) سفر به استان کهکیلویه وبویر احمد (۱) سفر به دیار آریو برزن -شهر یاسوج وسی سخت (1) (۱) شهردار شهر خرم آباد (۱) شهردار هرمز نصیری (۱) آیا علی‌محمد ساکی" د (۱) سنجاقک از دست آندو پر کشید و توفانی در دل هواداران (۱) شیردال چیست؟ کلماکره پلدختر لرستان (۱) دوستان لر زبان و جلسه (۱) زادروز اسطوره ی موسیقی لر بختیاری - آبهمن علاالدی (۱) زاد روز مسعود بختیاری (۱) تولد بهمن علالدین (۱) جیش العدل (۱) مسعود رایگان در برنامه رادیو 7 (۱) هیات عشاق العباس لرستانی ها و سومین سال فعالیت (۱) سومین سال فعالیت هیات لرستانی های مقیم مرکز (۱) هیات عشاق العباس لرها در سال 92 (۱) هیات عشاق العباس ل ستانی ها درتهران سال 92 (۱) عاشورای لرها در تهران (۱)
دوستان من رومیانی مرد لر خایدالو ظفر پاپی ایلیا,اهورا رضا رضاپناه رضا ساکی مراد جلائی احد چگینی سایت لریا بُنِه وار-رهدار حسن گرجي محمد نعمتی امید گوهری فرزاد عزیزی اسد فرهمند امین ازادبخت فریده چراغی آفرین پنهانی فرامرز محمدی مهران غضنفری امیر زیدی نژاد احسان پرنیان هوشنگ رئوف لُرِسّو(لرستان) فاطمه بیرانوند دورود سـیـتـی علی گودرزیان چنـــار گـــریت نشریه سیـمره روستای پیرجد حسن امیدیان سالم پوراحمد مهرداد جمالی شهرام شرفی مهدی محرابی حسن دهقانی مژده عزیزی پناه مسعود بختیاری فرهاد داودوندی حسین چراغی لرستان وکاسیان نصرت درویشی اسداله آزادبخت تحصیلکردگان لر محسن تیزهوش امیررضا قاسمی دکتر رضا مدهنی عبدالرضا قاسمی کاسیان - کاسیتی پریچهر-دختر آریایی شهرام گیل آبادی حاج محمد میرزاوند مجله الکترونیکی لور حشمت اله آزادبخت حسین سلاح ورزی علی حسین زارعی پایگاه خبری لــــــرنا ایستگاه چمسنگر 2 سپهر معتمدی(پسرم) وبلاگ روستاهاي ايران محمود کوماس جودکی عکس هایی از سرزمین کاسیان 2 پیامک محلی لری، لکی و بختیاری عکس هایی از سرزمین کاسیان 1 ابوالقاسم خورشیدوند فتیله پیچ-ایمان آرزه پایگاه خبری لرستان نیوز هفته نامه بیان لر گهر دورود-حسن چناری كرم تيموري واتوره دوچرخه ها اخبار شطرنج لرستان شهریار عباسی سایه های مفرغی -کرم رضا تاجمهر اخبار دورود کیانوش بیرانوند چقد سخته جدا بودن اعظم مرادی شعر لکی ناهید زکیان امیر جوبیین خبرگزاری یافته شاهین احمدی کوهستان سرد الیگودرز یاد داشت های عزت الله تقوایی ﮔـانگـلـوس لرستانک لهور آب و خاک شکاروطبیعت لرستان ستاد نماز جمعه سپید دشت خُورمُووه پاتوق هیات عشاق العباس لرستانی ها گلال خرم آباد تی تال - عابدین بهاروند جستجوگر کویر روز اليگودرز محمد رافع -بروجرد پرتال زیگور طراح قالب